30 druhů RUMŮ!
Dnes je 20. září 2019, svátek má Oleg, zítra Matouš.
  • Střet dvou osobních automobilů mezi obcemi Vídeň - Olší nad Oslavou.
  • Prostranství nové cvičné dráhy pro motocykly na ulici Zahradní bylo oploceno, opatřeno bránou a už zde také probíhá výuka.
  • V přehradě Mostiště chybí voda
  • Rybník v Mostiších je aktuálně zcela vypuštěn.
  • Ve Zhoři také připravili kolem hlavní silnice cyklochodník.

Letos zemřelo při dopravních nehodách pět chodců

ZPRÁVY - KRIMI - 6. 11. 2018 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: archiv NovinyVM

Bezpečnost chodců se řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů.


Bezpečnost chodců se dlouhodobě řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Proto se také v letošním roce realizují nejrůznější dopravně bezpečnostní akce zaměřené na viditelnost pěších účastníků silničního provozu. Do podzimních dopravně bezpečnostních akcí, které začaly koncem října a budou pokračovat až do poloviny listopadu, jsou zapojeni především policisté dopravní a pořádkové policie, kteří se v rámci kontrol zaměřují především na chodce, zdali dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. V případě zjištěných přestupků musí všichni účastníci silničního provozu, včetně chodců, počítat s příslušnými sankcemi.

 

Od začátku letošního roku do konce října jsme na komunikacích na Vysočině šetřili celkem 104 dopravních nehod, při kterých měli účast chodci. Pět chodců při dopravní nehodě zemřelo, deset jich bylo těžce zraněno a 78 dalších se jich zranilo lehce. V pěti případech policisté zjistili, že je chodec pod vlivem alkoholu. Ve 29 případech byl viníkem dopravní nehody chodec. Celkem 68 dopravních nehod s účastí chodců se stalo na přechodu pro chodce.

 

V loňském roce šetřili policisté v Kraji Vysočina celkem 109 dopravních nehod, na nichž měli účast chodci. Při těchto nehodách bylo šest osob usmrceno, čtrnáct utrpělo těžké zranění a 85 chodců bylo při nehodách zraněno lehce. Počet dopravních nehod chodců se sice meziročně mírně snížil, ale zvýšil se počet tragických nehod, při kterých chodec zemřel. Pokud nahlédneme do statistiky dopravních nehod zjistíme, že převážná většina nehod, na nichž měl loni účast chodec, se stala ve dne – jednalo se o 83 dopravních nehod. Při nehodách za dobrých světelných podmínek zemřeli dva chodci, třináct jich bylo těžce zraněno a 78 jich utrpělo lehké zranění. Zbývající dopravní nehody se staly za snížené viditelnosti, tedy ve večerních nebo  nočních hodinách, ale měly fatální následky - při nehodách zemřeli čtyři chodci, jeden byl zraněn těžce a sedm dalších se zranilo lehce.

 

Právě dopravním nehodám, které se stávají za snížené viditelnosti, lze účinně předcházet tím, že chodec bude důsledně dodržovat pravidla pohybu chodců po komunikacích, který upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít v těchto případech nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou. Tou nejzákladnější povinností chodce je užití reflexního prvku při nedostatečné viditelnosti. Jde o povinnost, která výrazně přispívá ke snížení rizik střetů osob s vozidly na místech, která jsou nedostatečně osvětlena a zároveň na nich chybí chodník. Užitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 200 metrů, takže řidič má možnost adekvátně zareagovat. Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení.

 

Novelizované ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích zní: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit blokovou pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by vždycky měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

 

Chodec je povinen při přecházení vozovky použít přechod pro chodce vždy, když je od něho vzdálen do padesáti metrů. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na komunikaci se chodec musí přesvědčit, zda může vozovku bezpečně přejít. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče náhlé změnit směr nebo rychlost jízdy. Dále nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Chodec také nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.

 

Chodci musí být také velice opatrní při přecházení nebo přebíhání silnice v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce. Je důležité se dostatečně rozhlídnout a přesvědčit se, že mohu silnici bezpečně přejít V případě, že vystupuji z autobusu, který zastavil na zastávce na okraji komunikace, silnici přecházím až poté, co autobus odjel ze zastávky. Loni takové přecházení silnice stálo život chodkyni, která na následky střetu s projíždějícím vozidlem zemřela. Nehoda se stala v prosinci deset minut po šesté hodině ráno na silnici II/112 v katastru obce Křelovice na Pelhřimovsku. Řidič osobního vozidla Ford Mondeo srazil chodkyni, která přecházela přes silnici. Šetřením na místě jsme zjistili, že žena vystoupila z autobusu, který zastavil na autobusové zastávce. Poté za autobusem přecházela přes silnici a došlo ke střetu s osobním vozidlem. Žena utrpěla těžká poranění, kterým na místě podlehla.

 

Statistika dopravní nehodovosti chodců v Kraji Vysočina v roce 2017

 

 

celkem

usmrceno

těžce zraněno

lehce zraněno

Územní odbor Pelhřimov

15

1

0

12

Územní odbor Havlíčkův Brod

27

0

4

23

Územní odbor Jihlava

29

3

4

20

Územní odbor Třebíč

19

1

2

16

Územní odbor Žďár nad Sázavou

16

1

4

11

Dálniční oddělení Velký Beranov

3

0

0

3

Kraj - celkem

109

6

14

85

 

Statistika dopravní nehodovosti chodců v Kraji Vysočina v roce 2018 (leden – září)

 

 

celkem

usmrceno

těžce zraněno

lehce zraněno

Územní odbor Pelhřimov

12

0

3

8

Územní odbor Havlíčkův Brod

11

0

0

10

Územní odbor Jihlava

27

1

3

20

Územní odbor Třebíč

19

0

1

17

Územní odbor Žďár nad Sázavou

19

2

2

13

Dálniční oddělení Velký Beranov

5

2

0

3

Kraj - celkem

93

5

9

71


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková vedoucí oddělení - tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

17. 9. 2019 - Policisté zastavili na Náměstí řidiče se zákazem řízení

V pondělí 16. září kolem půl druhé odpoledne zastavili Velkomeziříčští policisté na ulici Náměstí ve Velkém Meziříčí osobní automobil Hyundai, jehož řidičem byl dvaapadesátiletý muž.

28. 7. 2019 - Vloupání do garáže ve Velké Bíteši

Policisté pátrají po pachateli, který se ve Velké Bíteši vloupal do garáže.

21. 2. 2019 - Dramatické pronásledování odcizeného vozidla

Ve čtvrtek 21. února kolem půl dvanácté dopoledne policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina začali pronásledovat osobní vozidlo tovární značky Mercedes Benz. Jednalo se o vozidlo, které mělo být odcizeno v přesně...

13. 5. 2019 - Za volant muž usedl v době zákazu a pod vlivem drog

Velkomeziříčtí policisté zastavili v pátek 10. května kolem šesté hodiny večer na silnici I. třídy v obci Osová Bítýška osobní automobil Ford.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist