30 druhů RUMŮ!
Dnes je 26. května 2019, svátek má Filip, zítra Valdemar.
  • Sobota ráno. Dálnice popojíždí. Přes město se valí tranzit.
  • Na náměstí se již staví podium. Od 14 hodin se konají Muzikanti dětem
  • V pátek se v celé ČR otevřelo 1640 kostelů a modliteben. Konal se 11. ročník Noci kostelů. Také v našem městě měli lidé možnost navštívit hned několik otevřených kostelů.
  • Na náměstí v pátek dopoledne spravují TS díry v silnici.
  • Na dálnice u Měřína ve směru na Brno je dlouhá kolona.

Malý princ přistál v ekocentru Chaloupky - Velké Meziříčí

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 24. 8. 2017 - komentářů 0

Z letního tábora pro děti.
Z letního tábora pro děti.
foto: archiv ChaloupkyTři pětidenní běhy v srpnu Tábor pořádaný ekocentrem Chaloupky - Velké Meziříčí uspořádal tři týdenní běhy ve své přírodní zahradě.


Pět dní děti prožívaly dobrodružství s knížkou malý princ od francouzského pilota a spisovatele Antonia de Saint-Exupéryho. Společně s malým princem putovaly po planetkách seznamovaly se s jejich osudem a pokoušely se pomoci. Při tom všem vlastně poznávaly problémy naší planety.

 

Kdo by neznal útlou knížečku francouzského spisovatele a pilota Antonia de Saint-Exupéryho. Malá formátem, veliká významem jak řekl jiný klasik. Příběh, který nás bere za srdce, a u něhož si všímáme stále dalších rovin až s přibývajícími léty. Ale s patřičným výkladem a trochou laskavého humoru lze tuto knížku předložit i poměrně malým dětem. A nejen předložit, dá se s nimi i prožít.

 

A přesně to udělali i pracovníci ekocentra Chaloupky – Velké Meziříčí. Inspirováni knížkou Malý princ začínají ztroskotáním a vším, co je v takových případech potřeba – umět přežít a dát o sobě vědět. Je tedy potřeba složit velký nápis SOS. Z čehokoli, aby byl nápis čitelný z letadla. Ke zhodnocení ale nemusejí hned startovat letadlo. Stačí vylézt na terasu vily.

 

Později si však postaví raketu a mohou začít cestovat po jednotlivých planetkách. A každé přistání jim pochopitelně připraví něco nečekaného. Problém, který musí vyřešit.

 

Když jsme zahradu rozkládající se na krásnou prvorepublikovou vilou, kde mají Chaloupky sídlo, navštívili, zabývalo se šestadvacet princů a princezen výrobou dešťových holí. Planetka, kde přistáli úterní ráno, totiž trpěla nedostatkem vláhy. Pod vedením zkušených lektorů se do výroby pustili s nadšením a vervou, takže ještě dlouho před polednem byly tyče hotové. Krásně šustily, chrastily, zvonily, cinkaly, šuměly… no zkrátka vydávaly zvuky, které umí déšť. Malinký zahradní i pořádný ceďák.

 

Co ale se zbytkem dopoledne? No přece uvařit oběd! To za děti trávící týden v přírodní zahradě nikdo neudělá. Naštěstí. V úterý byla v plánu hrachová kaše a špagety. A můžete si být jisti, že polévka ani omáčka na špagety nebyly žádné blafy z pytlíku, ale děti si je poctivě uvařily z patřičných surovin. Tři družiny se pustily do práce jako tým zkušených kuchařů. Vynést kotel na vaření polévky a rozdělat oheň, oloupat a nakrájet cibuli a česnek, cibulku zpěnit ji na oleji, udělat jíšku, rozvařit namočený hrách… Za chvíli se nad zahradou linou vůně přímo nebeské. Vše se podařilo a děti si pomlaskávají nad vlastnoručně připravené krmi. Maminky by asi žasly a odevzdaly zástěry. Sluší se poznamenat, že při všem asistovali, pomáhali, radili a vedli lektoři Standa a Veronika.

 

A jak se podařil odpolední rituál s dešťovými tyčemi? Určitě báječně a někde jistě sprchlo.

 

Ve středu se děti ocitly na planetce baobabů, kde tyto rostliny ohrožovaly celou planetku. Následuje debata o invazivních rostlinách na naší planetě a seznámení s křídlatkou, která je invazivním druhem zde. A z křídlatky se dají vyrábět krásné píšťalky, takže opět následuje tvoření.

 

Ve čtvrtek přistávají na planetě hvězdáře. Skládá se origami a následuje kapitola, v níž si princ ochočuje lišku. Trosečníci opouštějí zahradu, putují do nedalekých Balin, kde následuje program s našimi ochočenými a domestikovanými zvířaty – kozami.

 

V Balinách děti přespávají a večer přijíždí skuteční hvězdáři, se kterým, je-li jasná obloha, děti pozorují hvězdy. V pátek pokračuje další seznamování s kozami. Děti o ně mohou pečovat, zkoušet si je podojit… Následuje návrat do Velkého Meziříčí a odpolední program, který už ale pomalu předznamenává konec tábora.


Autor: Jan Uher PR manager Chaloupky

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 10. 2018 - Vlastníci lesa mohou k obnově využít semenný rok

Letošní rok je pro lesy opravdu silným semenným rokem.

22. 3. 2019 - Koniklece u Trnavy už vykvétají

Krásné jarní počasí lze využít k projížďce do nedaleké Trnavy u Třebíče.

29. 3. 2019 - Závěry přednášky Jak zachránit naše lesy

Ve čtvrtek 21. března proběhla ve velkém sále Jupiter Clubu přednáška s diskusí na téma Jak zachránit naše lesy.

11. 3. 2019 - Stovka českých vědců podpořila páteční studentskou klimatickou stávku

Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění...


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist