Dnes je 9. prosince 2019, svátek má Vratislav, zítra Julie.
  • Na parkovišti u Kauflandu nově funguje dobíjení elektromobilů.
  • V Mostištích skvěle využili bývalou vánoční výzdobu z meziříčského náměstí.
  • Město v sobotu ráno potrápila ledovka
  • V pátek se konala ve velkém sále konala barevná prodloužená.
  • Městský úřad má školení.

Beseda s Luborem Šušlíkem

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 22. 11. 2018 - komentářů 0

Lubor Šušlík v meziříčském kině.
Lubor Šušlík v meziříčském kině.
foto: archiv autorky

Závěrečnou tečku za naším projektovým měsícem věnovaným výročí 100 let republiky přijel z dalekých Pardubic žákům i učitelům Zš Sokolovské udělat pan Lubor Šušlík, který - jak o sobě s humorem sobě vlastním - tvrdil, že je jen o deset let mladší než ta naše republika.


Mohli jsme s napětím sledovat jeho stopy, které po sobě zanechal v uplynulém století. Podal nám malou ochutnávku svého pestrého a dobrodružného života. Narodil se do rodiny důstojníka a legionáře a od mládí byl nadšeným skautem a milovníkem Foglara. Skautská přísaha mu byla inspirací na celý život, zůstává jí věrný i dnes. V závěru války byl totálně nasazený a pracoval jako tlumočník a nakonec byl Němci v Olomouci odsouzen k trestu smrti. Oprátce unikl jen díky personální změně ve velitelství gestapa.

Pak už se ze všech sil mohl věnovat osvobozování Prahy a je jedním z posledních žijících, kteří se účastnili bojů o rozhlas při Pražském povstání. V roce 1949 byl společně se svými souvěrci souzen za přípravu povstání proti komunistickému režimu (akce Norbert), strávil půl roku ve vazbě a trestu opět zázrakem unikl, jak tvrdil, měl štěstí na lidi, našli se mezi nimi tací, kteří dokázali ocenit jeho zásluhy a spatřovali v něm „ malou rybu“.

 

Když zmiňoval i svou účast na poúnorové demonstraci studentů 1948 (jediná akce odporu po únorovém puči), kde pochodoval s nohou v gypsu, mohlo se všem přítomným zdát, že je jako Forest Gump a nechyběl u žádné převratné události našich dějin 20. století. Jen šedesátý osmý zmeškal, srpen trávil v Bulharsku a bulharským vojákům nechtěl věřit, že jejich kolegové s tanky brázdí Prahu, zatímco on se vyhřívá u moře. Jeho život byl pestrý i navzdory skutečnosti, že po maturitě nemohl studovat. Působil např. jako vedoucí obchodu s domácími potřebami v Přelouči, stál u zrodu zásilkového obchodu Magnet. V současdné době příležitostně pracuje jako turistický průvodce a z tohoto titulu i pro svou životní vášeň zcestoval celý svět – od Severní a Jižní Ameriky, přes Egypt, Evropu, Izrael, Čínu.

 

V důchodu se zabavil výrobou figurek naší předmnichovské armády, které věnoval náchodskému muzeu. Prostředí kasáren detailně znal, protože v nich žil, pod jeho rukama vojáci ožívají v kasárenské vesničce, kde jim nic nechybí.

 

Pan Lubor je na rozdíl od filmových hrdinů a figurek odlitých z prykyřice skutečný – hrdina z masa a kostí, vitální devadesátník plný elánu, který mu přejeme i do dalších let. „Vším, čím jsem byl, jsem byl rád…“, říká dětem a nabádá je k tomu, aby naši republiku milovali, zůstali věrnými vlastenci a pokračovali v odkazu jejich zakladatelů.    


Autor: Mgr. Petra Táborská, Zš Sokolovská

Publikoval: -kas-

Čtěte také

2. 10. 2019 - Svatováclavské posvícení v rakouské Vídni proběhlo v režii Kraje Vysočina

Zahradu a společenské prostory Velvyslanectví ČR ve Vídni ve čtvrtek 26. září 2019 oživil již 21. ročník Svatováclavského posvícení. Letos se v jeho rámci představili hosté z Vysočiny v čele s hejtmanem...

27. 4. 2019 - Den Země - Hlína v rukou člověka

Kolikrát v životě jsme měli ruce umazané od hlíny a rozpačitě se rozhlíželi, kam bychom si je nenápadně otřeli? A jistě máme všichni v paměti slova maminky, když jsme jako nadšené...

8. 5. 2019 - Škola na Světlé hostila čtyři zahraniční stážisty v rámci projektu Edison

Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí je partnerskou školou mezinárodního projektu Edison, který spojuje mladé lidi odlišných národností a kultur.

15. 4. 2019 - Sbírka pro sportovce Ondru

Dětem ze Základní a mateřské školy Oslavice velmi učarovala přednáška nevidomého sportovce Ondřeje Zmeškala.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist