Dnes je 25. února 2020, svátek má Liliana, zítra Dorota.
  • V neděli večer to ve velkém sále Jupiter clubu pořádně rozjeli kladenští Beatles revival.
  • Takto dopadla autobusová zastávka na Hornoměstské po sobotní večerní nehodě.
  • Po celou neděli na vedlejším svahu na Fajtově kopci probíhá lyžařská soutěž Sporten cup pro děti, dospělé i týmy.
  • V sobotu se konaly v okolních obcích maškarní průvody. Například v Pikárci, Křižanově či ve Lhotkách.
  • V sobotu kolem půl osmé večer se stala na křižovatce u Billy vážná nehoda.

Hasiči v Březí slavili

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 17. 5. 2019 - komentářů 0

Před 125 lety se konala za účasti 16 zakládajících členů ustavující valná hromada dobrovolného hasičského sboru v obci Březí u Osové Bitýšky.


O založení sboru jednalo předsednictvo obce již 17. 12. 1893, které se usneslo zřídit hasičský sbor a zároveň schválili stanovy. Iniciátorem založení sboru byl Jan Hejtmánek, majitel hostince čp. 18 a hospodářské usedlosti čp. 31 v Březí a současný starosta obce. Ihned po založení byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka za 600 zlatých. Tato stříkačka sloužila až do 13. 5. 1934, kdy ji nahradila stříkačka motorová DS 12 od firmy Josef Vystrčil. Poněvadž sbor neměl dostatek finančních prostředků na zakoupení motorové stříkačky, organizoval sbírky mezi občany i v okolních obcích, pořádal různé zábavy a obrátil se na pojišťovny a podniky se žádostí o příspěvek. Na tyto žádosti odpověděla např. firma Baťa, která zaslala 50 Kč, značnou částkou přispěl i velkostatek Osová a další. Získaná částka z darů stále ještě nedostačovala, proto sbor požádal občany, aby se zřekli honebného z pozemků na 4 roky a tuto částku, aby věnovali na nástup stříkačky. Cena se vyšplhala na 23 200 Kč. Po jejím dodání byla 13. 5. 1934 slavnostně požehnána a předána do užívání. Sbor ji uchovává do dnešních dnů a účastní se s ní setkání s historickou technikou. Čestnou kmotrou u žehnání byla paní Vítková, manželka řídícího učitele. V letech 1970-1975 byla svépomocí postavena nová hasičská zbrojnice v budovaném kulturním domě. V roce 1981 byla sboru přidělena ONV Žďár nad Sázavou nová přenosná požární stříkačka PPS 12. Nová samostatná hasičská zbrojnice byla vystavěná v roce 2000 a v roce 2009 požehnána opatem Strahovského kláštera Michaelem Josefem Pojezdným. Kromě nutných prostor pro hasební techniku nabízí i společenskou místnost. Hasiči jsou nejaktivnější složkou veřejného života obce. Jednotka je zařazena v kategorii JPO 5.

 

Významné jubileum v životě sboru oslavili v neděli 12. 5. 2019. Ráno proběhl slavnostní nástup četných hasičů před kostelem Jména Panny Marie ve Březí. Následovala mše svatá, kterou sloužil duchovní správce farnosti Osová Bitýška R.D. Ing. arch. Jiří Jeniš a místní rodák R.D. Mgr. Blažej Hejtmánek. Po mši přivítal hasiče a farníky velitel sboru Zdenek Běloch a seznámil s dopravním automobilem Ford Tranzit DA L1Z. V roce 2016 podali první žádost, která byla neúspěšná. O rok později, v březnu 2017, již byla žádost přijata, v srpnu vypsali výběrové řízení a v říjnu podepsali smlouvu. Přestavbu vozidla provedla firma STS Prachatice. Na financování se podílela dotace od MV-GŘ HZS ČR 450 tisíc, dotace od Kraje Vysočina 300 tisíc a obec doplatila 172 tisíc. V zastoupení starosty obce Ondřeje Juna připomněl Vít Štourač historii obce a význam obecních symbolů. Následně byl požehnán znak a vlajka, který byl obci přidělen Poslaneckou sněmovnou 24. 11. 2014. Všichni se průvodem odebrali před kostel, kde proběhlo slavnostní požehnání nového hasičského dopravního automobilu. Náměstek starosty OSH Žďár nad Sázavou Miroslav Jágrik pozdravil přítomné a poděkoval za vykonanou práci. Následně předal starostovi sboru Stanislavu Hálovi pro sbor jako kolektiv „čestné uznání Krajského sdružení hasičů Kraje Vysočina“. Následovalo občerstvení v kulturním domě a neformální zábava. Odpoledne proběhla i přes nepřízeň počasí na louce před kulturním domem soutěž hasičských družstev v rámci Poháru tří okrsků-Heřmanov, Křižanov, Strážek.

 


Autor: David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dsc03374.jpg  dsc03383.jpg  dsc03390.jpg  dsc03396.jpg  dsc03397.jpg  dsc03398.jpg  

Čtěte také

7. 8. 2019 - Bítešan získal ve Strážnici prestižní ocenění

Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se letos zúčastnila skupina dívek a muzikantů z Národopisného souboru Bítešan a za své vystoupení v rámci pořadu Písně pro nevěstu získal soubor z Velké Bíteše prestižní...

20. 8. 2019 - Příští čtvrtek 29. srpna začne v Náměšti Ample Strike 2019

Již příští týden začne mezinárodní cvičení Ample Strike 2019, bude se konat na území ČR ve dnech od 29. srpna do 20. září 2019. Cvičení bude organizováno z vrtulníkové základny Náměšť.

9. 10. 2019 - V úterý brzy ráno v Křižanově vybuchl kotel rodinného domu

Několik jednotek hasičů v úterý 8. října ráno 5:40 zasahovalo u požáru v Křižanově na Ořechovské ulici.

10. 9. 2019 - Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září

Začátek září je na Podhorácku vždy spojen s konáním Tradičních bítešských hodů.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Ples SDH Stránecká Zhoř
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist