STAROBRNO MEDIUM
Dnes je 23. března 2019, svátek má Ivona, zítra Gabriel.
  • Odborná přednáška na téma Jak zachránit naše lesy doc. ing. Radka Pokorného z Lesnické a dřevařská fakulty Mendelovy univerzity zaujala. Do velkého sálu přišlo téměř dvě stě lidí.
  • Na skále nad obcí Trnava u Třebíče opět vykvétají koniklece.
  • Česká Wikipedia dnes na protest zčernala.
  • Pozor! Kolem řeky ke Novému Svitu už neprojdete. Cesta byla uzavřena kvůli výstavbě parkoviště za bývalou spořitelnou.
  • Hokejisté HHK doma před zaplněným stadionem vydřeli první finálové vítězství, když zvítězili ve vyrovnaném zápase 5:3 nad Hodonínem. Odveta v pátek venku a v neděli zase na domácím ledě.

Genealogická společnost připravila poctu Liboru Smejkalovi k významnému jubileu

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 14. 3. 2019 -

Pocta Liboru Smejkalovi ve velkomeziříčském kině.
Pocta Liboru Smejkalovi ve velkomeziříčském kině.
foto: -kaš-




V úterý 12. března se v kinosále Jupiter clubu konala malá oslava velkého velkomeziříčského filmaře Libora Smejkala.


Vlastivědná a genealogická společnost působící při Jupiter clubu se rozhodla připravit poctu zdejšímu amatérskému filmaři, který se ve světě pohyblivých obrázků pohybuje od dob JKP. Libor Smejkal vystudoval střední ekonomickou školu a dále pracoval jako daňový úředník na finanční správě v Třebíči. Filmovat začal ve svých 22 letech, kdy se stal členem kroužku kinoamatérů. Nejvyšší ocenění získal jeho film Parta, který vyhrál v roce 1972 stříbrnou medaili na mezinárodním festivalu amatérských filmů ve švýcarském Montreux. Libor Smejkal z Velkého Meziříčí oslavil 8. března významné životní jubileum 80 let. Při této příležitosti se nejen vzpomínalo na počátky filmařiny v podmínkách filmového kroužku, ale hlavně se také zdigitalizované filmy zachycené na filmový pás, později na VHS, promítaly.

 

Poctou Liboru Smejkalovi provázela předsedkyně VGS Helena Švecová. Prvními gratulanty byly za města Velké Meziříčí místostarostka Jiřina Jurdová a vedoucí odboru kultury městského úřadu Pavel Stupka. K nim se s gratulací připojil také zástupce kraje Vysočina Petr Holý, který s panem Smejkalem spolupracoval na záznamu z oslav Heřmanova coby Vesnice roku 2017.

 

Přítomní hosté se v kinosále dozvěděli nejen událostmi nabitý životopis oslavence, ale také strasti začínajících filmařů, problémy se sháněním techniky za socializmu i celonárodní i mezinárodní úspěchy, který meziříčský amatérský film i díky Liboru Smejkalovi zaznamenal. Během večera mohli hosté vidět 10ti minutový snímek o akademickém malíři Zdeňku Novotném z roku 1973 na kterém se podílel Libor Smejkal s kolegy F. Vonešem a M. Fiedlerem. Následoval krátký snímek Poezie pod lavicí z roku 1983 z tvůrčího tria L. Smejkal, M. Fiedler a J. Michlíček. Jako další byl promítnut oceněný film Vinař z roku 1988. U snímku vinaři o Josefu Staňkovi z Brumovic na Jižní Moravě byl pan Smejkal nejen kameramanem, ale i režisérem a autorem celého textu, který uhrančivým hlasem četl Eduard Cupák. Jak zavzpomínal autor věhlasného herce se k tomu podařilo přemluvit za láhev dobré slivovice. Jako bonus a vzpomínka na číšníka Jiřího Malouška byl promítnut také amatérský dokument natočený na 8mm kameru o zápase v ledním hokeji RaJ vs. JZD z roku 1964. Všechny filmy digitalizoval poslední gratulant a přítel Jiří Michlíček, který se taktéž rozpovídal o filmových začátcích kroužku amatérských dokumentaristů.

 

Závěrem dodejme, že Libor Smejkal doslova zazářil s úspěšným dokumentem nesoucí poetický název Úděl a bolest Jakuba Demla pojednávajícím o životě tasovského spisovatele a básníka Jakuba Demla. Pečlivá čtyřletá práce na dokumentu byla završena veleúspěšnou premiérou v kině ve Velkém Meziříčí na konci loňského roku, s úspěchem reprízována na konci února tamtéž, vidět jej mohli také autorových rodných Silůvkách u Brna. Za počin výroby dokumentárního filmu je nominován na v krajské anketě na skutek roku. Hlasovat můžete do konce března na tomto odkazu:

 

http://extranet.kr-vysocina.cz/skutek-roku/

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

-mg-4079.jpg  -mg-4084.jpg  -mg-4087.jpg  -mg-4089.jpg  -mg-4094.jpg  -mg-4097.jpg  -mg-4103.jpg  -mg-4114.jpg  -mg-4129.jpg  

Čtěte také

4. 2. 2019 - Město získalo dotace na cisternu a zateplení hasičky

Hned dvě dobré zprávy připravilo město pro hasiče a občany města. Uspělo se žádostmi o dotace na zateplení hasičky i pořízení cisterny na pitnou vodu.

26. 10. 2018 - Na Třebíčské byl položen finální asfaltový povrch

V pátek 26. října dle plánu položili na spodní části Třebíčské ulice finální asfaltovou vrstvu.

28. 1. 2019 - Kino má nové sedačky, přibude i klimatizace

V neděli 27. ledna bylo slavnostně otevřeno modernizované kino v Jupiter clubu.

13. 8. 2018 - Uzavírka II/602 LIDL - odbočka na Netín startuje až dnes 13.8.

Původně plánovaná uzavírka silnice II/602 u Stránecké Zhoře změnila svůj termín.


Komentáře ke článku

Vážení diskutující, chceme vám umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazujeme si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist