LINDT - ČOKOLÁDOVÉ PRALINKY - Navážíme Vám tolik, kolik jen unesete
Dnes je 16. listopadu 2018, svátek má Otmar, zítra Mahulena.
  • Most na Třebíčské má nové zábradlí. Více foto v článku.
  • Sociální služby města Velké Meziříčí pro veřejnost upořádaly v Jupiter clubu ve středu zábavu s dechovkou Jiřího Helána.
  • Před mostem na Třebíčské jsou již obrysy chodníků a nového zeleného pásu s keři a stromy.
  • Ďábelský virtuóz Ivan Herák se po čtyřech letech vrátil do Velkého Meziříčí. Vyprodaný koncert sál tleskal vystupujícímu triu ve stoje.
  • V Jupiter clubu od 15 hodin probíhá přehlídka středních škol.

Nová studie o ekologické stopě – jak „zelené“ je město Velké Meziříčí?

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 5. 10. 2018 -

Výsledky přítomným prezentoval a na mnohé dotazy přítomných ohledně Ekologické stopy města a možných scénářů udržitelného rozvoje odpovídal RNDr. Viktor Třebický, PhD.


Ekologická stopa je „zelenou vizitkou“ města. Odráží, kolik domácnosti, firmy a ostatní subjekty ve městě za rok 2017 spotřebovali zdrojů a kolik při tom vytvořili odpadů. Stanovuje se v tzv. globálních hektarech. Město Velké Meziříčí jako jediné v České republice sleduje tento ekologický ukazatel každoročně již od roku 2011. Má tak ze všech českých a moravských měst nejdelší časovou řadu dat o svém „ekologickém provozu“.

 

A výsledky jsou nejsou nepříznivé – i přes mírný nárůst v posledním roce, ekologická stopa oproti prvnímu sledování neroste i přesto, že se město rozvíjí. V roce 2018 (data z roku 2017) byla ekologická stopa města Velkého Meziříčí 5,61 gha/obyvatele, což znamenalo mírný nárůst od počátku sledování. Ten je však v rámci statistické chyby. Výsledek je příznivý i z hlediska srovnání s jinými městy v České republice, jak sedozvěděli účastníci besedy s místostarostou města od Dr. Třebického, odborníka na ekologickou stopu (CI2, o. p. s., Rudná u Prahy).

 

Ekologická stopa Velkého Meziříčí 2011–2018 (gha)

 

Ekologickou stopu můžeme porovnat s tím, kolik „přírody“, tedy zelených ploch a zdrojů má město k dispozici (tzv. biokapacita). V případě Velkého Meziříčí překračuje stopa biokapacitu města pouze 4,5krát, což je v porovnání s jinými městy příznivý výsledek. Srovnání ekologické stopy různých měst v České republice lze nalézt na internetových stránkách http://www.ekostopa.cz/mesto/vysledky-podrobne/.

 

Žádné město na světě se z principu „nevejde“ do své biokapacity, je závislé na širokém „ekologickém zázemí“. Ve městě dochází k soustředění obyvatelstva, průmyslu a dalších aspektů lidské společnosti. To má svá negativa (např. zvýšené znečištění ovzduší, hluku, …), ale i pozitiva (např. menší spotřeba ploch než u rozptýlené venkovské zástavby, menší vliv na krajinu, …). Důležité je však stanovit, jak si město v současné době stojí a pokusit se ovlivnit budoucí vývoj. Pozitivní je v případě Velkého Meziříčí fakt, že zatímco jeho ekologická stopa v dlouhodobém trendu zůstává zhruba stejná, přes rozvíjející se místní i celostátní ekonomiku. Také biokapacita vztažená na jednoho obyvatele zůstává zhruba stejná.

 

Dále je možné provést orientační porovnání s ekologickou stopou průměrného obyvatele České republiky, která v roce 2014 činila 5,6 gha/obyvatele. Důležitým ukazatelem je také biologická kapacita dostupná na jednoho Čecha, která v témže roce činila 2,6 gha. Nicméně v celosvětovém měřítku dosahovala pouze 1,73 gha/obyvatele. Toto číslo můžeme považovat za globální míru udržitelnosti.

 

Jak dosáhnout příznivého vývoje ekologické stopy a biokapacity města Velké Meziříčí do budoucna?

 

Můžeme použít příměr o zeleném účetnictví. Ekologická stopa tvoří stranu poptávky a v případě Velkého Meziříčí činí 5,61 gha/obyvatele. Stranu nabídky tvoří biokapacita, tj. přírodní zdroje, které máme v ČR k dispozici. Ta je na úrovni ČR v průměru 2,65 gha/obyvatele neboli 47,2 %. Aby se poptávka u Velkého Meziříčí vyrovnala s nabídkou, musela by ekologická stopa města poklesnout bezmála na polovinu.

 

Jak toho dosáhnout? Mělo by jít o kombinaci různých opatření. Významný dopad by mělo snížení spotřeby energií na území města, zvýšení energetické efektivity a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny a tepla. Účinným způsobem snížení stopy je rovněž snížení nové výstavby na orné půdě či trvalých travních porostech. Ekologickou stopu napomáhá snižovat zvýšená separace odpadů (skla, plastů, papíru či bioodpadu) či používání šetrných způsobů dopravy (chůze, kolo, veřejná doprava).

 

Jak toho dosáhnout? Muselo by jít o kombinaci různých opatření. Největší díl na ekologické stopě města Velké Meziříčí má a spotřeba a výstavba (40 %) a spotřeba energie (26 %) Účinným způsobem je proto například snížení nové výstavy na orné půdě či trvalých travních postech. Významný dopad by také mělo snížení spotřeby energií na území města a zvýšení energetické efektivity. K tomu je možné využít programu Nová zelená úsporám (http://www.novazelena.cz/), který občanům nabízí dotace např. na výměnu starého kotle na uhlí, zateplení domu či využívání obnovitelných zdrojů energie. Celkově bude k dispozici do roku 2021 27 miliard korun. Ekologickou stopu dále napomáhá snižovat separace odpadů (skla, plastů, papíru či bioodpadu) či používání šetrných způsobů dopravy (chůze, kolo, veřejná doprava).

 

Důležité je, že město tento indikátor sleduje každoročně již po 8 let a může tedy hodnotit jeho vývoj, který je příznivý. Podaří se cílenými opatřeními například v oblasti energetických úspor či rozvoje veřejné dopravy snížit celkový dopad města? Podaří se zachovat současnou míru biologické kapacity ve městě, nedojde k jejímu snížení například díky změně územního plánu ve prospěch neproduktivních ploch? Tyto otázky kladli účastníci besedy a hledali na ně odpověď.

 


Autor: Viktor Třebický, Josef Švec

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc07311.jpg  

Čtěte také

7. 8. 2018 - Velké Meziříčí: VOLBY 2018

Do 31. července 2018 do 16 hodin byly odevzdány všechny kandidátní listiny místních uskupení a politických stran do komunálních voleb, které se uskuteční 5. a 6. října 2018. Pojďme se podívat, které...

10. 8. 2018 - Libor Smejkal natočí film o Jakubu Demlovi, město na něj přispěje

Radní na svém srpnovém zasedání odsouhlasili přidělení zbývající části prostředků z grantu na podporu kultury.

1. 8. 2018 - Pozvánka na žehnání nového kamenného kříže nad bývalým závodištěm

Rádi bychom pozvali spoluobčany Velkomeziříčska na žehnání nového kamenného kříže, které se bude konat v neděli 5. srpna 2018 po skončení poutní mše svaté v Oslavici, začátek obřadu žehnání bude přibližně v...

22. 10. 2018 - Na jaře začne oprava dálnice ve Velkém Meziříčí za miliardu korun

V březnu 2019 začne dlouho připravovaná oprava dálnice D1, úseku 19 Velké Meziříčí – exit 141 západ až Velké Meziříčí – exit 146 východ. Hotovo má být listopadu 2020. Délka modernizovaného úseku...


Komentáře ke článku

Vážení diskutující, chceme vám umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazujeme si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti.

Facebook Twitter g+ Youtube
WIEGEL: Hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist