Dnes je 22. listopadu 2019, svátek má Cecílie, zítra Klement.
  • Rozhledna už od neděle svítí v barvách trikolory.
  • Cestovatel Dan Přibáň přijel ve středu večer do velkomeziříčského kina povídat o své neuvěřitelné cestě z Indie do Ćeské republiky ve žlutém trabantu
  • Kolona aut se táhne přes celé město. Provoz na dálničním mostě je velmi pomalý.
  • Nehoda na dálnici u exitu 146 VM východ směr Brno zkomplikovala středeční dopravu ve městě. Kolona se táhne po celém městě.
  • U katovny už leží první asflatová vrstva.

Na jaře začne oprava dálnice ve Velkém Meziříčí za miliardu korun

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 22. 10. 2018 - komentářů 0

Mezi mosty - dálniční most Vysočina, oslaví 28. listopadu 2018 - 40 let od otevření.
Mezi mosty - dálniční most Vysočina, oslaví 28. listopadu 2018 - 40 let od otevření.
foto: -kaš-
Tento most přes dálnici půjde na jaře k zemi. Nahradího nový. Mezitím se bude jezdit přes Lhotky.

V březnu 2019 začne dlouho připravovaná oprava dálnice D1, úseku 19 Velké Meziříčí – exit 141 západ až Velké Meziříčí – exit 146 východ. Hotovo má být listopadu 2020. Délka modernizovaného úseku je 5,9 km.


Předmětem modernizace dálnice D1 je oprava stávající cementobetonové vozovky se současným rozšířením o 0.75 m, t.j. na šířku zpevnění 11.5 m v obou jízdních pásech, což odpovídá kategorii D 28.

 

V současné době běží výběrové řízení na dodavatele stavby. Lhůta pro podání nabídek je 4. prosince 2018. Předpokládaná hodnota zakázky je neuvěřitelná jedna miliarda a sedmdesát devět milionů korun (1 079 000 000 korun).

 

Úsek mezi exity ve Velkém Meziříčí je téměř posledním modernizovaným z celé délky dálnice a bude v mnohém unikátní. Hlavní pozornost se zaměří na obří dálniční most Vysočina nad údolím řeky Oslavy. Právě tento letos oslaví 40 let od uvedení do provozu (otevření proběhlo 28. listopadu 1978). Unikátní stavba se dočká rozšíření stejně jako celá dálnice o 75 cm v každém jízdním pásu. Kvůli mostu Vysočina a jeho limitech (oprava ložisek, svářečské práce) nebude oprava probíhat jako v jiných úsecích v jednom pásu po celé délce opravovaného úseku. V našem případě půjde o pravý pás před mostem a levý pás za mostem a po roce oprav opačně.

 

Modernizace úseku začne nultou etapou, která znamená opravu příjezdové cesty na Fajtův kopec od místní části Lhotky, následována 1 etapou, kdy bude zbourán most přes dálnici na Fajtův kopec. Právě tento nadjezd postavený v roce 1979 je hodnocen dle posudku nosné konstrukce hodnocen stupněm 5 – špatný a stavební stav spodní stavby stupněm 6 – velmi špatný. Jeho demolice na jeden večer uzavře veškerý provoz na dálnici D1 a doprava povede jeden březnový víkend od sobotního večera do nedělního rána přes město Velké Meziříčí. Předpokládaný čas uzavření dálnice je cca 14 hodin. Snesení nadjezdů bude provedeno již v době, kdy na pravém jízdním pásu bude osazeno přechodné dopravní značení pro vedení dopravy v režimu 2+1 (1+2).

 

 Obízdná trasa na Fajťák povede po opravené silnici ze Lhotek

 

Během druhé etapy začne rozšíření dálničního mostu, které bude spočívat v rozšíření vnitřních konzol, tak aby volná šířka na mostě byla 12.5 m. Dále bude provedena výměna vozovky a izolace nosné konstrukce, zesílení nosné konstrukce, výměna ložisek a závěrů, sanace pilířů, rekonstrukce opěr včetně výměny stropních desek a doplnění schodišť, kompletní výměna elektroinstalace, osvětlení a bezpečnostních zařízení. Rozšíření začne vnější krajnicí prvého a levého jízdního pásu tak, aby celková šířka zpevnění levého jízdního pásu byla minimálně 11,5 m. Hlavní práce na rozšíření mostu Vysočina znamená rozšíření mostovky, zesílení a předpjetí nosné konstrukce, výměna ložisek a výměna stropních desek obou opěr. Stavební úkony související s výměnou ložisek a mostních závěrů budou prováděny za úplného vyloučení provozu na dotčené nosné konstrukci. Předpokládá se vybudování dočasné příjezdové komunikace od opěry 1 k pilíři 2. Předmětem stavebního objektu je nová elektroinstalace obou mostů Vysočina. V rámci modernizace bude provedena výměna rozvodů elektro, zásuvek a osvětlení (nově LED osvětlení).

 Schéma znározňuje rozšíření dálničního mostu

 

Po rozšíření se prázdný prostor uprostřed mezi mosty zúží ze současných 175 cm na pouhých 35 cm. Z hlediska dopravy je limitující most Vysočina, který neumožňuje bez provedení rozšíření a zesílení konstrukce vedení dopravy 2+2, proto bude doprava vedena po levém mostě v režimu 2+1 (1+2) a na pravém mostě bude provoz zcela vyloučen. Pro zmírnění dopadu vedení 2+1 na dopravu je v tomto úseku na základě posouzení intenzit dopravy, navrženo přehazování dopravy na mostě 2x týdně, kdy od středy do soboty budou vedeny 2 pruhy ve směru na Brno a od soboty do středy budou vedeny 2 pruhy ve směru Praha. V místě zúžení do jednoho pruhu bude instalován systém varování před kolonami.

 

40 let stará elektroinstalce v dálničním mostě nevyhovuje normám

 

V třetí etapě dojde na modernizaci levé poloviny dálnice před mostem Vysočina a pravé poloviny dálnice za mostem Vysočina. Doprava bude na začátku úseku převedena na pravou polovinu s tím, že doprava bude fungovat v režimu 2+2 pruhy. Před mostem Vysočina bude doprava převedena zpět na levou polovinu dálnice a za mostem bude na levou polovinu převedena i doprava směr Brno. Doprava směr Brno bude převedena zpět do pravého jízdního pásu za koncem stavby.

 

Ve čtvrté etapě bude provedena modernizace pravé poloviny dálnice před mostem Vysočina a levé poloviny dálnice za mostem Vysočina. Doprava bude na začátku úseku převedena na levou polovinu s tím, že doprava bude fungovat v režimu 2+2 pruhy. Před mostem Vysočina bude doprava převedena na pravou polovinu dálnice. Doprava směr Praha bude převedena zpět do levého jízdního pásu za koncem stavby. Současně budou probíhat práce na levém mostě Vysočina.

 

V páté etapě dojde k uzavření rychlých pruhů v obou směrech a bude realizováno odstranění provizorních svodidel ve středním dělícím pásu a osazení svodidel. V obou směrech budou ponechány 2 jízdní pruhy. Provedou se dokončovací práce na stavbě.

 

Stručně

0. etapa – Přípravné práce a zřízení přejezdu středního dělícího pásu

1. etapa – Odstranění nadjezdu dálnice - místní komunikce na Fajtův kopec

2. etapa – provizorní rozšíření krajnice levého a pravého jízdního pásu, úpravy kanalizace, mostů a IS

3. etapa – modernizace pravé a levé poloviny dálnice, úpravy mostů a IS

4. etapa – modernizace levé a pravé poloviny dálnice.

5. etapa – práce v středním dělícím pásu a dokončovací práce mimo dálnici.

 

Součástí oprav bude nové parkoviště pro TIR na odpočívce Velké Meziříčí (za čerpací stanicí MOL) Předmětem tohoto stavebního objektu jsou opravy stání pro nákladní automobilyv prostorách pravé odpočívky Velké Meziříčí. Stávající vozovka ze zámkové dlažby budeodstraněna a nahrazena novou CB vozovkou. Dále budou provedeny opravy obrub a navazující asfaltobetonové vozovky v případě výskytu poruch.

 

Schéma nové odpočívky pro TIR za čerpací stanicí MOL (směr Brno)

 

Nově kolem dálnice přibude oplocení na pozemcích investora ŘSD ČR. Oplocení bude sloužit pro zajištění bezpečnosti provozu (zamezení vstupu zvěře). Navrhuje se nové oplocení na levé i pravé straně tělesa dálnice. Výška oplocení se navrhuje výšky 1.80 m nad terénem.

 

Součásti stavby je nová protihluková stěna v oblasti mimoúrovňové křižovatky Velké Meziříčí vlevo EXIT 146 (v km 146.635 - 146.995 vlevo) Petráveč Domky – Dolní Radslavice. Požadavek na doplnění byl vznesen na základě výsledku hlukové studie. Jedná se o protihlukovou stěnu výšky 5m.

 

Součástí modernizace tohoto úseku bude i nová meteostanice, čtyři nové kamerové body, nový automatický sčítač dopravy, nový SOS systém hlásek a mnoho dalšího.

 

Přehledová situace celého úseku D1.pdf

Časový harmonogram prací na D1.pdf

 

Kompletní projektová dokumentace ke stažení zde [cca 2 GB]


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

28. 6. 2019 - Prázdninové dopravní omezení na mostě Vysočina začne v neděli 30. června

Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje na prázdninové dopravní omezení na mostě Vysočina na dálnici D1, kdy bude doprava v průběhu 70 dní vedena ve střídavém režimu 2 + 1, resp. 1 +...

6. 8. 2019 - Zájezd pro seniory STRÁŽNICE - skanzen (VYPRODÁNO)

Sociální služby města Velké Meziříčí pořádají dne 17. 9. 2019 zájezd pro seniory STRÁŽNICE - skanzen ČEJKOVICE U HODONÍNA - výrobna čajů Blatnice pod Sv. Antonínkem - poutní místo.

21. 11. 2019 - Betonáž dálnice probíhá ve dne i v noci

O tom, že se na našem úseku modernizovaného úseku D1 s mostem Vysočina pracuje ve dne v noci, svědčí i tyto snímky.

4. 6. 2019 - Vedení města přijalo vítěze hokejového turnaje ve Francii

Mladé velkomeziříčské hokejisty, kteří v dubnu vyhráli největší francouzský mezinárodní dětský hokejový turnaj s názvem Bauer Trophée des Petits Champions, přijal starosta a místostarostka města na radnici.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist