30 druhů RUMŮ!
Dnes je 26. května 2019, svátek má Filip, zítra Valdemar.
  • Sobota ráno. Dálnice popojíždí. Přes město se valí tranzit.
  • Na náměstí se již staví podium. Od 14 hodin se konají Muzikanti dětem
  • V pátek se v celé ČR otevřelo 1640 kostelů a modliteben. Konal se 11. ročník Noci kostelů. Také v našem městě měli lidé možnost navštívit hned několik otevřených kostelů.
  • Na náměstí v pátek dopoledne spravují TS díry v silnici.
  • Na dálnice u Měřína ve směru na Brno je dlouhá kolona.

Akce na podporu osvěty autismu dorazí v rámci putování v sobotu 7. dubna i do Velkého Meziříčí

ŽIVOTNÍ STYL - KAM VYRAZIT - 15. 3. 2018 - komentářů 0

Z Putování
Z Putování
foto: MěÚ Kroměříž

Velké Meziříčí bude jedním z měst, kde se zastaví Putování 2018 Nahoru dolů, které se snaží osvětově informovat o problematice autismu.


Beseda ve Velkém Meziříčí v rámci akce Putování 2018 bude na malé scéně Jupiter clubu v sobotu 7.4. 2018. v 17.30 hod. Nad akcí převzal záštitu pan starosta Josef Komínek. Putující k nám přijdou z Ostrova nad Oslavou. Další den ráno 8.4. 2018 v 8 hodin odstartuje starosta města od radnice další etapu putování tentokrát do Třebíče.

 

Putování je šestý ročník osvětové akce – putování dospělých na spektru autismu po České republice od města k městu. Na konci většiny dní je uspořádána beseda o životě lidí na spektru jako příležitost na cokoli se putujících zeptat, na některých se objeví různí odborníci na autismus nebo lidé, kteří jsou s autismem nějak spjati. V některých městech, kterými budou putující procházet, proběhnou též zdravice se zástupci těchto měst a jsou připraveny další doprovodné akce.

 

Autismus není „neléčitelná nemoc“ a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako RainMan ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených majících vážné problémy a vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní. Takoví lidé často žijí mezi námi zcela nenápadně a nikdo v jejich okolí nemusí tušit, že mají jiný pohled na svět nebo že se v nich může třeba skrytě odehrávat malá soukromá bitva - okolí je  vidí nanejvýš jako zvláštní samotáře, kteří těžko hledají uplatnění a přátele. Někdy jsou velmi talentovaní, ať již v uměleckých směrech (výtvarné, hudební nadání), tak třeba i v matematice, mohou se vyznačovat fenomenální pamětí nebo vynikat jinak. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě tak jako každý člověk. Adventor pečuje nejen o děti na spektru autismu, ale i o dospělé – pomáhá se školou i zaměstnáním, nadaným umělcům pořádá výstavy či koncerty atd. Jednou z našich již klasických  osvětových akcí je právě Putování.

 

Putujícími v předchozích ročnících byli například Pavel Hlušička (*1969), Vít Havránek (*1987), Radek Čihák (*1967)a další, všichni mají rádi přírodu a turistiku; první jmenovaný je také autorem konceptu akce. Letos bude již druhým rokem hlavním poutníkem Vojtěch Bartošík (*1987), který rád tvoří, baví ho historie, čajové kultury, je zdrojem inspirací a neotřelých nápadů a především miluje přírodu a často vyráží na dlouhé túry. Opět půjde jeden hlavní poutník a jako v minulých letech se kdykoli může přidat i kdokoli další a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Dá tak putujícím a ostatním na spektru v ČR i jinde najevo svou podporu a sympatie. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část cesty, dostane na památku malý dárek. I letos na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde právě se putující nacházejí a kdekoli se k nim připojit, nebo je alespoň na cestě pozdravit, zamávat jim, podat chléb se solí a tak:). Radek Čihák se stejně   jako v loňském roce Putování zúčastní jako člen terénní produkce a tak se mimo jiné bude účastnit i besed. A protože hraje na kytaru, skládá hudbu a píše texty, tak na besedách některé jeho písně uslyšíte. Adventor o.s. plánuje v tomto roce vydat Radkovi CD.

 

Letošní trasa bude mít 283 km a putující tuto vzdálenost ujdou v období od 2. do 16. dubna –tentokrát krajem drsným i krásným zároveň - Vysočinou. Jednotlivé trasy měří v průměru kolem 25ti kilometrů, nejdelší etapa má 35 km, nejkratší – odpočinková -14 km. Loňským tématem byly prameny a slogan „Návrat k pramenům“, což symbolizovalo návrat k sobě samým. Poukazovali jsme tak na důležitost neskrývat vlastní já, na potřebu být přijímán bez podmínek, bez ohledu na naše schopnosti a výkon. Podtitul letošního ročníku zní „Nahoru a dolu“ a ne náhodou. Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházka růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně tak jako kraj, kterým Putování letos vede.

 

Cestou po Vysočině putující navštíví následující města (ve zvýrazněných městech pořádáme besedu s putujícími – změna vyhrazena): Havlíčkův Brod – Chotěboř – Žďár nad Sázavou – Nové Město naMoravě – Ostrov nad Oslavou – Velké Meziříčí – Třebíč – Moravské Budějovice – Želetava - Telč – Horní Cerekev - Pelhřimov – Nový Rychnov – Jihlava.

 

Putování začne na Světový den autismu a to v pondělí 2. dubna 2018 v Havlíčkově Brodě, kde proběhne první beseda a slavnostní zahájení letošního šestého ročníku. Druhý den 3. Dubna vyrážejí poutníci na cestu, která končí 16. dubna besedou v Jihlavě. Nezůstávejte lhostejní, přijďte, přidejte se - uděláte něco pro své zdraví a podpoříte dobrou věc!

 

Bližší informace a podrobný rozpis etap:

 www.adventor.org/putovani-2018

 


Autor: Elen Barčišová, adventor.org

Publikoval: -kas-

Čtěte také

26. 11. 2018 - Předvánoční prodejní výstava výrobků denního stacionáře Nesa

Předvánoční prodejní výstava výrobků denního stacionáře Nesa.

31. 1. 2019 - O jarních prázdninách zvou modeláři na vláčky

Od 2. do 10. března proběhne v suterénu ZUŠ na Poříčí tradiční výstava modelové železnice.

17. 11. 2018 - Nasaď mi na chvíli, do břicha motýly... zpíval celý sál s Mandrage

V pátek 16. listopadu se ve velkém sále Jupiter clubu odehrál koncert skupiny Mandrage v rámci podzimního turné.

26. 3. 2019 - Závody v ovládání ovcí pomocí ovčáckého psa Pavlínov

Závody v ovládání ovcí pomocí ovčáckého psa v Pavlínově se budou konat o víkendu 27. 4. – 28. 4. 2019.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Městská knihovna Velké Meziříčí hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist