Hledá se: mzdová účetní, nákupčí, zámečník/svářeč
Dnes je 23. října 2019, svátek má Teodor, zítra Nina.
  • Ulice Pod Strání u katovny je do 15. prosince uzavřena. Probíhá zde celková oprava ulice i budování nového chodníku.
  • Na mostě přes dálnici je nové zábradlí. Otevřen bude už od tohoto pátku.
  • Svah v lokalitě U Tří křížů prochází kvůli rozšíření dálnice velkou proměnou.
  • Všímavý občan nás upozornil na nebezpečnou situaci na mostě na Vrchovecké ulici. Menší dítě může propadnout do řeky kvůli chybějícím zábranám v zábradlí mostu.
  • Most přes dálnici na Fajťák byl vyasfaltován. Protihluková stěna se opět vrátila až mostu. Otevřen má být tento pátek 25. října.

V prostředí internetu a sociálních sítí je nutné být opatrný

ZPRÁVY - KRIMI - 7. 12. 2018 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: Pexels

Žďárští kriminalisté prověřují několik případů trestné činnosti spadající do kategorie počítačové kriminality, kdy se pachatelé dopustili podvodu prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Tato problematika je čím dál aktuálnější a určení věkové hranice osob, které jsou touto kriminalitou ohrožené, je velmi obtížné.


Stejně tak jako používání internetu je záležitostí téměř všech věkových kategorií, tak rizika s tím spojená jdou napříč generacemi. V souvislosti s těmito případy apelujeme na uživatele internetu a sociálních sítí, aby byli obezřetnější při pohybu v kybernetickém prostředí a sdělování informací o své osobě a okolí.

 

S nástupem informačních technologií a jejich vývojem se také vyvíjí trestná činnost s tímto odvětvím související. Proto policisté počítačové kriminalitě věnují stále větší pozornost. Jedná se o trestnou činnost, která je páchána za pomoci informačních a komunikačních technologií, nebo jsou oblasti těchto technologií předmětem pachatelova útoku. Každý uživatel informačních technologií za sebou v kybernetickém prostředí zanechává určitou stopu, na základě které je možným terčem pachatelů páchajících tuto trestnou činnost. Její objasňování je velice obtížné a za každým objasněným případem stojí velmi náročná práce odborníků z oboru analytiky a kriminalistů. Jedná se o kriminalitu, jež je specifická tím, že zahrnuje různé druhy trestné činnosti. Nejčastěji se jedná o majetkovou trestnou činnost, kdy hlavním pachatelovým cílem je obohacení a podvodné získání finančních prostředků.

 

V poslední době se velmi často objevují případy, kdy si pachatel vytipuje na sociální síti osobu a na základě informací zveřejněných na jejím profilu se na ni zaměří, osloví ji a naváže s ní přátelský vztah. Pro tyto pachatele je cílem získání důvěry, vzbuzení lítosti a soucitu a následným získáním finančních prostředků, které jim jejich oběť sama přepošle na bankovní účet. Nejprve se může jednat o malé finanční částky, ty se však s postupem času zvyšují nebo se zvyšuje četnost intervalů zasílání peněz. K navázání kontaktu a získání důvěry používají pachatelé různé historky. V mnoha případech figuruje historka o raněném vojákovi, který potřebuje finanční prostředky na léčbu a na zpáteční cestu zpět do své země. Dále se jedná o různé historky o vážně nemocných rodinných příslušnících apod. V některých případech se pachatelé snaží navázat platonický vztah a své oběti dají příslib budoucího společného soužití.

 

Podobné případy aktuálně řeší i žďárští policisté. Ve všech třech posledních případech přišly poškozené osoby o peníze, které zaslaly bankovním převodem na zahraniční účty pachatelů. To, že se takový druh kriminality dotýká jen mladých lidí, vyvrací fakt, že se jednou z obětí stal senior. Ten na svůj email obdržel seznamovací dopis, z něhož vyplývalo, že by se mělo jednat o ženu z Kazachstánu, na který zareagoval. Pachatel ze seniora během čtrnácti dnů vylákal přes sto tisíc korun, a to pod záminkou, že potřebuje peníze na úhradu zhotovení cestovního dokladu, na letenku a vízum. V dalším případě byla prostřednictvím mobilní aplikace oslovena čtyřiačtyřicetiletá žena. Cizinec, který se s ní seznámil, ji poprosil o pomoc s doručením zásilky peněz ze zahraničí. Za to jí slíbil finanční odměnu. Pomoc spočívala v zaslání peněz na zahraniční účet. To žena učinila a přišla tak o více jak sto padesát tisíc korun. Dále policisté prověřují případ, kdy pachatel oslovil přes sociální síť šestadvacetiletého muže, ze kterého po menších částkách vylákal téměř čtyřicet tisíc korun.

 

Dalším častým podvodným jednáním jsou inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží, ve velké míře pocházející ze zahraničí a za velice příznivou cenu. Komunikace probíhá zprvu bezproblémově, ochotně a vstřícně. Pachatelé jsou však zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Používají legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, jeho proclením a v případě zvířat jejich vyšetřením. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze. Po nějaké době zjistí, že se stal obětí podvodu.

Dalšími velmi častými případy jsou různé žádosti na facebookových profilech o zpřístupnění osobních údajů, včetně telefonního čísla. Pachatel ve většině případů vytvoří podobný nebo totožný profil osoby, kterou uživatel profilu zná a má ji již uloženou v přátelích. Následně zašle žádost o zaslání telefonního čísla například z důvodu jeho ztráty a dále žádost o hlasování v nějaké anketě nebo soutěži a zaslání hlasovací SMS. Po zaslání požadovaných údajů pachatel zadá na internetu platební příkaz pomocí m-platby, prostřednictvím které je možné provádět platby na internetu pomocí mobilních telefonů. Hlasovací zprávou dojde k potvrzení platebního příkazu. Zaplacená částka za zboží nebo služby se následně objeví ve vyúčtování za poskytnuté telefonické služby odesílatele potvrzující SMS zprávy.

 

V rámci předcházení tohoto druhu kriminality by měli uživatelé internetu a sociálních sítí dbát větší opatrnosti a dodržovat základní zásady bezpečnosti:

 

pokud chcete někomu pomoci v tíživé životní situaci, obraťte se na patřičné a prověřené organizace, které se touto činností zabývají a takovou pomoc zprostředkují

při nákupu přes internet buďte obezřetní, zvláště při platbách za zboží či služby, které jsou vyžadovány předem prostřednictvím bankovního převodu

na profilech sociálních sítí zveřejňujte minimum osobních údajů a informací

na případné žádosti o zaslání osobních údajů nereagujte a nikomu je neposkytujte, pokud si nejste jisti, s kým komunikujete

uživatelské jméno a heslo nepiště nikam jinam, než při přihlášení ke svému účtu

pozorně čtěte různá upozornění, žádosti a dotazy než se někam přihlásíte nebo otevřete odkaz

pamatujte na skutečnost, že ve virtuálním prostředí nikdy nevíte, kdo se skrývá za osobou, se kterou komunikujete, za vašeho přítele se může pachatel jen vydávat…

 


Autor: Stanislava Miláčková, PČR

Publikoval: -kas-

Čtěte také

21. 8. 2019 - Dechová zkouška u řidiče na Hornoměstské byla pozitivní

V úterý 20. srpna zastavili dopravní policisté ze Žďáru nad Sázavou po půl jedné odpoledne ve Velkém Meziříčí na ulici Hornoměstská vozidlo Škoda Felicia.

18. 6. 2019 - Řidička na Bezděkově za volant usedla pod vlivem alkoholu

Velkomeziříčtí policisté zastavili v pondělí 17. června kolem jedenácté hodiny večer na ulici Bezděkov ve Velkém Meziříčí osobní automobil Citroen.

10. 5. 2019 - Opilý muž rozbíjel vybavení domu a nadával své příbuzné

Ve středu 8. května krátce před osmou hodinou večer přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení o muži, který v jednom z domů ve Velkém Meziříčí rozbíjel zařízení bytu a slovně nadával jeho...

22. 5. 2019 - Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětech.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist