30 druhů RUMŮ!
Dnes je 25. června 2019, svátek má Ivan, zítra Adriana.
  • Krajská soutěž ve vyprošťování zná své vítěze, jejím tým z pořadatelského okresu Žďár nad Sázavou.
  • Velké Meziříčí hostí na hřišti u hasičky Krajskou soutěž hasičů ve vyprošťování uvízlých osob. Během dopoledne jsme viděli zásah hasičů z okrsku Jihlava a Žďár nad Sázavou.
  • Se školou se v pondělí odpoledne rozloučili deváťáci ze ZŠ Oslavická.
  • Sedmé kulturní léto na náměstí odstarovala již tradičně místní ZUŠ.
  • Vlaky na Studnec do 12. července nejezdí z důvodu velké opravy železničního přejezdu u Oslavičky, výměně pražců i celých kolejnicí.

Policisté dohlédnou na chování řidičů o Velikonocích

ZPRÁVY - Z KRAJE - 26. 3. 2018 - komentářů 0

Loni odhalili policisté o Velikonocích v našem kraji 429 dopravních přestupků.


V průběhu nadcházejících Velikonoc se na území kraje Vysočina uskuteční rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce, která bude zaměřena na chování všech účastníků silničního provozu. Policisté budou dohlížet na provoz nejen na dálnici D1 a frekventovaných silnicích I. tříd, ale zaměří se také na kontrolu řidičů, kteří budou ke svým cestám využívat silnice nižších tříd v rámci celého kraje. Dopravně bezpečnostní akce v letošním roce vzhledem k tomu, že v pátek 30. března je státní svátek, začne již ve středu 28. března a bude pokračovat až do pondělí 2. dubna.

 

V rámci mimořádné dopravně bezpečnostní akce se v průběhu celého víkendu zaměříme také na chování řidičů na dálnici D1, kde již na dvou úsecích v Kraji Vysočina začaly stavební práce související s modernizací dálnice D1. Dle plánu by na dalších dvou úsecích měly práce začít právě o prodlouženém velikonočním víkendu a v souvislosti s tím lze bohužel očekávat možné komplikace v plynulosti dopravy i v těchto úsecích s omezením provozu.

 

Budeme ale dohlížet na bezpečnost a plynulost provozu na silnicích všech tříd v našem kraji, a to především na těch úsecích komunikací, kde dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Jde o reakci na skutečnost, že stále častěji při dopravních nehodách i při běžných silničních kontrolách zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu. Policejní hlídky budou v akci v průběhu dne i v průběhu noci.

 

Velice zásadní dopravní omezení se bude týkat Jihlavy, kde bude od 1. dubna zcela uzavřen Brněnský most a řidiči budou muset jezdit po vyznačených objízdných trasách. V této souvislosti apelujeme na všechny řidiče, aby respektovali dopravní značení, které je bude navádět na objízdné trasy a jezdili ukázněně a ohleduplně. Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina si vyhodnotili ta nejrizikovější a nejproblémovější místa na objízdných trasách a na těchto místech budou od začátku dubna policejní hlídky ve zvýšené míře dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Policisté tak budou v daných místech moci okamžitě zareagovat na případné kolize nebo mimořádné události.

 

„Chtěl bych apelovat na všechny řidiče, aby dbali na důsledné dodržování dopravného značení a nevjížděli do míst, kam jim to zakazují dopravní značky. Tvorbě kolon na objízdné trase ve městě Jihlava se zřejmě nevyhneme, ale pokud se budou řidiči chovat ohleduplně a ukázněně, nebude docházet ke zbytečným dopravním nehodám, které by pak situaci ještě více zkomplikovaly. Na řidiče tranzitní dopravy apelujeme, aby se po celou dobu uzavírky Brněnského mostu Jihlavě úplně vyhnuli a zvolili si jinou trasu,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro SKPV, pověřený zastupováním ředitele Krajského ředitelství policie kraje Vysočina .

 

 

Dopravně bezpečnostní akce bude letos o Velikonocích zaměřená především na kontrolu, zda řidiči dodržují nejvyšší povolenou rychlost nebo zda nepožívají před jízdou alkoholický nápoj nebo jinou návykovou látku. Policisté se zaměří také na kontrolu technického stavu vozidel a obecně na dodržování všech pravidel silničního provozu. Běžný dohled nad silničním provozem bude o prodlouženém víkendu ve srovnání s běžným víkendem výrazně posílen. Do kontrol se zapojí policisté dopravní, pořádkové i cizinecké policie v rámci celého Kraje Vysočina.

 

„Silniční provoz je v průběhu velikonočních svátků v mnohém specifický. Prodlouženému víkendu tradičně předcházejí dva dny školních prázdnin a mnozí lidé volné dny využívají k návštěvám turistických cílů, chatových oblastí či příbuzných, proto se při našich kontrolách hodláme zaměřit zejména na frekventované silnice, kde dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod,“ řekl k chystané dopravně bezpečnostní akci plk. Mgr. Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

 

Sváteční dny bývají také spojeny s pořádáním celé řady kulturních nebo společenských akcí. Na silnice také vyjíždějí méně zkušení řidiči. O velikonočních svátcích lidé tradičně konzumují ve větší míře alkoholické nápoje, což s sebou přináší nebezpečí, že za volant usedne opilý řidič. Každá dopravně bezpečnostní akce proto působí na tyto negativní jevy především preventivně.

 

Zvláště o velikonočním pondělí se tradičně chystá vyjet během dopoledne mnoho mužů také na jízdním kole. Je nutné zdůraznit, že pokud cyklista požívá před jízdou nebo během ní alkohol, velmi rychle a výrazným způsobem snižuje svoji schopnost jízdní kolo ovládat a snadno havaruje. Cyklista se při pádu na vozovku téměř ve všech případech bolestivě a často i vážně poraní. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že i cyklista je podle zákona považován za řidiče, v tomto případě nemotorového vozidla, a co se týká požívání alkoholu platí pro něho stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel.Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení sankce až do výše 50 000 korun.

 

Policisté dopravní, pořádkové a cizinecké policie z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v rámci loňské velikonoční dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali na silnicích našeho kraje celkem 3 168 vozidel. Při kontrolách zjistili 429 přestupků, z nichž 414 vyřešili na místě uložením blokové pokuty v blokovém řízení. Patnáct zjištěných přestupků policisté zadokumentovali a předali je k vyřešení do správního řízení. Celkem 136 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, kdy ve všech zjištěných případech policisté tyto přestupky vyřešili uložením blokové pokuty v blokovém řízení.V deseti případech policisté zjistili, že řidič usedl za volant po předchozím požití alkoholických nápojů. V jednom případě provedená dechová zkouška vykázala hladinu nad dvě promile alkoholu. Jednalo se o cyklistu, kterého policisté kontrolovali na silnici I/23 v Náměšti nad Oslavou. Pětačtyřicetiletý cyklista jel na jízdním kole a podle jeho slov mířil domů. Dechová zkouška vykázala hodnotu 2,63 promile alkoholu v dechu. Ve třech dalších případech měli kontrolovaní řidiči pozitivní test na přítomnost jiných omamných a návykových látek. Ve 48 případech policisté v rámci kontroly zjistili, že řidiči nebo spolujezdci nepoužili za jízdy bezpečnostní pásy. Všechny zjištěné přestupky vyřešili policisté uložením blokové pokuty. Jednoho přestupku se dopustil chodec, jednoho cyklista a jednoho motocyklista.

 

V 69 případech vyjeli loni o Velikonocích řidiči na cestu s vozidlem, které bylo v nevyhovujícím technickém stavu. Čtyři řidiči při silniční kontrole nepředložili řidičský průkaz. Jeden řidič projížděl po dálnici D1 bez platné dálniční známky. Tento přestupek policisté vyřešili uložením blokové pokuty. Policisté ze speciálního kamion týmu se zaměřili také na kontrolu nákladní dopravy. Ve třech případech zjistili porušení zákona a jednomu řidiči uložili kauci v celkové výši 10 000 korun. Přestupek dvou řidičů nákladních vozidel vyřešili uložením pokuty v blokovém řízení.

 

Dopravní nehodovost o Velikonocích – srovnání let 2012 - 2017: pátek – pondělí (4 dny)

 

 

Počet nehod

Úmrtí

Těžké zranění

Lehké zranění

Hmotná škoda

Alkohol

2013

53

0

3

17

3 458 000

1

2014

37

0

1

16

1 786 200

4

2015

30

1

1

6

1 321 000

0

2016

49

1

0

9

2 610 500

2

2017

33

0

1

3

2 370 500

4


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR

Publikoval: -kas-

Čtěte také

3. 4. 2019 - Hlavním železničním dopravcem na Vysočině zůstanou na dalších 10 let České dráhy

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec dnes v Jihlavě podepsali smlouvu o zajištění drážní základní dopravní obslužnosti na Vysočině na dalších 10 let.

19. 4. 2019 - Noční uzavírka dálnice D1 v úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov připravili v souvislosti s dnešní úplnou uzavírkou dálnice D1 dopravně bezpečnostní opatření.

14. 12. 2018 - Dopravní komplikace na Vysočině

Hlavní silnice I. a II. třídy jsou na Vysočině chemicky ošetřeny, mokré a s přihlédnutím k lokálním aktuálním podmínkám sjízdné, silnice III. tříd mohou být namrzlé s uježděnou vrstvou sněhu, ale s...

3. 5. 2019 - Kraj připravuje opravu silnic Řehořov - Měřín, Měřín - Blízkov - Netín a další

Jak bylo avizováno, mají kraje v roce 2019 získat od státu až čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. tříd.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
CaliforniaRent. Půjčovna obytných vozů, které mají duši.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TRUCK SHOW ŠEBOROV 2019
TOPlist