Dnes je 8. dubna 2020, svátek má Ema, zítra Dušan.
  • První asfaltová vrstva na střední části ulice Pod Strání položena.
  • Superúplněk nad Velkým Meziříčím.
  • Ulice Záviškova má po rekonstrukci kanalizace už nový chodník.
  • Oblíbené výletní místo u Tří křížů vypadá teď takto. Obdivovat město můžete přes plot. Více foto přineseme zítra.
  • Úsekové měření od dnešního dne hlídá povolenou rychlost 80km/h.

O prázdninách se riziko zranění dětí zvyšuje. Nebezpečným situacím je nutné předcházet

OSTATNÍ - OSTATNÍ - 30. 7. 2019 - komentářů 0

Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina apelují na všechny rodiče, aby měli vždy přehled o aktivitách, kterými se jejich dítě ve svém volném čase zabývá. S probíhajícími prázdninami se riziko zranění dětí zvyšuje.


Děti mají velké množství volného času a zvláště ti starší budou mnohdy bez dohledu dospělé osoby. To s sebou nese riziko, že se děti dostanou do nebezpečných situací, při nichž může být ohroženo jejich zdraví a někdy i život.

 

Především malé děti je nutné nenechávat bez dozoru. Pokud dítě přece jen zůstane doma samotné, je dobré zkontrolovat okna a dveře, zda jsou dobře zavřené. Po setmění je vhodné zatáhnout rolety, žaluzie, závěsy. U telefonu by měla být připravená důležitá telefonní čísla (rodiče, policie, hasiči, zdravotníci, příbuzní). Zazvoní-li telefon, neměly by se děti s cizí osobou vybavovat, zejména by jí neměly říkat, že jsou doma samy a nesdělovat žádné informace o sobě ani o ostatních členech rodiny.

 

Zvláštní pozornost v době nepřítomnosti dospělé osoby je kladena na zabezpečení jakékoli nádoby naplněné vodou, do kterých by děti mohly spadnout. Jedná se zejména o venkovní bazény, sudy nebo jiné sběrné nádoby na vodu k zalévání. Je nutné také zmínit, že nelze podceňovat ani dětské bazénky s malým množstvím vody, i ty představují pro děti nebezpečí.

 

Děti je nutné poučit o bezpečném chování při návštěvě koupališť. Obzvláště nebezpečné je pro děti skákání do rybníků s neznámou hloubkou vody. Vážné zranění si může dítě způsobit při skoku do místa, kde je rybník mělký nebo je dno kamenité. Před skokem do vody je v teplém počasí také důležité se předem zchladit. Je také nutné nepřeceňovat své síly. 

 

Pokud jsou děti doma samotné a někdo zazvoní, nesmí hned otevřít dveře. Nejprve si musí ověřit, kdo stojí za nimi, a otevřít jen lidem, které dobře znají. K ověření totožnosti osoby za dveřmi bytu je vhodné použít kukátko či bezpečnostní řetízek, popřípadě oslovení osoby skrz dveře. Pokud ale nejsou rodiče doma, nemělo by dítě nikoho pouštět dovnitř bez jejich vědomí. Dveře bytu by neměly otevírat ani v případě, když člověk za dveřmi prosí o pomoc nebo tvrdí, že má něco pro rodiče. Je lepší ho poslat třeba k sousedům, pokud bude skutečně potřebovat pomoc nebo bude mít něco pro rodiče, zazvoní u někoho jiného. Není třeba nic vysvětlovat, takový člověk umí dobře přesvědčovat. Je lépe vůbec neodpovídat.

 

Jednou z nejnebezpečnějších situací je jízda na tzv. autostop. Děti by neměly nastupovat do vozidla, aniž by znaly osádku, která je chce svést. V mnoha případech napříč celou republikou se policisté v minulosti setkali s případy, kdy bylo dítě uneseno či odvezeno do neznámého místa.

 

Rodiče musí vědět, kde dítě je a kdy přijde domů. Klíče od bytu nebo domu by děti neměly nikdy nosit viditelně. S cizími lidmi nesmí nikam chodit ani přijímat jakékoli pozvání, i kdyby nabízeli něco velmi zajímavého k vidění, něco dobrého k jídlu, zvířátka, peníze nebo třeba hračky. Při kontaktu s cizími lidmi je důležité, aby si děti vždy udržovaly bezpečný odstup a byly připravené v případě nebezpečí utéct nebo volat o pomoc.

 

Při jízdě na jízdním kole musí být pro děti samozřejmostí cyklistická přilba, při jízdě ve vozidle použití zádržných systémů a při sportovních aktivitách, které to vyžadují, používat bezpečnostní a ochranné prvky.

 

Alkohol

Policisté se bohužel poměrně často setkávají s požíváním alkoholu u osob mladistvých i nezletilých, proto bychom chtěli apelovat na rodiče, aby věnovali dětem patřičnou pozornost.Pokud jsou děti doma samy, měli by mít rodiče vždy připravený způsob jejich kontroly nebo si nejlépe zajistit spolehlivou osobu, která na dítě dohlédne.

 

Děti mají velké množství volného času, zvláště ti starší jsou mnohdy bez dohledu dospělé osoby a se svými vrstevníky se sdružují do skupinek. To s sebou nese riziko, že se děti dostanou do situací, které pro ně mohou být nebezpečné nebo přímo ohrožující jejich život a zdraví. Zvláště mladiství mají tendence experimentovat s alkoholem, cigaretami a nezřídka také s drogami, nejčastěji s marihuanou. Toto experimentování je pak posíleno zvláště ve skupině vrstevníků, kde se ke zkoušení návykových látek mezi sebou vzájemně "hecují". Alkohol a jiné návykové látky ale mají na organismus dítěte nevypočitatelné účinky. Může tak lehce dojít k intoxikaci nebo k jinému ohrožení zdraví i života dítěte.

 

Je nutné, aby rodiče i na takovou situaci zvláště mladistvé připravili a poučili je, jak mají postupovat a zdůraznili jim, proč je v těchto případech důležité nezříci se vlastní zodpovědnosti.


Autor: oddělení tisku a prevence - nprap. Bc. Martin Hron

Publikoval: -red-

Čtěte také

3. 4. 2020 - Koronavirus změní trh práce na podzim. V ohrožení jsou zaměstnanci v průmyslu, ale také službách

Dle nejtemnějších scénářů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) způsobí světová pandemie koronaviru zpomalení globální ekonomiky v roce 2020 až o polovinu.

28. 1. 2020 - Plynové topení vychází překvapivě levně i bez přípojky

Plynové topení je energeticky účinné, pohodlné a při správném používání i cenově výhodné.

26. 2. 2020 - ZŠ a MŠ Dolní Heřmanice přijme na částečný úvazek ŠKOLNÍHO ASISTENTA DO ZŠ

Informace o výběrovém řízení.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
STAVBY CHALUPA
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Hledáme posilu týmu na pozici KONSTRUKTÉR PŘÍVĚSŮ
TOPlist