Na ČARODĚJNICE jedině STAROBRNO.
Dnes je 21. dubna 2019, svátek má Alexandra, zítra Evžénie.
  • Nová silnice na Třebíčské pohledem z rozhledny.
  • Na Bílou sobotu se dobrovolní hasiči ujali stavění vatry na blížící se čarodejnice. Video najdte na našem YouTube kanálu, odkaz v sekci Bleskovky.
  • V Mostištích už si užívají nového chodníku okolo silnice pod hřbitovem.
  • V Mostištích už jsou kočovní kolotočáři. Příští neděli je zde pouť.
  • Na Velký pátek večer ve 20:00 vyšel na sevorovýchodě obří úplněk.

Na Ostrůvku se dřevořezá pro radost

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 25. 3. 2018 - komentářů 0Na otázku, co se skrývá pod slovem dřevořezání, by nejlépe odpověděli účastníci některého z předchozích rukodělných kurzů, které každoročně pořádá ekocentrum Chaloupky Velké Meziříčí. Ti si totiž v předchozích letech z kurzů odnesli nejen spoustu zajímavých informací o dřevě, ale také vlastnoručně vyřezané píšťalky, lžíce, reliéfy či misky.


Letošní kurzy jsou určeny jak pro veřejnost, tak pro pedagogy. Na kurzu, který proběhl 15. března, se sešla parta nadšených učitelů. Protože ve svých školách podporují návrat pracovních činností a manuální zručnost dětí, sami se snaží v práci se dřevem zdokonalovat a nabyté dovednosti dál předávat svým žákům.

 

„Společně jsme nahlédli do tajů starého řemesla a seznámili se s různými přírodními materiály vhodnými k tvoření. Na začátku bylo hezké pozorovat, jak pod rukama účastníků vzniká lodička z borové kůry, na které jsme si ukázali jednotlivé techniky nožem,“ vysvětlil lektor Stanislav Juhas a pokračoval: „Potom jsme zkusili výrobu bezové píšťalky. Ta probíhala v příjemné a uvolněné atmosféře tvořené radostí účastníků z vlastní šikovnosti. Po tomto zahřívacím kole jsme se pustili do složitějších řezbářských technik. Jednou z nich byla výroba štípané holubičky. Zpočátku byla patrná nejistota, ale jakmile se účastníci pustili do práce, obavy vystřídalo nadšení z tvoření a nakonec ohromná radost z toho, jak z kusu namočeného dřeva vzniká krásná ozdoba.“

 

Na závěr si účastníci vyzkoušeli základní řezy různými dluhy dlát a vytvořili reliéf dle vlastní předlohy. O tom, že si všichni kurz náramně užívali, svědčí nejen množství výrobků, které si odnášeli, ale i fakt, že se původně šestihodinová akce protáhla na devět hodin a přesto se nikomu nechtělo jít domů. Další z kurzů, který navíc podpořilo Město Velké Meziříčí v rámci projektu Zdravé město, proběhl právě uplynulý čtvrtek 22. března.


Autor: Honza Uher

Publikoval: -kas-

Čtěte také

1. 2. 2019 - Dráček Záchránáček

Dráček Záchranáček není jen maskotem hasičů a projektem v oblasti preventivně výchovné činnosti, ale hlavně velmi užitečným prostředkem při navázání komunikace u zásahů s malými dětmi. V loňském roce hasiči na Vysočině...

16. 11. 2018 - Podzimní běh březejckými lesy

Ve čtvrtek 8.11.2018 les v okolí Centra Kociánka, pracoviště Březejc ožil. Cestou necestou zde vedl závod Podzimní orientační běh březejckými lesy.

20. 4. 2019 - Sezóna 2018/2019 v loutkovém divadle

Letošní sezóna loutkového divadla začala netradičně již v září, a to na velkém sále Jupiter clubu, kde jsme odehráli pohádku Adámek mezi broučky.

1. 2. 2019 - Nejsme šneci

**2**Nejsme šneci!“ Tak tento pokřik zněl na sjezdovce Svatý Petr v Krkonoších, kam letos vyjeli na pětidenní lyžařský pobyt uživatelé a sportovci z březejckého Centra Kociánka a TJ Březejc.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist