NÁPOJE HOMOLA: Přijďte na točenou zmrlinu LINDT! Už točíme ;-)
Dnes je 21. června 2018, svátek má Alois, zítra Pavla.
  • Od čtvrtečního rána nefungují semafory na světělné křižovatce u vjezdu na náměstí.
  • Skvělé české i francouzské šansony zněly ve středu večer velkým sálem JC na Rendez vous s Radkou Fišarovou.
  • Začalo betonování základů nového mostu.
  • Skvělá zpráva. Město získalo celou dotaci na rekonstrukci sportovního areálu na Školní ulici ve výši 19 milionů korun. Celkový rozpočet včetně právě stavěné tribuny je ve výši 35 mil. korun.
  • Na konci příštího týdne končí projekt opravy mostu u pošty. Zmizel i chybný název ulice Sokolská místo Sokolovská.

Zpochybnění architektonické soutěže znejistilo samosprávy dalších měst

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 17. 6. 2017

Zpochybnění architektonické soutěže mými kolegy zastupiteli vyvolalo živou odezvu nejenom na Vysočině. Odpovídám novinářům, architektům, některým starostům, komunálním politikům a vysvětluji jim, co se opravdu u nás ve Velkém Meziříčí stalo.


Všechny ty dotazy spojuje jedna věc - obava, zda se Velké Meziříčí nestane precedentem pro to, aby se i tak úctyhodný, transparentní a demokratický institut, jakým je architektonická soutěž, nebyl jen prostředkem na maření šancí na změnu přístupu k budoucnosti našeho města z hlediska kvality vystavěného prostředí, které je oblíbenou kratochvílí opozice.

 

Snažil jsem se všechny uklidnit, že ve Velkém Meziříčí došlo opravdu k anomálii. Tohle není normální situace, ale extrém. Extrém, kterému nahrála shoda tří faktorů:

 

1. Prvním faktorem je politická situace.

Koalice měla donedávna devět zastupitelů ODS včetně nezávislých (TPM), pět sociálních demokratů a jednoho zastupitele Volby pro město. Vzhledem k tomu, že sociální demokracii názorově „odešlo“ šedesát procent zastupitelů (3) a také třicet procent členů TPM (3) na které se stoprocentně nelze spolehnout, došlo uprostřed volebního období k překreslení politické mapy. Toho využila opozice, která s těmito šesti kooperuje a už půl roku si testují, co všechno radě ještě mohou zakázat a v zastupitelstvu zvrátit. Bohužel, naložení s výsledkem úspěšné architektonické soutěže je poslední důsledek těchto politických skutečností.

 

2. Druhým faktorem je nalezení lídra opozice.

Opoziční KDU-ČSL měla dosud v čele Františka Bradáče, muže, který toho pro město hodně udělal a byl to seriózní partner i silný protivník. Uměl být hodně tvrdý, ale nikdy nešel přes čáru - nedovolil, aby krátkodobý politický zisk jeho strany poškodil naše město. Ten však bohužel ze zastupitelstva odešel a nahradil jej Stanislav Rosa. Přinesl do zastupitelstva „nový politický styl“, který všichni vidíme . Tento politik sjednotil dosud roztříštěné síly opozice (KSČM a KDU-ČSL) a za využití situace zpochybnil výsledek architektonické soutěže, přičemž jeho nedůvěra v tento institut byla již od samotné přípravy, jak sám uvedl.

 

3. Třetím faktorem je (záměrné) nepochopení principu soutěže ze strany některých zastupitelů.

Prezentují to tak, že odborná komise byla jakýmsi poradním orgánem, který jim předvybral hezké obrázky a oni si teď z nich mohou vybírat toho svého favorita. Nevím, zda je to záměrná lež, která jim má poskytnout alibi pro jejich politickou nekorektnost, nebo opravdu jen nepochopení. To je ale v důsledku jedno. Ve skutečnosti je totiž pořadí, sestavené porotou soutěže (ve které mnozí z nich, včetně Stanislava Rosy, seděli či měli sedět, to je mít třeba stále na paměti), pro město závazné. Principem soutěže totiž je (zjednodušeně řečeno), že zastupitelstvo svoji pravomoc vybrat vítěze deleguje na odbornou porotu. To znamená, že hodnocení poroty je pro město podobné jako rozhodnutí komise ve standardním výběrovém řízení. Jestliže se pak město s vítězem nedohodne z objektivních příčin, jedná s druhým a tak dále. Důležité v tomto případě je slovní spojení "z objektivních příčin". Úterní zastupitelstvo ale nepřineslo ani jednu takovou příčinu. Ať se na mě kolegové nezlobí, ale argument "mě se zdá, že se mi to nelíbí", nebo "já tam bydlím a tam jezdí moc aut", nebo hvězdný argument "tuhle čáru jste, pane architekt, měl v soutěžním návrhu nějak slabší, než ji tady vidím", nejsou objektivní příčiny. Druhý a třetí návrh v soutěži měl daleko víc kolizních bodů a dle poroty neakcentoval tolik paměť místa.

 

Toto všechno se snažím všem vysvětlit. Architektonická soutěž je totiž způsob, jak získat dobré řešení od dobrých architektů a získat je transparentně a bezproblémově.

 

Prosím tedy všechny, kdo v okolních městech uvažují o architektonické soutěži, a teď se ve světle naší politické šlamastyky této myšlenky zalekli, aby se nebáli.

 

Nepředpokládám totiž, že by bylo ještě v jiném městě možné, aby se v zastupitelstvu vyskytla taková koncentrace nešťastných faktorů naráz, jako ve Velkém Meziříčí.

 

Navíc jsem bytostně přesvědčený o tom, že nápad kolegy zastupitele Viléma Lavického na uspořádání referenda je vynikající příležitostí, jak vyřešit patovou situaci v zastupitelstvu, jak Velkému Meziříčí vrátit alespoň zčásti důstojnost a napravit pošramocenou pověst naší samosprávy. Je to navíc nejčestnější způsob, jak zjistit skutečné přání obyvatel Velkého Meziříčí.

 

Proto budu referendum i nadále prosazovat a věřím tomu, že se ke mě přidají kolegové, kteří si zachovali smysl pro fér hru.


Autor: Radovan Necid

Publikoval: -red-

Čtěte také

14. 2. 2018 - Zastupitelé posvětili přeměnu bývalého řeznictví pro potřeby Dózy

Na úterním zasedání zastupitelstva byla schválena změna zřizovací listiny střediska volného času DÓZA.

28. 11. 2017 - Most u pošty ve Velkém Meziříčí je již průjezdný

Velmi dobrá zpráva pro všechny řidiče ve Velkém Meziříčí. Most ev. č. 602-028 v centru Velkého Meziříčí, zvaný jako most u pošty, byl 28. listopadu před 15 hodinou otevřen pro dopravní vozidla...

22. 11. 2017 - Zastupitelé se rozhodli uzavřít smlouvu na návrh náměstí dle doc. ing. arch. Cikána

Ve středu 22. listopadu 2017 se zastupitelé rozhodli o uzavření smlouvy na rekonstrukci náměstí dle návrhu doc. ing. arch. Cikána.

11. 2. 2018 - Maškarní průvod v Jabloňově

Také Jabloňov zažil o tomto víkendu průvod maškar.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 17.

[1] Vložil: Znalec, 17.6.2017, 10:27:48
Zastupitelstvo 16.12.2015:
https://www.youtube.com/watc… /> čas 2:11:20 a sledujte 1 minutu a víc není třeba říkat.
[2] Vložil: pepan, 17.6.2017, 12:31:51
Necide už najdi v sobě tu odvahu a rezignuj.
[3] Vložil: Evička, 17.6.2017, 13:28:17
Zase Necidova demagogie. Kdyz se mu nepodarilo protlacit Mikulaska skrze zastupitele tak najednou chce referendum. Kdyz uz by melo byt referendum proc se nehlasuje o prvnich trech? A proc Necid nechce pokracovat v jednani s dalsimi architekty jak to je v pravidlech souteze kterou sam prosadil? Protoze to proste musi byt Mikulasek za kazdou cenu...
[4] Vložil: Milan, 17.6.2017, 13:48:50
Mám dobrý plán, jak Radovanovi dokázat ten tunel ohledně soutěže i vítězného návrhu.
Hned na první pohled je vidět, jak jen kope za to, aby to bylo tak, jak si to dopředu dohodli.
Těš se ! ;-)
[5] Vložil: Naferovku, 17.6.2017, 14:18:36
Smysl pro fer hru. JO,TAK TO JO ...
[6] Vložil: OrganIK, 17.6.2017, 18:05:18
Už 1. černě psaný odstavec ukazuje, jak to má Radovan v hlavě rozbitý
[7] Vložil: denek, 17.6.2017, 20:43:37
Pane starosto-vlastně nechápu o co tu jde. Přece tu máme zastupitelskou demokracii. Tak na co referendum? Jste přeci politici a měli by jste se domluvit a ne vyvolávat referendum-vy jste zvolení a měli by jste prezentovat názor voličů do konce volebního období. Referendum bude stát neuvěřitelnou částku. Kolik? Zbytečně, protože se nedokážete domluvit. Jaká si myslíte, že bude volební účast..referendum bude jen o vašem důkazu politické síly. Konejte, jednejte, NEreferendujete
[8] Vložil: pepa, 17.6.2017, 20:46:36
Nechápu k čemu bude to referendum jestli bude na rekonstrukci náměstí nebo aby to dělal Mikulášek.Starosta má článek rozdělen na faktory a zapoměl na další faktor ten ,že i spolustraníci mají starosty plné zuby za jeho aroganci. Co může čekat od pana Rosy vždyť to byl první člověk který musel po nástupu p. Necida odejít z postu tajemníka. Asi byl nepohodlnej.Fandím všem kteří se nebojí postavit starostovi a jeho věrným poslíčkům. Je vidět jak se lidé bojí psát i komentáře, takovýto článek a tak málo komentářů.Dnes nejsme město kde se dobře žije, ale přesný opak.
[9] Vložil: Ondra, 17.6.2017, 21:45:24
Vítězové architektonické soutěže jsou 3, sám starosta a místostarosta byl v komisi, hlasoval a vybrali první, druhé a třetí místo. Takže ano, možná se mu ten první líbil o něco víc. Ale on si nestojí za tím, že na druhém a třetím místě je taky nějaký vítěz s kvalitním návrhem? A nebo přes mrtvoly tlačí jeden návrh? Buď chce opravit Náměstí a a smíří se i se druhým nebo třetím v pořadí, protože i to jsou vítězové, které sám vybral a zastupitelstvo je teď povinno s nimi jednat a nebo je to celé uplacené..
[10] Vložil: michal, 17.6.2017, 22:11:27
Totální bláboly a lži včetně podpisu.
[11] Vložil: saro, 18.6.2017, 06:40:09
Když se podíváte na cenu za projekt předláždění náměstí, tak opravdu jediné slovo co se dá použít je tunel. Tedy vyhrává, kdo dá zpět nejvíc.
[12] Vložil: Doudleba, 18.6.2017, 08:39:34
Stačilo napsat: Nedivte se, jsme tady práce neschopná rozhádaná politikářská banda, co si dělá naschvály.
[13] Vložil: Kenda, 18.6.2017, 10:31:52
Já bych místo referenda navrhoval předčasné volby!!!
Myslím, že současná situace (a nejen ta) se jinak nevyřeší.
Je zde hodně názorových střetů.
[14] Vložil: Vladimír., 18.6.2017, 16:13:26
Kdo vyhraje volby ty celostátní v říjnu se odrazí ve VM předpoklad ANO pakliže by se tak stalo můžeme si myslet i změnu na pozici starosty?Byl by nový od ANO a co se změní?Radovan Necid je profesionál to není darebák já jsem na druhé straně barikády než on navrhněte někoho jiného lepšího!
[15] Vložil: cink cink, 18.6.2017, 18:36:50
Souhlasím s Ondrou. Proč starosta tolik protěžuje vítězný návrh pana Mikuláška?! Vypadá to, že je to kapku cinknuté!
[16] Vložil: Tomáš, 19.6.2017, 21:32:23
Jak je vidno, většina z vás bohužel nemá ponětí, jak probíhá architektonická soutěž. Ta je totiž nejtransparentnějším způsobem, jak vybrat konkrétní návrh. Pokud by chtěl někdo někoho uplácet, nebo se s ním dopředu na něčem domlouvat, rozhodně by nehledal architekta rekonstrukce náměstí formou architektonické soutěže, ale zvolil by mnohem jednodušší a méně transparentní výběrové řízení na základě nejnižší ceny za projektové práce.
[17] Vložil: Radek, 22.6.2017, 15:59:46
Už název článku je odporná DEMAGOGIE !!! Hnus. Dále nám pan starosta předvádí v přímém přenosu, co je to samoděržaví - absolutistická monarchistická vláda. Nedejte se!
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
JELÍNKOVA VILA přijme POMOCNOU SÍLU DO KUCHYNĚ
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Setkání harmonikářů Lhotky 2018
TOPlist