30 druhů RUMŮ!
Dnes je 27. května 2019, svátek má Valdemar, zítra Vilém.
  • Třebíčskou už se od nedělního poledne opět jezdí.
  • Pod dálničním mostem už je vidět umístěné rozšíření.
  • Sobota ráno. Dálnice popojíždí. Přes město se valí tranzit.
  • Na náměstí se již staví podium. Od 14 hodin se konají Muzikanti dětem
  • V pátek se v celé ČR otevřelo 1640 kostelů a modliteben. Konal se 11. ročník Noci kostelů. Také v našem městě měli lidé možnost navštívit hned několik otevřených kostelů.

V Kraji Vysočina se už 213 škol připojilo do programu Recyklohraní, použité spotřebiče a baterie

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 16. 4. 2019 - komentářů 0

Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.
Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.

Už 213 mateřských, základních a středních škol z Kraje Vysočina se připojilo ke školnímu vzdělávacímu programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.


Jeho cílem je vést děti k předcházení vzniku odpadů a učit je třídit. Při podzimní sběrové kampani navíc žáci a studenti k recyklaci předali přes 3,9 tuny drobného elektrozařízení a 5,2 tuny baterií. Lektoři Recyklohraní také od března do května navštěvují školy s programem Recyklace hrou. Dohromady zavítají do 15 základních škol. Pro menší děti v mateřských školách je zase určen program Hrátky z Asíkem a Batem.

 

„Díky pravidelným výzkumům máme ověřeno, že žáci ze škol, které nezůstávají jen u teoretické průpravy, ale k ekologickému vzdělávání přistupují prakticky a hravě, dokážou získané znalosti lépe aplikovat ve svém chování,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s., a dodává: „Častěji, než jejich vrstevníci si vybírají výrobky, které mají méně obalů, snaží se neplýtvat potravinami, jsou ochotnější dávat porouchané spotřebiče opravit, než aby je rovnou vyhodili. Díky osobní zkušenosti s tříděním, také dobře rozumí významu a smyslu recyklace. V tom vidím hlavní přínos našich programů.“

 

Do konce května Recyklace hrou zavítá do 15 základních škol

 

Od března do května probíhají v 15 základních školách za finanční podpory Krajského úřadu Kraje Vysočina – Fond Vysočiny vzdělávací programy Recyklace hrou. Mají podobu 45minutových workshopů, které jsou přizpůsobené věku účastníků. Jsou vhodné po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol.

 

S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.

 

V Kraji Vysočina Recyklace hrou postupně proběhne v těchto školách: ZŠ a MŠ Puklice, Základní škola a Mateřská škola Věžnice, ZŠ a MŠ Sobíňov, ZŠ Chotěboř, Smetanova 745, ZŠ Krucemburk, Základní škola Vratislavovo nám. 124, Nové Město na Moravě, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram, ZŠ Ledeč nad Sázavou, ZŠ Měřín, ZŠ Třešť, J. Hory 1050, ZŠ Telč, Masarykova ul., ZŠ Oslavice, ZŠ Bory, ZŠ Čáslavice a ZŠ Nové Syrovice. S obdobným programem, ale určeným pro mateřské školy, s názvem Hrátky s Asíkem a Batem zamíří lektoři Recyklohraní do Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí – odloučené pracoviště MŠ Kamarád Nové Veselí a do Základní školy a Mateřská školy Nové Syrovice.

 

Má recyklace smysl?

Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Dominika Shrbená, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“

 

Za aktivitu odměna

 

Vedle třídění a vzdělávání, plní žáci a studenti osvětové úkoly s tematikou ochrana životního prostředí a recyklace. Za aktivitu pak získávají body na školní konta u Recyklohraní, za které si mohou pořídit například školní pomůcky, hry, knížky, ale i sportovní vybavení. Jen v roce 2018 putovaly do škol na Vysočině odměny za více než 152 tisíc Kč. V letošním školním roce už měly školy možnost zapojit se do tří úkolů – na podzim navrhovaly reklamu na třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, v zimě vytvářely Baterkožorouty – sběrné nádoby na použité baterie, na jaře mohli žáci a studenti tvořit příběhy na téma s rýmy jsou šprýmy, aneb příběhy vysloužilého elektra. Aktuálně mohou navrhovat a vyrábět deskové recyklační hry.


Autor: Jana Čechová, PR Manager

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 3. 2019 - Jaro ožívá na křídlech prvních čápů

Počátkem března začala letošní sezóna Jaro ožívá. Prvním ze sledovaných poslů jara, jejichž postupný přílet děti v rámci tohoto mezinárodního projektu v Evropě sledují, je čáp bílý. Dle prastaré pranostiky Na svatého...

12. 10. 2018 - Vlastníci lesa mohou k obnově využít semenný rok

Letošní rok je pro lesy opravdu silným semenným rokem.

11. 1. 2019 - Čistá Vysočina 2019: Zapojte se i vy do velké úklidové akce

Také v letošním roce se připravuje osvětová akce Čistá Vysočina spojená s jarním úklidem přírody, a to v rámci kampaně Den Země, který připadá na 22. dubna.

28. 3. 2019 - O víkendu posouváme čas o hodinu dopředu

V noci ze soboty na neděli se mění čas. Zimní čas vystřídá čas letní. Ručičky hodinek se ve dvě hodiny v noci přetočí o hodinu dopředu, tedy na tři hodiny.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
BUILDINGcentrum-HSV: PŘIJMEME ZAMĚSTNANCE
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

JK CYKLO - ELEKTROKOLA
TOPlist