NÁPOJE HOMOLA: Přijďte na točenou zmrlinu LINDT! Už točíme ;-)
Dnes je 21. června 2018, svátek má Alois, zítra Pavla.
  • Od čtvrtečního rána nefungují semafory na světělné křižovatce u vjezdu na náměstí.
  • Skvělé české i francouzské šansony zněly ve středu večer velkým sálem JC na Rendez vous s Radkou Fišarovou.
  • Začalo betonování základů nového mostu.
  • Skvělá zpráva. Město získalo celou dotaci na rekonstrukci sportovního areálu na Školní ulici ve výši 19 milionů korun. Celkový rozpočet včetně právě stavěné tribuny je ve výši 35 mil. korun.
  • Na konci příštího týdne končí projekt opravy mostu u pošty. Zmizel i chybný název ulice Sokolská místo Sokolovská.

NAČ TA HYSTERIE?

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 15. 6. 2017

Architektonicko-urbanistická soutěž - 2. místo.
Architektonicko-urbanistická soutěž - 2. místo.
Architektonicko-urbanistická soutěž - 3. místo.
Architektonicko-urbanistická soutěž  - 1. místo, ovšem zastupitelstvo neodsouhlasilo podpis smlouvy s tímto návrhem.

Na mimořádném zastupitelstvu proběhla diskuze o podobě Náměstí s vítězem architektonické soutěže panem architektem Mikuláškem a jeho dvěma kolegy, studenty architektury. Námi zvolené zastupitelstvo se hlasováním (tedy demokraticky) usneslo, že tento návrh odmítá.


Nejzásadnějším důvodem je řešení dopravy. Protože vítěz architektonické soutěže nedokázal zastupitele přesvědčit, tak návrh neodsouhlasili. Tečka. Proč více dmýchat emoce a vášně?

 

Nyní má nastat jednání s autory návrhu, který obsadil druhé místo. Opět je vše demokratické a v souladu s podmínkami architektonické soutěže. A když neprojde návrh číslo dvě, tak máme ještě návrh číslo tři. Teprve pokud neprojde tento návrh, tak bychom se měli zamýšlet nad referendem občanů. Ale ne nad referendem nad jedním návrhem, ale nad třemi návrhy, ať je možné z čeho si vybrat.

 

Pořád nebyly vyčerpány všechny možnosti řešení a jednání, tak proč budeme populisticky vytahovat referendum? Proč se rozpoutává hysterická kampaň, že tady máme „nehodné“ zastupitele, kteří jen politikaří a odmítají jediný nejlepší návrh podoby náměstí, který existuje?

 

Na zastupitelstvu zazněl velmi rozumný názor pana místostarosty, že by budoucí podoba Náměstí měla mít výraznou podporu zastupitelstva, třeba dvoutřetinovou. A proto je potřeba tu podobu hledat a přesvědčit většinu lidí o správnosti vybraného návrhu.

 

Takže pojďme pracovat a ne si stěžovat, pojďme komunikovat a ne se osočovat. Protože tady máme demokracii a ne nějakou totalitu. Připadá mi totiž, že k té totalitě už chybí jediné. Nesouhlasící zastupitele okamžitě zavřít, aby nemohli své negativní myšlenky šířit dále. Ale všeobecného konsenzu se nedosáhne napadáním zastupitelů v tisku, urážkami na sociálních sítích, či vytvářením nátlaku od cizích architektů. Všeobecného konsenzu se dosáhne jednáním u společného stolu a vyjasněním si otázek pro a proti.

 

Objeví se u nás ve Velkém Meziříčí opravdový politik, který takovéto jednání vyvolá, nebo se tady budou pořád jenom urážet ti, co nemají ten „správný názor“?


Autor: Tomáš Rapušák

Publikoval: -red-

Čtěte také

8. 6. 2018 - Na Oslavické viděli bikeshow

Velmi pěkný zážitek čekal na žáky ZŠ Oslavická.

22. 11. 2017 - Zastupitelé se rozhodli uzavřít smlouvu na návrh náměstí dle doc. ing. arch. Cikána

Ve středu 22. listopadu 2017 se zastupitelé rozhodli o uzavření smlouvy na rekonstrukci náměstí dle návrhu doc. ing. arch. Cikána.

8. 12. 2017 - V třídění odpadů jsme opět nejlepší

Město Velké Meziříčí již potřetí za sebou zvítězilo v soutěži „My třídíme nejlépe“, kterou realizuje Kraj Vysočina ve spolupráci s kolektivními systémy EKO-KOM, a.s., ASEKOL, a.s. a ELEKTROWIN, a.s. a to v...

9. 11. 2017 - Reakce na vyjádření klubu zastupitelů TPM

Dne 2.11. vydalo na stránce www.novinyvm.cz 6 členů klubu zastupitelů To pravé Meziříčí /TPM/ prohlášení...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 36.

[1] Vložil: Tom, 16.6.2017, 00:54:09
Demokraticky byla zvolena komise,o ktere rozhodlo demokraticky zvolene zastupitelstvo. Proc to same zastupitelstvo nasledne reviduje vysledek, ke kteremu dosla jim zvolena komise? Proc ti sami zastupitele, co v tom zastupitelstvu sedi, se v prubehu souteze o ni nezajimali? K cemu pak takova soutez je? Proc se za ni vyhodily penize? Co se cely rok na projektech posuzovalo, kdyz staci par hodin na zastipitelstvu, aby vitezny navrh smetlo? Vam to neprijde uplne absurdni?
Nerozporuju, ze na to zastupitele meli pravo. Ale uvedomujou si, na co to vsechno tedy bylo? Protoze ja to skutecne nevim.
[2] Vložil: Anonym, 16.6.2017, 06:43:51
Vyměňte je tam už všechny,vždyť jsou to komedianti!!! Už si myslím,že bylo dost všech těch radních!!! A ne jen těch 12,ale všech!!!!
[3] Vložil: Honza, 16.6.2017, 07:50:12
Pravidla soutěže:

Viz:www.velkemezirici.cz…

"Bod 2.2 Účel a poslání soutěže
Účelem a posláním soutěže je nalézt a ocenit nejvhodnější řešení předmětu soutěže, která splní
požadavky vyhlašovatele obsažené v těchto soutěžních podmínkách a v soutěžních podkladech.
Na soutěž v budoucnu naváže další fáze výběrového řízení formou jednacího řízení bez
uveřejnění podle ustanovení § 23 odst. 6 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Do
jednacího řízení bez uveřejnění budou vyzváni ocenění účastníci, v pořadí dle soutěže."
[4] Vložil: u vaz, 16.6.2017, 08:22:11
no comment
https://www.youtube.com/watc…
[5] Vložil: Tomáš, 16.6.2017, 09:06:53
Já žádnou hysterii nevidím pane Rapušáku. Jako občana Velkého Meziříčí mě osud náměstí zajímá, tak jsem si ze záznamu pustil všechna jednání zastupitelstva ohledně arch. soutěže. Nejsem schopný pochopit hlavně jednu věc. Zastupitelé dostali odpovědi na všechny otázky a pochybnosti, které předkládali jako důvody svého nesouhlasu s vítězným návrhem. Nevidím jediný bod, který by si architekti neobhájili. I přes to hlasovali zastupitelé proti . To nejsem moc schopný pochopit..
[6] Vložil: Honza, 16.6.2017, 09:35:24
Protože by jednali protiprávně? Protože by porušili pravidla soutěže, které sami odsouhlasili?
[7] Vložil: občanvm, 16.6.2017, 09:47:36
Já nevím co pořád řešíte, vždyť je ze všeho jasné, že pan starosta potřebuje prosadit návrh číslo 1, který vyhrál a podělit se o peníze za realizaci (cc4 4miliony) a Ti druzí 12 zastupitelů potřebuje aby dostal zelenou návrh č.2. To je vše oč tu běží.
[8] Vložil: Tomáš Rapušák, 16.6.2017, 10:10:53
Tomáš: Z mého pohledu architekt s kolegy návrh dobře neobhájil. Když jde o zakázku za 4 mil., tak by měli mít prezentaci mnohem lépe připravenou. Neměli vlastní počítač, nebyli schopni na pdfku přiblížit detail, atd. Byl jsem z prezentace hodně zklamaný. Takhle se o čtyři mega nebojuje. A to neříkám, že ten návrh je špatný.
Hysterie se objevuje ve sdělovacích prostředcích, kde pan starosta všem vysvětluje, jak se ve VM jen politikaří a nikdo nechce odsouhlasit ten jediný správný návrh. To doplní facebookový profil Archwars, kde jsou nesouhlasící zastupitelé označeni jako idioti. Nesouhlasícím zastupitelům chodí maily od architektů z celé republiky, jak si mohou dovolit polemizovat z rozhodnutím odborné poroty. Najednou mají architekti z Prahy strašnou starost o Velké Meziříčí. Vždyť je to absurdní, je to záměrně vytvářená kampaň. Myslíte si, že v této atmosféře jde pracovat, bez emocí se rozhodovat? Já určitě chci nové Náměstí, to stávají je katastrofické, ale taky chci město, kde se dobře žije. A tato atmosféra mi opravdu připadá jako v totalitě a ne ve svobodné společnosti. A protože toho už mám dost, musel jsem se k tomu vyjádřit.
[9] Vložil: Doudleba, 16.6.2017, 10:49:30
Čo bolo, to bolo. Terazky se nám to nelíbí.
[10] Vložil: Vlasta, 16.6.2017, 11:04:06
5: Máte pravdu, Tomáši. Nechápu o co jde zastupitelům z řad KDU-ČSL, protože oni neustále se vším nesouhlasí. Ale oni byli zvoleni a zastupují tu občany a ne svoje uražená ega. Měli by se zamyslet a potlačit svoji stranickou uraženou hrdost. Občané měli možnost se vyjádřit k tomu, jaké by chtěli náměstí mít. Ale především by měli myslet na ty, kteří žijí v domech na náměstí. Ti určitě chtějí mít pod okny jedno velké parkoviště? Myslím si, že ne. Náměstí je centrum, srdce každého města a mělo by tak vypadat, ne jako záchytné parkoviště. Což nechápou ti, kteří by nejradši jeli autem až do obchodu.
[11] Vložil: Tomáš, 16.6.2017, 11:30:34
Pane Rapušáku, to já si zrovna nemyslím. Viděl jsem na straně autorů, pana Jiránka a Veličky fakta, argumenty a polopatické vysvětlení jejich návrhu tak, aby to pochopil úplně každý. Bylo to obhájení jejich řešení podložené vyjádřeními odborníku na dopravu, zeleň apod. Byly předloženy fungující podobné reference apod. Toto zastupitelé vůbec nebrali v potaz a neustále si opakují to svoje...ale to neřešme, na tom se neshodneme:-) Já to totiž vidím naprosto opačně jako vy. Vidím část zastupitelů, kteří nejsou schopni jakékoliv diskuze a zavání mě to kampaní právě z jejich strany, kdy si návrh náměstí berou jako záminku pro vymezení se vůči starostovi a spol. To že neuznání vítězného návrhu pobouřilo odbornou veřejnost je naprosto na místě. Když totiž vůbec nebudu polemizovat o nějakém politickém pozadí, čemuž vůbec nerozumím a nechci se k tomu vyjadřovat, tak je to celé ze strany odpůrců naprosto směšné a naopak jejich jednání, neochota přijmout jakýkoliv argument a naopak neschopnost jakýkoliv předložit mě připadá jak v dobách minulých. A protože už toho mám taky dost a nesnáším, když se věci dělají stylem ,,pojďme si to sami přemalovat, však jsou ty návrhy stejně všechny stejný a vlastně ten od pana Kokeše taky,, tak jsem se k Vašemu textu taky musel vyjádřit:-) Pojďme dělat věci pořádně, maximálně odborně a vyserme se na svoje komplexy a ego! Přeji vše dobré..
[12] Vložil: twok, 16.6.2017, 11:37:43
Vlasto, to parkoviště je právě ten problém. Argument parkovišťáků je, že náměstí zůstane prázdné, načisto mrtvé. Nemůže to být právě naopak? Špacírovat se po parkovišti, mít zahrádky na chodnících a proplétat se mezi auty, když si chci koupit kedlubnu, to je oživlé náměstí? Naprostá neschopnost MP účinně kontrolovat parkování (nejen na náměstí), je pzoruhodná.
Slyšel jsem, že v návrhu nebyly dořešeny (...necháme to na občanech...???) příjezd a výjezd z náměstí a další drobnosti. Pokud je tomu tak, nedivím se zastupitelům - rebelantům. Možná nemají pravdu, ale je dobře, že se diskutuje. A nevím, proč by tomu tak nemělo být.
[13] Vložil: Znalec, 16.6.2017, 11:52:29
Ve veřejných zakázkách jsou důležité reference. Kolik podobných realizací má za sebou vítězný arch tým? Kdo si myslí, že žádnou, tak má pravdu.
[14] Vložil: Honza, 16.6.2017, 12:04:06
Tomáši[11] prosím ještě jednou, přečti si pravidla soutěže, posílal jsem je ve 3.příspěvku. Do jednání měli být přizváni všichni ocenění - nebyli. Nikdo se nazavázal k podpisu smlouvy s vítězem - to je daný, nezpochybnitelný fakt.
[15] Vložil: Tomáš, 16.6.2017, 12:30:20
Honzo já pravidla znám. Do jednání mají být přizváni postupně první, pak druhý, pak třetí. Já obhajuji, že neměl být první smeten ze stolu. Bez ohledu na to který se mi líbí, nebo nelíbí..
[16] Vložil: Honza, 16.6.2017, 12:52:21
Otázka k hlasování na zastupitelstvu zněla:
Zastupitelsto města souhlasí s uzavřením smlouvy o dílo s Ing. arch. Davidem Mikuláškem na zpracování projektové dokumentace pro rekonstrukci Náměstí a přilehlých ulic ve Velkém Meziříčí.
Jak jinak to mohlo dopadnout, když podle pravidel soutěže a podle ZÁKONA nejednali s druhým a třetím?
[17] Vložil: posluchačka, 16.6.2017, 12:53:35
Vítězný návrh je neúplný a výkon autora byl nepřesvědčivý. Pokud jste pozorně poslouchali neustále opakoval, já to dopracuji jak budete chtít a udělám co budete chtít. Dále se doporučuji podívat na reference autora prvního a druhého návrhu. Rozdíl je diametrální.
[18] Vložil: Jejda, 16.6.2017, 13:47:24
Tomáši, líbí se mi Váš nadhled a chladná hlava. Je třeba se držet faktů nejitřit vášně. Zastupitelstvo demokraticky rozhodlo, že vítězný návrh je nevyhovující a je třeba jednat s dalšími dle pořadí. Už začíná být podezřelé, jak urputně se starosta snaží prosazovat arch. Mikuláška. Ono 4,3 mil. Kč je hodně peněz...?
[19] Vložil: Vlasta, 16.6.2017, 13:58:07
twok: nevím, jestli se tomu dá ještě říkat diskuse. Ale jak Rapušák napsal ... hysterie. Ano je to už pomalu hysterie ze strany nesouhlasících zastupitelů. Bylo by velice zajímavé, kdyby se zeptali svých voličů, těch, kteří jim umožnili dělat dobré věci pro všechny, jak by odpověděli, že plní svoje zastupitelské povinnosti - dobře nebo špatně! Opravdu je lidi nevolili pro to, aby si léčili svoje komplexy nebo aby si zvedli svá ega, byli zvoleni, aby konali dobro pro město a jeho obyvatele. Toto mi připomíná šaškárnu na politické scéně na nejvyšší úrovni ČR. Nebudou brzy náhodou volby? Parlamentní brzy, komunální o trochu déle, ale o něčem to svědčí. Jen aby se nepřepočítali, povstalci!
[20] Vložil: Honza, 16.6.2017, 14:13:41
Proč myslíte, Vlasto? Jediný, kdo nerespektuje pravidla soutěže je starosta a jeho příznivci, kdy si to uvědomíte?
[21] Vložil: Vlasta, 16.6.2017, 19:05:09
Někdo prostě nechápe
[22] Vložil: Obcan vm, 16.6.2017, 20:30:41
Pane Rapušaku a z jakeho titulu odsuzujete toto reseni? Myslite si ze kdyz jste podnikatel a mate penize tak vsemu rozumute? Myslim ze kdyz by starostou nebyl vas byvali kolega tak se tady nebudete takto prezentovat....
[23] Vložil: lol, 16.6.2017, 20:44:44
[11] Tomáši nebo jak se vlastně jmenuješ teď ses prokecl cituji: Viděl jsem na straně autorů, pana Jiránka (nemyslel jsi Mikuláška) a Veličky fakta. Já jsem myslel, že autorem je pan Mikulášek a pan velička byl nestranný sekretář soutěže (nevím jak někdo kdo kandidoval za To pravé Meziříčí může být nestranný) Ale podle toho jak ses prořekl je autorem návrhu pan Velička a bílého koně mu dělá jeho kamarád pan Mikulášek a dva studentíci.
[24] Vložil: Volic, 16.6.2017, 22:42:54
Kamaradickovani na nasi radnici je do nebe volajici vzdyt se podivejte kdo dostava zakazky na meste vzdyt je to stred zajmu treba pan co dela podlahy atd to jim vsem ve volbach srazi vaz
[25] Vložil: Tom, 17.6.2017, 00:22:00
13: Reference nebyly v soutěži požadovány a ani by to nemělo smysl. Kvalitní návrh může podat i čerstvý absolvent umělecké školy aniž by za sebou měl něco víc než školní projekty.

16: Co si představujete pod pojmem "jednání"? V tomhle případě je to tak vágní pojem, navíc je doplněný podmínkou "v pořadí dle soutěže". V takovém případě tedy mohli jednat s prvním, dohodnout se a na ostatní nemuselo dojít vůbec.
Zmíněný zákon o zadávání veřejných zakázek uvádí toto:§ 23,
"(6) V jednacím řízení bez uveřejnění může zadavatel zadat veřejnou zakázku
na služby rovněž v případě, jestliže je zadávána v návaznosti na soutěž o návrh,
podle jejíchž pravidel musí být veřejná zakázka zadána vybranému účastníkovi nebo
jednomu z vybraných účastníků této soutěže. V případě více vybraných účastníků
soutěže o návrh je zadavatel povinen vyzvat k jednání v jednacím řízení bez
uveřejnění všechny vybrané účastníky. Předmětem veřejné zakázky na služby
navazující na soutěž o návrh nesmí být vlastní realizace návrhu. To neplatí v
případech, kdy to odůvodňuje povaha předmětu soutěže o návrh."
V tomto případě mohl být vybraný (dle pravidel) právě ten vítěz.
[26] Vložil: Petr Velička, 17.6.2017, 02:36:34
pane lol vražte si svůj názor do špic a přestaňte mne urážet s pozdravem a přáním klidných dní Petr Velička
[27] Vložil: Tomáš Rapušák, 17.6.2017, 08:22:35
Chtěl jsem, aby se uklidnila situace a místo toho jsou urážky na diskuzích a hodně zvláštní prohlášení politiků. ŠKODA
[28] Vložil: lol, 17.6.2017, 10:48:32
Pane Velička, děkuji za nahrávku na smeč Už každé malé dítě vi, že pro pravdu se člověk zlobí. A pokud to pravda není, stačí říct nejsem autorem ani spoluautorem, ani jedna nepatrná část návrhu pana Mikuláška není z mé hlavy.
To že, jste byl na kandidátce Těch pravých doufám nepopíráte.
Vložil jsem svůj názor do diskuze (ne do špic), to je snad ještě v tomhle městě moje svobodné právo.
Přeji pěkný den i Vám do Oslavice
[29] Vložil: Znalec, 17.6.2017, 11:52:31
25: Reference jsou požadovány u každé veřejné zakázky, takže soutěž nemůže rozhodnout o tom, kdo bude realizovat zakázku, protože k ní nemusí mít zákonné předpoklady.
[30] Vložil: studentka, 17.6.2017, 18:03:42
Prosím vás vysvětlete mi někdo, proč by musel být realizován zrovna první návrh? Nějak tomu nerozumím.
Viděla jsem záznam posledního jednání zastupitelstva, a to co tam předvedl vítězný tým, byla docela děs a hrůza. Nedávno jsem měla státnice a musela jsem předvést oslnivou prezentaci, aby komise byla spokojená. Zde šlo o několik miliónů korun a to co tam předvedli s tím pdfkem to byla hrůza, už za to bych jim tu realizaci nesvěřila ani omylem.
[31] Vložil: Ondra, 17.6.2017, 19:04:55
[30] Výborný dotaz. Ano proč tu To pravé Meziříčí hystericky šíří, jaká je to tragédie a že soutěž byla k ničemu? Lže, že se Náměstí neopraví a tak dále. Jakou k tomu mají motivaci? Má ten kdo nejvíc křičí pravdu? Spíše je vždy snaha pravdu překřičet a umlčet osobními útoky. Opravdu to smrdí čím dál víc.
[32] Vložil: Tom, 18.6.2017, 20:41:22
29: Neznám tak detailně zákon o zadávání veřejných zakázek, nicméně tenhle argument žádný zastupitel nevytáhl, takže se mi to nezdá. Pokud to není zákonný požadavek, pak je to bezpředmětné řešit.

30: Podmínkou pro účast v soutěži nebylo umělecké vystoupení architekta na zastupitelstvu. Jeho projekt rok posuzovala celým zastupitelstvem schválená komise. Odmítnutí vítězného návrhu znamená, že soutěž, kterou město zaplatilo a na které se podíleli i opoziční členové zastupitelstva, byla zbytečná.
[33] Vložil: Ondra, 18.6.2017, 22:49:40
[32] Už se zase opakuji, ale třeba po 100. Soutěž nebyla zbytečná. Soutěžní komise vyhlásila 3 vítězné návrhy. První se ukázal jako velice problematický až nerealizovatelný. Takže podle pravidel soutěže se bude jednat s druhým v pořadí. Žádné zbytečná. To si myslíte? Podmínkou totiž ani nebyl, že zastupitelstvo dá zelenou prvnímu v pořadí Takže když si zastupitelstvo vyžádalo dovysvětlující jednání, bylo v jeho zájmu přijet a vše vysvětlit. Bohužel se mu to tedy moc nepovedlo. Jediný kdo z jeho týmu mluvil trochu rozumně byla paní inženýrka která řešila stromy.
[34] Vložil: Tom, 19.6.2017, 08:12:50
Jak jako dovysvětlit? Už se zase asi po 100. opakuji, ale k čemu byla roční soutěž?
Takže když tohle bylo dovysvětlovací zastupitelstvo, mělo by teprve teď následovat nějaké jednání s vítězným architektem.

Samozřejmě že soutěž byla zbytečná. Mohli si rozhodnout samotní zastupitelé. Jestliže vítězný návrh nesplňuje základní technické podmínky, což vyplývá z rozhodnutí zastupitelstva, organizátoři porušili pravidla soutěže. Poukázal na to někdo nebo ne?
Pokud ne, pak není důvod se teď točit na tom, že je návrh nerealizovatelný.
[35] Vložil: Honza, 19.6.2017, 13:54:30
Proč byla zbytečná? Bude se jednat s 2., potažmo se 3., proč se z toho dělá taková kovbojka? Vždy rozhodne ZASTUPITELSTVO, jehož součástí je i starosta, nikdo jiný. Navíc když chce být starosta tak demokratický, tak by měli mít obyvatelé možnost vybrat si mezi všemi víteznými návrhy, ne?
[36] Vložil: Tom, 19.6.2017, 21:14:46
Když chtěli vybírat, pak nemuseli dělat soutěž, ne?
Opakuji, stálo to čas, peníze a nakonec i nějakou tu ostudu.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Truck show Šeborov 2018
TOPlist