Dnes je 26. února 2020, svátek má Dorota, zítra Alexandr.
  • V neděli večer to ve velkém sále Jupiter clubu pořádně rozjeli kladenští Beatles revival.
  • Takto dopadla autobusová zastávka na Hornoměstské po sobotní večerní nehodě.
  • Po celou neděli na vedlejším svahu na Fajtově kopci probíhá lyžařská soutěž Sporten cup pro děti, dospělé i týmy.
  • V sobotu se konaly v okolních obcích maškarní průvody. Například v Pikárci, Křižanově či ve Lhotkách.
  • V sobotu kolem půl osmé večer se stala na křižovatce u Billy vážná nehoda.

SERIÁL: Úsek medializace a komunikace. Díl 1. Úvod

OSTATNÍ - OD VÁS - 29. 5. 2018 - komentářů 0

Zde sídlí úsek medializace a komunikace.
Zde sídlí úsek medializace a komunikace.
foto: archiv

Ve sledu událostí posledních dní, jsem se rozhodl napsat seriál o úseku medializace a komunikace ve Velkém Meziříčí. Redakce tohoto útvaru se snaží tvářit jako nezávislá a zpravodajsky pokrývá dění ve Velkém Meziříčí. Ex-starosta Ing. Radovan Necid si však vybudoval v Jupiter clubu samostatné oddělení, které mělo na starosti převážně jeho osobní propagaci.


Úsek medializace a komunikace (potažmo zpravodaj) vznikl za prapodivných okolností, kdy o tom nevěděli ani zastupitelé, jakožto nejvyšší orgán samosprávy. Prostě rychle a tiše.

 

V období, kdy nadpoloviční většinu radních (čtyři ze sedmi) mělo politické sdružení To pravé Meziříčí (dále TPM). Tím pádem TPM měla většinu a rozhodli si o všem dle své vůle, aniž by potřebovali souhlas jiných radních či zastupitelů. Důležité je zmínit, že vše se odehrávalo pod taktovkou tehdejšího starosty a lídra strany TPM Ing. Radovana Necida (ODS).

 

Úsek medializace spadá pod firmu Jupiter club, s.r.o. (100% vlastníkem je město Velké Meziříčí) a jednatelem i ředitelem této firmy je Mgr. Milan Dufek. Valnou hromadou je rada města. To znamená, pokud má jedna politická strana, v našem případě sdružení TPM, nadpoloviční většinu radních, může si s danou institucí dělat co je jim libo, pokud tedy ředitel neprotestuje, což se nestalo.

 

Hlavním cílem tohoto úseku byla a je informovanost občanů. Stejně tak tomu bylo u předchozího úseku, tehdy zvaného Velkomeziříčsko.

 

Bývalý úsek Velkomeziříčsko, který informoval občany a prodával tištěný týdeník Velkomeziříčsko od Tasova po Velkou Bíteš vyšel městskou pokladnu ročně na cca. 300-400.000 Kč. Ex-starostovi Necidovi to přišlo příliš mnoho peněz, a tak vymyslel skvělý plán.

 

Přejmenoval úsek Velkomeziříčsko na úsek medializace a komunikace. Dosadil tam svého bývalého kolegu Petrose Martakidise (Necidův bývalý stranický zástupce a manažer ODS, který se po přijetí funkce externího technika vzdal členství v ODS, aby to nebudilo dojem, že kope stále za ODS - jaká to náhoda).

 

Pravděpodobně tento post získal za zásluhy, jelikož Necidovi vedl a (spolu) vytvářel celou předvolební kampaň na podzim v roce 2014. Pak postačilo skrze kamarády zastupitele dosypat něco málo peněz a najednou nás informovanost obyvatel stojí téměř milion korun ročně!

 

Ačkoli náklady vzrostly téměř trojnásobně, dosah informací z Velkomeziříčska se velice zúžil a to pouze na pár sousedních obcí spadajících pod Velké Meziříčí (tzv. místní části). Jabloňov, Oslavice, Tasov atd. tyto obce mají prostě smůlu. Těmto lidem zpravodaj nebude doručen. A vlastně proč taky, tito lidé přeci nevolí zastupitele Velkého Meziříčí...

 

Aby vše ex-starosta Necid dotáhl k dokonalosti, aby se žádný jiný novinář, který nepíše podle toho pravého scénáře k žádným informacím nedostal, tak Necid zrušil i pravidelné tiskové konference! Jestli to bylo na radu Martakidise, nebo se tak rozhodl sám není známo. Každopádně zde byla za vlády starosty Necida velká snaha měnit veřejné mínění právě skrze úsek medializace a komunikace.

 

Dalo by se říci, jako podle vzoru Andreje Babiše. Sice si nekoupil celé médium, ale provedl to chytře, nebo spíše vychytrale. Odvolal skrze ředitele Dufka, tehdejší šéfredaktorku Horkou (lídryně Strana svobodných občanů) a místo ní dosadil svého černého koně. Ano tušíte správně, Petrose Martakidise (této osobě bude věnován samostatný díl), ale určitá strategická taktika je z toho silně cítit.

 

Někdo může odvětit, že na pozici redaktora bylo výběrové řízení, ale nikdo už před vyhlášením výběrového řízení nepochyboval, že danou funkci obsadí Necidův kamarád, přítel a skvělý mediální manipulátor Petros Martakidis. A taky že se tak stalo.

 

Již na zastupitelstvu 24. 3. 2015 pan Bradáč tušil, že Necid chce ovládnout úsek medializace a dosadit si tam Petrose.

 

Tím pádem vzrostla moc zastupitelů TPM, kteří si začali diktovat, co se bude ve zpravodaji sdělovat občanům Velkého Meziříčí za ty "pravé informace". Aby to nevypadalo, že úsek ovládá ex-starosta Necid, vytvořila se tzv. redakční rada. Ta ale bohužel nemůže téměř vůbec nic. Může pouze říct co se ji líbí a co ne, ale většinou se jim vše libí, protože jinak ti co nesouhlasí, si mohou sbalit fidlátka a dosadil by se jiný kamarád, přítel, který neodporuje, což se také v minulosti již stalo.

 

Ve stručnosti se podívejme i na sled událostí ve velkomeziříčské politice.

 

Většině zastupitelů se přestalo líbit toto "vládnutí" radních TPM v čele s Necidem, a tak zastupitelé nejprve omezili radním možnost rozhodovat pouze o částkách do 50.000 Kč (dříve do 400.000 Kč). Jelikož se situace nelepšila, došlo na odvolání radních. Rada byla obměněna a následoval odchod Necida z pozice starosty se slovy "Tyhle lidi sem si nevybral".

 

Petros Martakidis nám skrze radniční zpravodaj servíruje jen dobré zprávy, protože ty špatné jsou tutlány, jako že se nedějí, ale ony se dějí! A informovat objektivně, znamená zveřejňovat i ty špatné zprávy. Například, že nám ex-starosta Necid nepřiznal 3,5 milionu korun a takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Nevím jak vy, ale já bych si přál, aby radniční zpravodajství bylo opravdu objektivní a nestálo město (nás občany) milion korun ročně.

 

Rozhodl jsem se napsat seriál, ve kterém si podrobně rozebereme jednotlivé sekce jako je web, zpravodaj, pracovní nasazení redaktorů, porovnáme náklady, statistiky, přidáme pár postřehů a tipů, protože koncem května zasedá valná hromada Jupiter clubu a radní tak budou mít více informací, co a jak do budoucna zlepšit.


Autor: Miloš Kolář

Publikoval: -red-

Čtěte také

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

18. 11. 2019 - Sedmnáctý listopad

Dnes byl vítr trochu více vlezlý, než v jiných letech. Třikrát mi stačil sfouknout plamínek svíčky dřív, než se mi podařilo nasadit protivětrné víčko. Nakonec se dílo podařilo a já mohl položit zářící...

6. 1. 2020 - Asociace na muzikálu Kvítek Mandragory

Poslední neděli roku 2019 věnovali členové a přátelé ARPZPD (Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s. klub Velké Meziříčí) návštěvě hlavního města Prahy.

13. 8. 2019 - Postřeh čtenáře: Nedávno nákladně opravená dálnice se znovu demoluje

Před necelými deseti lety kus opravené dálnice u Mc Donalda směr Brno se opět bourá kvůli modernizaci.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Ples SDH Stránecká Zhoř
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist