Program oslav začal diskuzí v koncertním sále Jupiter clubu. Hosté evangelických farář a bývalý velkomeziříčský zastupitel Joel Ruml a hrabě Jan Podstatzký se podělili o své osobní zážitky z revolučních dnů před 30 lety, přidali také své pohledy na současnost i situaci v dnešní Evropě. Velmi zajímavou diskuzi moderoval Petr Velička. Pro děti v tu samo dobu byla v sousedním velkém sále připravena divadelní pohádka o loupežníku Lotrandovi a jeho cestě za krásnou princeznou Zubejdou.
V 16.30 uspořádali Společně VM a Milion chvilek pro demokracii společný průvod svobody od gymnázia na náměstí. Zde uctili oběti z let 1939 položením kytice k modernímu monumentu tří barev, který vytvořil zdejší umělec Miroslav Štěpánek ke 100. výročí založení republiky. Lidé také spontánně zapalovali svíčky. V 17.11 se rozezněly zvony na velkomeziříčském kostele, tak jako v celé ČR. Své osobní poznatky o revoluci a studentech pak řekla u pomníku Jiřina Kácalová, Ivana Bíbrová, Martin Štindl, zpívala se píseň Modlitba pro Martu. Program na náměstí plynule přešel v poklidnou demonstraci spolku Milion chvilek. Řečnického slova se ujal Emanuel Míšek, který byl v roce 1989 jeden ze studentů, kteří vystoupili na velkomeziříčském náměstí, se svým spolužákem Vítem Ráčkem po 30 letech zazpívali krátkou revoluční píseň, která se podle jejich slov tehdá vůbec nepovedla. Za spolek promluvil k občanům Jiří Doležal, který shrnul události předcházejícího dne při demonstraci v Praze na Letné. Představil nové požadavky, které tam byly vzneseny. Svým apelem přispěli i mladí studenti, kteří sice revoluci neměli možnost zažít, ale o to více si svobody váží. Program završil evangelický farář Joel Ruml, který předal lidem poselství. Na závěr zazněla státní hymna.
Program pokračoval v kině. V předsálí byly k vidění dobové dokumenty. Po úvodním slově moderátorky Heleny Švecové, zazpíval sbor gymnázia pod vedení Markéty Rosové píseň Ach, synku, synku. Následoval projev starosty města Josefa Komínka, který shrnul uplynulé události minulého století a nový dokumentární film Jiřího Michlíčka s názvem Diagnóza svoboda. V 35 minutách nabídl pohled na dobové záběry z demonstrace na náměstí a hlavně rozhovory s tehdejšími účastníky panem Salašem, Jiřinou Kácalovou, Václavem Štipákem, Jiřím Zelníčkem, Jaroslavem Pazderou, Vilémem Lavickým, Jiřím Komínkem mluvčím OF, Emanuelem Míškem, Vítem Ráčkem a Joelem Rumlem. Každý měl možnost se vyjádřit k tomu, co od revoluce čekali a jak se situace po 30 letech změnila. Večer pokračoval besedou se čtyřmi aktéry promítnutého filmu. Na závěr zazněla legendární píseň Náměšť od Jaroslava Hutky, opět v podání sboru gymnázia a státní hymna.
Hodinový sestřih toho nejzajímavějšího si můžete pustit v našem videu:
Autor: připravila redakce NovinyVM.cz
Publikoval: -kas-
Fotogalerie