30 druhů RUMŮ!
Dnes je 24. května 2019, svátek má Jana, zítra Viola.
  • Na náměstí v pátek dopoledne spravují TS díry v silnici.
  • Na dálnice u Měřína ve směru na Brno je dlouhá kolona.
  • Opraveny byly konečně i překopy silnic na Družstevní i Nádražní.
  • Na Třebíčské už se po opravně asfaltuje.
  • Práce na reklamaci nových křižovatek na Třebíčské postoupily. Stav ve čtvrtek ráno. Více foto najdete v článku na titulní straně.

Oslavy 660 let obce Kundratice a 90 let SDH

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 17. 7. 2018 - komentářů 0

foto: Petr Suchý
Obec Kundratice u Křižanova, v roce 1358 zvaná Cunraczis, oslavila v sobotu 14. 7. 2018 již 660 let od první zmínky.


Před 90 lety roku 1928 byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů. Impulsem pro založení byly 3 požáry v obci v letech 1925-1928, při nichž vyhořely 4 domy. Na veřejné schůzi občanů, svolané obecním úřadem, byl zvolen přípravný výbor pro založení sboru a získání peněz na zakoupení stříkačky. Protože získání peněz v této obci bylo dosti kuriózní. Občané pobírali honebné ze svých pozemků od velkostatkáře Taubera. Ročně to činilo za celou obec asi 3000 Kč. Přípravný výbor požádal pana Taubera, aby honebné vyplatil občanům na 5 let dopředu, což by činilo 15-20 000 Kč. Pan Tauber s návrhem souhlasil a vyplatil občanům částku 20 000 Kč na 6 let dopředu. Občané se pak této sumy peněz zřekli ve prospěch sboru na nákup hasičské stříkačky. Veřejná schůze občanů svolaná za účelem zřízení hasičského sboru, byla konána 28. 10. 1928. Schůzi svolal starosta obce Antonín Bojanovský, se souhlasem obecního zastupitelstva. Bylo usneseno založit sbor s názvem „Jubilejní hasičský sbor“ z důvodu, že usnesení o jeho založení bylo přijato v den 10. výročí československé samostatnosti. Dále bylo usneseno, že ustavující schůze a volba výboru bude konána 23. 12. 1928 a dále, že všichni členové obecního zastupitelstva budou vedeni jako zakládající členové a uloženo členům zastupitelstva provést nábor členů. Ustavující schůze „Jubilejního hasičského sboru v Kundraticích“ se uskutečnila za přítomnosti 23 činných a 32 přispívajících členů. Na ustavující schůzi byl zvolen první výbor. V roce 1929 zakoupilo obecní zastupitelstvo motorovou stříkačku. Největším požárem v obci, byl požár parní pily velkostatkáře Taubera v roce 1933. Za pomoc při likvidaci požáru obdrželi hasiči od pana Taubera 800 Kč. Těmito řádky se začala psát historie sboru.

 

Oslavy započaly dopoledne slavnostní mší svatou v kulturním domě, kterou sloužil křižanovský kněz P. Mgr. Václav Hejč. Od kulturního domu se vydal průvod k pomníku obětí světových válek, kde čestná stráž SDH položila věnec. Po státní hymně se vydal průvod po vesnici na hasičské cvičiště, v jehož průběhu kněz požehnal nový kříž na návsi. V čele průvodu byly neseny vlajky, následované koňskými spřeženími se stříkačkami SDH Radňoves a Lavičky. Po obědě proběhly projevy starosty sboru Stanislava Bajera a starosty obce Petra Pávka. Náměstek starosty OSH Žďár nad Sázavou Miroslav Jágrik a vedoucí odborné rady hasičské historie Miroslav Homola předali sboru „Čestné uznání OSH“. Následně všichni předali zasloužilým členům ocenění. Ukázky současné a historické hasičské techniky a ukázky požárních útoků. Vystoupily břišní tanečnice, šermíři, proběhly ukázky dravců a sov, lety kotveným balonem. Pro děti byl připraven skákací hrad a malování na obličej. Pro hladové žaludky bylo připraveno výborné prasátko na rožni nebo gulášek. Žízní také nikdo netrpěl.

 

Vedoucí odborné rady hasičské historie a člen skupiny sběratelů předmětů hasičstva a požární ochrany při Centru hasičského hnutí Přibyslav Miroslav Homola z SDH Lavičky připravil v hasičské zbrojnici v rámci století vzniku republiky výstavu hasičských artefaktů - hasičské uniformy, přilby, medaile a sbírku historických dokladů. V rámci doprovodného programu byla připravená numizmatická expozice „Prezidenti a jejich bankovky“.

 

Celým odpolednem provázelo Hitrádio Vysočina. Závěrem oslav proběhla taneční zábava pod širým nebem.


Autor: David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

imgp9254.jpg  imgp9274.jpg  imgp9318.jpg  imgp9523.jpg  imgp9127.jpg  imgp9136.jpg  imgp0043.jpg  imgp0082.jpg  imgp0125.jpg  imgp0287.jpg  imgp0338.jpg  imgp0339.jpg  imgp0385.jpg  imgp0436.jpg  imgp0468.jpg  imgp0469.jpg  imgp0491.jpg  

Čtěte také

4. 12. 2018 - Domov Kamélie z Křižanova pořádal benefiční Koncert duchovní hudby

Poslední listopadový den rozezněl kostel svatého Václava v Křižanově benefiční koncert u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených.

2. 5. 2019 - Na prvního máje se do Žďasu vydali děti i dospělí

Již tradičně žďárská strojírenská a železo zpracovatelská firma Žďas otevřela 1. května své brány veřejnosti.

4. 12. 2018 - V Mostištích v sobotu 1. 12. rozsvítili hned dva vánoční stromy

Vánoce, Vánoce přicházejí .... i my se jich nemůžeme dočkat a proto jsme se v sobotu 1. 12. 2018 v 17:00 sešli na hřišti a v lampionovém průvodu se společně vydali rozsvítit...

4. 2. 2019 - Asociace pořádala jubilejní 10-tý„Ples Dobré vůle“

Již po 10-té byl první akcí roku, kterou pořádá Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, klub Velké Meziříčí, Ples Dobré vůle, který se již tradičně konal v kulturním domě v...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
BUILDINGcentrum-HSV: PŘIJMEME ZAMĚSTNANCE
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist