Dnes je 22. listopadu 2019, svátek má Cecílie, zítra Klement.
  • Rozhledna už od neděle svítí v barvách trikolory.
  • Cestovatel Dan Přibáň přijel ve středu večer do velkomeziříčského kina povídat o své neuvěřitelné cestě z Indie do Ćeské republiky ve žlutém trabantu
  • Kolona aut se táhne přes celé město. Provoz na dálničním mostě je velmi pomalý.
  • Nehoda na dálnici u exitu 146 VM východ směr Brno zkomplikovala středeční dopravu ve městě. Kolona se táhne po celém městě.
  • U katovny už leží první asflatová vrstva.

Jihlavští studenti stávkovali za klima

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 28. 10. 2019 - komentářů 0

Asi padesátka studentů a dalších podporovatelů se v pátek místo školy jala stávkovat. Uspořádali demonstraci, v jejímž průběhu na náměstí zazněli i proslovy. Celorepublikový motiv stávky byl požadavek zavření uhelné elektrárny Počerady, jihlavští organizátoři zdůrazňovali také problém emisí Kronospanu.


Celá akce začala ve dvanáct hodin na prostranství před Gymnáziem. Účelem stávky bylo upozornit politiky na to, že selhávají v řešení klimatické změny a měli by začít jednat. Účastníky skandovali hesla jako „Použij hlavu Jihlavo“, „Za klima, za budoucnost“ nebo „Ropa, uhlí, plyn – patří do dějin“ a vydali se na náměstí. Tam zaznělo pět proslovu a účastníci šli průvodem opět ke Gymnáziu.

 

V pátek se stávkovalo také zhruba v desítce dalších českých měst. Celostátní stávka byla totiž zaměřena na elektrárnu Počerady – největší uhelnou elektrárnu v ČR, které kromě mnoha jedovatých látek, produkuje také nejvíce emisí skleníkových plynů u nás. Aktuální vlastník elektrárny – ČEZ – ji místo uzavření plánuje prodat uhlobaronovi Tykačovi a jeho korporaci SEVEN, která by ji provozovala dalších 30 let. Studenti vyzvali vládu, aby dohlédla na to, že se elektrárna Počerady uzavře.

 

Problém uhlí byl tématizováno ve více proslovech. Podle Jana Poláška z hnutí Limity jsme my je spalování uhlí zodpovědné za polovinu všech emisí skleníkových plynů. „Čeští politici však tento problém neřeší, udělují výjimky uhelným elektrárnám a rozšiřují těžbu uhlí. Měli by zajistit spravedlivý přechod na obnovitelné zdroje“ říká.

 

Jeden z proslovů přednesl i Luboš Slovák za Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Zdůrazňoval, že MFDF podniká mnoho opatření pro ekologický provoz, například vypustil z občerstvení maso nebo podporuje zahraniční hosty v tom, aby jezdili na festival vlakem místo letadla. Zároveň však MFDF čelí ze strany stávkujících ostré kritice, neboť jej sponzoruje Kronospan – patrně největší lokální zdroj emisí skleníkových plynů.

 

„Kronospan, kromě toho, že je největší producent rakovinotvorných látek v ČR, vypouští do ovzduší stovky tisíc tun oxidu uhličitého ročně, čímž výrazně přispívá ke změně klimatu. Abychom se vyhnuli nebezpečnému oteplení o více než 1.5 stupně Celsia, musí emise skleníkových plynů začít prudce klesat. Jihlavští politici by proto měli dohlédnout na to, aby se Kronospan co nejdříve uzavřel“ říká jeden z organizátorů stávky Áron Tkadleček.

 

Stávku organizovali současní a také bývali studenti Gymnázia. Kromě studentů se však ke stávce připojili i další místní lidé, vidět byli i maminky s kočárky.


Autor: Áron Tkadleček

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 6. 2019 - Kde v Česku hnízdí břehule říční? Ornitologové to chtějí zjistit za pomoci dobrovolníků

Břehule říční, drobní nenápadní ptáci podobní vlaštovkám, dříve hnízdily ve strmých říčních březích pravidelně obnovovaných povodněmi. Regulací řek a zpevňováním břehů o přirozená hnízdiště přišly, dokázaly se ale přizpůsobit a k hloubení...

13. 8. 2019 - Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší. Odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor.

Ministerstvo zemědělství po kritice ornitologů, veřejnosti a Ministerstva životního prostředí zrušilo povolení plošné aplikace jedu proti hrabošům Stutox II. Rozhodlo se na pondělním jednání, kterého se účastnila i Česká společnost ornitologická. Výsledkem...

14. 5. 2019 - Někdo zabil dvě mláďata orla mořského. Pokácel strom i s hnízdem

Dvě mláďata kriticky ohroženého orla mořského zahynula minulý týden na Vysočině poté, co někdo pokácel strom i s hnízdem. „Mladí orli mořští se zabili pádem z výšky. Někdo pokácel jen tento jediný...

22. 3. 2019 - Koniklece u Trnavy už vykvétají

Krásné jarní počasí lze využít k projížďce do nedaleké Trnavy u Třebíče.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
STAVBY CHALUPA
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Domov pro seniory Velké Meziříčí přijme: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK / SOCIÁLNÍ PRACOVNICE
TOPlist