NÁPOJE HOMOLA: Přijďte na točenou zmrlinu LINDT! Už točíme ;-)
Dnes je 21. července 2018, svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna.
  • Most na Třebíčské má základy již hotové.
  • Drogerie Rossmann Velké Meziříčí je od středy 18. července uzavřena z důvodu rekonstrukce. Opět otevře v novém ve čtvrtek 26.7.2018
  • Nákladní auto sjelo mimo komunikaci za Křižanovem směr Jívoví.
  • Horácko má nový vchod. Od podzimu zde bude banka Česká spořitelna.
  • Alespoň jedna dobrá zpráva pro řidiče. Křižanov je již bez omezení průjezdný.

120. výročí narození Antonína Jelínka, rodáka, majitele koželužny a starosty Velkého Meziříčí

ŽIVOTNÍ STYL - VÝROČÍ - 27. 12. 2017 -

Antonín Jelínek ml.
Antonín Jelínek ml.
Továrna Ant. Jelínek v 30 letech.
Most přes Balinku u vily továrníka Jelínka.
Průčelí továrny.

V letošním roce jsme si připomněli 120. výročí narození Antonína Jelínka, rodáka, majitele koželužny a starosty Velkého Meziříčí.


Antonín Jelínek (12. 5. 1897 Velké Meziříčí – 2. 1. 1980 Irsko)

 

Narodil se v domě čp. 13 na Náměstí, kde jeho děd Antonín i otec Karel provozovali koželužskou výrobu. Po studiu obchodní akademie v Praze nastoupil v roce 1915 do koželužny svého otce. Pak byl povolán na vojnu a po návratu v roce 1918 (bylo mu 21 let) musel převzít řízení firmy místo nemocného otce. Podařilo se mu udržet prosperitu i v době hospodářské krize.

 

Po vzniku Československa ztratila firma odbytiště v Maďarsku a Polsku. Výroba byla reorganizována a vyráběly se barevné chromové usně na dámskou obuv, černé a barevné hovězí boxy, usně na sportovní obuv a cvičky. Týdně se zpracovaly asi 3 vagony kůží. Specialitou zůstalo zpracování koňských kůží, které firma vyvážela pod značkou Jaskid. Kromě vlastní koželužny zde byla i dílna konfekce, pro brněnskou Zbrojovku vyráběli kulometné a puškové řemeny, ale šili též sportovní předměty jako aktovky, kabelky a postroje.

 

Antonín Jelínek podporoval i volnočasové aktivity svých zaměstnanců. Zřídil pro ně sportovní jednotu JAS (Jelínek a syn), které roku 1927 věnoval pozemky pro vybudování hřiště. Byl zde i odbor hokeje, lyžování, ženský odbor házené, šachový odbor a odbor stolního tenisu.

 

Stejně jako jeho otec, i Antonín se zapojil do činnosti hasičského sboru, a hlavně do politického života města. V letech 1938-1941 byl prvním náměstkem starosty, od listopadu 1941 do května 1945 stál v čele města jako starosta. V květnovém povstání 1945 dal svoji funkci k dispozici národnímu výboru, ale účastnil se vyjednávání s německou posádkou. Na rozdíl od dalších účastníků povstání nebyl popraven, protože pro Němce zřejmě stále představoval oficiálního zástupce města. Po válce byl kvůli tomu obviněn z kolaborace, ta mu však nebyla prokázána.

 

V únoru 1948 byla v jeho nepřítomnosti továrna znárodněna a Jelínek už se nevrátil ze zahraniční služební cesty, kde v té době byl. V zahraničí se uplatnil jako koželužský odborníkv Indii, Francii, Velké Británii a Irsku.

 

Domy

čp. 13 Náměstí (Nový Svit)

Původně obytný dům, kde bydlela rodina jeho otce i děda. Zde se Antonín narodil. Ve dvoře postupně vznikla koželužská továrna, která se rozrostla i na pozemky za řekou. Budovy továrny byly zbořeny v roce 2008.

 

čp. 29 Radnická

Budova radnice, kde působil Antonín Jelínek ve funkci náměstka a starosty. Zde proběhly také květnové události v roce 1945 – povstání, vytvoření Revolučního národního výboru i následné represálie německých složek.

 

čp. 288 Ostrůvek

Obytný dům, v roce 1923 jej získala Emilie (Lili) Navrátilová, později provdaná za Antonína Jelínka. Bydleli zde až do roku 1948. Návrh úprav budovy vytvořil snad architekt Ernest Wiesner, úpravy však probíhaly až v době 2. světové války, kdy byl tento architekt v exilu.

 

čp. 1073, 1074 Družstevní

Obytné domy pro zaměstnance koželužny. Domy projektoval architekt Ernest Wiesner, postavit je nechal Antonín Jelínek v letech 1947-1949. Stavba byla dokončena až po znárodnění.

 


Autor: Marie Ripperová, Foto: Archiv Muzeum Velké Meziříčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

4. 4. 2018 - Přesně za měsíc si připomeneme oběti II. světové války a Velkomeziříčské tragédie

Pietní akce se letos uskuteční v pátek 4. května 2018 u pomníku na hřbitově na Karlově.

26. 3. 2018 - Genealogové připomněli 50. výročí od uvedení do funkce prezidenta Ludvíka Svobody

PaedDr. Josef Láznička vyzvedl jako hlavní vlastnost Ludvíka Svobody vlastenectví. Projevil je v mnoha svých postojích a činech během svého dlouhého životního běhu. Ten se dá rozdělit do tří hlavních etap: legionář...

25. 11. 2017 - V Hroznatíně si připomněli 122 let od narození gen. Ludvíka Svobody

Právě dnes v sobotu 25. listopadu uplynulo již 122 let od narození armádního generála a prezidenta Československa Ludvíka Svobody. Pietní akt se v místě jeho rodiště v Hroznatíně u Rudíkova.


Komentáře ke článku

Vážení diskutující, chceme vám umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazujeme si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti.

Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AUTO POKORNÝ Velké Meziříčí
TOPlist