30 druhů RUMŮ!
Dnes je 19. srpna 2019, svátek má Ludvík, zítra Bernard.
  • V jazzových rytmech bavil diváky v neděli večer na náměstí Humpoleckých dixieland.
  • Most na Fajťák byl v pořádku usazen.
  • Demolice bývalého statku pokračuje.
  • Zkušební plocha na Zahradní ulici už má asfaltový povrch.
  • Hráz rybníka v Mostištích byla upravena.

Zatáčka na Třebíčské – tak šel čas

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 5. 6. 2019 - komentářů 0


Začátkem května byla otevřena ve zkušebním provozu nová část silnice na ulici Třebíčská. I přesto, že není ještě zcela dokončená a město uplatňuje reklamaci, vzbudil tento úsek vášnivé debaty po celém městě. Kdo to navrhl, kdo to schválil a proč? Abychom se dobrali pravdy, nestačí říct, že za to může současné vedení, ale musíme jít hluboko do minulosti.


Už v 50. letech se v územním plánu objevily první náznaky malého obchvatu, které v tom posledním schváleném z roku 2014 měly již reálné obrysy. Dlouho se nedělo nic, v cestě stál podnik Svit, který postupem doby zbankrotoval a pozemky byly prodány v roce 2006 v dražbě. Stavbě malého obchvatu tedy nic nestálo v cestě. Aby se tento plán mohl uskutečnit, město nechalo již v roce 2005 vypracovat vyhledávací dopravní studii od firmy Silniční projekt, která řešila nejen spojení ulice Třebíčská s ulicí Novosady ale zároveň i zatáčku na Třebíčské.

 

Klikněte pro velký obrázek (JPG)

 

Město se nakonec dražby pozemků v areálu Svit neúčastnilo (bálo se obrovské ekologické zátěže), tak všechny pozemky koupila developerská společnost CPI. Vyrovnala se s ekologickou zátěží a pozemky nabídla dále k prodeji. Polovinu z nich zakoupila v roce 2009 společnost zastupující řetězec LIDL a začala jednat s městem o stavbě nového obchodního domu v této oblasti. A samozřejmě i vybudování silnice s kruhovou křižovatkou a mostem přes Balinku v oblasti Katovny a možností parkování nejen pro zákazníky prodejny.

 

Ruku v ruce s tím probíhala i činnost města směřující k realizaci změn podle vypracované dopravní studie. První směna pozemků s COOP proběhla hned v roce 2009, kdy byly této společnosti výměnou nabídnuty pozemky pod a kolem restaurace U Elišky v Čechových sadech. V roce 2012 město koupilo bývalý areál firmy Agados a Technické služby byly přestěhovány na Karlov. V tom samém roce LIDL po dohodě s městem nechal vypracovat přehledovou situaci – přeložka silnice II/602, která navazovala na vyhledávací dopravní studii z roku 2005 a doplnila do ní to, na čem se obě strany dohodly.

 


Klikněte pro velký obrázek (PDF)

 

Příprava akce pokračovala i nadále. Technické služby byly přestěhované, areál zůstal prázdný. Část areálu město prodalo, jednu budovu si nechalo pro služebnu městské policie a zbytek rozhodlo v roce 2015 zbourat. Vznikl tak velký volný prostor vhodný ke komerční zástavbě.

 

Svým usnesením ze dne 6.9.2016 se zastupitelstvo rozhodlo pozemky o rozloze 2.245 m2 v tomto areálu darovat Policii ČR na vybudování místní služebny a zároveň se zavázalo tu vybudovat a zmodernizovat dopravní a technickou infrastrukturu, bez které by výstavba nové služebny nemohla začít. Z toho důvodu na zasedání dne 14.2.2017 schválilo všemi hlasy v rámci rozdělení přebytku z roku 2016 částku ve výši 6,9 mil. Kč na komunikace a sítě v bývalé TSVM. Výběrovým řízením byl zadán projekt, který vycházel jak z vyhledávací studie, tak z přehledové situace. Nemohlo tomu ani být jinak, protože při prodeji i darování pozemků v minulých letech město vytyčilo koridor, kterým případná silnice povede. Přesně ty pozemky zůstaly ve vlastnictví města.

 

V současné době je silnice vybudovaná, probíhají pouze poslední úpravy. I přesto, že zastupitelé iniciovali vypuštění malého obchvatu v nyní projednávané aktualizaci územního plánu a tato změna byla dotčenými orgány akceptovaná, bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva, zda nový územní plán schválí. Pokud ne, silnice spojující ulice Třebíčskou a Novosady tam zůstane i nadále a bude možné ji kdykoliv v budoucnu zrealizovat.

 

P.S. pod pojmem město v tomto článku nemyslím starostu, místostarostu a už vůbec ne úředníky, ale pouze a jen 23 zastupitelů, kteří jako jediní mají právo prodeje, darování či vyčlenění finančních prostředků na investiční akce schvalovat.


Autor: Ing. Jiřina Jurdová, místostarostka

Publikoval: -red-

Čtěte také

26. 5. 2019 - V Jabloňově o víkendu vystavovali historické traktory

Celý uplynulý víkend patřil v Jabloňově výstavě historických traktorů a samochodů.

25. 1. 2019 - Z roku 2018 městu přebylo 73 milionů

Radní se na uplynulém zasedání seznámili s přebytkem hospodaření našeho města za rok 2018.

20. 5. 2019 - Město o víkendu přivítalo nové občánky

Sobotní dopoledne 18. května 2019 se neslo v duchu vítání občánků na velkomeziříčské radnici. V obřadní síni občánky přivítal starosta města pan Josef Komínek.

2. 6. 2019 - Na náměstí hráli mladí hudebníci ze ZUŠ

Celostátní happenig ZUŠ Open zavítal v pátek 31. května také na náměstí do Velkého Meziříčí.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Falco computer: Přijmeme ŠÉFMONTÉRA ELEKTROINSTALACÍ
TOPlist