30 druhů RUMŮ!
Dnes je 17. června 2019, svátek má Adolf, zítra Milan.
  • U Jabloňova už sládnou první třešně.
  • Na 200 jezdců se vydako v 10.30 na cykloprojížďku Vysočinou. Na Rudě se konalo Zlaté kolo Vysočiny.
  • Třináctý ročník filozofického festivalu zakončili herci Národního divadla, kteří na svém prvním výjezdním představení velmi svérázně poradili scénickým čtením hry Furianti on the road. S nimi si zahrál meziříčský ochotník Zdeněk Svoboda.
  • V pátek po 22. hodině některé obyvatele probudily rány obřího ohňostroje odpálené v blízkosti zámeckého parku.
  • Káva od srdce je již v plném proudu, poběží dnes i celý víkend na Náměstí.

120. výročí narození Antonína Jelínka, rodáka, majitele koželužny a starosty Velkého Meziříčí

ŽIVOTNÍ STYL - VÝROČÍ - 27. 12. 2017 - komentářů 0

Antonín Jelínek ml.
Antonín Jelínek ml.
Továrna Ant. Jelínek v 30 letech.
Most přes Balinku u vily továrníka Jelínka.
Průčelí továrny.

V letošním roce jsme si připomněli 120. výročí narození Antonína Jelínka, rodáka, majitele koželužny a starosty Velkého Meziříčí.


Antonín Jelínek (12. 5. 1897 Velké Meziříčí – 2. 1. 1980 Irsko)

 

Narodil se v domě čp. 13 na Náměstí, kde jeho děd Antonín i otec Karel provozovali koželužskou výrobu. Po studiu obchodní akademie v Praze nastoupil v roce 1915 do koželužny svého otce. Pak byl povolán na vojnu a po návratu v roce 1918 (bylo mu 21 let) musel převzít řízení firmy místo nemocného otce. Podařilo se mu udržet prosperitu i v době hospodářské krize.

 

Po vzniku Československa ztratila firma odbytiště v Maďarsku a Polsku. Výroba byla reorganizována a vyráběly se barevné chromové usně na dámskou obuv, černé a barevné hovězí boxy, usně na sportovní obuv a cvičky. Týdně se zpracovaly asi 3 vagony kůží. Specialitou zůstalo zpracování koňských kůží, které firma vyvážela pod značkou Jaskid. Kromě vlastní koželužny zde byla i dílna konfekce, pro brněnskou Zbrojovku vyráběli kulometné a puškové řemeny, ale šili též sportovní předměty jako aktovky, kabelky a postroje.

 

Antonín Jelínek podporoval i volnočasové aktivity svých zaměstnanců. Zřídil pro ně sportovní jednotu JAS (Jelínek a syn), které roku 1927 věnoval pozemky pro vybudování hřiště. Byl zde i odbor hokeje, lyžování, ženský odbor házené, šachový odbor a odbor stolního tenisu.

 

Stejně jako jeho otec, i Antonín se zapojil do činnosti hasičského sboru, a hlavně do politického života města. V letech 1938-1941 byl prvním náměstkem starosty, od listopadu 1941 do května 1945 stál v čele města jako starosta. V květnovém povstání 1945 dal svoji funkci k dispozici národnímu výboru, ale účastnil se vyjednávání s německou posádkou. Na rozdíl od dalších účastníků povstání nebyl popraven, protože pro Němce zřejmě stále představoval oficiálního zástupce města. Po válce byl kvůli tomu obviněn z kolaborace, ta mu však nebyla prokázána.

 

V únoru 1948 byla v jeho nepřítomnosti továrna znárodněna a Jelínek už se nevrátil ze zahraniční služební cesty, kde v té době byl. V zahraničí se uplatnil jako koželužský odborníkv Indii, Francii, Velké Británii a Irsku.

 

Domy

čp. 13 Náměstí (Nový Svit)

Původně obytný dům, kde bydlela rodina jeho otce i děda. Zde se Antonín narodil. Ve dvoře postupně vznikla koželužská továrna, která se rozrostla i na pozemky za řekou. Budovy továrny byly zbořeny v roce 2008.

 

čp. 29 Radnická

Budova radnice, kde působil Antonín Jelínek ve funkci náměstka a starosty. Zde proběhly také květnové události v roce 1945 – povstání, vytvoření Revolučního národního výboru i následné represálie německých složek.

 

čp. 288 Ostrůvek

Obytný dům, v roce 1923 jej získala Emilie (Lili) Navrátilová, později provdaná za Antonína Jelínka. Bydleli zde až do roku 1948. Návrh úprav budovy vytvořil snad architekt Ernest Wiesner, úpravy však probíhaly až v době 2. světové války, kdy byl tento architekt v exilu.

 

čp. 1073, 1074 Družstevní

Obytné domy pro zaměstnance koželužny. Domy projektoval architekt Ernest Wiesner, postavit je nechal Antonín Jelínek v letech 1947-1949. Stavba byla dokončena až po znárodnění.

 


Autor: Marie Ripperová, Foto: Archiv Muzeum Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Kmínový Festival 2019
TOPlist