30 druhů RUMŮ!
Dnes je 15. července 2019, svátek má Jindřich, zítra Luboš.
  • Pokračujeme, doprava houstne, řidiči začínají být nervózní a nehod přibývá.
  • Dálnice u Velkého Meziříčí a ve Velkém Meziříčí to samé :(
  • U Měřína na dálnici D1 směr na Prahu se stala nehoda kamionu a autobusu. Na místo míří záchranáři.
  • V parádní večírek plný skvělých rock´n´rollových hitů se stal nedělní koncert skupiny Crazy dogs na náměstí.
  • Stavba důležitého mostu v Třebíči.

Hasiči v Březí slavili

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 17. 5. 2019 - komentářů 0

Před 125 lety se konala za účasti 16 zakládajících členů ustavující valná hromada dobrovolného hasičského sboru v obci Březí u Osové Bitýšky.


O založení sboru jednalo předsednictvo obce již 17. 12. 1893, které se usneslo zřídit hasičský sbor a zároveň schválili stanovy. Iniciátorem založení sboru byl Jan Hejtmánek, majitel hostince čp. 18 a hospodářské usedlosti čp. 31 v Březí a současný starosta obce. Ihned po založení byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka za 600 zlatých. Tato stříkačka sloužila až do 13. 5. 1934, kdy ji nahradila stříkačka motorová DS 12 od firmy Josef Vystrčil. Poněvadž sbor neměl dostatek finančních prostředků na zakoupení motorové stříkačky, organizoval sbírky mezi občany i v okolních obcích, pořádal různé zábavy a obrátil se na pojišťovny a podniky se žádostí o příspěvek. Na tyto žádosti odpověděla např. firma Baťa, která zaslala 50 Kč, značnou částkou přispěl i velkostatek Osová a další. Získaná částka z darů stále ještě nedostačovala, proto sbor požádal občany, aby se zřekli honebného z pozemků na 4 roky a tuto částku, aby věnovali na nástup stříkačky. Cena se vyšplhala na 23 200 Kč. Po jejím dodání byla 13. 5. 1934 slavnostně požehnána a předána do užívání. Sbor ji uchovává do dnešních dnů a účastní se s ní setkání s historickou technikou. Čestnou kmotrou u žehnání byla paní Vítková, manželka řídícího učitele. V letech 1970-1975 byla svépomocí postavena nová hasičská zbrojnice v budovaném kulturním domě. V roce 1981 byla sboru přidělena ONV Žďár nad Sázavou nová přenosná požární stříkačka PPS 12. Nová samostatná hasičská zbrojnice byla vystavěná v roce 2000 a v roce 2009 požehnána opatem Strahovského kláštera Michaelem Josefem Pojezdným. Kromě nutných prostor pro hasební techniku nabízí i společenskou místnost. Hasiči jsou nejaktivnější složkou veřejného života obce. Jednotka je zařazena v kategorii JPO 5.

 

Významné jubileum v životě sboru oslavili v neděli 12. 5. 2019. Ráno proběhl slavnostní nástup četných hasičů před kostelem Jména Panny Marie ve Březí. Následovala mše svatá, kterou sloužil duchovní správce farnosti Osová Bitýška R.D. Ing. arch. Jiří Jeniš a místní rodák R.D. Mgr. Blažej Hejtmánek. Po mši přivítal hasiče a farníky velitel sboru Zdenek Běloch a seznámil s dopravním automobilem Ford Tranzit DA L1Z. V roce 2016 podali první žádost, která byla neúspěšná. O rok později, v březnu 2017, již byla žádost přijata, v srpnu vypsali výběrové řízení a v říjnu podepsali smlouvu. Přestavbu vozidla provedla firma STS Prachatice. Na financování se podílela dotace od MV-GŘ HZS ČR 450 tisíc, dotace od Kraje Vysočina 300 tisíc a obec doplatila 172 tisíc. V zastoupení starosty obce Ondřeje Juna připomněl Vít Štourač historii obce a význam obecních symbolů. Následně byl požehnán znak a vlajka, který byl obci přidělen Poslaneckou sněmovnou 24. 11. 2014. Všichni se průvodem odebrali před kostel, kde proběhlo slavnostní požehnání nového hasičského dopravního automobilu. Náměstek starosty OSH Žďár nad Sázavou Miroslav Jágrik pozdravil přítomné a poděkoval za vykonanou práci. Následně předal starostovi sboru Stanislavu Hálovi pro sbor jako kolektiv „čestné uznání Krajského sdružení hasičů Kraje Vysočina“. Následovalo občerstvení v kulturním domě a neformální zábava. Odpoledne proběhla i přes nepřízeň počasí na louce před kulturním domem soutěž hasičských družstev v rámci Poháru tří okrsků-Heřmanov, Křižanov, Strážek.

 


Autor: David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc03374.jpg  dsc03383.jpg  dsc03390.jpg  dsc03396.jpg  dsc03397.jpg  dsc03398.jpg  

Čtěte také

16. 1. 2019 - Zástupci 12 hasičských sborů okrsku Velká Bíteš se sešli v Katově

Druhá neděle v lednu je tradiční datum konání výroční valné hromady hasičského okrsku Velká Bíteš.

13. 6. 2019 - Svatojánská noc na Dolním - Knollově mlýně

Svatojánská noc a benefiční koncert pro mlýn nejslavnější country kapely 80-tých let pod vedením zakladatele, kytaristy a zpěváka Fratiška Linhárka. Dále zpívá a hraje na kytaru Jiří „Píďa“ Látal a sestavu doplní...

7. 6. 2019 - Ředitelství silnic a dálnic obdrželo nabídky na výstavbu silnice I/37 Osová Bítýška, obchvat

Ředitelství silnic a dálnic obdrželo na základě vypsaného výběrového řízení nabídky na výstavbu silnice I/37 Osová Bítýška, obchvat.

4. 12. 2018 - Stromeček se rozzářil i v Oslavici

První adventní neděle patřila v Oslavici slavnostnímu rozsvícení adventních světýlek.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
SLUŽBY PRO DOMÁCNOST
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
TOPlist