Prodejna LINDT - VELIKONOČNÍ KOLEKCE
Dnes je 27. března 2017, svátek má Dita, zítra Soňa.
  • Prostor u katovny se stal velkým parkovištěm.
  • Nedaleko Trnavy u Třebíče opět začínají nádherně rozkvétat koniklece.
  • Vyvěšením vlajky, slavnostním slibem a zaseknutím sekery začal celostátní valný sněm skautů na náměstí ve Velkém Meziříčí.
  • Uprostřed náměstí již roste stanové městečko. O víkendu se koná se valný sněm Junáka.
  • Účastníci Světového dne vody zanechali své automobily na náměstí a vyrazili třemi autobusy směr úpravna vody Mostiště a čistírna odpadních vod na Letné.

Uběhlo 50 let od smrti Jabuba Demla

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 22. 2. 2011

Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
foto: -LN-
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.

Od smrti básníka a tasovského rodáka Jakuba Demla uplynulo 50 let. Při této příležitosti uspořádala obec Tasov minulou neděli 20. února kulturní pásmo nazvané Pocta Jakubu Demlovi.


Ve 14 hodin v místním kostele sv. Petra a Pavla sloužil mši svatou biskup Mons. Pavel Posád.

 

Od 15.30 do 17.00 hodin měli hosté možnost navštívit hrob Jakuba Demla, dále výstavu jeho fotografií a dokumentů z jeho života, která byla k vidění v kapli sv. Michala.

 

V rámci pásma k poctě básníka Demla byla také prohlídka Literárního památníku Vysočiny, ukázka prací občanského sdružení SLEPÍŠI a zahrady při vile Jakuba Demla.

 

Po 17 hodině v místní sokolovně bylo k vidění kulturní pásmo nazvané "Pocta Jakubu Demlovi". Hudebně dramatické vystoupení na námět "Moji přátelé" připravila se svými spolupracovníky prof. K.Zezulová z Brněnské konzervatoře. Dramtické zpracování hry "Cesty na svatou horu" nastudovali na brněnském JAMU. Celý program zakončilo čtení s rozborem díla "Dopisy J.D. příteli Josefu Ševčíkovi do Babic" v přednesu akademika Filizofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Slavnost pořádala obec Tasov ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Tasově a Biskupským gymnáziem v Třebíči. Akci také podpořil Kraj Vysočina.

 

 

 

O Jakubu Demlovi


Kněz, spisovatel a básník se narodil v Tasově 20 srpna 1878. Absolvoval třebíčské gymnázium a po studiích v brněnském semináři byl 1902 vysvěcen na kněze.

 

Ještě dlouho bude trvat, než si budou moci čtenáři sami udělat správný dojem o rozlehlosti a košatosti jeho osobnosti a díla.


Publikovat začal Jakub Deml ještě jako student třebíčského gymnázia ve školním časopise Sursum, pak v roce 1897 publikoval v ivančických Zájmech lidu. O dva roky později začal publikovat v Novém životě, Dvacátém věku a Museu.

 

První knihu, Slovo k Otčenáši Františka Bílka, věnovanou památce Františka Sušila, vydala roku 1904 revue Nový život s prologem Otokara Březiny. K této knize se Deml vrátil edičně znovu až v roce 1931, mohl ji však vydat pouze bez obrazového doprovodu a poznámek. Vynechal také závěrečnou kapitolu s názvem František Bílek - umělec.


Další dvě knihy, Homilie (1907) a básnický debut Notantur lumina (1907), vyšly jako osmý a devátý svazek staroříšské edice Studium, kterou Deml redigoval v letech 1905 - 1911. Do této edice převedl i sešitové vydání souborného díla Františka Bílka, které začal vydávat v Babicích a na kterém finančně vykrvácel. Česká kultura patrně hned tak nezaznamená druhý případ tak nezištné a bezvýhradné služby výtvarnému umění.


Výnos brněnské konsistoře roku 1908 zakazuje kooperátorovi v Bystrci veškeré spisování aneb překládání knih. Nepomohlo ani apoštolské požehnání Pia X., udělené za překlad dekretu papeže o každodenním přijímání. V té době je již přes rok na neplacené dovolené, tedy zcela bez prostředků. Pomoc a pochopení nachází především u lidí chudých. Teprve na zásah spolužáka z gymnázia, dr. Bohumíra Šmerala, je mu přiznán úhrnný roční příjem pět set dvacet korun. Na příkaz konzistoře pobývá na různých místech Moravy a Čech. První světovou válku prožívá v Jaroměřicích nad Rokytnou a u sestry v Jinošově.
V roce 1917 vydává první Šlépěje. Jejich poslední 26. svazek vychází v roce 1942.Tento občasník je literárně pozoruhodný.


Na přelomu let 1919/20 strávil J.Deml několik měsíců na Slovensku. Zde měl být správcem knihovny a sbírek letního prezidentského sídla, ale jeho nekompromisní povaha, vyvolávající odpor místní společenské smetánky, mu tento pobyt i zaměstnání znemožnila.


V roce 1921 zahajuje Deml stavbu domku v Tasově, na kterou získává státní subvenci a příspěvky T.G.Masaryka, Otokara Březiny a Pavly Kytlicové. V červnu 1922 se nastěhoval do dostavěné vilky, zřejmě první samostatné práce architekta Bohuslava Fuchse.


Ve dvacátých letech se Deml sbližuje se sokolskou myšlenkou a stává se vzdělavatelem Sokola v Tasově. V té době píše knihy Sokolská čítanka a Sestrám. Tou dobou je i tasovským kronikářem. Vzhledem k protikatolickým tendencím v Sokole z něj v roce 1924 vystupuje.


Období let 1929 až 1931 je pro Jakuba Demla velmi těžké a k objektivnímu pochopení tohoto období je třeba podrobných znalostí a vzájemných souvislostí.
Demlova kniha Zapomenuté světlo je pokládána některými literárními odborníky za nejtragičtější knihu české literatury. Byla vytištěna roku 1934 a hned byla nálezem krajského soudu ve Znojmě zkonfiskována pro závadný obsah, údajně porušující hned celou řadu paragrafů. Po soudních jednáních bylo nakonec dle rozhodnutí Vrchního soudu v Brně začerněno v knize několik desítek řádků na několika místech.


Blížící se světový konflikt vnímá Deml s předstihem, stejně jako řada citlivých osobností nejen z řad umělců.
Jakub Deml publikoval svoje názory bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou vhod, bez ohledu na to, zda pro něj byly nebo nebyly osobně nebezpečné. Ve svých knihách nešetří nikoho, nejméně však sebe. Vhodně zvolenými citáty tedy lze snadno vyzvednout jeho "nenávist" vůči jednotlivým národům či osobnostem. Nelze souhlasit s jeho výlevy proti Židům ve Šlépějích, třebaže mají obvyklý tón pasáží některých jiných Demlových knih, vzhledem k tomu, že vyšly začátkem války. A přestože zdánlivě nahrávaly německé ideologii, byla Demlovi zastavena vydavatelská činnost roku 1942.


Po skončení války dochází k soudnímu procesu s Jakubem Demlem. Soud probíhal za úporné snahy státního žalobce o odsouzení Jakuba Demla bez ohledu na to, že vyslechnutá svědectví k tomu nenapomáhala. Nakonec byl Deml osvobozen s významnou pomocí svědectví Vítězslava Nezvala, který přijel na přelíčení. V roce 1948 končí ediční činnost, i když Nezval přesvědčil tehdejšího ministra financí Václava Kopeckého, aby financoval vydání některých Demlových knih.


I když byl lidový soud v r. 1948 předzamenán oslavou Demlových sedmdesátin, na nichž byla řada významných osobností, na oslavu vyhraného procesu již neměl sílu, unaven lidskou nízkostí a zlobou.


Jakub Deml zemřel 10.února 1961 ve své "vile" v Tasově. V den pohřbu 14.února byla jeho tělesná schránka uložena do hrobu na hřbitově u kostela sv. Petra a Pavla v Tasově.

 

Ing. Pavel Pavlíček,www.tasov-tr.cz


Autor: redakce

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 12. 2016 - Za týden se bude konat veřejné shromáždění občanů za obnovení zastávky rychlíků na nádraží Křižanov

Shromáždění se bude konat dne 27.12.2016 od 14:15h na nádraží Křižanov.

15. 8. 2016 - Léto lásky přilákalo do Šiklandu na Vysočině více než 12 tisíc návštěvníků

Ve dnech 12. - 14. srpna zorganizovala rádia Pigy a Evropa 2 pro své posluchače unikátní festival s názvem Pigyáda - Léto lásky. Pořadatelem akce byl největší přírodní zábavní areál v...

23. 3. 2017 - V Lavičkách umístili na hasičku posvěcenou sošku sv. Floriána

V sobotu dne 18. 3. 2017 byl ve štítu hasičské zbrojnice v Lavičkách vybudován nový výklenek, do kterého byla následně umístěna posvěcená soška patrona všech hasičů sv. Floriána.

2. 1. 2017 - První miminko Třebíčska roku 2017 si dalo trochu načas

Tomáš se narodil v Nemocnici Třebíč „až“ v 18:17 dne 1. ledna 2017. Vážil 3600gr a měřil 49 cm.Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

* Komentář: 
* Jméno:
  Email: 
   

Poznámka: Příspěvky vyjadřují názory uživatelů, nejsou nijak upravovány a redakce za ně nenese odpovědnost. Urážlivé, vulgární, reklamní nebo jinak nevhodné příspěvky mohou být smazány.
V krajním případě může redakce diskuzi ke článku uzavřít. WWW adresy zadávejte ve tvaru www.stranka.cz
Pokud najdete na NovinyVM.cz pravopisnou nebo věcnou chybu, napište nám na email info@novinyvm.cz.

Znovu načíst stránku

 
Facebook Twitter g+ Youtube
Kam vyrazit... DNES ZÍTRA
Pro tento den nebyla zadána žádná akce. Podívejte se do databáze KAM vyrazit.

MUZEUM Velké Meziříčí hledá POKLADNÍ-PRŮVODCE
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MSPORT: Nová jarní kolekce obuvi OASIC
TOPlist