Dnes je 30. března 2020, svátek má Arnošt, zítra Kvido.
  • Rybník v Mostištích byl vypuštěn
  • Stejně jako náročnou rekonstrukcí prochází nádraží v Křižanově byl zcela zbourán nedaleký železniční přejezd nad silnicí k Dobré Vodě a dočasně nahrazen jednokolejným ocelovým mostem.
  • Druhé nástupiště na Křižanovském nádraží už nehledejte. Kvůli rekonstrukci celého úseku Křižanov - Sklené nad Oslavou za 1,3 miliardy korun prochází postupně vše obnovou. Po II. nástupišti zbyla jen díra v zemi.
  • Obchvat Osové Bítýšky za 214 mil. korun bez DPH už se staví.
  • Rozkvetly koniklece. Kvůli omezení pohybu a kontaktu s jinými se však nedoporučuje navštěvování míst přírodních chráněných území.

Ředitelka žďárské Charity Jana Zelená: Koledníků a dárců si velmi vážím.

ŽIVOTNÍ STYL - TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA - 8. 1. 2020 - komentářů 0

Již podvacáté probíhá letos ve všech Charitách celé České republiky Tříkrálová sbírka. Ředitelku Oblastní charity Žďár nad Sázavou Ing. Janou Zelenou jsme oslovili, aby nejen zavzpomínala na počátky této veliké kampaně, ale také objasnila potřebnost tříkrálového výtěžku a procesy jeho rozdělování.


Paní ředitelko, dočetla jsem se, že poprvé byla sbírka ve žďárské Charitě pořádána až o rok později, než byl její oficiální začátek, a to roku 2001, a její výtěžek ve čtyřech kasičkách byl tehdy 12 471 Kč. Loňský výtěžek činil 3 576 429 Kč. Rozdáno bylo 533 kasiček. To vše v rámci okresu Žďár nad Sázavou. Co Vy na to, když tato čísla zmiňujeme? Co Vás k těmto nádherným výsledkům napadá?


Je to až neuvěřitelné a zároveň moc krásné. Výtěžek se za těch 19 let znásobil téměř 290 krát. Narůstající výtěžky jasně ukazují, že si Tříkrálová sbírka našla své místo mezi dárci, kteří ji každoročně podporují. Možná je to i tím přesahem. Cílem Tříkrálové sbírky není totiž pouze finanční výtěžek, ale také snaha o nesení radostné zvěsti o narození Ježíše Krista všem lidem dobré vůle.

 

Chápu správně, že Tříkrálová sbírka je pro vaši organizaci jedním z nejdůležitějších zdrojů. Proč tomu tak je?


Výtěžek Tříkrálové sbírky je opravdu velmi důležitý, a to proto, že ho můžeme použít především tam, kde se finance z jiných zdrojů obtížně získávají. Pro nás jsou to např. investice ve formě nákupu služebních vozů. Velká část našich služeb je totiž terénních, proto jsou auta nutným pracovním prostředkem pro dopravu terénních pracovníků k našich pacientům, klientům a uživatelům. Služební vozy potřebujeme i pro svoz lidí s postižením do našich stacionářů, na rozvoz obědů pro uživatele Charitní pečovatelské služby apod. Finance z Tříkrálové sbírky také několikrát pomohly při záchraně některých našich zařízení, poskytujících služby potřebným. Když se nepodařilo získat dotace na službu v potřebné výši, byla to právě Tříkrálová sbírka, která výpadek doplnila, a tak zajistila poskytování služby v potřebném rozsahu. A to je naprosto skvělé.

 

Jak jste již zmínila, tříkrálová koleda není jen o sbírkových financích. Je i o předání radostného poselství o narození malého Ježíše. Jak se Vám tato zpráva daří předávat?


Ano, určitě se snažíme tuto radost a požehnání předávat prostřednictvím tříkrálových koledníků, kteří zpívají koledu „My tři králové jdeme k vám…“,popřejí vše dobré do nového roku a na dveře křídou napíší nápis K+M+B+, což znamená „Kristus žehnej tomuto domu“.

 

Předpokládám, že o využití výtěžku nerozhodujete pouze Vy. Kdo všechno je do tohoto procesu zapojen?


V konečném důsledku rozhoduje tzv. tříkrálová komise, složená z pracovníků vedení Diecézní charity Brno a zástupců oblastních Charit. Celý proces probíhá takto: vždy na konci roku, který předchází připravované Tříkrálové sbírce, se zamýšlíme nad tím, co bychom v příštím roce z výtěžku potřebovali podpořit. Zpracované záměry poté předkládáme ke schválení tříkrálové komisi Diecézní charity Brno. Poté, co sbírka proběhne, a jsou sečteny veškeré dary, je možné zpracovat konkrétní projekty, které jsou opět předloženy komisi, která je posuzuje a schvaluje. Samozřejmě se stává, že se v průběhu roku objeví nějaká potřeba, kterou je třeba řešit aktuálně a se kterou jsme třeba v záměrech úplně nepočítali. Je však možné tento záměr doplnit. Celý proces je tedy poměrně složitý, ale je tak zaručena kontrola správnosti využití výtěžku Tříkrálové sbírky.

 

Nový kalendářní rok se zajímavými čísly 2020 je zde. Jaké pro něj máte plány rozvoje vašich služeb?


V tomto roce bychom moc rádi dále rozvíjeli kvalitu námi poskytovaných služeb napříč všemi našimi zařízeními. A také bychom rádi pokračovali v dalším rozvoji Domácí hospicové péče, která je komplexem služeb pro lidi nevyléčitelně nemocné a umírající. V současné době chce stále více lidí prožít poslední chvíle svého života uprostřed svých blízkých, doma. Tato služba to umožňuje tím, že zajistí po všech stránkách jak pacienta, tak podpoří i blízké pečující. Vracíme se tak k dobrým zvyklostem našich předků, postarat se o svoje blízké až do jejich smrti. A to je dobře.


V terénu vyrazilo do zimního nečasu zhruba 2 200 koledníků. Na ně čeká nespočet dárců, pro které je Tříkrálová sbírka jednou z největších možností, jak podpořit potřebné v regionu. Můžete jim něco vzkázat?


Chtěla bych jim říct, že si jich moc vážím. Koledníků za to, že věnují svůj čas pro dobrou věc, i když to stojí námahu a někdy i překonávání překážek v podobě špatného počasí či nepříjemných reakcí oslovených. Dárců si vážím za to, že nejsou lhostejní k lidem v nouzi a štědře přispívají na jejich potřeby. A oběma skupinám moc děkuji, protože bez nich by naše organizace nemohla pomáhat tak, jak se to daří s jejich pomocí. Děkujeme!


Autor: Mgr. Lenka Šustrová koordinátorka propagace

Publikoval: -kas-

Čtěte také

6. 1. 2020 - Těší mě, že náš tříkrálový tým rozšířily nové tváře

Po pěti letech se do tříkrálové koordinátorské role v okrese Žďár nad Sázavou vrací po mateřské pauze Michaela Kuchtová, která na pozici působila v letech 2006 až 2014. Jak vnímá letošní jubilejní...

19. 12. 2019 - Tříkrálová sbírka se dožívá svých dvacetin

Prvního ledna slaví nejznámější sbírková kampaň své dvacáté jubileum.

5. 12. 2019 - Tříkrálová sbírka slaví dvacet let

V letošním roce slaví celorepubliková Tříkrálová sbírka své dvacáté výročí. Pojďme společně sfouknout dvacet svíček a lehce zavzpomínat na předešlé roky a nahlédnout do budoucna.

23. 1. 2020 - I po dvaceti letech výtěžek Tříkrálové sbírky stále roste

Prvních čtrnáct dní roku 2020 opět ukázalo, že lidem v okrese není lhostejný život těch, kteří se každodenně ocitají v náročných životních situacích, kdy potřebují pomoc druhých.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

TOPlist