30 druhů RUMŮ!
Dnes je 25. srpna 2019, svátek má Radim, zítra Luděk.
  • V Balinách začala druhá etapa přestavby střediska Chaloupek.
  • V Šeborově u Uhřínova se konala dožínková traktoršou. O obdivuhodné řidičské výkony nebyla nouze.
  • Hokejisté po dobře rozehrané první třetině vedli 3:0 v přípravném utkání s Velkou Bíteší, ale nakonec prohráli 6:8. Další připravné utkání je na programu příští pátek 30. srpna s Pelhřimovem.
  • Fotbalisté po dobře rozehraném prvním poločase s derby s Vrchovinou nakonec pouze remizovali 3:3.
  • Kolem VM probíhá rekonstrukce vedení zvlášť vysokého napětí (400kV). Na sloupu mezi Fajťákem a Lhotkami je vidět rozpojení vedení.

Most Vysočina: Pro plnění harmonogramu je klíčová koordinace všech činností

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 6. 8. 2019 - komentářů 0

Rozhovor na téma dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí.


Jan Dokoupil (38 let):

 

Pravou rukou Jiřího Salavy – ředitele výstavby celého úseku na D1, který nyní realizuje společnost Metrostav – Divize 4, je v případě konstrukčních části mostu Vysočina stavbyvedoucí Ing. Jan Dokoupil. Ten u společnosti pracuje od roku 2006 a vzpomíná na přísný, ale vstřícný (až otcovský) přístup tehdejších Metrostaváků. Ti jej prakticky okamžitě po promoci na Fakultě stavební VUT v Brně (obor: Navrhování pozemních staveb – zaměření na betonové konstrukce) nasadili na konkrétní projekty. „Stejně tak se snažíme, my zkušenější, nyní komunikovat a přistupovat k našim mladým kolegům. Ti na mostu Vysočina odvádějí sice skvělou práci, ale logicky potřebují v určitých směrech konzultace a podporu. Nemá cenu zvyšovat hlas, spíše moderovat a tlumit stresové situace, kterými si prošel prakticky každý z nás,“ říká Honza.

 

Jako mostní specialista se v průběhu let podílel v Metrostavu například na zajímavém projektu tvarově unikátního mostu u Kolína, který podle něj neměl žádnou hranu. Vzpomíná i na komplikované mostní křížení u Elektrárny Opatovice, na projekt lávky přes tramvajovou trať, řeku a objekty v Galerii Šantovka v Olomouci. Svůj „otisk ruky“ má i v rámci realizace velkého ocelového mostu v Třanovicích (u Českého Těšína). „Most Vysočina je ale doposud mou největší výzvou. Jde o unikátní dílo našich předků. Těší mě, že i když nám mnozí odborníci nevěřili, zatím velice ambiciózní harmonogram plníme. Prakticky všechny svary na uzavřené pravé části mostu jsou dokončeny. Chybí pár svarových spojů na zábradlí a dokončujeme konstrukce pro technologii předpětí,“ říká stavbyvedoucí.

 

Mimo komunikace s desítkami inženýrů-techniků má na sledovaném úseku D1 na starosti koordinaci činností všech lidí na staveništi, jednání se subdodavateli, návrh a dodržování harmonogramů činností, organizaci výstavby, operativní záležitosti a podobně. „Třeba i návrh smlouvy s novým subdodavatelem, takže i jízda „na otočku“ do Prahy je běžnou záležitostí,“ vysvětluje Jan.  Práce je to zodpovědná a časově náročná (i vzhledem k nastavenému harmonogramu) a cestu do Olomouce, kde žije, musí nyní často odkládat. V době našeho setkání se na staveništi nacházel 12. den v kuse a těší se na chvíle, kdy si bude moci odpočinout. Jan Dokoupil je velkým milovníkem hor, možná i proto, že právě na horách v Bulharsku se seznámil se svou stávající ženou, která je původem ze Vsetína. I proto rád tráví čas chůzí nebo na běžkách po krásných Vsetínských vrších. Jeho oblíbenou trasou je Čadca – Vsetín: 100 kilometrů na běžkách po hřebenech. Zajímavou trasou je podle něj i ta z Vrchu Javorový (nad Třincem) do „valašské metropole“. Když má čas, chodí pomáhat svému kamarádovi, který řeší pro CHKO Jeseníky různé projekty. „Pomáhám mu jen tak, zadarmo. Manuální práce v přírodě je pro mě velkým relaxem,“ poznamenává.

 

Vracíme se ještě k mostu Vysočina… Ptám se, jak bylo dosaženo „úspory“ času zásadní a strategické části opravy mostu – navařování ocelové konstrukce a rozšíření šířky mostovky… „Především precizní přípravou, efektivním využití reserv z předchozích etap a koordinací činností všech na staveništi. Přistoupili jsme taktéž k tomu, že jsme realizaci svarových spojů rozdělili mezi dva dodavatele. Eliminovali jsme riziko případných potíží. Pokud by prostě jeden z dodavatelů harmonogram neplnil, měli jsme plnohodnotnou náhradu,“ vysvětluje. Mostařina je podle něj krásný a prestižní obor. Subdodavatelů, kteří jsou schopni v čase, kvalitě a ceně splnit náročné požadavky, je velice málo a výběr subdodavatelů se tak velice zužuje. „Za ta léta se už všichni známe a víme, co od sebe musíme a máme čekat,“ dodává Jan Dokoupil.


Autor: Most Vysočina, Metrostav

Publikoval: -kas-

Čtěte také

30. 4. 2019 - Přípravy na pálení čarodějnic vrcholí!!!

Pojďme si společně zopakovat základní pravidla.

24. 5. 2019 - Na Základní škole Sokolovská se kouzlilo

Vyrazit ráno jako obvykle do školy a potkat hned u vstupu místo školníka oblíbeného Hagrida s velkým chlupatým psem mohli žáci ZŠ Sokolovská v pátek 17. května. V té době se totiž...

29. 5. 2019 - Muzikanti dětem 2019 - poděkování

V sobotu 25. května proběhl na Náměstí ve Velkém Meziříčí již 13. ročník charitativního koncertu Muzikanti dětem.

4. 6. 2019 - V sobotu se běží půlmaraton. Na náměstí bude omezeno parkování

V sobotu 8. června bude upraven průjezd a poté úplně uzavřen vjezd na Náměstí.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist