Dnes je 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, zítra Květoslava.
  • Městský úřad má školení.
  • V úterý bude náměstí od 05.00 uzavřeno z důvodu konání vánočního trhu.
  • Čerti z hasičky
  • Na místě bývalého internetového kiosku pod lípami na náměstí už je nový oboustranný plánek města.
  • Neuvěřitelně atraktivní nábor na strážníka městské policie. A hlavně není vidět!

90 let SDH Bezděkov: Jediný aktivní spolek v obci

ŽIVOTNÍ STYL - VÝROČÍ - 11. 11. 2019 - komentářů 0

foto: archiv autora
Bezděkov je malá obec v okrese Žďár nad Sázavou.


V současné době má 70 obyvatel. Obec je to poměrně malá, byla založena roku 1737. V obci od roku 1929 pracuje sbor dobrovolných hasičů, který je hybnou silou všeho dění. Kulaté výročí založení si připomenuli na výroční valné hromadě v sobotu 9. 11. 2019 v kulturním domě, kdy se sešli členové společně se delegáty okrsku Velká Bíteš, aby si připomněli minulost, zhodnotili přítomnost a pohleděli do budoucnosti. Slavnostní schůzi zahájil velitel sboru Jiří Křikava, který přednesl návrh programu a přivítal hosty. Starosta sboru Antonín Bartůšek svůj příspěvek zahájil minutou ticha za zemřelé členy sboru. Následně přednesl zprávu o činnosti sboru za rok 2019. Sbor má 12 členů, převážně vyššího věku. Přesto se snaží plnit všechny úkoly na něj kladené. Člen sboru Petr Vondrák zhodnotil činnost za 90 let. Sbor dobrovolných hasičů v Enkenfurtu, nyní Bezděkov, byl založen 4. 8. 1929. První členská schůze se konala 6. 8. 1929 za přítomnosti 8 členů. Prvními zakladateli byli: starosta František Pecina st., náčelník Vincenc Tomek a jednatel Bohuslav Nováček. Výbor měl 4 členy: Augustin Malý, Jiljí Tuček, Ladislav Borkovec a Bohumil Nováček. Jako 24. sbor vstoupil do župy č. 41 soudního okresu Velkobítešského. Před založením sboru používali místní občané k hašení ohně ruční čerpadlo – berlovku, což bylo málo účinné. V roce 1929 koupil sbor stříkačku zn. Walter z Prahy Holešova. Hasičská zbrojnice byla zřízena v domě pana Tomka. V roce 1964 byla stříkačka Walter odvezena závodnímu požárnímu útvaru n.p. Žďárské strojírny a slévárny ve Žďáru nad Sázavou. Výměnou dostal sbor motorovou stříkačku PPS 8, která sloužila až do roku 1990. V roce 1990 byla přidělena ONV Žďár nad Sázavou nová motorová stříkačka PPS 12, která slouží doposud. Následovala zpráva velitele Jiřího Křikavy. Shrnul výcvik jednotky SDH obce, nácvik na soutěže a pomoc se zvelebováním obce. Dále proběhla aklamací volba výboru na funkční období 2020-2025. Předseda osadního výboru Petr Vondrák seznámil s přípravnými pracemi na rekonstrukci kulturního domu a výstavbou nové hasičské zbrojnice. V diskuzi vystoupil starosta okrsku Velká Bíteš Ludvík Zavřel. Vzpomněl nejstaršího člena sboru, 72letého Jiřího Pecinu, historii hasičstva, činnost okrskového výboru a poděkoval za vykonanou práci. Následovalo předání ocenění. Libor Zachrla převzal věrnostní stužku za 20 let aktivního členství a čestné uznání okrsku Velká Bíteš, Petr Vondrák věrnostní stužku za 20 let a v zastoupení Jiří Pecina věrnostní stužku za 50 let, čestné uznání okrsku a medaili SH ČMS „Za příkladnou práci“. Starosta s velitelem převzali od Okresního sdružení hasičů Žďár nad Sázavou čestné uznání. Za výkonný výbor OSH Žďár nad Sázavou pozdravil zasloužilý hasič Jiří Klusák a poděkoval za vykonanou práci. Za SDH Nové Sady pozdravil starosta sboru Petr Frantl. Závěr slavnostního shromáždění patřil schválení plánu činnosti, pohoštění a neformální zábavě.


Autor: David Dvořáček

Publikoval: -kas-

Čtěte také

24. 11. 2019 - Je to 124 let od narození prezidneta Ludvíka Svobody

V pondělí 25. listopadu uplyne již 124 let od narození armádního generála a prezidenta Československa Ludvíka Svobody. Pietní akt se v místě jeho rodiště v Hroznatíně u Rudíkova odehrál v sobotu 23...

7. 10. 2019 - Škola na Komenského oslaví 130 let

ZŠ Sokolovská pořádá pro širokou veřejnost den otevřených dveří u příležitosti 130. výročí školy.

5. 11. 2019 - Oslavy 145. výročí založení SDH Měřín

Hašení požárů nebylo do konce 18.století organizované, protože nebylo cvičených a školených sil v obci, řádného vedení ani hasících strojů.

5. 8. 2019 - Výzva pro pamětníky k výročím 1939 a 1989

Vážení občané, město Velké Meziříčí připravuje slavnostní shromáždění u příležitosti kulatého výročí 17. listopadu 1939 a 1989.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
PRODEJ VÁNOČNÍCH STROMKŮ - Náměstí Velké Meziříčí
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist