Dnes je 18. února 2020, svátek má Gizela, zítra Patrik.
  • O víkendu začalo masopustní veselí. Průvod masek šel Martinicemi i v Mostištích.
  • Cestovatel ve žlutém trabantu Dan Přibáň se ve čtvrtek vrátil do kina na reprízu úspěšného představení Trabantem napříč kontinenty. Opět měl vyprodáno a slíbil, že se vrátí tentokrát s vyprávěním o jiném kontinentu.
  • Nová divadelní sezóna byla zahájena v úterý hrou Smím prosit?
  • Pozor na silnicích to klouže
  • Pracovníci TS instalují zrcadlo naproti výjezdu z parkoviště za Kooperativou.

Dosažení dakarského cíle Ouředníčkovi s Křípalem málem zkazil nefunkční chladič

SPORT - MOTOSPORT - 17. 1. 2020 - komentářů 0
Poslední den 42. ročníku Rallye Dakar v Saudské Arábii přinesl posádce týmu Ultimate Dakar Racing nečekané komplikace s autem už na startu etapy. A v cíli šokující zjištění, že z převodovky unikal olej.


Celý tým využil večer i noc v bivaku k důkladné přípravě auta na poslední dakarské kilometry. Zákon schválnosti ale zafungoval. „Když jsme ráno odjížděli z bivaku, zjistili jsme, že nepracuje teplotní čidlo motoru. A zároveň nebyly funkční hlavní ventilátor a chladič. A to je obrovský problém. Bez toho nejsme schopní auto uchladit a měřený úsek zvládnout. Tak jsme rychle vyjeli z bivaku, abychom odbavili start do etapy. A vrátili jsme se zpátky. Já jsem křičel na mechaniky, co se stalo, ale už jsme museli odjet,“popisoval ranní nervy pilot Tomáš Ouředníček. 
 
 
Česká posádka Fordu Ranger si ale nechtěla připustit scénář, že by porucha jejich auta znamenala konec v soutěži tak blízko od cíle celého Dakaru. „Po cestě na start měřeného úseku jsme se zastavili u týmu South Racing, který měl vzdálený servis na silnici. Poprosil jsem je, ať nám zkusí pročistit konektory. Tak je prostříkali. Pak David zatáhl za konektor, co vede k ventilátoru a on se rozběhl. Tak jsem se hodně uklidnil, protože to vypadlo, že už je auto v pořádku“zadoufal Tomáš a pokračoval: „Jenže těsně před startem rychlostní zkoušky přestal opět ventilátor fungovat. Ale jak auto párkrát poskočilo, tak se zase rozběhl. Pak se zbláznilo teplotní čidlo. Systém se tvářil, že je nízká teplota vody, takže nám tam skočil omezovač a motor točil do maximálně čtyř tisíc otáček. Naštěstí se to za chvíli vrátilo do normálu.“
 
Soutěžní úsek poslední etapy měřil 374 kilometrů. Závodníky potrápil prachem a komplikovaným předjížděním pomalejších strojů. „Spousta aut i kamionů tam skončila a museli se nechat odtáhnout. Takže i poslední den se toho dalo hodně pokazit. My jsme ale jeli úplně na jistotu. Nešlo nám vůbec o výsledek, protože jsme věděli, že už nemáme šanci se nějak výrazně posunout. I tak jsme o jedno místo poskočili nahoru a jsme celkově 36.“
 
Závěr celé soutěže za neutralizací závodní trati rychlostní zkoušky obstaral třináctikilometrový měřený okruh, který se nezapočítával do celkových výsledků. „Byl extrémně rozbitý a obrovsky se prášilo. A protože už o nic nešlo, jel jsem hodně pomalu a na jistotu, abychom to ještě nerozbili. Ke konci najednou začalo auto jakoby zpívat nebo kňučet. Ale nevěděli jsme v tu chvíli, co se děje,“ vzpomínal v dakarském cíli Tomáš.
 
 
Až tam mechanici týmu přišli na důvod podivného chování auta. „Z převodovky nám tekl ve velkém olej. Měli jsme tedy obrovské štěstí, že jsme vůbec dojeli do cíle. Obávali jsme se, jestli olej nenatekl do spojky, a abychom vůbec vyjeli na cílovou rampu. Ale to se naštěstí podařilo, takže jsme si užili i svoji chvilku slávy. Auto je teď na uzavřeném parkovišti a čekáme, až nám ho vydají. My s Davidem odlétáme už zítra brzy ráno a naši mechanici odvážejí zázemí a závodní auto zpátky do přístavu v Džiddě a pak taky odletí. Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, že nám fandili a drželi palce,“zdůrazňoval z cíle Rallye Dakar šťastný Tomáš Ouředníček.

Autor: Tomáš Ouředníček Dakar

Publikoval: -kas-

Čtěte také

17. 1. 2020 - Stíhací jízda zezadu, zapadnutí v dunách a vyhlížení cíle

Posádka Ultimate Dakar Racing týmu zvládla dnešní druhý díl maratonské etapy bez větších komplikací.

13. 8. 2019 - Vítězství pro Ouředníčka a Křípala na Hungarian Baja

Tomáš Ouředníček a David Křípal vyhráli Hungarian Baja v kategorii TH. Závod, který se poprvé konal v maďarském městě Várpalota, byl již letošním pátým FIA Světovým pohárem Baja a třetí událostí maďarského...

22. 10. 2019 - Tomáš Ouředníček ukázal nejednu káru

Populární YouTube pořad o krásných a rychlých autech UKAŽ KÁRU odhalil do detailu týmový Ford Ranger Dakar.

9. 1. 2020 - Ouředníček s Křípalem přes kameny doskákali pro 25. místo

Čtvrtá etapa Rallye Dakar: Ouředníček s Křípalem přes kameny doskákali pro 25. místo.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist