30 druhů RUMŮ!
Dnes je 23. května 2019, svátek má Vladimír, zítra Jana.
  • Práce na reklamaci nových křižovatek na Třebíčské postoupily. Stav ve čtvrtek ráno. Více foto najdete v článku na titulní straně.
  • Práce na reklamaci nových křižovatek na Třebíčské postoupily. Stav ve čtvrtek ráno.
  • Ve středu večer navštívil Velké Meziříčí módní návrhář Osmany Laffita. V zábavném pořadu Kafe u Osmanyho vykládal spolu s Evou Decastelo vtipné příběhy, které píše sám život.
  • Řeka Balinka stoupla, ale na rozlití to nevypadá.
  • Začalo asflatování ulice Nábřeží. Bohužel přišel vyrtvalý déšť, takže se podařila položit méně jak polovina nové silnice.

Pamětní zápis uložený do základů pomníku padlým

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 17. 5. 2019 - komentářů 0

Město Velké Meziříčí tvoří kromě vlastního města ještě místní části – Hrbov-Svařenov, Mostiště, Olší nad Oslavou, Lhotky, Kúsky a Dolní Radslavice. Na ploše 4 tisíce hektarů žije 11,5 tisíce obyvatel. Město je pověřená obec III. stupně, lidově nazývaná „malý okres“.


Na východním, západním i jižním okraji města vyrostly průmyslové zóny, kde sídlí řada firem z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechnického průmyslu, dále je ve městě výroba potravinářská, kosmetická a další. Na území města je rozmístěno několik velkoprodejen – Billa, Penny, Kaufland. Zájem o stavbu prodejny má také společnost Lidl. V důsledku umístění těchto prodejen mimo centrum je řada menších obchodů v centru města prázdná.

 

Město věnuje podporu aktivnímu využití volného času. Zřizuje vlastní příspěvkové organizace – středisko volného času, knihovnu, muzeum a základní uměleckou školu. Dalším kulturním zařízením v majetku města je kulturní dům Jupiter club. Každoročně se koná několik akcí, které svým významem přesahují hranice města – např. Evropský festival filozofie, hudební festival hardcore a metalcore Fajtfest, charitativní koncert Muzikanti dětem. V červenci a srpnu probíhá na Náměstí Velkomeziříčské kulturní léto, kde se představují amatérští i profesionální hudebníci různých žánrů.

 

Peníze směřují také do sportu. Město prostřednictvím grantového systému podporuje sportovní oddíly a podílí se na rozšíření infrastruktury sportovišť. V různých částech města byla vybudována dětská hřiště a jejich počet dále roste. Někteří občané by si přáli také bazén, případně doplněný o wellness prvky, ten je však v současné době teprve ve stadiu příprav projektového zadání.

 

V loňském roce 2018 byl postaven nový most přes řeku Balinku na Třebíčské ulici, který nahradil dosavadní most z roku 1924. Investorem bylo město, stavbu provedla firma Mitrenga. V rámci rekonstrukce dálnice D1 má dojít v letech 2019-2020 k rozšíření dálničního mostu Vysočina přes údolí řeky Oslavy. Ke zklidnění dopravy ve městě by měl přispět také jihovýchodní obchvat města, jenž si vyžádá vybudování mostu přes údolí řeky Oslavy ve Františkově. Investorem bude Kraj Vysočina, který chce využít finanční podpory z evropských fondů. Město pro tuto stavbu vykoupilo pozemky a garáže v plánované trase, vlastní provedení však závisí na postupu kraje.

 

V nejbližší době bude nutno vyřešit využití plochy za řekou Balinkou, kde byly zbourány provozní budovy bývalé koželužny Svit. S tím úzce souvisí parkování v centru města a rekonstrukce povrchů Náměstí.

 

Pamětní zápis o otevření a obnově pomníku padlých v roce 2018

 

Sté výročí vzniku republiky se město Velké Meziříčí rozhodlo oslavit obnovou a doplněním pomníku obětí 1. světové války. Od roku 1939 totiž na jeho svrchním žulovém kvádru chyběl bronzový reliéf legionáře, který z obavy před zničením v době nacistické okupace ukryl stavební adjunkt Miloslav Skrbek. Sám Skrbek, jakožto aktivní člen odboje, položil život v době Květnového povstání roku 1945 a ukrytý reliéf se již nepodařilo nikdy dohledat. Od generální opravy provedené komunálními službami města v roce 1955 tak pomník zdobil pouze symbolický bronzový kříž s letopočty 1914-1919, který byl téhož roku nalezen v nedaleké provozovně pana Rause na Sokolovské ulici. Tento kříž byl v letech 1955-2018 připevněn oproti původnímu řešení z roku 1933 na severní straně kvádru.

 

Zamýšlená rekonstrukce pomníku začala otevřením jeho pamětní schránky 9. dubna 2018. Za přítomnosti kameníků, zástupců městského úřadu a muzea bylo z dutiny situované v základech pomníku vyjmuto pět plechových schránek a drobná skleněná lahvička. Tři menší schránky obsahovaly zeminu z bojišť prosycených krví legionářů (Zborov, Terrone, Doss Alto). Plochá schránka ukrývala 4 olověné destičky se 144 jmény válečných obětí a ukázky dobových československých platidel (5, 10, 20 a 25 haléř, 1 Kč, 5 Kč, 10 Kč a tzv. svatováclavský dukát z roku 1923). Největší schránka pak měla chránit složený list pergamenu s pamětním zápisem o zbudování pomníku, který však bohužel podlehl vlhkosti i vodě soustředěné v základech pomníku. Podobně byl zničen také papírový zápis ukrytý v rozpadlé skleněné lahvičce, jejíž zavoskovanou zátku kryl původně přitisknutý jubilejní odznak ke 40. výročí Národní jednoty pro jihozápadní Moravu z roku 1926.

 

Zhotovením ztraceného reliéfu byl pověřen sochař Jiří Marek mladší, vnuk velkomeziříčského rodáka a akademického sochaře Jiřího Marka. Hliněná předloha pro budoucí bronzový odlitek vznikla v medlovském ateliéru brněnské společnosti MARSTON-CZ , s.r.o. Vyčištění mincí, olověných destiček a plechovaných schránek se ujal meziříčský šperkař Miroslav Štěpánek. Rozmočený pergamen byl okamžitě předán do jihlavské restaurátorské dílny Moravského zemského archivu v Brně, ale ani přes vynaložené úsilí tamních pracovníků se text pergamenu bohužel nepodařilo zachránit v čitelné podobě. Celkové náklady na otevření pomníku, zpracování reliéfu s letopočty, jejich odlití, na povrchovou úpravu kamene a finální instalaci činily 165 491 Kč.

 

Ideální příležitost k odhalení zrekonstruovaného pomníku s nově osazenými bronzovými reliéfy – legionářem na severní a křížem na jižní straně kvádru – poskytlo jubilejní výročí vzniku republiky. Navzdory nepříznivému počasí se slavnostního aktu v neděli 28. října 2018 zúčastnil reprezentativní počet místních obyvatel. Slavnostní program zpěvem a recitací zahájil pěvecký sbor Harmonie společně s Kateřinou Karmazínovou. Starosta města Josef Komínek, radní kraje Vysočina Martin Hyský a profesorka velkomeziříčského gymnázia Eva Kočí Valová pronesli projevy, které připomněly historické souvislosti a současný odkaz masarykovské první republiky. Starosta města společně s místostarostkou Jiřinou Jurdovou poté v prostoru jižně od pomníku přistoupili k zasazení pamětní lípy. Na závěr slavnostního shromáždění zazněla čestná salva z pušek přítomné jednotky ruských legionářů a společně zpívaná státní hymna.

 

V příznivějším podnebí roku 2019 se pak do pomníku vrátila také podstatná část jeho původního obsahu: 3 schránky s prstí z bojišť u Zborova, Terrone a Doss Alto, schránka se 4 olověnými destičkami nesoucími jména válečných obětí a původní soubor dobových mincí. Ten byl navíc doplněn pamětní zlatou mincí raženou v roce 2018 ke 100. výročí republiky. Pergamen se záznamem z roku 1933 se na své původní místo už bohužel vrátit nemohl. Jako němý svědek někdejší památné výbavy zůstane uložen ve sbírkách zdejšího muzea. Jeho dokumentační funkci se pro léta 1939-2018 pokusí převzít zápis přítomný.

 

Ve Velkém Meziříčí  2019


Autor: Mgr. Michaela Hudková, tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

26. 4. 2019 - Pasáží Svitu projdete každý den od 6.00 do 23.00 hodin

Od dnešního dne pátku 26. dubna začíná platit nový režim průchodu Novým Svitem.

8. 3. 2019 - Potraviny Flop v Domusu se naposledy otevřou ve středu 27. března

Nabídka potravin v centru města bude od dubna zase o něco menší.

2. 4. 2019 - Muzikanti dětem mají plakát

Na co se můžete těšit na letošním 13. ročníku charitativního koncertu Muzikanti dětem?

21. 3. 2019 - Kolem řeky za bývalou spořitelnou neprojdete

Město prostřednictvím stavební firmy Atika realizuje projekt na vybudování služebny pro potřeby Městské policie Velké Meziříčí v bývalé spořitelně.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Městská knihovna Velké Meziříčí hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist