30 druhů RUMŮ!
Dnes je 23. srpna 2019, svátek má Sandra, zítra Bartoloměj.
  • Kolem VM probíhá rekonstrukce vedení zvlášť vysokého napětí (400kV). Na sloupu mezi Fajťákem a Lhotkami je vidět rozpojení vedení.
  • Premiér Babiš dnes navštívil dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí.
  • Na dálniční most pokládají první asfaltovou vrstvu.
  • Cedule na dálnici informuje o radarovém měření.
  • Odpoledne se tvořila od Brna na dálnici i na II/602 kolona aut.

Vedoucí Wellmezu: Děti a mládež z Velkomeziříčska objevily zázrak vyvolávané fotografie

KULTURA - ROZHOVORY - 16. 1. 2018 - komentářů 0

Martina Horníčková vedoucí Wellmezu.
Martina Horníčková vedoucí Wellmezu.
foto: archiv Charita


V pátek 26. ledna 2018 od 9.00 do 15.30 hod. bude možné navštívit prostory nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Wellmez na ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí. Připraven je nejen Den otevřených dveří, ale i vernisáž fotografií, které si vyfotily a rovněž i vyvolaly děti z Velkého Meziříčí a okolí. Vedoucí Wellmezu Mgr. Martinou Horníčkovou, Dis. jsme požádali o představení této zajímavé akce.


Martino, jak vůbec vznikl nápad uspořádat vernisáž fotografií ve vašem nízkoprahovém zařízení?

 

Vernisáž fotografií je součástí projektu „Vyfoť se/to“, který jsme vymysleli společně s kolegyněmi, naší dobrovolnicí a fotografkou Petrou Malinskou a uživateli NZDM Wellmez. Projekt běží od září roku 2017 do února 2018 a je finančně podpořen Nadací Jistota. Děti a mládež z Velkého Meziříčí a okolí měly možnost s námi vyjet na jednodenní výlet do ZOO Jihlava a pod záštitou zkušené fotografky si nafotily vlastní fotografie, které si poté samy vyvolaly. Tento výlet umožnil dětem nejen zažít netradiční podzimní prázdniny a vidět exotickou a lokální faunu a flóru a potkat se s dalšími vrstevníky, ale také si kladl za cíl ukázat dnešní mládeži, že fotografie není pouze „sdílený obrázek“ na sociálních sítích, ale existuje zde proces vyvolávání fotografií, které si mohou ponechat jako památku či ji věnovat jako dárek.

 

Co všechno vystavované fotografie zachycují? Jedná se o záběry ze zmíněné návštěvy v ZOO nebo mohli účastníci projektu publikovat i portréty, přírodu a další náměty?

 

Na fotografiích je převážně fauna a flóra, kterou lze vidět v jihlavské ZOO. Každé z dětí mělo možnost vybrat si zvířátko, které mu je nejvíce sympatické, a nafotit si ho s instrukcemi naší dobrovolnice fotografky. Myslím, že velkou zkušeností pro ně bylo hlavně to, že se musí snímek naučit vyfotit opatrně a napoprvé a že fotoaparát nefunguje stejně jako telefon, kde lze fotku vymazat a vyfotit znovu. Na vernisáž bylo vybráno několik fotografií a u každé z nich bude viset také osobní příběh uživatele NZDM tak, aby si široká veřejnost dokázala představit, co práce v takovém zařízení obnáší a co například dnešní děti a mládež řeší. Každé zvířátko na fotografii je poté symbolem jednoho takového uživatele, ať už je to malá vyplašená surikata nebo černá labuť.

 

Zmínili jsme, že vernisáž bude ve vašem nízkoprahovém zařízení. Jaké služby pro děti a mládež poskytujete a kde Vás případní zájemci o službu i o vernisáž najdou?

 

Jako NZDM se snažíme vytvářet hlavně bezpečný prostor, kam mohou děti a mládež přijít a nebát se svěřit se s věcmi, které je trápí nebo se kterými potřebují pomoci. Mezi nejčastěji řešená témata patří problémy v rodině, ve vrstevnické partě, ve škole, experimentování s návykovými látkami nebo čím dál častější sebepoškozování. Snažíme se s nimi o věcech

 

otevřeně mluvit a nabídnout jim případná řešení nebo jim sdělit rizika některých situací. Nabízíme i různé volnočasové aktivity, které umožňují smysluplné trávení volného času, a tím preventivně předcházet tomu, aby se děti vůbec do výše zmíněných problémů dostaly. Dnešní mládež také často řeší to, že se nudí a neví, jak se má sama zabavit. I to je naším cílem, ukázat jim možnosti využití jejich času a provést je na cestě k dospělosti.

Případní zájemci ve Velkém Meziříčí nás mohou najít od pondělí do pátku v klubu, který sídlí na ulici Hornoměstská (U Billy) nebo jedenkrát týdně vyrážíme do terénu, kde se snažíme kontaktovat a oslovovat nové skupinky. Službu poskytujeme také dvakrát týdně v terénní formě ve Velké Bíteši. Dále nás zájemci mohou kontaktovat skrze facebookovou stránku Nízkoprahový klub Wellmez nebo kontaktovat pracovníky na telefonních číslech 731 626 116, 731 626 117 a 603 789 895.

 

Zdá se, že projekt vaše uživatele bavil. Budete v něm pokračovat i v dalších letech?

 

Vzhledem k nadšenosti a ohlasu dětí, které zažily ten „zázrak“ zrození fotografie, jsme již začali plánovat pokračování akce, ale bude nutné najít vhodný grant, který nám umožní uspořádat další podobný projekt. Jako velmi důležité vnímáme také ukazovat naši práci široké veřejnosti a zmírňovat tak předsudky vůči našim mladým uživatelům i službě nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, které zde ve společnosti stále jsou.

 

Tak tedy ještě jednou a závěrem, kdy a kde budeme moci zmíněné fotografie shlédnout?

 

Vernisáž proběhne zároveň se Dnem otevřených dveří 26. 1. 2018 od 9.00 do 15.30 hodin v prostorách klubu. Kdo tuto akci nestihne nebo si bude chtít fotografie prohlédnout ještě jednou, budou ke zhlédnutí od 6. 4. 2018 v Kavárně a bistru Termoska ve Velkém Meziříčí, se kterou dlouhodoběji spolupracujeme.

 


Autor: Lenka Šustrová

Publikoval: -kas-

Čtěte také

22. 5. 2019 - ROZHOVOR: Kapela Regon oslaví s fanoušky v Trnavě 35 let

Pavel Kubát vyrůstal v Budišově a nyní žije s rodinou v Třebíči. Ve 14 letech začal hrát na bicí, o čtyři roky později se stal bubeníkem v metalové kapele Regon.

28. 5. 2019 - Víťa z kvinty gymnázia vyhrál krajské kolo fyzikální olympiády

„Neznám lepší pocit, než když správně vyřeším nějaký příklad, “ říká student gymnázia Vítězslav Havlíček, vítěz krajského kola fyzikální olympiády.

8. 4. 2019 - Vedoucí Osobní asistence: Největší radostí je, když uživatel řekne, že se těší, až zase přijdeme.

Jaroslavo, Osobní asistence není v systému sociálních služeb novinkou. Přesto se najdou lidé, kteří o Vámi poskytované službě nikdy neslyšeli. V čem spočívá péče osobních asistentů?


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Falco computer: Přijmeme ŠÉFMONTÉRA ELEKTROINSTALACÍ
TOPlist