30 druhů RUMŮ!
Dnes je 16. září 2019, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • Za měsíc a kousek bude znovu zprovozněn most na Fajťák. Už je vybetonován a chystají se nájezdy z obou stran.
  • V sobotu se na trati v Dolních Heřmanicích konal motokrosový Chalupa cup.
  • Nehoda na dálnici ihned ovlivnila provoz ve městě. Tvořila se kolona směr Brno.
  • Nehoda čtyř aut na dálnici D1 u Velkého Meziříčí.
  • Někdo počmáral satanskými symboly památník v Čechákách

125 let SDH Vidonín

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 19. 6. 2019 - komentářů 0

Z oslav ve Vidoníně.
Z oslav ve Vidoníně.
foto: archiv autora
V neděli 16. 6. 2019 oslavili jeden a čtvrt století od založení hasičského sboru ve Vidoníně.


Oslava proběhla u rybníka pod obcí soutěží Pohár tří okrsků – Heřmanov, Křižanov, Stražek. Po obědě proběhla prezentace soutěžních družstev. Na start se postavilo 9 družstev mužů, 2 družstva žen, 4 družstva mladších žáků a 2 družstva starších žáků. Vítězství si odnesli muži z Radňovse „B“, ženy z Milešína, mladší a starší žáci z Březí.

 

Zakladatelem sboru dobrovolných hasičů Radňoves-Vidonín je Václav Ždímal. Hasičský sbor Vidonín byl založen v roce 1894 jako společný se sousední obcí Radňovsí, vzdálených od sebe pouze 1 km. Po zvážení všech důvodů se obecní zastupitelstva obou obcí rozhodla o založení společného hasičského sboru Vidonín-Radňoves. Byl zvolen výbor, který připravil stanovy a objednal u fy. Smékal v Čechách první ruční čtyřkolovou stříkačku s vybavením. Další doplňky výzbroje a výstroje dodali řemeslníci z obce a blízkého okolí. První společné cvičení sboru bylo provedeno ve Vidoníně 29. 4. 1894 ještě bez stříkačky za účasti 16 členů z Vidonína a 16 z Radňovsi. Na ustavující schůzi 20. 5. 1894 byli zvoleni první funkcionáři: starosta sboru Václav Vařeka, c.k. plukovník na odp.; náčelník Václav Ždímal, učitel v Radňovsi; podnáčelníci Filip Hladík z Vidonína a Antonín Habán z Radňovsi. 27. 5. 1894 byla s velkou slávou, dvěma páry koní a hudbou dovezena první společná ruční stříkačka. První požár, u kterého stříkačka zasáhla, byl v srpnu 1894 u rolníka Pařila čp. 5. V době první světové války činnost téměř ustala, protože podle kronikáře „téměř všichni členové sboru byli povolání do vřavy válečné“. 27. 6. 1919 u příležitosti 25 let trvání sboru Radňoves-Vidonín se konal ve Vidoníně župní sjezd. V roce 1924 proběhly oslavy 30let trvání sboru Radňoves-Vidonín. První neshody mezi oběma obcemi začaly již v roce 1924. V roce 1925 bylo ve Vidoníně postaveno hasičské skladiště pro uložení stříkačky, která byla uložena 1 rok ve Vidoníně a druhý rok v Radňovsi. Trval až do roku 1927, kdy došlo k jeho rozdělení. Stříkačka byla ponechána ve Vidoníně. Členové prováděli cvičení se stříkačkou, zasahovali u požárů, pořádali taneční zábavy, plesy, divadelní představení apod. V roce 1946 koupili ze zrušené válečné letecké továrny „Diana“, která byla umístěna v nedostavěných tunelech v Kutinách první motorovou stříkačku. Vyráběly se zde stíhačky typu Messerschmitt. Průměrně bylo v továrně denně vyrobeno 7 a maximálně až 10 stíhaček. Poslední letadlo bylo vyrobeno v březnu 1945. V roce 1968 se v jeho novém sále kulturního domu, na nových parketách, konal první ples pořádaný místními požárníky. V roce 1973 byla sboru přidělena nová motorová stříkačka PPS 12. Kromě této stříkačky měl sbor motorovou stříkačku PPS 8 a následný automobil PRAGA RN se stříkačkou DS 16. Kromě toho užívali hasiči terénní automobil PRAGA V3S, zakoupený obecním úřadem roku 1995. Kulturní dům byl zkolaudován v roce 1970 a obsahuje i hasičskou zbrojnici. Všechny tyto stroje jsou uloženy v hasičské zbrojnici postavené v roce 1981. V roce 1994 proběhla oslava 100. výročí založení sboru spojená se soutěží. 2009 proběhla oslava 115. výročí. 2014 proběhla dvoudenní oslava 120. výročí společně s 660. výročím od první zmínky o obci.

 

Nejstarším členem je Josef Neubauer narozený16. 9. 1929 ve Vidoníně, který je nositelem „Řádu sv. Floriána“ od 5. 8. 2018. Do sboru dobrovolných hasičů ve Vidoníně byl přijat v roce 1950. Začátkem 60. let minulého století je uváděn v kronice ve funkci zbrojíře. Tuto funkci zastával do roku 1969. Ve svém zaměstnání v MEZ Drásov vykonával funkci strojníka u přenosné stříkačky PS 8 u závodního požárního družstva. Poté byl zvolen na funkci místopředsedy, kdy se výrazně začíná zvedat činnost hasičů. V roce 1966 je první zmínka o výstavbě kulturního domu, kde se pravidelně zúčastňoval brigád. V roce 1969 se zde konal první hasičský ples. V roce 1970 přebírá funkci předsedy. V tomto období má ZO SPO Vidonín odpracováno stovky brigádnických hodin na různých akcí pro obec či JZD. Pořádaly se pravidelné zájezdy po celé ČR. Dokázal semknout hasiče k daleko větší činnosti. Do sboru jsou přijímáni další mladí členové. Dne 9. 7. 1973 navštívila ZO SPO v rámci V. mezinárodní soutěže družstev v požárním sportu a 7. mezinárodního sympozia CTIF delegace hasičů z Lucemburska. Byla to událost, která pro obec hodně znamenala. V roce 1973 se zasadil o pořízení nové stříkačky PPS-12, která slouží dodnes. V roce 1975 byla vybudována požární nádrž na návsi, 1981 nová hasičská zbrojnice u kulturního domu. V roce 1968 se zasloužil o obnovení Karmelské pouti nazývané také jako ,,Bábina pouť“, za což byl od bývalého režimu persekuován. Pouť byla opět zakázaná. Od roku 1990 se každoročně zúčastňuje ve vycházkové uniformě průvodu procesím od kapličky ve Vidoníně do obce Heřmanov. Udržoval kontakty s hasiči jako byl plk. JUDr. Miroslav Řepiský a Karel Herold. I v pokročilém věku se zúčastní všech veřejných akcí v rámci sboru či okrsku.


Autor: David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 7. 2019 - Křižovatka NA Zahrádkách - Meziříčská v Křižanově bude osazena STOPkou a zrcadlem

V Křižanově se chystá zlepšení dopravní situace na jedné z křižovatek.

30. 4. 2019 - Od pondělí 6. května do pátku 10. května bude uzavřena silnice z Radostína do Záseky

Z důvodu opravy povrchu voozvky bude na týden zcela uzavřena silnice II/354 v úseku Radostín nad Oslavou - Zahradiště - Záseka.

8. 2. 2019 - Most přes železnici v Třebíči se začne opravovat v květnu

Zhoršující se technický stav přemostění u třebíčské nemocnice bude důvodem jeho zásadní rekonstrukce.

10. 9. 2019 - Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září

Začátek září je na Podhorácku vždy spojen s konáním Tradičních bítešských hodů.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
HKP METAL hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist