30 druhů RUMŮ!
Dnes je 23. května 2019, svátek má Vladimír, zítra Jana.
  • Řeka Balinka stoupla, ale na rozlití to nevypadá.
  • Začalo asflatování ulice Nábřeží. Bohužel přišel vyrtvalý déšť, takže se podařila položit méně jak polovina nové silnice.
  • Lidé obdivují kreativitu při obnově vodorovného značení u výjezdu z ulice Františky Stránecké.
  • Už tak komplikovanou dopravu ve městě znepřijemnila nehoda na křižovatce Hornoměstká Zámecká.
  • Reklamace nové silnice na Třebíčské začíná frézováním asfaltu na horní křižovatce s Družstevní.

Oslava 95 let založení sboru v Křižínkově s účastí hasičského generála

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 22. 6. 2018 - komentářů 0

V sobotu 16. 6. 2018 si Sbor dobrovolných hasičů v Křižínkově slavnostní schůzí v Obecním domě připomenul 95 let svého trvání. V úvodu proběhlo přivítání vzácných hostů, mj. generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslava Ryby, poradce hejtmana Jihomoravského kraje pro hasiče Zdeňka Melkese, vedoucího zařízení Tišnov HZS JMK mjr. Ing. Jozefa Dankoviče, členy výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Žďár nad Sázavou Petra Šuberta a Jiřího Klusáka a zástupce vedení okolních sborů a obcí.


Po minutě ticha k uctění památky zemřelých hasičů, starosta SDH Miroslav Mateja st. v obsáhlé zprávě shrnul dění ve sboru. Seznámil s historií obce a sboru. V obci vzniklo 6 požárů, z nichž byl největší v roce 1931, který likvidovalo 9 hasičských sborů. Dále Křižinkovští hasiči zasahovali nejméně 3x v okolních obcích. V současné době má sbor 20 členů. Nejstarší člen je Josef Zachoval, nar. 7. 4. 1926, u sboru od 1. 1. 1953, tj. 65 let nepřetržité činnosti. Mezi nejdéle sloužící hasiče patří Karel Benčík od 1. 1. 1966, tj. 52 let a Jaroslav Dvořáček od 1. 1. 1978, tj. 40 let. Oddíl mladých hasičů vede Petr Urbánek. Soutěžní družstvo pravidelně obsazuje čelní místa v okrskové soutěži. V průběhu 6 let zrekonstruovali hasičskou zbrojnici. V roce 2015 obdrželi nový dopravní automobil Ford Transit. Následovalo předání pamětních listů bratrským sborům z okrsku Velká Bíteš a Dolní Loučky. Josef Zachoval a Jaroslav Dvořáček obdrželi okrskovou záslužnou medaili Vincence Broži. Hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek udělil bronzovou medaili JMK Josefu Zachovalovi, Jaroslavu Dvořáčkovi a Petru Urbánkovi. Při zdravicích vystoupil za okrsek Velká Bíteš okrskový starosta Ludvík Zavřel. Předal starostovi sboru „Čestné uznání okrsku“, stužku k medaili Vincence Broži 2. třídy Antonínu Urbánkovi a „Čestné uznání okrsku“ místostarostce obce paní Marii Adamové. Následně poděkoval družstvu mladých hasičů za činnost. Generál Ryba poděkoval za pozvání a popřál mnoho zdaru do dalších let činnosti. Jako výraz ocenění předal sboru „Plaketu HZS ČR“. Místostarostka obce paní Marie Adamová poděkovala za vykonanou práci pro obec, zejména na poli kulturním. Za VV OSH Žďár nad Sázavou pozdravil zúčastněné Petr Šubert a společně s garantem okrsku Jiřím Klusákem předali „Čestné uznání OSH Žďár nad Sázavou“ jako výraz ocenění za jejich úspěšnou dlouholetou činnost na úseku požární ochrany. Společenským posezením s hudbou J:Band byla oslava v pozdních nočních hodinách ukončena.

 

Ustavující schůze SDH Křižínkov byla konána 8. 5. 1923. Při provedeném náboru bylo získáno za členy 20 občanů. Na ustavující schůzi byl zvolen první výbor ve složení: starosta Filip Poláček-hostinský; náčelník Antonín Knoflíček čp. 26-rolník; jednatel Rudolf Dvořáček-rolník; pokladník František Rékman, zbrojíř František Ráček. Po založení byla zakoupena zánovní jednoproudní stříkačka s potřebným vybavením a pracovní obleky pro 20 členů. Sbor prováděl pravidelně výcvik s požární technikou. V roce 1940 byla dokončena stavba hasičské zbrojnice. Od roku 1952 se do práce sboru zapojili i ženy. Byla zakoupena motorová stříkačka PPS 8 a v roce 1972 byla nahrazena motorovou stříkačkou PPS 12. V roce 1967 byl zakoupen automobil DODGE, druhý automobil obdržel sbor darem od Výzbrojny požární ochrany v Brně. Staré automobily již nevyhovovaly a byly proto prodány, a bylo koupeno nákladní vozidlo Avia 30. Vozidlo bylo přestavěno na požární.


Autor: Mgr. David Dvořáček

Publikoval: -red-

Fotogalerie

07.jpg  08.jpg  051.jpg  

Čtěte také

22. 5. 2019 - Pozvánka na Zlaté kolo Vysočiny 2019

V sobotu 15. června 2019 se v Rudě u Velkého Meziříčí bude konat již osmnáctý ročník Zlatého kola Vysočiny.

22. 12. 2018 - Na akci klubu otužilců v Třebíči letos poprvé dorazilo šest zástupců z Velkého Meziříčí

V sobotu 22. prosince se na Svojsíkově nábřeží v Třebíči konal již 9. ročník propagačního plavání otužilců v řece Jihlavě.

6. 5. 2019 - Opravy mostu v Třebíči si vyžádají jeho úplné uzavření

Už 3. května 2019 začnou na mostě ev. č. 351-026 v blízkosti Nemocnice Třebíč přípravné práce, na které nejpozději 13. května 2019 navážou stavební a demoliční práce, které si vyžádají dlouhodobější plnou...

30. 12. 2018 - V Balinách už slouží nový most

Nový most přes řeku Balinku nechal postavit v místě původního v Balinách Kraj Vysočina.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
BUILDINGcentrum-HSV: PŘIJMEME ZAMĚSTNANCE
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MUZIKANTI DĚTEM 2019 - 13. ročník
TOPlist