NÁPOJE HOMOLA: 30 druhů RUMŮ!
Dnes je 19. října 2018, svátek má Michaela, zítra Vendelín.
  • Na záložním hřišti U Tržiště položili štěrk.
  • Začání přestavba parkoviště u mostu na Třebíčské.
  • Lososa s hráškovým pyré mohl každý ochutnat na Světlé přímo od herečky a milovnice kulinářského umění Markéty Hrubešové.
  • Svátek velkomeziříčské gastronomie je tu. Na Světlé probíhá již 41. gastroden.
  • Jedna z lávek u mostu byla dnes zrušena. Na mostě stojí první auto.

Petros Martakidis: Velkomeziříčsko po dvou letech

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 14. 6. 2017

Petros Martakidis.
Petros Martakidis.
foto: fc

Externím členem redakce Velkomeziříčska jsem se stal 25. 5. 2015.


Externím členem redakce Velkomeziříčska jsem se stal 25. 5. 2015. Mé smlouvě na dodavatelské služby pro Jupiter club předcházelo výběrové řízení na redaktora Velkomeziříčska. Ve výběrové komisi zasedli jednatel Jupiter clubu Milan Dufek, šéfredaktorka Velkomeziříčka Martina Strnadová, Aleš Janoušek z firmy Xart, člen zastupitelstva Karel Lancman (KSČM), místostarosta Josef Komínek (ČSSD) a starosta Radovan Necid (ODS). Toto výběrové řízení jsem vyhrál. Přesto jsem se redaktorem Velkomeziříčska nestal, jednatel Jupiter clubu místo redaktora pro úsek medializace na základě doporučení výběrové komise nevytvořil. Jsem tedy jen dodavatelem některých prací a v podstatě pozorovatelem dění. Z této pozice si tudíž můžu dovolit hodnotit.

 

Dávejte noviny lidem zdarma

 

Velkomeziříčsko v té době procházelo rozsáhlou přeměnou z upadajícího týdeníku na rozsáhlý webový portál s přidruženými stránkami sociálních sítí, e-mailovým týdeníkem a tištěným měsíčníkem. K této přeměně se schylovalo již několik let.

 

Přeměnu řešil už starosta Velkého Meziříčí František Bradáč se svým týmem před osmi lety. V roce 2009 najal agenturu Commservis.com (nynějšího) europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského, která vypracovala dvanáctistránkovou analýzu Velkomeziříčska (radnici tato analýza stála 11.900 Kč). Analýza označila Velkomeziříčsko (v roce 2009) za nástroj k ovlivňování veřejného mínění: "Vydáváním zpravodaje získává radnice PR aktivitu, která není závislá na třetí straně (média) a nabízí radnici účinný nástroj pro strategicky řízenou komunikaci s občany Velkého Meziříčí a jeho mikroregionu."

 

Agentura dále vybrala tiskovou mluvčí pro radnici - ve výběrové komisi zasedl starosta František Bradáč (KDU-ČSL), majitel agentury Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a místostarosta Josef Komínek (ČSSD). Vítězkou výběrového řízení se stala členka KDU-ČSL, se kterou tajemník Stanislav Rosa (KDU-ČSL) uzavřel zaměstnaneckou smlouvu. Za toto výběrové řízení radnice agentuře zaplatila 5.603 Kč. Agentura Commservis.com v roce 2009 také dodala radnici 12 tiskových zpráv, za které vyfakturovala 71.400 korun.

 

O pět let později, v roce 2014, k přeměně týdeníku vyzvala tehdejší šéfredaktorka Ivana Horká ve své bakalářské práci věnované Velkomeziříčsku: "Kdyby obyvatelé města přestali místní noviny z finančních důvodů kupovat, je ještě jedna možnost. Radnice může zdejším lidem noviny dávat zdarma, tak jako to dělají v jiných městech, a „svoje“ noviny tak uchovat."

 

Týdeník Velkomeziříčsko měl v roce 2009 náklad 3.533 kusů, v roce 2014 2.483 kusů. V roce 2009 měl ztrátu -347.344 Kč, v roce 2014 ztrátu -369.729 Kč.

 

Přeměna Velkomeziříčska tudíž (z mého pohledu) měla vyřešit tři věci:

 

Jak se podařilo odříznout Velkomeziříčsko od propagandistických záměrů radnice?

 

Velkomeziříčsko je dnes součástí úseku medializace a komunikace Jupiter clubu, řídí ho apolitická redakční rada odborníků. V ní zasedá jednatel Jupiter clubu Milan Dufek, emeritní profesorka českého jazyka a šéfredaktorka Velkomeziříčska Jiřina Kácalová, vedoucí IC Velké Meziříčí Květoslava Hladíková, předseda sportovní komise města Stanislav Tvarůžek a student režie a scénáristiky Radim Svoboda.

 

Tato redakční rada je jediným orgánem, který může ovlivňovat obsah Velkomeziříčska a také je jediným odvolacím orgánem proti rozhodnutí šéfredaktorky Martiny Strnadové.

 

Redakční rada vydala také závazný Statut Velkomeziříčska (veřejně dostupný), který mimo jiné určuje rozsah textů členů zastupitelstva a městské rady (nad rámec tiskového zákona). Zároveň také určuje způsob volby členů redakční rady. Redakční rada se schází bezmála jedenkrát měsíčně a hodnotí vyváženost a objektivitu Velkomeziříčska.

 

Jak se podařilo dostat Velkomeziříčsko k většímu počtu lidí?

 

Hlavním médiem je dnes portál Velkomeziricsko.cz. Ten obsahuje zpravodajství včetně denního zpravodajství ze sportu ve spolupráci se stránkou sportvm.cz. Dále malé stránky spolků a zájmových sdružení, soukromou inzerci zdarma a denní menu restaurací. Portál do června 2017 publikoval 3.419 článků (tedy bezmála 5 denně, včetně svátků a víkendů). Portál za dobu jeho existence navštívilo 335.706 lidí, kteří viděli 914.689 jeho stránek.

 

Na portál navazuje e-mailový newsletter Týdeník Velkomeziříčsko, který shrnuje dění za uplynulý týden a odebírá jej k dnešnímu dni 275 čtenářů. Facebooková stránka @velkomeziricsko má 1.000 odběratelů. Měsíčník Velkomeziříčsko dodáváme každou první středu v měsíci do všech schránek ve městě a místních částech (5.050) a pro dalších 400 kusů měsíčně si přijdou čtenáři na IC města a do redakce.  

 

Jak se podařilo stabilizovat rozpočet Velkomeziříčska?

 

Zatímco náklady na týdeník Velkomeziříčsko byly (v roce 2013) 1.850.000 Kč, v roce 2016 (po přeměně) byly náklady 976.000 Kč.

 

To znamená, že nové Velkomeziříčsko je levnější. Na druhou stranu je třeba vědět, že týdeník Velkomeziříčsko část nákladů pokryl prodejem a zisky z inzerce. Měsíčník (newsletter, facebook i web) jsou pro čtenáře zdarma a "přivydělávají si" pouze inzercí.

 

Šlo ovšem především o to, aby se hospodaření stabilizovalo a Velkomeziříčsko stálo Jupiter club předem odhadnutelné částky. Dnes tedy Jupiter club ví, že celý informační komplex, včetně měsíčníku, bude zhruba stát necelý milion korun ročně, může s tím předem počítat a nemusí každý rok vyšší ztrátu Velkomeziříčska složitě vykrývat svým vlastním rozpočtem.

 

Jak dnes vypadají personálie?

 

Je třeba připomenout, že nové Velkomeziříčsko ocenili odborníci 3. místem v celostátní soutěži periodik Zlatý středník. Zároveň v tomto ročníku bylo Velkomeziříčsko jedinými novinami veřejné správy, kterých si porota všimla a získalo také nominaci mezi pět periodik ceny Grand Prix.

 

Vedoucí redaktorkou Velkomeziříčska je dnes Martina Strnadová, která je v historii Velkomeziříčska teprve druhým člověkem na této pozici, který není členem ani kandidátem žádné politické strany (prvním jsem byl v roce 1996 já). Ta nese hlavní a největší tíhu toho velkého objemu práce, který popisuji výše. Martina Strnadová má také největší zásluhu na postupném rozvoji Velkomeziříčska.

 

Druhým členem redakce je Jitka Kočí, pracovnice Jupiter clubu, která v redakci zpracovává dvakrát týdně administrativu.

 

Externím členem redakce jsem já. Mojí hlavní prací je správa webu a sociálních sítí a samozřejmě grafická příprava Velkomeziříčska. K tomu zpracovávám podobu vizuální propagace akcí Jupiter clubu, vč. částečné správy webu Jupiter clubu a úplné správy webu Evropského festivalu filosofie a také některých akcí města. V případě nepřítomnosti Martiny Strnadové se také někdy stane, že píšu články. Dosud jsem jich napsal 108, což je z celkového objemu zhruba 0,32 procenta textů.

 

Co s Velkomeziříčskem dál?

 

Podle mého názoru je transformace Velkomeziříčska v moderní periodikum veřejné správy hotová. K naprosté dokonalosti už chybí pouze dva kroky.

 

Prvním z nich je úplné zrušení komerční inzerce (reklam), a to jak v měsíčníku, tak na webu. Obecně si dlouhodobě myslím, že komerční inzerce nemá v periodikách, které jsou dotovány z veřejných rozpočtů, co dělat. Jednak to zakládá na zbytečnou nevraživost ze strany privátních médií (v našem případě webu NovinyVM a týdeníku Medřičské listy) a druhak mají mít veřejně dotovaná média podle mého názoru dostatek rozpočtové kázně, aby se bez těchto peněz obešla. Soukromá řádková inzerce a společenská oznámení pak mají být podle mne pro čtenáře zdarma. Občané platí vysoké daně a není tedy třeba, aby je periodika veřejné správy obtěžovala reklamou a vyžadovala od nich další platby za jejich soukromá sdělení.

 

Druhým krokem, který by měl ještě přijít, je rozšíření distribuce Velkomeziříčska na mikroregion. Je pravidlem, že oněch 400 kusů měsíčníku, které vyrábíme každý měsíc navíc, si odeberou lidé z okolních obcí, které nejsou místními částmi města. Sami čtenáři nás o tuto službu poměrně často žádají a tyto požadavky už projednávala i redakční rada. Osobně jsem toho názoru, že je v silách redakčního týmu věnovat každý měsíc část své síly dění v mikroregionu, včetně příslušné publicistiky (rozhovory a seriály), které si v měsíčníku Velkomeziříčsko rychle našly své příznivce. Je jen na vydavateli a redakční radě, zda se touto, podle mne správnou, cestou vydají.

 

Sečteno a podtrženo:

Po dvou letech své existence je Velkomeziříčsko stabilní, prosperující, politicky neovlivnitelné a řádně vedené radniční periodikum, které nabízí denní aktuální zpravodajství pro ty, kdo chtějí mít informace ihned, týdenní souhrn pro ty, kdo mají e-mailové souhrny rádi, a měsíčník s rozšířenou publicistikou pro každého, komu by papírové stránky chyběly. Osobně děkuji každému, kdo se na věci podílí - ať už skutečnou prací, nebo radou či kritikou (a že bývá někdy oprávněná, to uznávám).


Autor: Petros Martakidis

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 3. 2018 - Od 26.3.2018 do 27.4.2018 bude ve městě probíhat pravidelná ochranná deratizace

V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví se ve Velkém Meziříčí uskuteční od 26.3. 2018 do 27.4. 2018 pravidelná ochranná deratizace. Jde o opatření směřující k ochraně zdraví osob a k...

19. 9. 2018 - Jurdová přeběhlík?

Je před volbami a již se ke mně opět v souvislosti s mým jménem dostala zmínka o přeběhlících. Přesvědčili mě, že se k tomu mám vyjádřit, tak alespoň v krátkosti.

10. 3. 2018 - Letošní charitativní ples pomohl přispět na venkovní posilovací stroje

Plesovou sezónu ve Velkém Meziříčí uzavřel v pátek 9. března již tradiční 18. ročník tradičního charitativního plesu.

18. 7. 2018 - Domácí hospic pomůže pohybem. Už potřetí

Zaběhat si, a udělat tak něco nejenom pro svou vlastní kondici, ale i pro ostatní, mohou ti, kdo se v neděli 2. září ve 13 hodin zúčastní benefiční akce s názvem Běh...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 23.

[1] Vložil: Lžidis, 14.6.2017, 13:29:13
Půl mega za externího pracovníka? Typická odeesecka trafika
[2] Vložil: Petros Martakidis, 14.6.2017, 14:49:04
Tak jedem, anonymní chlapci, pojďme si to vyříkat: půl mega za dva roky, to znamená 21.000 měsíčně hrubýho. Za víc než osm hodin práce denně. Trafika jako prase.
[3] Vložil: Medvěd, 14.6.2017, 14:55:05
půl mega za dva roky, za čtyři roky mega. Petros bude milionář!!!
[4] Vložil: Starý Lefteris , 14.6.2017, 15:20:44
Petrosy, uš toho nech! Já se tak snažit aby s tebe byl hodná chlapec a ty jenom pořád lhát a škodit! Ja kvůli tobě plakat! Běš radši dělat topič jako ja!
[5] Vložil: rejpal, 14.6.2017, 18:57:54
4.Lefterise nechej spát.Ten za kluka nemůže.Mimochodem,znal jsem jej osobně,na rozdíl od mladého něco prožil.Byl to rozumný chlap,i když v kartách občas už tak rovný nebyl.Popravdě,který karbaník je.Petrosi,proč nenapíšeš,proč tak oslavuješ svého guru?Co ti slíbil?Jak jsem již dříve psal,chvástalky neberu.Jedině Medřičské listy.Tam snad cenzůra ani neexistuje.Taky jsi nenapsal,jak jste demokraticky odstranili paní Horkou.Vidíš,a uživí se i bez vás.Soud vyhrála.Nikde ani řádek omluvy.
[6] Vložil: Gebls, 14.6.2017, 20:06:26
Cist Martakidise je vyzivne Ten snad nenapise pravdivou vetu stejne jako ja
[7] Vložil: Petros Martakidis, 14.6.2017, 21:12:33
ad 5: Tento text byl napsán na výzvu vydavatele Medřičských listů Aleše Horkého ze dne 5.6.2017. Zaslal jsme mu jej 7.6.2017. Dodnes z něj v Medřičských listech nevyšla ani čárka. V Medřičských listech jsem si o sobě přečetl už lecjakou kravinu, ale nikdy se mi nestalo, že by se mě zeptali na stanovisko. Tolik k té"cenzůře" v Medřičských listech, o které píšete. Ivana Horká odešla z Jupiter clubu dohodou. K Inspektorátu bezpečnosti práce podala stížnost na své odvolání z funkce šéfredaktorky v roce 2014, nikoliv na svůj odchod o rok později. Inspektorát dal za to odvolání Jupiter clubu pokutu. Žádný soud nebyl. Buďto budete uvádět pravdivá fakta, nebo vaše příspěvky nemají žádnou hodnotu.
[8] Vložil: Petros Martakidis, 14.6.2017, 21:15:02
ad 6: Tento text je pouhý souhrn faktů. Který z těch faktů není pravda?
[9] Vložil: Dominika, 14.6.2017, 23:00:22
Petrosi, ten, kterému sloužíš, vyznává jen jedno náboženství - náboženství peněž. Jak tě může uspokojovat sloužit zlu a špatným úmyslům? Proč za něj kopeš ve všech svých článcích a příspěvcích? Nechápeš, že pomáháš zneužívání moci? Co ti za to dává?
[10] Vložil: rejpal, 15.6.2017, 06:17:49
Ad 7.Než jsem začal psát o paní Horké,položil jsem několik otázek,stejně jako Dominika.Odpověď,žádná.To,jak jste se zachovali k paní Horké,je věc jiná.Pokud vím,když chceš fakta,dovolila si kandidovat do zastupitelstva,což byl asi podle vaší partičky,zločin.Toto je pravdivý fakt,když už jej chceš.
[11] Vložil: Petros Martakidis, 15.6.2017, 08:02:12
ad 9: Jako komu mám sloužit? Co je to za kecy? Normálně chodím do práce a beru za ni vejplatu. Kdo tady doprčic zneužívá moc? Nechcete trošku ubrat plyn a začít mluvit normálně?
[12] Vložil: Petros Martakidis, 15.6.2017, 08:06:35
ad 10: Paní Horká byla lídryně Strany svobodných občanů. Ředitel Jupiter clubu ji odvolal z funkce šéfredaktorky (ne vyhodil z práce a ne snížil plat) a nechal ji v redakci. O rok později pak odešla dohodou. Inspektorát bezpečnosti práce se zabýval tím jejím odvoláním, ne odchodem. Žádný soud v této věci nikdy neproběhl.
[13] Vložil: ., 15.6.2017, 08:28:26
[14] Vložil: Petroš, 15.6.2017, 14:34:55
Mi(ni)str propagandy a manipulace. Ještě, že se tentokrát podepsal.
[15] Vložil: schwarz, 15.6.2017, 16:36:22
Pokud pracujete 8 hodin denně, tak to byste mohl mít trošku problém, zavání to Švarc systémem, který není legální www.az-data.cz/clank…
[16] Vložil: Lukáš, 15.6.2017, 20:25:38
V těch 8 hodinách stiháte kazit zdejší diskuze a psát k nim demagogické komentáře nebo za Vás platí zvlášť?
[17] Vložil: Petros Martakidis, 15.6.2017, 21:30:15
ad 15: Uvedl jsem, že pracuji víc než těch 8, ale věřím, že nemáte problém s pochopení psaného textu. O tom schwarz-systému si to skoro taky myslím, ale to je otázka na politiky, kteří tak moc nechtěli, abych dostal v Jupiter clubu pracovní smlouvu.
[18] Vložil: Petros Martakidis, 15.6.2017, 21:34:39
ad 16: Hele, do zahnojených zdejších diskusí jsem se zapojil jednou, když už přetekla má míra trpělivosti s tím, jak o mě zdejší majitel psal a nedal mi prostor se ke svým vývodům vyjádřit. Už je to nějaký čas. Bylo to pod jménem. Teď jsem to udělal podruhé, a to jen proto, že mě k tomu vyprovokoval Aleš Horký, který nezveřejnil můj text o který si sám řekl. Taky pod svým jménem. Takže si tohle obvinění, vážený pane anonyme, narvěte tam, kam patří. A to platí i pro ostatní, co nejsou schopní pochopit, že na tyhle intelektuální dýchánky na NovináchVM fakt kašlu.
[19] Vložil: M.Dvořák, 16.6.2017, 08:51:49
Petros respekt, já bych na to neměl, písat si s těmi anonymními internetovými zbabělci, ale takových je bohužel internet plný všude. A vliv na něco mají asi jako můj pes, co štěkal ráno na veverku na stromě. Kolik pak jich bylo se vyjádřit na minulém zastupitelstvu? Ale ono to vlastně nemá cenu, že, zato tady na obchodyvm to vytrhnou.
[20] Vložil: Nemá rád lhaní, 16.6.2017, 11:19:30
Pane Martakidis, všichni víme, že fungujete jako tiskový mluvčí zdejšího starosty. Proto vám musel najít pohodlnou a slušně placenou trafiku. Našel ji ve Velkomeziříčsku, kde za peníze nás všech vychvalujete jenom jeho. A mátu tu drzost se tady veřejně prezentovat! Fuj, styďte se!
[21] Vložil: Petros Martakidis, 16.6.2017, 13:12:48
ad 20: Tak znovu. Trafiku já si představuju tak, že nemusím chodit do práce a jdou mi prachy. Třeba Rada České televize, nebo tak něco. A to by se mi fakt líbilo. Na místo redaktora Velkomeziříčka bylo výběrové řízení, sedělo tam šest lidí, z toho byl Necid jedinej. Zbytek byli buď neutrálové, nebo rozhodně ne mí kámoši. Tak jak to teda podle vás ten Necid udělal? Ve Velkomeziříčsku musím dělat a moc prachů mi tedy z toho nekape. Tak o jaký trafice melete? A kde přesně je ve Velkomeziříčsku nějaký můj text, kde bych vychvaloval starostu? Buďto mluvte, v souladu se svým nickem, pravdu, nebo raději neříkejte nic. BTW: Když už na někoho poštěkávám "fuj", není žádná věda se u toho schovat za přezdívku. To umí i můj čtyřletý syn a nakonec i devítiletý pes.
[22] Vložil: Jiří, 19.6.2017, 08:52:28
Petros je mistr v překrucování pravdy a manipulací se statistikami a proto je pro pana starostu tak nepostradatelný. Dle textu to vypadá, že ztráta 350.000 Kč je větší než ztráta 1.000.000 Kč - což je lež! A nejdůležitější je, kolik lidí ten zpravodaj čte? Pokud mělo v roce 2014 zájem o informace 2.483 lidí, znamená to, že dalších 3.000 zpravodajů se tiskne zbytečně?
[23] Vložil: Václav, 22.6.2017, 15:51:18
Vážený pane, Velkomeziříčsko jste pomohl úspěšně pohřbít. Dnes je z něj mrtvý leták. Raději ho přejmenujte. Navrhuji název Samochvála radnice. I když, historie to sama ukáže.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AUTOBATERIE KOPEČNÝ
TOPlist