NÁPOJE HOMOLA: Přijďte na točenou zmrlinu LINDT! Už točíme ;-)
Dnes je 21. června 2018, svátek má Alois, zítra Pavla.
  • Od čtvrtečního rána nefungují semafory na světělné křižovatce u vjezdu na náměstí.
  • Skvělé české i francouzské šansony zněly ve středu večer velkým sálem JC na Rendez vous s Radkou Fišarovou.
  • Začalo betonování základů nového mostu.
  • Skvělá zpráva. Město získalo celou dotaci na rekonstrukci sportovního areálu na Školní ulici ve výši 19 milionů korun. Celkový rozpočet včetně právě stavěné tribuny je ve výši 35 mil. korun.
  • Na konci příštího týdne končí projekt opravy mostu u pošty. Zmizel i chybný název ulice Sokolská místo Sokolovská.

Několik vět k Architektonické soutěži

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 6. 6. 2017

Předchozí návrh architekta Kokeše.
Předchozí návrh architekta Kokeše.
foto: archiv NovinyVM.cz

Vážení spoluobčané, protože se na mě mnozí obracíte s otázkou „Jak to vlastně je s rekonstrukcí Náměstí?“ a proto, že postoji 12 zastupitelů spousta lidí nerozumí, chci touto cestou ve stručnosti vyjádřit, co mě osobně k podpisu otevřeného dopisu panu starostovi vedlo.


V první řadě – nikdy jsem nezpochybnil výsledek architektonické soutěže, rozhodování porotců ani samotných soutěžících architektů. Jejich práce si vážím a považuji ji za důležitou a přínosnou.

 

S vítězem AS jsem chtěl před podpisem smlouvy ohledně další projektové přípravy, pro niž je v rozpočtu města potřeba vyčlenit cca 4,5 milionu korun, vést konstruktivní dialog na tato témata:

 

1. Vyústění dopravy a organizaci dopravy v ulici Radnická

2. Organizaci dopravy v okolí 1. ZŠ, tělocvičny a nákupního střediska Kotvička

3. Organizaci dopravy a parkování na Náměstí

4. Prvky veřejné vybavenosti, vzhled zahrádek, revitalizace zeleně, vše na Náměstí a přilehlých ulicích

 

Tato témata spatřuji jako zásadní z pohledu samotné proveditelnosti vítězného projektu, pokud nechceme jenom vytvářet další projekt tzv. „do šuplíku“. Jeden, od pana MgA. Přemysla Kokeše, tam již je.

 

V neposlední řadě mě zajímají i právní dopady, tedy když se v dalších fázích projektové přípravy odchýlíme od vítězné vize, která je založena na vyústění dopravy v ulici Radnická (kterou však nelze pravděpodobně zrealizovat) a kolem 1. ZŠ, nevznikne vlastně úplně jiný projekt, který by mohli napadnout nebo zpochybnit ostatní účastníci AS.

 

Neměl jsem tušení, jaké reakce na adresu 12 zastupitelů vyvstanou. Pokud jde o mě, budu rád, když se jednání Zastupitelstva svolaného na 13. 6. zúčastní co nejvíc obyvatel města, které toto téma zajímá. Domnívám se, že budoucí podobu náměstí nelze uspěchat a že s panem ing. arch. Davidem Mikuláškem povedeme věcný dialog. Ten, doufám, přispěje ke zdárnému rozhodnutí zastupitelů, kteří nejsou odborníky v otázkách architektury, ale kterým, ať chcete nebo nechcete, jde rovněž o to, aby se budoucí podoba náměstí v našem městě povedla. A to jak esteticky, tak funkčně a v neposlední řadě i ekonomicky.


Autor: RNDr. Petr Vrána

Publikoval: -kas-

Čtěte také

4. 3. 2018 - Do 13. března se mohou hlásit zájemci o stavbu nového mostu přes Balinku

Město 1. března vypsalo veřejnou zakázku na most přes řeku Balinku.

27. 3. 2018 - Třešňovice pana Jaroslava Horkého z Rudy je šampionem letošního koštu

Na podzim roku 2017 byla velmi špatná úroda ovoce, takže jsme dokonce krátce uvažovali o přerušení každoročně konaného Koštu pálenek.

13. 5. 2018 - Ikaros odehrál tři skvělá muzikálová představení

Připomeňte si s námi báječná vystoupení velkomeziříčského Divadla Ikaros, která se odehrála o uplynulém víkendu.

20. 2. 2018 - Během léta bude zbourán a znovu postaven most přes Balinku

Jednou z největších investicí letošního roku má být výstavba nového mostu na Třebíčské ulici.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 18.

[1] Vložil: Honza, 6.6.2017, 19:13:58
Bez osobní odvahy a odpovědnosti nelze dělat politiku opravdovou, demokratickou a lidovou. - TGM
[2] Vložil: Vole , 6.6.2017, 23:54:08
...to je diskuse?
[3] Vložil: rejpal, 7.6.2017, 06:05:14
Hezky se to čte,ale to jste neřešili dřív,než byla vyplacena částka za vítěze?Nebo vám ti praví nedovolili diskuzi?Toto vše,už psal ing.Dvořák v týdeníku,kde se to může psát.A nebo,osobní předvolební tah.To,že je potřeba náměstí řešit,je jasné.Ale je potřeba s citem a rozumem,ne,co z toho kápne.Tady se prakticky vyhodily peníze za nic.Když chtěli filmaři natočit film o městě,peníze nebyly.Proč taky,když to může natočit místní,v hlavní roli se svým GURU,o padesát korun levněji.Pro méně chápavé,to byla ironie.
[4] Vložil: Tom, 7.6.2017, 14:31:40
Dobrý den,
také úplně nerozumím, proč tedy podobné otázky nebyly položeny během té roční soutěže. Nebyl čas, prostor nebo chuť? Takhle z celé soutěže akorát zůstává pachuť divnosti, že si město objedná soutěž, vysoutěží vítěze a pak starostu zastupitelé vyzvou, aby s vítězem nepodepisoval smlouvu (a to nemluvím ani o nějakých právních důsledcích, hrozí-li jaké). Všichni - členové výběrové komise, zastupitelé, starosta - navenek vystupujete za město. A jestliže podáváte nějakou námitku až ve chvíli, kdy je hotovo, vypadá to navenek opravdu nepochopitelně. Nebylo možné se starostou a vítězem jednat byť třeba neoficiálně? Nebo ideálně se všemi soutěžícími už v průběhu soutěže? Spatřujete chybu ve výběru vítězného návrhu nebo přímo v samotném návrhu architekta?
Já prostě nerozumím tomu, proč vaše argumenty, pokud jsou tak důležité, jak tvrdíte, nezazněly ještě před ukončením soutěže.
[5] Vložil: Honza 2, 7.6.2017, 16:02:23
Tome, jak mohli zastupitelé vědět, že vyhraje návrh, který je nerealizovatelný(otázka: proč ho tedy komise odborníků zvolila jako vítězný?). Město se zavázalo jednat s vítězem, svolání zastupitelstva a autora vítězného návrhu k vyjasnění sporných bodů je tedy co? Proč chce starosta rychle a třeba zbrkle podepsat smlouvu? Jak víš, že argumenty nezazněly a nebyly smeteny ze stolu s tím, že se budou řešit později až s vítězem? Spousta argumentů by nemusela být relevantní s jiným vítezným návrhem. Doopravdy nechápu, co se za tím snažíte hledat, někdo řekl, že je to politizace a všichni se toho drží? Zkuste se na to podívat i z druhé strany.
[6] Vložil: Tom, 8.6.2017, 11:56:57
Soutěž trvala rok, byl tedy čas probrat všechny návrhy - ostatně samo město si postesklo, že jich zase tolik nebylo. Jestliže tedy v průběhu soutěže byly u kteréhokoli z nich pochybnosti, proč se neřešily během soutěže?
To, že argumenty v průběhu soutěže nezazněly, vyvozuji ze současného stavu. Nikdo nepoukazuje na to, že se o soutěž v jejím průběhu zajímal a že něco v jejím průběhu rozporoval. Čas na podrobné prozkoumání všech návrhů byl myslím dostatečný - rok. Jaktože najednou po skončení soutěže se probudí pár lidí a přijde 5 minut po dvanácté?
[7] Vložil: Honza, 8.6.2017, 14:57:41
Tome na to nedokážu dopovědět, načasování je nešťastné, ale nemyslím si, že je 5 minut po 12 ale naopak za 5 minut 12 - město se zatím k ničemu nezavázalo.
Mě opravdu zaráží, proč se pořád točíme okolo toho, že zastupitelé vznesli nějaký požadavek - to je až poslední článek v řetězu událostí a rozhodnutí, ale stále nezazněla odpověď na to, proč někdo tvrdošíjně obhajuje návrh, který je nerealizovatelný? Jak mohl vyhrát návrh, který nesplňuje zadání architektonické soutěže - proč komise nevyřadila tyto návrhy ze soutěže hned na začátku? Jak jsou právně ošetřné možnosti napadení výsledků soutěže ve chvíli, kdy se realizuje úpravami návrh jiný, než který vyhrál soutěž? Opravdu je takovým problémem posunout podpis smlouvy po vyřešení dotazů zastupitelstva? Opravdu chceme mít na radnici jenom tupé opice, které budou zvedat ruce na to co jim poradí kdejaký "odborník"(není to narážka na porotce AS)?
[8] Vložil: Tom, 8.6.2017, 16:33:44
Já pořád nechápu, že jestliže ten vítězný návrh je opravdu tak neprůchodný, jak tvrdí někteří zastupitelé, proč na to neupozorňovali v průběhu soutěže. Do celého konfliktu nevidím, mám možnost všechno sledovat jen zvenčí. Ale jestliže se najednou zvedne vlna protestů z řad zastupitelů, přijde mi podivné, proč až po skončení soutěže. Znova opakuji - rok se soutěžilo. Za celou dobu se o to nikdo nezajímal? A teď se najednou začnou klást otázky, když už je vítěz venku?
[9] Vložil: Jindřiška, 8.6.2017, 16:37:04
Jedno je nyní jisté - učitele a lékaře NEVOLIT
[10] Vložil: Jindřich, 8.6.2017, 17:00:29
Naopak, volit ty co mají svůj názor a dokáží si za ním stát a dokáží o něm diskutovat. Volit ty co nelžou. Volit ty co se snaží o dobro Velkého Meziříčí a ne ty co myslí, pouze na svůj prospěch případně svých kamarádů a nevolit ty co tam jen sedí do počtu.
[11] Vložil: Honza, 8.6.2017, 18:20:52
Tome ja bych rekl ze prave o tom chteji diskutovat, je to pruchozi/neni to pruchozi. Ja zase nechapu proc za ty spatne jsou zastupitele a hlavne proc je okolo toho takova hysterie. 13. se vsechno probere a uvidi se. Tocis se porad okolo jedne veci, co moje otazky ktery jsem polozil, mas nejakou odpoved?
Jindrisko diky za hodnotny prispevek.
[12] Vložil: Korump, 8.6.2017, 22:25:27
- návrh nesplňuje zadání
- necid s kominkem zřejmě neměli zájem tlumočit připomínky zastupitelů když se "vybíralo"
[13] Vložil: Tom, 9.6.2017, 09:08:37
Pokud je navrh nerealizovatelny, predpokladam, ze vubec neprojde az do finale. To je prace komise posoudit to a jako praci zastupitelu si predstavuju, ze budou prubeh souteze sledovat.
Nerozumim spojeni "jednat s vitezem" a "architektonicka soutez". Architekt vyhraje to, ze muze prijit na zastupitelstvo a popvidat si s mestem?
Jestli melo byt vysledkem soueze podepsani smlouvy s vitezem, nevidim nic spatneho na tom, kdyz se smlouva podepise. Vyjasneni vsech veci melo byt prave soucasti souteze.
Tolik k vasim drivejsim otazkam. Diskutovat na konci souteze o tom, jestli je vitezny navrh pruchozi, je jako rozebirat vysledek zapasu s videorozhodcim, kdyz medaile uz jsou rozdany. Je to mozne, ale ostuda. Co delal rozhodci behem zapasu?
[14] Vložil: Jiřina, 9.6.2017, 09:16:50
Celá architektonická soutěž na mě působí jako bussines plán. Předpokládal jsem, že za ty peníze dostaneme návrh, který bude splňovat zadání a místo toho najednou hledáme "partnera", který nám teprve něco navrhne? Možná škoda, že jsme měli výbornou porotu, ale o to horší návrhy. Myslím si, že pan Sitta by dokázal naše náměstí vyřešit lépe jak všichni ostatní architekti.
[15] Vložil: Honza, 9.6.2017, 09:25:44
Tome, já zase nechápu, proč není možné to probrat. Vyhraju soutěž s něčím a nakonec postavím něco úplně jiného? Jak potom vypadají argumenty pro to, že tento návrh vyhrál? Nebude nakonec to, co se postaví, podobné jinému projektu? Jak se k tomu postaví jiní účastníci, kteří se drželi zadání soutěže? Budou podávat stížnosti? Proč nebyla vůle smlouvu podepsat hned po skončení soutěže? Pak by možná vypadalo jinak i tvrzení, že zastupitelé si až po roce všimli, že to nejde a řešilo by se to dřív.
[16] Vložil: roman, 10.6.2017, 19:07:34
Tome, když to máš s rozhodčím domluvený dopředu a máš ho na své straně, tak je uplně jedno co dalšího kdokoli udělá, vyhraješ tak jako tak.
[17] Vložil: Tom, 11.6.2017, 11:47:37
Honzo, co chcete probirat? Bud probehla soutez podle reguli, pak musi podle reguli postupovat i mesto, nebo vysledek neni v souladu se zadanim a pak se musi zrusit, protoze ho jinak napadnou konkurenti. Jake jednani?

Opakuji, soutez trvala rok. Co se behem ni posuzovalo, pokud by vitezny projekt selhaval uz u podminky realizovatelnosti? V jakych disciplinach se soutezilo?
Romane, na tohle ale opozice vubec nepoukazuje. Nikdo zatim netvrdi, ze by byla soutez uplacena. Takze bych tim zatim vubec neoperoval.
[18] Vložil: True, 11.6.2017, 16:13:31
Žádné regule nejsou, město musí postupovat podle toho jak rozhodne zastupitelstvo. Tomu se Tome říká demokracie. A ber to tak, že většina zastupitelů se zatím vyslovila proti podepsání smlouvy. Zjistila totiž jaký návrh vyhrál a co za problémy by jeho realizace městu přinesla, nehledě na to, že v dané podobně vůbec realizovat nejde.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Truck show Šeborov 2018
TOPlist