Dnes je 21. října 2019, svátek má Brigita, zítra Sabina.
  • Svah v lokalitě U Tří křížů prochází kvůli rozšíření dálnice velkou proměnou.
  • Všímavý občan nás upozornil na nebezpečnou situaci na mostě na Vrchovecké ulici. Menší dítě může propadnout do řeky kvůli chybějícím zábranám v zábradlí mostu.
  • Most přes dálnici na Fajťák byl vyasfaltován. Protihluková stěna se opět vrátila až mostu. Otevřen má být tento pátek 25. října.
  • Kolem nového hřiště na Kunšovci byly osazeny sloupy budoucího osvětlení.
  • Cesta u katovny je od soboty uzavřena. Byl zde proveden výkop. Pěším je umožněn průchod.

Zajímavá myšlenka místního referenda

OSTATNÍ - OD VÁS - 14. 10. 2017 - komentářů 0

Náměstí ve Velkém Meziříčí.
Náměstí ve Velkém Meziříčí.
foto: archiv

Jsem osobně nadšen, že mají lidé v tomto městě o referendum zájem. Jsem nesmírně rád, že když jsou lidé pro něco zapálení, tak že se dokážou vzepřít politické moci a jít si za svým cílem pro lepší zítřky. Gratuluji iniciativě Za Náměstí k tomu, že získala potřebný počet podpisů. Ovšem má to i svá „ale“.


Může být i referendum, tento nástroj přímé demokracie, využito špatným a pro dobro věci lehce nešťastným způsobem? Tak tuto otázku si kladu, pokud jde o vyhlášení referenda ohledně opravy, přestavby či revitalizace našeho náměstí. Z mého pohledu, z pohledu občana města, je tento krok v dané podobě jen populistickým krokem k přesvědčení občanů, že zde funguje jistá přímá demokracie. Ano, dalo by se to tak říct, ovšem je referendum o otázce na dané téma správné v jakémkoli znění? Ne, není a domnívám se, že není ani v našem případě. Já osobně jsem pro to, aby naše náměstí mělo novou podobu. Byl jsem velmi překvapen, když jsem se dočetl o možnosti referenda. V danou chvíli jsem byl rád, že se občané budou moci rozhodnout. Moje nadšení ale trvalo jen do chvíle, kdy jsem zjistil, že referendum se bude týkat jen prvního návrhu. Hned jsem si položil otázku: Co když se mi první návrh nelíbí a nechci pro něj hlasovat? Budu nucen se přiklonit na stranu, která nemá o náměstí zájem a nechce nic změnit. A to se mi nelíbí. Naše město si zaslouží reprezentativní prostory náměstí. A jsem pro změnu, ovšem pro otázku do referenda bych zvolil jinou formulaci, která by občany nechala vybrat ze tří návrhů – ať si mohou sami vybrat, který návrh se jim líbí nejvíce, než je tlačit do volby jen jednoho možného návrhu v referendu.

 

Ještě více jsem byl překvapen, když u domu zazvonila osoba, která sbírala podpisy na konání referenda. Chvíli jsem s osobou na dané téma diskutoval. Neustále mi tato osoba nutila toto: „Chceš si vybrat podobu náměstí? Podepiš referendum.“ Asi po 15 minutách velmi zajímavé diskuze jsem z dané osoby takzvaně vypáčil, že se referendum týká pouze prvního návrhu. Já jsem to věděl, ovšem nebyl jsem si jistý, jestli se otázka mezitím nezměnila. Když jsem osobě řekl, že bohužel v tomto znění podepsat nemohu, ihned se na mě začala koukat skrz prsty, jako že jsem jeden z těch, kterým o toto město vůbec nejde a je mu to jedno. Z tohoto přístupu jsem byl nejvíce zklamán a doufám, že to byl jen ojedinělý přístup, že se takto nechovali i k ostatním občanům, jen s přístupem: „Chceš si vybrat? Podepiš!“ Lehce smutno mi bylo ze situace, kdy jsem se bavil s osobou, která byla nadšená z toho, že podepsala možnost místního referenda, ovšem již nevěděla, že si nebude moci vybrat návrh dle svého uvážení, ale bude moci hlasovat pouze pro návrh číslo 1. Snad to byl ojedinělý případ takového jednání s občany. I přes svůj postoj ještě jednou gratuluji iniciativě Za Náměstí k potřebnému zisku počtu podpisů.


Autor: Jiří Bárta

Publikoval: -red-

Čtěte také

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

23. 4. 2019 - Ještě žiju

Je to již nějaký ten čas, kdy jsem se naposledy písemně vyjádřil k nějaké události, či komentoval problém. Na dotazy proč tomu tak je, jsem odpovídal – „Vždyť není nic nového ke...

2. 6. 2019 - Férový příspěvek k nefér jednání na jedné protestní akci

Když jsem se o této akci dozvěděl, napadlo mne, že by nebylo od věci vyslechnout si argumenty těch, jež žádají hlavu premiéra. Nejprve z povzdálí, ale poté i z nejtěsnější blízkosti jsem...

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 23.

[1] Vložil: rejpal, 14.10.2017, 19:30:55
Pane Bárta,palec nahoru.Tady vůbec nejde o náměstí.Pouze něčí zviditelnění.
[2] Vložil: občan, 15.10.2017, 10:58:30
Kdyby bylo vše v normálu, je dnes podepsaná smlouva s vítězem soutěže a nejspíše už i aktualizovaný nejlepší návrh z architektonické soutěže. Protože tady však v normálu nejsou osobní vztahy mezi hrstkou zastupitelů je referendum, které vyvolali sami občané. Otázka je zda také občané respektují porotou vybraný vítězný návrh z architektonické soutěže, nebo ne. Vaše touha si vybírat ze tří je jen nepochopení, že se zde staví pro občany jako město, kde žijeme všichni, ne pro občany jako jednotlivce, kteří si zkrášlují své bydlení podle osobního vkusu. Takže právě proto zde jde hlavně o náměstí. Jestli budeme mít v Meziříčí to co odborníci vybrali jako nejlepší, nebo se budeme dál dohadovat, že třetí se mi líbí více, nebo dokonce někomu dvanáctý. Určitě by jste zastánce ve městě našli k všem šestnácti návrhům.....
[3] Vložil: Také občan, 15.10.2017, 14:04:05
Občane, občane, už nechte té demagogie. To nebylo žádné výběrové řízení. To už snad není demagogie, to už je hloupost. Nikdo nikdy neřekl, že se bude realizovat první návrh. Už toho nechte, nedá se to pořád poslouchat ani číst.
[4] Vložil: Také obcanovi, 15.10.2017, 15:18:30
A proč by se dělala soutěž když jsem tak hloupý tak to od toho chytřejšími potřebuji vysvětlit a odkud máte že to nebylo výběrové řízení asi jste si nepřečetl zadání soutěže od demagogie jsou tu jiní kadeti
[5] Vložil: Jiřina, 15.10.2017, 18:09:12
Mám takový pocit, že celá kauza skončí u soudu a možná to začne i vyšetřovat policie, během AU soutěže atd. se událo spoustu podezřelých věcí ...
[6] Vložil: Martin, 15.10.2017, 18:58:49
Pokud se Vám referendum nelíbí, je jen jedna možnost: Hlasovat NE
[7] Vložil: Obcan, 15.10.2017, 19:54:35
Které podezřelé věci atd. máte na mysli Jirino občané města jsou určitě lační po senza odhaleních obávám se,že je však nemáte, protože neexistují takže jen další pověst ovšem nutno dodat, že vyšetřování policii je nový level
[8] Vložil: Jejda, 15.10.2017, 21:32:49
Bohužel referendum slouží k prosazení 1. návrhu a nedává občanům jinou možnost výběru. Pouze je využívá bývalé vedení města za pomoci iniciativy k protlačení svých záměrů. Kdyby bylo vše normální, tak zastupitelstvo jedná nad oceněnými návrhy dle pořadí určené porotou a hledá shodu.
[9] Vložil: jejdovi, 15.10.2017, 22:36:37
proč nejednalo zastupitelstvo od července 2016 kdy měli zastupitelé výsledky k dispozici.....jestli byl záměr bývalého vedení prosadit to nejlepší pro město na základě výběru odborné poroty tak je to zcela legitimní a žádoucí.
[10] Vložil: Tom, 16.10.2017, 09:03:10
Podle zákona smí být otázka pro referendum formulovaná jen tak, aby na ni bylo možno odpovědět ANO nebo NE. Jak chcete formulovat takovou otázku a dát lidem na výběr z několika variant?

Pokud se vám první varianta nelíbí, máte možnost dát NE a rozhodně to nebude automaticky znamenat, že nemáte zájem o rekonstrukci náměstí. To vykládáte položenou otázku špatně.

Není vlastně podstatné, jak se kdo na koho koukal, pokud jste nepodepsal petici podporující referendum. Rozhodující bude, jak budete hlasovat právě až během toho referenda. A tam bude volba tajná, takže bych to nedramatizoval.
Máte na výběr ANO nebo NE. Nic víc, nic míň.
[11] Vložil: Jiří Bárta, 16.10.2017, 10:25:53
Ano máte pravdu otázka musí být uvedena přesně tím pádem bych začal referendem o tom zdály novou podobu náměstí nebo jen předláždění. Ono jak tvrdil bývalý starosta ze to bude stát do 50 mil. Kč to je krásné ale tomu nemůže nikdo věřit ze v případě prvního návrhu zůstane cena na sumě která byla u návrhu. Dle mého názoru když tu máme toalety za 1,5 mil a náměstí by stálo do 50 mil je trochu úsměvné stejně jako cena jupiteru která je k dnešním dnům někde okolo 130 mil a cena která byla udána při soutěži byla řádově úplně někde jinde. Ono na dluh se žije krásně dokud to nemusíte splácet. I na to náměstí by se dle mého názoru musel vzít úvěr a to už by tohle město zastavilo na ve vývoji na dlouho dopředu . Musíme myslet dopředu. A ne být jako voják který vystřílí všechnu munici na cvičišti a di války půjde jen s krásnou zbraní do které nebude mít co dát. Žít na dluh ne dnes velmi v módě ale má to i tu druhou stranu tu co si jen málo kdo uvědomí že existuje. Omlouvám se za pravopis ale píší z mobilu a většinu textů co jsem napsal vůbec nevidím .
[12] Vložil: Jiří Bárta, 16.10.2017, 10:37:52
Víte tento článek není ani tak o té otázce výběr ze tří variant jsem dal jen jako příklad ale jako spíš o podstatě referenda o jednáním okolo něj o tom jak se dá z něčeho co má dát občanům možnost se nějak teď jedno velmi důležité slovo rozumně se vyjádřit. Jen si vzpomeňme kdo přišel myšlenkou referenda jako první. Byla to osoba z řady města ne "jen občan". A následně když se této osobě nepodařilo referendum "protlačit" tak se toho pustili občané . Jen mi to přijde trochu zvláštní taková náhoda.Vím náhody se stávají ale tohle mi přijde podezřelé. A proto se vůbec zastupitelům nedivím ze se jim nechtělo říci ano nebo ne. Já osobně bych se zachoval v jejich kůži úplně stejně. Přesně podle toho jak ukládaji zákony České republiky.
[13] Vložil: nevědomá, 16.10.2017, 14:17:43
Pane Bárta, nechytám se - jaké zákony ukládají zastupitelům v určitých situacích říci ani ano ani ne ????
[14] Vložil: Jiří Bárta, 16.10.2017, 15:26:59
Těmi situacemi bylo myšleno jakékoliv hlasování zastupitelstva. Při hlasování zastupitelstva máte více možností jak vyjádřit svůj postoj k danému bodu: Ano, Ne, Zdržet se hlasování, popřípadě nehlasovat vůbec tím ovšem občanům naznačíte že Vás to vůbec nezajímá. Zákon o obcích (zákon č. 128/2000 Sb., v platném a účinném znění) § 96 pokud se mýlím opravte mne. Jako příklad mohu uvést hlasování o odvolání rady. Mnoho občanů tvrdilo že je to nezákonné že zastupitelé nemohou říci radě „NE“ a odvolat ji, ovšem se pletou, nebo při hlasování o konání referenda se jich „několik zdrželo hlasování“ zase jsem četl a zaslechl názory lidí, že to přece nemohou i přes sebraný počet podpisů. Ovšem mohou. To že je tu soud, který posléze může referendum soudně nařídit je již věc druhá.
[15] Vložil: True , 16.10.2017, 15:50:00
Místo referenda se dala udělat anketa, ve které se mohlo vybírat ze všech 3 oceněných návrhů. Ale to se asi někomu nehodilo do krámu.
[16] Vložil: mdf, 16.10.2017, 20:01:33
15:Co se podle výsledků nějaké ankety kdy a kde dělalo?
[17] Vložil: True, 16.10.2017, 22:50:04
Můžeš udělat anketu, která bude pro město závazná a může se pěkně vybírat ze 3 návrhů. Takhle je to nesmysl.
[18] Vložil: To True, 17.10.2017, 09:58:04
Milý True, nejlepší je vědět, co se mělo udělat, ale neudělat nic, že? Kritizovat umí každý.
[19] Vložil: SHolmes, 17.10.2017, 19:54:04
Já to opravdu nechápu, např. 15 "se mohlo vybírat ze všech 3 oceněných návrhů". Každý s kýmkoli mluvím, je proti jakékoli rekonstrukci náměstí (s výjimkou nezbytné opravy inženýrských sítí), ale většina lidí tady mele jen "výběr návrhu". Náměstí se PŘEDĚLÁVALO od revoluce už 2x a je jasné, že ho bude chtít předělávat KAŽDÝ další starosta, jen aby tady po něm něco zbylo. Že se tím zbytečně vyhazuje spousta peněz do luftu tady asi většinu lidí vůbec nezajímá. Jenže oni si to do svých kapes přesypávají přes kamarády z našich prostředků!!!!
[20] Vložil: Tom, 19.10.2017, 12:48:37
19: Patrně je potřeba vyměnit dlažbu, vymyslet propojení s nábřežím atd. Řešil se i několikrát problém, co se stromy, neustále se řeší parkování. Takže nějaké komplexní řešení asi evidentně na místě je.

Panu Bártovi: Já si úplně nemyslím, že by tady byl problém s financemi. Alespoň se nad tím nikdo nepozastavil, neřešili to zastupitelé. Tím pádem pokládat otázku - vlastně úplně od pýky - je podle mně zbytečné a referendum by to prodlužovalo.
Co se týká položené otázky, skutečně nelze podmínku zákona obejít, je nutné odpovídat buď ano nebo ne. Netuším, jestli existuje zákon, který by povoloval nebo definoval nějakou anketu a zakotvil třeba, že by byla pro město závazná. Zákon o místním referendu myslím anketu nezná - opravte mě, pokud se pletu. Tím pádem město musí postupovat podle zákona a pokud někdo chce referendum a splní podmínky, musí vyhlásit referendum. To, že o něm zastupitelé nerozhodli, je jen jejich alibismus, protože se báli ho zamítnout, ale nechtěli ho povolit. Tu tíhu na sebe vzal soud, který převzal v tomto případě jejich pravomoc a podle zákona musel rozhodnout za zastupitelstvo.
Podle mně je zbytečné teď řešit, jestli je otázka fajn nebo ne. Držte se toho, že referendum zítra bude a buď se ho zúčastněte nebo ne.

Mimochodem - sleduji přenos z představování všech návrhů a pokud by o přestavbě náměstí měli rozhodovat jen zastupitelé, byla by to katastrofa. Zatím poslouchám jen první skupinu architektů a slyším, že jsou to lidé na svém místě. I přesto, že jejich prezentace není nijak oslnivá.
[21] Vložil: občanům, 20.10.2017, 20:07:44
[22] Vložil: Joe, 21.10.2017, 17:46:07
položme si otázku jak a proč ten první návrh vyhrál soutěž, když vlastně v celé řadě bodů nesplnil zadání. V některých případech dokonce okázale ignoruje stav věci. Vymyslet výjezd přes Radnickou do kruháku, to chce fakt veleducha. Já bych to moc nekomplikoval, opravit povrchy,průjezd kolem radnice je ostudný tankodrom, ošetřit stromy, nové lavičky, osvětlení, dál není co řešit.
[23] Vložil: jarda, 21.10.2017, 21:29:04
... nebyl jste sám pane Bárta. Mám obdobnou zkušenost. "Masáž" skončila až jsem dal jednoznačně najevo, že nebudu nikomu dělat užitečného idiota
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Domov pro seniory Velké Meziříčí přijme VŠEOBECNOU SESTRU PRO OŠETŘOVATELSTVÍ A REHABILITACI
TOPlist