Dnes je 18. října 2019, svátek má Lukáš, zítra Michaela.
  • Ulice Pod Strání je již osazena značkou ZÁKAZ VJEZDU.
  • Omezení pod viaduktem skončilo. Přechod je hotov.
  • Svah před katovnou se mění.
  • Divadlo Járy Cimrmana zavítalo ve středu večer do Velkého Meziříčí. S velkým úspěchem uvedlo hru Záskok.
  • Přechod pro chodce pod viaduktem je již označen.

Chamtivost

OSTATNÍ - OD VÁS - 24. 1. 2017 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

„Tak nám zase podražili, paní Milerová“, řekl by Švejk při pohledu na stále rostoucí ceny.


Proč se vlastně neustále zdvihají ceny, když potom zpravidla přichází vždy nějaká kompenzace? O nějaké procento se zvýší platy, (o poznání méně pak i důchody) na určité komodity klesne daň z přidané hodnoty. Ať počítám, jak počítám, po zaplacení nejnutnějších výdajů, tedy hlavně nájmu a s tím spojené elektřiny, plynu a vody, zůstává mi v peněžence stále méně na jídlo, ošacení, či nějaké to povyražení. (O koupi nějaké nové knihy, si mohu nechat jen zdát.)

 

Co stojí za zvyšováním cen? Kdysi, ještě jako ministr financí na podobný dotaz odpověděl Václav Klaus. „Protože je to naplánované.“ Dobrá, a kdo to tedy plánuje? Cena ropy například reaguje na „nestabilizaci“ států s nejvyšší zásobou a těžbou. Kdo ale tyto regiony destabilizuje? Kdo na tom má zájem? Asi ten, kdo z toho má zisk, že?

 

Jak je to třeba s cenou vody v našem regionu? Vodárenská akciová společnost odvádí 25,8% státu a po odečtení provozních nákladů, rekonstrukce a obnovy majetku jí zbývá 1,8% zisku. Společnost vlastní ze 100% Svazek měst a obcí. Je tedy ryze českou společností a nic z našich peněz neodchází do zahraničí. Koncem roku 2016 byla Vodárenská akciová společnost oceněna za svou práci vskutku prestižní cenou. Z rukou prezidenta převzala Národní cenu za společenskou zodpovědnost, když se stala vítězem podnikatelského sektoru. Co je na zvyšování vodného a stočného společensky odpdovědné, namítáte?

 

Nu, odrazem k vítězství bylo to, že se kromě provozování vodovodů a kanalizací ve více než 700 obcí odpovědně a systematicky stará o životní prostředí, v rámci řady projektů vysvětluje dětem, kde se voda v přírodě bere a jak je třeba ji upravit, než se dostane k nim domů. Nemalé finanční prostředky pak společnost vynakládá na podporu akcí pro děti, ale také handicapované. Ale zpět k ceně vody. Každý asi ví, že úpravna vody Mostiště prošla nákladnou rekonstrukcí, na níž se finančně podílela dotacemi i Evropská unie.

 

Tiskem prošla zpráva o podmínkách této dotace. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko jako příjemce dotací z Evropské unie má uzavřené smlouvy o poskytnutí dotací, jejíchž nedílnou součástí je závazek dodržování podmínek tzv. finanční analýzy, která predikuje povinný vývoj ceny vodného a stočného pro roky 2015-2024. Tato predikce stanovuje povinný meziroční nárůst ceny vodného a stočného ve výši 2% plus inflace. Nedodržení predikce vývoje ceny může mít restriktivní následky v podobě krácení dotace. A tak nám Evropská unie až do roku 2024 diktuje zdražování vody, jako podmínku přijetí dotací, které přerozděluje i z peněz, jež jí náš stát poskytuje. Jaký cíl sleduje EU, když nutí naše občany sahat stále hlouběji do kapsy při placení životu tak důležité vody? To ví asi jen neviditelná ruka trhu.

 

Je to přesně rok, kdy nás opustil člověk s velkým přehledem a srdcem na správném místě. Miloslav Ransdorf byl i ve světě uznávaný myslitel a filozof, který to pro své levicové smýšlení měl v životě dost těžké. Rozhovory s ním byly vždy poučné, i když svou řeč často prošpikoval výrazy, které jsem si tajně zapisoval a pak je hledal ve slovníku. Rád mluvil o knihách, které přečetl a o nichž jsem často neměl ani tušení. Ale právě proto jsem dialogy s ním miloval, díky nim rostl i můj přehled. Pamatuji si, jak se na dlouho v telefonu odmlčel, když jsem ho zaskočil otázkou. „Nezdá se ti, že lidstvo udělalo v počátcích několik chyb, které místo aby časem vymítilo, zkoušejí lidé tyto omyly vylepšovat a každé to vylepšení je spíše cestou do pekel? Nejde jen o otázku náboženství, ale také o systém odměn za práci a získávání prostředků k přežití. Podle mne je vynález cenin a peněz jedním z největších omylů lidstva.“

 

Po delším hovoru, kdy jsem mu objasnil své myšlenky, mne velice překvapil větou. „To je velmi zajímavé. Doufám, že si na toto téma od tebe jednou přečtu knihu.“ Toho se již Mílo nedočkáš. Odešel jsi dřív, než jsem vůbec našel odvahu svěřit papíru své myšlenky. A zda tu odvahu vůbec někdy najdu, to netuším. Zatím jen sleduji, jak je lidstvo pro svou pýchu a chamtivost stále blíž k tomu, aby zničilo nejen sebe, ale i celou naši krásnou planetu.


Autor: Martin Klement

Publikoval: -kas-

Čtěte také

28. 6. 2019 - Poděkování všem zaměstnancům MŠ Mírová Velké Meziříčí

Každý z nás v životě absolvoval docházku do předškolního zařízení, někdo s odporem, někdo s radostí. Na letošní zahradní slavnosti tradičně pořádané Mateřskou školou Mírová, jsme se s ostatními rodiči shodli, že...

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

16. 4. 2019 - Názor občana: Dopravní situace na ulici Družstevní

Jsem obyvatelkou ulice Třebíčská, maminkou dvou dětí 4 a 2 roky. Starší syn 4 roky chodí na MŠ Velox. Každý den absolvujeme pešky trasu po ulici Družstevní ráno do školky, a ve...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 18.

[1] Vložil: rejpal, 24.1.2017, 16:54:47
Martine.Toto je silný kalibr,to mnozí nepochopí.Napiš něco o samolibých radních.To bude srozumitelnější.
[2] Vložil: Tom, 25.1.2017, 22:20:11
Ceny všeho reagují na kde co. Příklad s ropou - i když ve světě bylo loni nestabilních x států vyvážejících ropu, cena pohonných hmot byla oproti předchozím (i stabilním) letům podstatně nižší. Jen namátkou z dat o spotřebě, která si zapisuji: 21.10.2016 natural 90 za 29,50.
Naopak 5.8.2013 natural 90 za 38,90. Žádná benzínka u dálnice.
Oficiální statistiky si můžete najít na webu ČSÚ. Nestabilita států zřejmě nebude mít takový vliv na zvyšování ceny benzínu jako nadprodukce ropy naopak na snižování jeho ceny v minulosti.

Co se týká ceny vody, ani to není tak triviální, jak se zdá.
V první řadě - nikdo nenutil majitele úpravny vody, aby si zažádal o dotaci. Ale pokud už ji dostal, musí se držet podmínek, které s ní souvisí.
To, že jsme si v minulosti jako stát vyjednali nevýhodné podmínky s EU právě na získávání dotací, je druhá věc. Tady www.ovodarenstvi.cz/… se dočtete, že vyjednávání probíhalo v letech 2006-2007, kdy vládla jak levicová tak pravicová vláda (Jirka Paroubků, následovaný Mirkem Topolánkem).
A z článku vyplývá i jedna další zajímavá informace - ne vždy je evropská dotace tak výhodná, jako by byl jiný způsob financování.
Suma sumárum - Evropská unie nám nediktuje cenu vody, sami jsme se účastí v dotačním programu zavázali, že se budeme držet nějaké cenové politiky. Ta je mimochodem vychází i z podmínky samofinancovatelnosti obnovy vodohospodářské infrastruktury - je tam prostě nějaký požadavek, aby se obnova vodovodního řadu, úpravny atd. v budoucnu platila z příjmů bez dalších dotací.

Pana Ransdorfa - dej mu pán Bůh lehké spočinutí - komentovat nechci, ovšem nápad na zrušení peněz je geniální. Mohli bychom si třeba vyměňovat zase zvířecí kůže za maso jako Kopčem v pravěku. Nebo nosit po kapsách valouny zlata - jak praktické. Nebo si nemusíme platit, stačí si vzájemně slíbit, že když mi dáte rohlík, vykonám pro vás nějakou protislužbu - třeba zatluču hřebík.
[3] Vložil: rejpal, 26.1.2017, 08:30:31
Tome.Tentokrát musím souhlasit.Ale vrátíme se k místním poměrům.Je zajímavé,že tady pod hrází,máme dražší vodu,jak třeba v TR.Čím dál od zdroje,je levnější.Jak je to možné?Nebo je to tím,že v dozorčí radě,jak bylo někde zmíněno,sedí místní starosta,pochopitelně ne zadarmo,to by bylo pod jeho úroveň.Vzpomínám,jak nás ve škole učil Kroutil v matematice,co je přímá a nepřímá úměra.Když to dám do souvislostí,ženy,domy,auta,a mizerný plat starosty,nějak se nemůžu dopočítat.Musí mít další jiné příjmy.To není vůbec o závisti,to jsou je obyčejné kupecké počty.To musí vidět i slepý.
[4] Vložil: občanka, 27.1.2017, 13:54:58
Ano, je to tak, Necid je druhým místopředsedou předsednictva Svazu. www.svkzdarsko.cz

Taky nevím, proč cena vody z jednoho zdroje není jednotná.
[5] Vložil: Tom, 28.1.2017, 14:33:36
3: rejpale, Třebíč je sice součástí VASky, ale netuším, proč by nemohli mít cenovou politiku jinou. V každém případě neberou vodu jen z Mostišť, ale i odjinud, takže i to možná hraje svou roli. Možná je to tip tady pro investigativní žurnalisty.
Co se týká starosty, není pro mě podstatné, kolik bere, pokud za to odvádí nějakou práci. Jako starosta a člen zastupitelstva dostává plat podle zákona, jako podnikatel ať si pobírá, kolik dokáže, a jako člen představenstva SVK netuším. Nepředpokládám, že by si ho určoval sám. Nevím ale o tom, že by pobíral někde něco neoprávněně a hanlivá nálepka na odpadkovém koši pro mě není moc argument.
[6] Vložil: Zdeněk Doležel, 28.1.2017, 23:36:21
Tome, vy mi , bez urážky, přijdete jako taková lokální Wikipedie..
Na vše máte vysvětlení, pochopení, zdůvodnění. Jenže kde berete jistotu, že to zrovna je tak, jak píšete zrovna vy? Máte nějaký bližší zdroj informací?
[7] Vložil: Profesor, 29.1.2017, 04:16:05
Za pět v českých na stole vám to určitě rád vyklopí. ;)
[8] Vložil: Tom, 29.1.2017, 09:24:44
Zdeňku, to jste si právě vyložil špatně. Já se naopak snažím vyvrátit to hospodské všeználkovství některých místních, kteří jsou hned se vším hotoví, okamžitě mají viníka a hned by ho věšeli na kandelábr. Mimochodem wikipedie je velmi dobrý rozcestník, aby si člověk předem, než něco plácne, aspoň ověřil další zdroje.
Všechno, co jsem napsal, má tu výhodu, že je ověřitelné.
[9] Vložil: Smolík, 29.1.2017, 16:48:40
Musíme to brát z té lepší stránky, pořád ještě nemáme nejdražší vodu v republice. Jenom skoro.
[10] Vložil: občanka, 29.1.2017, 17:39:57
Ceny vody v okresech ČR v roce 2017

pravdaovode.cz/cena-…
[11] Vložil: Budvar, 29.1.2017, 19:09:07
Jak to ti šmejdi tenkrát dělali, že byla voda o +1177 % levnější a ještě to udrželi provozuschopné ?
[12] Vložil: Smolík, 29.1.2017, 19:34:28
No tak nakonec má pravdu ten Tom. Když si vezmete hypotéku od banky taky musíte souhlasit s jejich podmínkami. Vzali jsme si dotaci od EU, tak jsme tím museli souhlasit i s podmínkami této dotace. Otázka je zda byla lepší, levnější, méně zavazující možnost financování. To je na svědomí našich čelních představitelů, zda opravdu vždy vyjednají to nejlepší pro nás. Každopádně mně celkem baví, jak se z EU dělá div ne Satan a všechno se na EU svede a nakonec se často zjistí, že na vině je především neschopnost a diletantství našich politiků. A k tomu přerozdělování, jak píše Klement, nejsme spíš mezi těmi státy, které zatím víc z EU braly než dávaly? Rád bych se mýlil.
[13] Vložil: Tomík, 1.2.2017, 09:47:11
Tome, v podstatě s tebou souhlasím, pouze pro upřesnění: Třebíč je součást divize VAS Třebíč, a VM divize VAS Žďár nad Sázavou. Ceny vodného a stočného stanovují představenstva jednotlivých divizí nezávisle na sobě (www.vodarenska.cz/). Proto jsou ceny různé. Můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je to jediné, co s tím můžeme dělat.
[14] Vložil: Tomík, 1.2.2017, 10:00:38
Pokud by někdo chtěl vědět, jak se k těmto cenám představenstva dopočítala, není to dotaz pro tuto debatu, ale na příslušnou VASku.
[15] Vložil: Vladimír N., 1.2.2017, 20:19:49
Tady je potřeba se zamyslet jak píše pan doktor Václav Cílek myje si nohy v potoce Polomí kde Jakub Deml chytal ryby ty tam byly nyní nejsou Mostiště přehrada zaplať Pán bůh že zde je ale Martin správně se ptá my zde a máme vodu nejdražší a dál nejlevnější to je Martine výsledek že někdo již není senátorkou.
[16] Vložil: Vladimír N., 1.2.2017, 20:32:58
Nevydržím to a k Mílovi Ransdorfovi je to tak člověk s fotografickou pamětí tedy i z "mozkovnou" já bych ho volil kdyby žil jako prezidenta po ing.Miloši Zemanovi představa že by současní mladí lidé zvolili Horáčka je pro mne nepředstavitelná!
[17] Vložil: Vladimír N., 1.2.2017, 20:38:06
Někdy nesouhlasím s Martinem ale v této věci jak bylo napsáno výše ano má pravdu!
[18] Vložil: Josef, 23.2.2017, 07:43:05
Pěkný článek. Chválím autora!
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist