ČARODĚJNÁ AKCE S KOZLEM - PIVO ZA VELKOOBCHODNÍ CENY! Ceník
Dnes je 22. dubna 2018, svátek má Evžénie, zítra Vojtěch.
  • Na OC Panorama proběhla řízená degustace vín doprovázená vernisáží obrazů Bořivoje Pejchala.
  • Na základních školách v pátek odpoledne probíhají zápisy do prvních tříd. Už se zdaleka nejadá pouze o nudnou administrativu, ale děti potěší zábavný program s pohádkovými postavičkami.
  • 19. 4. 2018 bylo na Vysočině největší horko ve Velkém Meziříčí a to 24 stupňů. Přímo na náměstí ukázal online teploměr v 15:46 23,5 stupně.
  • Rybník u sádek v Mostištích je právě teď zcela vypuštěn.
  • Hráz mostišťské přehrady je navzdory všem informacím o uzavření a rekonstrukci stále volně přístupná.

SÚRAO přijelo do Budišova prezentovat, lidé protestovat proti uložišti

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 6. 4. 2018 -

Ve čtvrtek 5. dubna se v restauraci Sport v Budišově konalo setkání na téma prezentace výsledků analýzy lokality Horka.


Zhruba 30 občanů a zejména zástupců samosprávy dotčených obcí a šest zástupců organizace státu SÚRAO (správa uložišť radioaktivních odpadů) v čele s gen. ředitelem organizace RNDr. Jiřím Slovákem bylo připraveno odpovídat na otázky o lokalitě Horka a ukládání jadrného odpadu. Dříve než došlo na prezentaci výsledků se začali občané, aktivisté a starostové bouřit a to proti samotnému uložišti, ale i proti průzkumným pracím v této lokalitě. Do konce roku 2018 se má přitom zúžit výběr lokalit ze současných devíti na čtyři. K tomu pomůže komplexní analýza SÚRAO, která bude obsahovat popis lokalit, studii zadávací bezpečností zprávy, studii umístitelnosti, studii vlivu na životní prostředí a socioekonomickou analýzu. Občany lokality Horka čeká v následujících dnech dotazníkové šetření na téma jaderného uložiště. Vybráno bude náhodně 300 obyvatel a právě to se lidem nelíbí. Chtějí buď nové referendum nebo se sami nabízí, že zpracují názory všech obyvatel bez výjimek. Situace je taková, že v žádné z vytipovaných lokalit uložiště nechtějí. Rozhodovat tak budou okolnosti z odborných analýz, o konečném zúžení výběru rozhodne vláda ČR. V roce 2025 pak má být vybráno finální a záložní umístění uložiště, v roce 2050 zahájení vlastní stavby a v roce 2065 zahájení provozu.

 

Občané vyjádřili obavy ze zvýšení radonu či prašnosti v době stavby. Obě věci se snažili lidem zástupci SÚRAO vysvětlit. Radon jsou plynné radioaktivní prvky vzduchu, které jsou měřitelné pouze v bezprostřední vzdálenosti výduchu štoly. Mnohem nebezpečnější jsou už nyní nevětrané suterény a sklepy domů. V okolí Budišova je zatížení radonem dle průzkumů už teď vysoké. Podzemní uložiště podle odborníků tyto problémy nezmění. Místy bouřlivá diskuze se dotkla ožehavého tématu sběru dat při průzkumech. Podle starostů většina vlastníků pozemků vyjádřila nesouhlas se vstupem. SÚRAO tak muselo data vybírat z archivu let minulých. Lokalita Horka a její okolí je díky nedalekým uranovým dolům dobře historicky zmapováno. Data byla pouze digitalizována a doplněna. Důkladně rozborem vrtů, studen, vodotečí byla zmapována hydrologie celé oblasti. Občané totiž vyjádřili strach o ztrátu podzemní vody v případě vybudování podzemního uložiště.

 

Definitivní ano či ne lokalitě Horka u Budišova od SÚRAO na setkání nezaznělo a podle ředitele Dr. Slováka ani nemůže. Komplexní analýza včetně průzkumu nejnovějšího veřejného mínění se bude teprve zpracována a jednotlivé body porovnávat s ostatními lokalitami.

 

 

Celou veřejnou diskuzi si můžete pustit zde ve formátu MP3


 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc01280.jpg  dsc01282.jpg  dsc01283.jpg  dsc01284.jpg  dsc01286.jpg  dsc01287.jpg  dsc01288.jpg  dsc01292.jpg  dsc01294.jpg  dsc01293.jpg  dsc01295.jpg  dsc01296.jpg  p-20180405-173451-vhdr-auto.jpg  p-20180405-165023-vhdr-auto.jpg  p-20180405-164937-vhdr-auto.jpg  

Čtěte také

12. 2. 2018 - Průvod masek v Pikárci

Perfektní veselý průvod zajímavých masek mají za sebou i v Pikárci.

26. 2. 2018 - Technická závada zapříčinila požár osobního vozidla v obci Lavičky

V neděli v 08,17 hod vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Meziříčí k ohlášenému požáru osobního vozidla v obci Lavičky na Žďársku.

24. 8. 2017 - Plavecké závody v Jívoví

V Jívoví se v sobotu 19.8. konaly první plavecké závody. Plavalo v místní hasičské nádrži, která na délku měří 25 metrů. Závodníci plavaly volným stylem 10 těchto bazénů, tedy celkem 250 metrů.

5. 4. 2018 - Výjezd z Křižanova směrem na Jívoví je uzavřen

Od 3. dubna až do 20. května má trvat úplná uzavírka silnice I/37 v Křižanově.


Komentáře ke článku

Vážení diskutující, chceme vám umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazujeme si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti.

Facebook Twitter g+ Youtube
Účetní kancelář Ing. Lenka Navrátilová rozšiřuje od roku 2018 kapacitu pro nové klienty.
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist