Dnes je 20. ledna 2020, svátek má Ilona, zítra Běla.
  • Katovna se dnes již popáté otevřela veřejnosti. Čeká zde na vás mnoho dobrého a zajímavého. Přijďte.
  • Jedna z dalších mnoha nehod na obchvatu na Třebíč u obce Oslavice.
  • Dopravní info opět označuje nehodu úplně jinde než je. Stala se na křižovatce na obchvatu mezi Velkým Meziříčí a obcí Oslavice
  • 15.01.2020 18:40-Technická Pomoc - Odstranění stromu - Horní Heřmanice ➡️ Telečkov - Odstranění stromu z komunikace. Zasahující jednotky SDH Velké Meziříčí
  • Tým HHK ve středečním derby vyklepal bítešský Spartak vysoko 7:0.

Ještě žiju

OSTATNÍ - OD VÁS - 23. 4. 2019 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: foto Jiří Michlíček

Je to již nějaký ten čas, kdy jsem se naposledy písemně vyjádřil k nějaké události, či komentoval problém. Na dotazy proč tomu tak je, jsem odpovídal – „Vždyť není nic nového ke komentáři.“ Uznávám, že se situace změnila.


Stále jsem doufal, že si mé tělo dá říct a uzná mé argumenty stran svého věku. Žel nestalo se tak a v zázraky už nevěřím. Můj ústup z veřejného života však nelze svést jen na mou tělesnou schránku, ani na tristní výsledek komunálních voleb. Mohou za něj dlouhé úvahy o tom, že ve své podstatě nejsem, nikdy jsem nebyl a nebudu politikem.

 

Můj vstup do KSČM nebyl dán skutečností, že bych byl od jakživa fanda komunistů, naopak. Kdo mne zná ví, že mé bouřlivé mládí bylo poznamenáno upozorňováním na chyby socialistického zřízení a jejich kritikou. Pár let po sametovém předání moci mi došly dvě věci. Že nastávající režim má mnohem více nedostatků a méně kladů než ten minulý. A také, že ačkoli odkojen spíše mysliteli jako Thomas More a Jean Meslier nežli Marxem, musím se přiklonit k tomu, že KSČM je jedinou stranou našeho politického spektra, která má skutečný zájem o blaho naprosté většiny obyvatelstva naší historicky tak bohaté země. Vstoupil jsem do strany jen proto, abych pomáhal lidem zprvu ve svém okolí. Komunální politika se však nedá dělat dobře bez znalostí a zkušeností z té vyšší, tedy státní. Mé ego spíše skromného filozofa v té době začalo dostávat povážlivě na frak. Poznání, že býti politikem znamená získat ostré lokty a necitlivost, ale i odsunout stranou slušnost a nežádoucí vlastnosti, jako je takt a poctivost, mne zdrtilo. Nikdy jsem necítil touhu po moci a mí kolegové vědí, že kdybych odhodil své zásady a začal s politikařením, mohl jsem vystoupat víš. Ale o to mi nikdy nešlo.

 

V mládí byla mým vzorem moudrá, prostá vesnická žena, má babička. Jen díky ní jsem již v útlém věku přečetl Utopii a Slunečný stát. Knihy, které mou víru v sociálně založenou společnost upevnili dříve, než čtení Marxe a Leninovi spisy. Dobře si pamatuji na její přístup k víře, nejen v té době vskutku originální. Byl jsem vždy dost zvídaví a na mé dotazy, proč má nad postelí svatý obrázek Marie a říká, že je věřící, dají se přes to její návštěvy kostela spočítat na prstech jedné ruky odpověděla. „Víš Martine, já nevěřím v to, že nad námi je někdo, kdo řídí všechny naše kroky a k němuž bych se měla modlit. Věřím v dobro a lásku. V lásku, která je v každém z nás a modlím se, aby ta láska a dobro v každém z nás také zvítězilo.“ Vím, že to byla ona, kdo mi ukázal mou vlastní životní cestu – věřit, že láska a dobro je skutečně v každém z nás. Není však mnoho lidí, kteří v sobě dokáží potlačit ty negativní stránky člověka. V těch ostatních pak vítězí touhy po moci a majetku, které se pak díky tomu ďáblovi v nás, snaží využít jen a jen pro sebe. A tak jako ona nepotřebovala ke své víře kostel a boha, nepotřebuji já pro své smýšlení stranickou knížku. Tak, jak jsem již kdysi napsal – Každý z nás je věřící (22.1.2011 internetové NovinyVM.) A moji víru v dobro v nás mi nikdy nikdo nevezme. Proto chci i nadále komentovat dění kolem nás.

 

Své komentáře začínám ve Velkém Meziříčí. Paní Jurdová má pravdu ve svém článku Pozemky pro Lidl. Byl jsem u toho, když pan tehdejší starosta Necid vysvětloval, že neexistuje žádná možnost překazit Lidlu jejich záměr výstavby obchodního domu a rozhodně nesouhlasil s koupí pozemku za nevýhodnou cenu. (Nutno uznat, že první šanci prošvihl ve své funkci starosta Bradáč.) Ono se na některé věci opravdu lépe poukazuje z pozice opozice, že? Opravdu moc se těším na zbudování Jihovýchodního obchvatu města na Třebíč. Jen doufám, že ho nebude dozorovat člověk, který nechá postavit sloup veřejného osvětlení doprostřed chodníku, který má sloužit také jako cyklostezka.

 

Pak se můžeme podívat na celoevropský problém odzbrojení občanů. Pod nejrůznějšími záminkami chtějí lidem znemožnit obranu před agresorem, dnes nejčastěji migranty. A nesnažme se ignorovat tento stav věcí jen proto, že jsme díky nízkým sociálním dávkám zatím jen ostrůvkem v rozbouřeném moři Evropy. (Což se dá, i díky zodpovědným politikům říci o celé Visegrácké čtyřce.) Tvrdit v této otázce něco o nepřiměřené obraně je ostudné. Obrana není nepřiměřená, nepřiměřený je útok! Pokud si chce někdo v této věci brát příklad z bratra za velkou louží, potom lze citovat jednoho z bývalých prezidentů. Neboť jak řekl George Washington – „Svobodní lidé by nejen měli být ozbrojeni a disciplinovaní, ale měli by mít dostatek zbraní a munice, aby uhájili svou nezávislost před kýmkoliv, kdo by je chtěl utlačovat – včetně jejich vlády.“ Když už jsme v USA. Víte, že myšlenky socialismu jsou tam podle sociologického výzkumu společnosti Harris Poll mezi mládeží velmi populární? V celé americké společnosti je dle tohoto průzkumu 37,2% lidí kteří věří, že budou žít v socialistické společnosti. I v Demokratické straně USA je socialistická frakce, kterou reprezentují například kongresmanky Alexandria Ocasio-Cortezová a Rašída Tlaibová. Podle NBS News prohlásila první jmenovaná, že nová vláda musí získat pevnou kontrolu nad velkými společnostmi, které nyní „kontrolují naši vládu“.

 

Některým velkým společnostem jistě hodně leží v žaludku venezuelská ropa a hleďme co se děje. Média včetně amerických odhalila, že extremističtí činitelé americké vlády, kteří za sebou mají dlouhou historii akcí a pomluv namířených k vyvolání či podnícení válek, jako je poradce pro národní bezpečnost John Bolton, ředitel Národní bezpečnostní rady pro západní polokouli Mauricio Claver-Corone, za účasti senátora za Floridu Marca Rubia, připravili, zajistili financování a do detailů organizovali z Washingtonu pokus o státní převrat ve Venezuele cestou protiprávního samovyhlášení jednoho prezidenta, který má jako poslanec parlamentu oporu sotva 97tisíc hlasů, oproti více než šesti milionům Venezuelců, kteří loni v květnu zvolili ústavním prezidentem Nicoláse Madura Morose. O zachování míru ve Venezuele vycházejícího z principů nevměšování se do vnitřních záležitostí, rovnoprávnosti států a mírových řešení sporů dnes usilují například Mexiko, Uruguay, Bolívie a Karibské společenství (CARICOM). „Rozhoduje se, zda legitimita vlády spočívá ve výslovné a svrchované vůli jejího lidu, nebo v uznání zahraničními mocnostmi.“

 

Ano, ještě dýchám a žiju. Najdete v těchto řádcích alespoň něco k zamyšlení?


Autor: Martin Klement

Publikoval: -red-

Čtěte také

28. 6. 2019 - Poděkování všem zaměstnancům MŠ Mírová Velké Meziříčí

Každý z nás v životě absolvoval docházku do předškolního zařízení, někdo s odporem, někdo s radostí. Na letošní zahradní slavnosti tradičně pořádané Mateřskou školou Mírová, jsme se s ostatními rodiči shodli, že...

6. 1. 2020 - Asociace na muzikálu Kvítek Mandragory

Poslední neděli roku 2019 věnovali členové a přátelé ARPZPD (Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s. klub Velké Meziříčí) návštěvě hlavního města Prahy.

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MCM company: Hledáme zaměstnance
TOPlist