STAROBRNO MEDIUM
Dnes je 23. března 2019, svátek má Ivona, zítra Gabriel.
  • Odborná přednáška na téma Jak zachránit naše lesy doc. ing. Radka Pokorného z Lesnické a dřevařská fakulty Mendelovy univerzity zaujala. Do velkého sálu přišlo téměř dvě stě lidí.
  • Na skále nad obcí Trnava u Třebíče opět vykvétají koniklece.
  • Česká Wikipedia dnes na protest zčernala.
  • Pozor! Kolem řeky ke Novému Svitu už neprojdete. Cesta byla uzavřena kvůli výstavbě parkoviště za bývalou spořitelnou.
  • Hokejisté HHK doma před zaplněným stadionem vydřeli první finálové vítězství, když zvítězili ve vyrovnaném zápase 5:3 nad Hodonínem. Odveta v pátek venku a v neděli zase na domácím ledě.

Akce na podporu osvěty autismu dorazí v rámci putování v sobotu 7. dubna i do Velkého Meziříčí

ŽIVOTNÍ STYL - KAM VYRAZIT - 15. 3. 2018 -

Z Putování
Z Putování
foto: MěÚ Kroměříž

Velké Meziříčí bude jedním z měst, kde se zastaví Putování 2018 Nahoru dolů, které se snaží osvětově informovat o problematice autismu.


Beseda ve Velkém Meziříčí v rámci akce Putování 2018 bude na malé scéně Jupiter clubu v sobotu 7.4. 2018. v 17.30 hod. Nad akcí převzal záštitu pan starosta Josef Komínek. Putující k nám přijdou z Ostrova nad Oslavou. Další den ráno 8.4. 2018 v 8 hodin odstartuje starosta města od radnice další etapu putování tentokrát do Třebíče.

 

Putování je šestý ročník osvětové akce – putování dospělých na spektru autismu po České republice od města k městu. Na konci většiny dní je uspořádána beseda o životě lidí na spektru jako příležitost na cokoli se putujících zeptat, na některých se objeví různí odborníci na autismus nebo lidé, kteří jsou s autismem nějak spjati. V některých městech, kterými budou putující procházet, proběhnou též zdravice se zástupci těchto měst a jsou připraveny další doprovodné akce.

 

Autismus není „neléčitelná nemoc“ a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako RainMan ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených majících vážné problémy a vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní. Takoví lidé často žijí mezi námi zcela nenápadně a nikdo v jejich okolí nemusí tušit, že mají jiný pohled na svět nebo že se v nich může třeba skrytě odehrávat malá soukromá bitva - okolí je  vidí nanejvýš jako zvláštní samotáře, kteří těžko hledají uplatnění a přátele. Někdy jsou velmi talentovaní, ať již v uměleckých směrech (výtvarné, hudební nadání), tak třeba i v matematice, mohou se vyznačovat fenomenální pamětí nebo vynikat jinak. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě tak jako každý člověk. Adventor pečuje nejen o děti na spektru autismu, ale i o dospělé – pomáhá se školou i zaměstnáním, nadaným umělcům pořádá výstavy či koncerty atd. Jednou z našich již klasických  osvětových akcí je právě Putování.

 

Putujícími v předchozích ročnících byli například Pavel Hlušička (*1969), Vít Havránek (*1987), Radek Čihák (*1967)a další, všichni mají rádi přírodu a turistiku; první jmenovaný je také autorem konceptu akce. Letos bude již druhým rokem hlavním poutníkem Vojtěch Bartošík (*1987), který rád tvoří, baví ho historie, čajové kultury, je zdrojem inspirací a neotřelých nápadů a především miluje přírodu a často vyráží na dlouhé túry. Opět půjde jeden hlavní poutník a jako v minulých letech se kdykoli může přidat i kdokoli další a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Dá tak putujícím a ostatním na spektru v ČR i jinde najevo svou podporu a sympatie. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část cesty, dostane na památku malý dárek. I letos na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde právě se putující nacházejí a kdekoli se k nim připojit, nebo je alespoň na cestě pozdravit, zamávat jim, podat chléb se solí a tak:). Radek Čihák se stejně   jako v loňském roce Putování zúčastní jako člen terénní produkce a tak se mimo jiné bude účastnit i besed. A protože hraje na kytaru, skládá hudbu a píše texty, tak na besedách některé jeho písně uslyšíte. Adventor o.s. plánuje v tomto roce vydat Radkovi CD.

 

Letošní trasa bude mít 283 km a putující tuto vzdálenost ujdou v období od 2. do 16. dubna –tentokrát krajem drsným i krásným zároveň - Vysočinou. Jednotlivé trasy měří v průměru kolem 25ti kilometrů, nejdelší etapa má 35 km, nejkratší – odpočinková -14 km. Loňským tématem byly prameny a slogan „Návrat k pramenům“, což symbolizovalo návrat k sobě samým. Poukazovali jsme tak na důležitost neskrývat vlastní já, na potřebu být přijímán bez podmínek, bez ohledu na naše schopnosti a výkon. Podtitul letošního ročníku zní „Nahoru a dolu“ a ne náhodou. Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházka růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně tak jako kraj, kterým Putování letos vede.

 

Cestou po Vysočině putující navštíví následující města (ve zvýrazněných městech pořádáme besedu s putujícími – změna vyhrazena): Havlíčkův Brod – Chotěboř – Žďár nad Sázavou – Nové Město naMoravě – Ostrov nad Oslavou – Velké Meziříčí – Třebíč – Moravské Budějovice – Želetava - Telč – Horní Cerekev - Pelhřimov – Nový Rychnov – Jihlava.

 

Putování začne na Světový den autismu a to v pondělí 2. dubna 2018 v Havlíčkově Brodě, kde proběhne první beseda a slavnostní zahájení letošního šestého ročníku. Druhý den 3. Dubna vyrážejí poutníci na cestu, která končí 16. dubna besedou v Jihlavě. Nezůstávejte lhostejní, přijďte, přidejte se - uděláte něco pro své zdraví a podpoříte dobrou věc!

 

Bližší informace a podrobný rozpis etap:

 www.adventor.org/putovani-2018

 


Autor: Elen Barčišová, adventor.org

Publikoval: -kas-

Čtěte také

23. 10. 2018 - Blíží se druhý ročník festivalu BEZMEZ(d). Letos 9. – 10. listopadu

Festival spojuje několik žánrů – umění, hudbu, dokumentární filmy.

1. 2. 2019 - Pozvánka na dětský hasičský karneval

Těšíme se na všechny děti i dospělé, kteří si chtějí užít příjemné odpoledne plné her a zábavy.

30. 1. 2019 - Ve Wellmezu se uskuteční přednáška na téma fake news

Pozvánka na přednášku o fake news, dezinformacích a manipulacích 20. února 2019 ve Wellmezu.

5. 12. 2018 - Mladé návrhářky představí své modely v luteránském gymnáziu

Srdečně Vás zveme na módní přehlídku O/DĚNÍ, která se bude konat v pátek 21. 12. 2018 od 20.00 v prostorách luteránského gymnázia na náměstí.


Komentáře ke článku

Vážení diskutující, chceme vám umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazujeme si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

BOWLING BAR 420 - Turnaj FIFA PlayStation.
TOPlist