30 druhů RUMŮ!
Dnes je 18. srpna 2019, svátek má Helena, zítra Ludvík.
  • Dálnice je uzavřena, pokládá se most na Fajťák.
  • Na zimním stadionu už se mrazí ledová plocha. Aktuálně má asi 1cm.
  • Vše je připraveno na noční zvedání mostu. Obří jeřáb je na místě.
  • Dnes se ve Velkém Meziříčí koná sraz malých vozdiel Fiat. Dopoledne se sekalo na čtyři desítky vozů na Fajtově kopci pod rozhlednou. Měli zde i závod zručnosti se zavázanýma očima.
  • Stavba mostku přes potok ve Stránecké Zhoři na hlavní silnici II/602 je téměř dokončena. Jezdit se zde však má až od konce září.

Slavnostní předání AED ve Velké Bíteši

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 25. 2. 2019 - komentářů 0

Hasiči převzali automatický defibrilátor a resuscitační figurínu.
Hasiči převzali automatický defibrilátor a resuscitační figurínu.
foto: archiv autora
V pátek 22. 2. 2019 na hasičské stanici ve Velké Bíteši předal starosta Města Velká Bíteš ing. Milan Vlček jednotce SDH Velká Bíteš do užívání automatický externí defibrilátor LIFEPAK 1000.


Personální managerka Markéta Macháčková předala sponzorský dar firmy ITW PRONOVIA s.r.o., resuscitační figurínu. Přístroj bude sloužit v rámci zajištění zdravotnických asistencí jednotnou SDH při kulturních a sportovních akcí města. Resuscitační figurína bude používána k odborné přípravě jednotky SDH Velká Bíteš a k edukací kolektivu mladých hasičů.

 

Automatický externí defibrilátor je přístroj určený k laické kardiopulmonální resuscitaci, schopný obnovit správnou činnost srdce. Přibližně 40 % všech srdečních zástav je způsobeno zhoubnou srdeční arytmii (fibrilace/míhání komor, flutter komor a hemodynamicky významná komorová tachykardie s bezvědomím), kdy se srdeční sval začne nekoordinovaně stahovat, čímž přestane fungovat jako pumpa, stav vede k úplné srdeční zástavě a bez neodkladného zásahu nevyhnutelně vede ke smrti. Princip defibrilace spočívá v průchodu elektrického výboje pacientovým srdcem, který způsobí depolarizaci všech jeho vláken a srdeční činnost se pak může plně obnovit. Defibrilace je velmi limitována časem a i při kvalitní KPR velmi rychle klesá šance na úspěšnou defibrilaci. Po 10 minutách od počátku zástavy oběhu je šance na úspěšnou defibrilaci kolem 5 %. Naopak pokud postižený dostane výboj cca do 3-5 minut od vzniku komorové fibrilace, šance na úspěšné obnovení srdeční činnosti může být až okolo 50 až 75 %, v závislosti na příčině zástavy oběhu. Asi z 80 % je příčinou ischemická choroba srdeční, nejčastěji akutní infarkt myokardu. Každou minutu od vzniku zástavy oběhu se snižuje šance na přežití o 10-15 %. Přístroj je určen pro zaškolené laiky, kteří prošli základním výcvikem v provádění KPR s AED. Zachránce přístroj otevře a ten ho instrukcemi na displeji či hlasovými pokyny provází celou akcí. Má naprogramovaný algoritmus, podle kterého zachránci radí, co má dělat. Zachránce nalepí na pacientův hrudník elektrody, přístroj zanalyzuje jeho rytmus a doporučí, popřípadě nedoporučí podání výboje. AED je schopno rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Tam, kde je k dispozici AED výrazně roste šance na úspěch první pomoci. Naopak, bez defibrilace šance na úspěšnou resuscitaci velmi rychle klesá. Pro včasnou defibrilaci před příjezdem ZZS lze využít veřejně dostupný AED, nebo AED vyslaný na místo.


Autor: Mgr. David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc03164.jpg  dsc03183.jpg  dsc03185.jpg  

Čtěte také

16. 1. 2019 - Zástupci 12 hasičských sborů okrsku Velká Bíteš se sešli v Katově

Druhá neděle v lednu je tradiční datum konání výroční valné hromady hasičského okrsku Velká Bíteš.

4. 2. 2019 - Asociace pořádala jubilejní 10-tý„Ples Dobré vůle“

Již po 10-té byl první akcí roku, kterou pořádá Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, klub Velké Meziříčí, Ples Dobré vůle, který se již tradičně konal v kulturním domě v...

16. 1. 2019 - ŘSD se letos pustí do obchvatu Osové Bítýšky

Po úspěšném zhotovení obchvatu Sklené nad Oslavou na státní silnici I/37, přijde letos na řadu další obchvat na stejné komunikaci, tentokrát u Osové Bítýšky.

20. 6. 2019 - Hudba Hradní stráže a Policie hrála známé hity z detektivních filmů a seriálů

V úterý 18. června se v parku Gustava Mahlera uskutečnil tradiční promenádní koncert Hudby Hradní stráže a Policie České Republiky.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Falco computer: Přijmeme ŠÉFMONTÉRA ELEKTROINSTALACÍ
TOPlist