Hledá se: mzdová účetní, nákupčí, zámečník/svářeč
Dnes je 23. října 2019, svátek má Teodor, zítra Nina.
  • Ulice Pod Strání u katovny je do 15. prosince uzavřena. Probíhá zde celková oprava ulice i budování nového chodníku.
  • Na mostě přes dálnici je nové zábradlí. Otevřen bude už od tohoto pátku.
  • Svah v lokalitě U Tří křížů prochází kvůli rozšíření dálnice velkou proměnou.
  • Všímavý občan nás upozornil na nebezpečnou situaci na mostě na Vrchovecké ulici. Menší dítě může propadnout do řeky kvůli chybějícím zábranám v zábradlí mostu.
  • Most přes dálnici na Fajťák byl vyasfaltován. Protihluková stěna se opět vrátila až mostu. Otevřen má být tento pátek 25. října.

V Kraji Vysočina se už 213 škol připojilo do programu Recyklohraní, použité spotřebiče a baterie

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 16. 4. 2019 - komentářů 0

Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.
Při Recyklaci hrou si žáci například společně rozeberou počítač, aby si dokázali představit, co vše uvnitř obsahuje, a jaké cenné suroviny se z něj díky recyklaci získají poté, co doslouží.

Už 213 mateřských, základních a středních škol z Kraje Vysočina se připojilo ke školnímu vzdělávacímu programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.


Jeho cílem je vést děti k předcházení vzniku odpadů a učit je třídit. Při podzimní sběrové kampani navíc žáci a studenti k recyklaci předali přes 3,9 tuny drobného elektrozařízení a 5,2 tuny baterií. Lektoři Recyklohraní také od března do května navštěvují školy s programem Recyklace hrou. Dohromady zavítají do 15 základních škol. Pro menší děti v mateřských školách je zase určen program Hrátky z Asíkem a Batem.

 

„Díky pravidelným výzkumům máme ověřeno, že žáci ze škol, které nezůstávají jen u teoretické průpravy, ale k ekologickému vzdělávání přistupují prakticky a hravě, dokážou získané znalosti lépe aplikovat ve svém chování,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s., a dodává: „Častěji, než jejich vrstevníci si vybírají výrobky, které mají méně obalů, snaží se neplýtvat potravinami, jsou ochotnější dávat porouchané spotřebiče opravit, než aby je rovnou vyhodili. Díky osobní zkušenosti s tříděním, také dobře rozumí významu a smyslu recyklace. V tom vidím hlavní přínos našich programů.“

 

Do konce května Recyklace hrou zavítá do 15 základních škol

 

Od března do května probíhají v 15 základních školách za finanční podpory Krajského úřadu Kraje Vysočina – Fond Vysočiny vzdělávací programy Recyklace hrou. Mají podobu 45minutových workshopů, které jsou přizpůsobené věku účastníků. Jsou vhodné po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol.

 

S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.

 

V Kraji Vysočina Recyklace hrou postupně proběhne v těchto školách: ZŠ a MŠ Puklice, Základní škola a Mateřská škola Věžnice, ZŠ a MŠ Sobíňov, ZŠ Chotěboř, Smetanova 745, ZŠ Krucemburk, Základní škola Vratislavovo nám. 124, Nové Město na Moravě, ZŠ a MŠ Uhelná Příbram, ZŠ Ledeč nad Sázavou, ZŠ Měřín, ZŠ Třešť, J. Hory 1050, ZŠ Telč, Masarykova ul., ZŠ Oslavice, ZŠ Bory, ZŠ Čáslavice a ZŠ Nové Syrovice. S obdobným programem, ale určeným pro mateřské školy, s názvem Hrátky s Asíkem a Batem zamíří lektoři Recyklohraní do Základní školy a Mateřské školy Nové Veselí – odloučené pracoviště MŠ Kamarád Nové Veselí a do Základní školy a Mateřská školy Nové Syrovice.

 

Má recyklace smysl?

Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Dominika Shrbená, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“

 

Za aktivitu odměna

 

Vedle třídění a vzdělávání, plní žáci a studenti osvětové úkoly s tematikou ochrana životního prostředí a recyklace. Za aktivitu pak získávají body na školní konta u Recyklohraní, za které si mohou pořídit například školní pomůcky, hry, knížky, ale i sportovní vybavení. Jen v roce 2018 putovaly do škol na Vysočině odměny za více než 152 tisíc Kč. V letošním školním roce už měly školy možnost zapojit se do tří úkolů – na podzim navrhovaly reklamu na třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, v zimě vytvářely Baterkožorouty – sběrné nádoby na použité baterie, na jaře mohli žáci a studenti tvořit příběhy na téma s rýmy jsou šprýmy, aneb příběhy vysloužilého elektra. Aktuálně mohou navrhovat a vyrábět deskové recyklační hry.


Autor: Jana Čechová, PR Manager

Publikoval: -kas-

Čtěte také

3. 4. 2019 - Máte obavy ze suchého léta? Mulčujte!

Horké a suché léto je už takřka jistotou.

28. 2. 2019 - Ptákem roku 2019 je hrdlička divoká

Hrdlička divoká byla odedávna symbolem lásky a víry. Dnes se navíc stává tváří ochrany biodiverzity zemědělské krajiny a snah o omezení lovu stěhovavých ptáků.

12. 3. 2019 - Jaro ožívá na křídlech prvních čápů

Počátkem března začala letošní sezóna Jaro ožívá. Prvním ze sledovaných poslů jara, jejichž postupný přílet děti v rámci tohoto mezinárodního projektu v Evropě sledují, je čáp bílý. Dle prastaré pranostiky Na svatého...

7. 3. 2019 - Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol

Odbornou i laickou veřejností nyní hýbou protesty středoškoláků, kterým není lhostejný osud planety a vadí jim liknavý postoj politiků. Tyto protesty probíhají po celém světě a čeští studenti se přidali. Je to...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Domov pro seniory Velké Meziříčí přijme VŠEOBECNOU SESTRU PRO OŠETŘOVATELSTVÍ A REHABILITACI
TOPlist