30 druhů RUMŮ!
Dnes je 25. srpna 2019, svátek má Radim, zítra Luděk.
  • Předposlední vystoupení letošního kulturního léta nabídlo příjemnou a pohodovou hudbu v podání jihlavské skupiny The Shots.
  • V Balinách začala druhá etapa přestavby střediska Chaloupek.
  • V Šeborově u Uhřínova se konala dožínková traktoršou. O obdivuhodné řidičské výkony nebyla nouze.
  • Hokejisté po dobře rozehrané první třetině vedli 3:0 v přípravném utkání s Velkou Bíteší, ale nakonec prohráli 6:8. Další připravné utkání je na programu příští pátek 30. srpna s Pelhřimovem.
  • Fotbalisté po dobře rozehraném prvním poločase s derby s Vrchovinou nakonec pouze remizovali 3:3.

V Kraji Vysočina se už 213 škol připojilo do programu Recyklohraní, použité spotřebiče a baterie

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 16. 4. 2019 - komentářů 0

Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.
Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.

Už 213 mateřských, základních a středních škol z Kraje Vysočina se připojilo ke školnímu vzdělávacímu programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.


Jeho cílem je vést děti k předcházení vzniku odpadů a učit je třídit. Při podzimní sběrové kampani navíc žáci a studenti k recyklaci předali přes 3,9 tuny drobného elektrozařízení a 5,2 tuny baterií. Lektoři Recyklohraní také od března do května navštěvují školy s programem Recyklace hrou. Dohromady zavítají do 15 základních škol. Pro menší děti v mateřských školách je zase určen program Hrátky z Asíkem a Batem.

 

„Díky pravidelným výzkumům máme ověřeno, že žáci ze škol, které nezůstávají jen u teoretické průpravy, ale k ekologickému vzdělávání přistupují prakticky a hravě, dokážou získané znalosti lépe aplikovat ve svém chování,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s., a dodává: „Častěji, než jejich vrstevníci si vybírají výrobky, které mají méně obalů, snaží se neplýtvat potravinami, jsou ochotnější dávat porouchané spotřebiče opravit, než aby je rovnou vyhodili. Díky osobní zkušenosti s tříděním, také dobře rozumí významu a smyslu recyklace. V tom vidím hlavní přínos našich programů.“

 

Do konce května Recyklace hrou zavítá do 15 základních škol

 

Od března do května probíhají v 15 základních školách za finanční podpory Krajského úřadu Kraje Vysočina – Fond Vysočiny vzdělávací programy Recyklace hrou. Mají podobu 45minutových workshopů, které jsou přizpůsobené věku účastníků. Jsou vhodné po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol.

 

S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.

 

V Kraji Vysočina Recyklace hrou postupně proběhne v těchto školách: ZŠ a MŠ Puklice, Základní škola a Mateřská škola Věžnice, ZŠ a MŠ Sobíňov, ZŠ Chotěboř, Smetanova 745, ZŠ Krucemburk, Základní škola Vratislavovo nám. 124, Nové Město na Moravě, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram, ZŠ Ledeč nad Sázavou, ZŠ Měřín, ZŠ Třešť, J. Hory 1050, ZŠ Telč, Masarykova ul., ZŠ Oslavice, ZŠ Bory, ZŠ Čáslavice a ZŠ Nové Syrovice. S obdobným programem, ale určeným pro mateřské školy, s názvem Hrátky s Asíkem a Batem zamíří lektoři Recyklohraní do Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí – odloučené pracoviště MŠ Kamarád Nové Veselí a do Základní školy a Mateřská školy Nové Syrovice.

 

Má recyklace smysl?

Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Dominika Shrbená, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“

 

Za aktivitu odměna

 

Vedle třídění a vzdělávání, plní žáci a studenti osvětové úkoly s tematikou ochrana životního prostředí a recyklace. Za aktivitu pak získávají body na školní konta u Recyklohraní, za které si mohou pořídit například školní pomůcky, hry, knížky, ale i sportovní vybavení. Jen v roce 2018 putovaly do škol na Vysočině odměny za více než 152 tisíc Kč. V letošním školním roce už měly školy možnost zapojit se do tří úkolů – na podzim navrhovaly reklamu na třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, v zimě vytvářely Baterkožorouty – sběrné nádoby na použité baterie, na jaře mohli žáci a studenti tvořit příběhy na téma s rýmy jsou šprýmy, aneb příběhy vysloužilého elektra. Aktuálně mohou navrhovat a vyrábět deskové recyklační hry.


Autor: Jana Čechová, PR Manager

Publikoval: -kas-

Čtěte také

29. 3. 2019 - Závěry přednášky Jak zachránit naše lesy

Ve čtvrtek 21. března proběhla ve velkém sále Jupiter Clubu přednáška s diskusí na téma Jak zachránit naše lesy.

8. 8. 2019 - Další rána pro mizejícího sýčka. Zemědělci budou plošně trávit hraboše, zahynout mohou sovy, dravci

Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou.

28. 3. 2019 - O víkendu posouváme čas o hodinu dopředu

V noci ze soboty na neděli se mění čas. Zimní čas vystřídá čas letní. Ručičky hodinek se ve dvě hodiny v noci přetočí o hodinu dopředu, tedy na tři hodiny.

28. 4. 2019 - Sýčci pod dohledem kamer. Sledujte jejich hnízdění v chytrých budkách

Vážení příznivci ptactva, chceme se s vámi podělit o novinku ze světa sýčků. Ornitologové mohou nyní sledovat z bezprostřední blízkosti hnízdění jednoho z nejohroženějších ptáků v Česku, sýčka obecného. Umožňují to...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist