PKS okna
Dnes je 23. září 2017, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • Škola na Oslavické slaví třicáté narozeniny. Na novém nádvoří bylo připraveno vystoupení nadaných žáků školy.
  • V pátek dopoledne začali skládat nový most u pošty.
  • Na mostě u pošty už jeřábem na příč pokládají železa.
  • Děti zkouší hokejové dovednosti na týdnu hokeje.
  • V podvečer se opět před Domusem motaly dva kamiony.

Uběhlo 50 let od smrti Jabuba Demla

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 22. 2. 2011

Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
foto: -LN-
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.

Od smrti básníka a tasovského rodáka Jakuba Demla uplynulo 50 let. Při této příležitosti uspořádala obec Tasov minulou neděli 20. února kulturní pásmo nazvané Pocta Jakubu Demlovi.


Ve 14 hodin v místním kostele sv. Petra a Pavla sloužil mši svatou biskup Mons. Pavel Posád.

 

Od 15.30 do 17.00 hodin měli hosté možnost navštívit hrob Jakuba Demla, dále výstavu jeho fotografií a dokumentů z jeho života, která byla k vidění v kapli sv. Michala.

 

V rámci pásma k poctě básníka Demla byla také prohlídka Literárního památníku Vysočiny, ukázka prací občanského sdružení SLEPÍŠI a zahrady při vile Jakuba Demla.

 

Po 17 hodině v místní sokolovně bylo k vidění kulturní pásmo nazvané "Pocta Jakubu Demlovi". Hudebně dramatické vystoupení na námět "Moji přátelé" připravila se svými spolupracovníky prof. K.Zezulová z Brněnské konzervatoře. Dramtické zpracování hry "Cesty na svatou horu" nastudovali na brněnském JAMU. Celý program zakončilo čtení s rozborem díla "Dopisy J.D. příteli Josefu Ševčíkovi do Babic" v přednesu akademika Filizofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Slavnost pořádala obec Tasov ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Tasově a Biskupským gymnáziem v Třebíči. Akci také podpořil Kraj Vysočina.

 

 

 

O Jakubu Demlovi


Kněz, spisovatel a básník se narodil v Tasově 20 srpna 1878. Absolvoval třebíčské gymnázium a po studiích v brněnském semináři byl 1902 vysvěcen na kněze.

 

Ještě dlouho bude trvat, než si budou moci čtenáři sami udělat správný dojem o rozlehlosti a košatosti jeho osobnosti a díla.


Publikovat začal Jakub Deml ještě jako student třebíčského gymnázia ve školním časopise Sursum, pak v roce 1897 publikoval v ivančických Zájmech lidu. O dva roky později začal publikovat v Novém životě, Dvacátém věku a Museu.

 

První knihu, Slovo k Otčenáši Františka Bílka, věnovanou památce Františka Sušila, vydala roku 1904 revue Nový život s prologem Otokara Březiny. K této knize se Deml vrátil edičně znovu až v roce 1931, mohl ji však vydat pouze bez obrazového doprovodu a poznámek. Vynechal také závěrečnou kapitolu s názvem František Bílek - umělec.


Další dvě knihy, Homilie (1907) a básnický debut Notantur lumina (1907), vyšly jako osmý a devátý svazek staroříšské edice Studium, kterou Deml redigoval v letech 1905 - 1911. Do této edice převedl i sešitové vydání souborného díla Františka Bílka, které začal vydávat v Babicích a na kterém finančně vykrvácel. Česká kultura patrně hned tak nezaznamená druhý případ tak nezištné a bezvýhradné služby výtvarnému umění.


Výnos brněnské konsistoře roku 1908 zakazuje kooperátorovi v Bystrci veškeré spisování aneb překládání knih. Nepomohlo ani apoštolské požehnání Pia X., udělené za překlad dekretu papeže o každodenním přijímání. V té době je již přes rok na neplacené dovolené, tedy zcela bez prostředků. Pomoc a pochopení nachází především u lidí chudých. Teprve na zásah spolužáka z gymnázia, dr. Bohumíra Šmerala, je mu přiznán úhrnný roční příjem pět set dvacet korun. Na příkaz konzistoře pobývá na různých místech Moravy a Čech. První světovou válku prožívá v Jaroměřicích nad Rokytnou a u sestry v Jinošově.
V roce 1917 vydává první Šlépěje. Jejich poslední 26. svazek vychází v roce 1942.Tento občasník je literárně pozoruhodný.


Na přelomu let 1919/20 strávil J.Deml několik měsíců na Slovensku. Zde měl být správcem knihovny a sbírek letního prezidentského sídla, ale jeho nekompromisní povaha, vyvolávající odpor místní společenské smetánky, mu tento pobyt i zaměstnání znemožnila.


V roce 1921 zahajuje Deml stavbu domku v Tasově, na kterou získává státní subvenci a příspěvky T.G.Masaryka, Otokara Březiny a Pavly Kytlicové. V červnu 1922 se nastěhoval do dostavěné vilky, zřejmě první samostatné práce architekta Bohuslava Fuchse.


Ve dvacátých letech se Deml sbližuje se sokolskou myšlenkou a stává se vzdělavatelem Sokola v Tasově. V té době píše knihy Sokolská čítanka a Sestrám. Tou dobou je i tasovským kronikářem. Vzhledem k protikatolickým tendencím v Sokole z něj v roce 1924 vystupuje.


Období let 1929 až 1931 je pro Jakuba Demla velmi těžké a k objektivnímu pochopení tohoto období je třeba podrobných znalostí a vzájemných souvislostí.
Demlova kniha Zapomenuté světlo je pokládána některými literárními odborníky za nejtragičtější knihu české literatury. Byla vytištěna roku 1934 a hned byla nálezem krajského soudu ve Znojmě zkonfiskována pro závadný obsah, údajně porušující hned celou řadu paragrafů. Po soudních jednáních bylo nakonec dle rozhodnutí Vrchního soudu v Brně začerněno v knize několik desítek řádků na několika místech.


Blížící se světový konflikt vnímá Deml s předstihem, stejně jako řada citlivých osobností nejen z řad umělců.
Jakub Deml publikoval svoje názory bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou vhod, bez ohledu na to, zda pro něj byly nebo nebyly osobně nebezpečné. Ve svých knihách nešetří nikoho, nejméně však sebe. Vhodně zvolenými citáty tedy lze snadno vyzvednout jeho "nenávist" vůči jednotlivým národům či osobnostem. Nelze souhlasit s jeho výlevy proti Židům ve Šlépějích, třebaže mají obvyklý tón pasáží některých jiných Demlových knih, vzhledem k tomu, že vyšly začátkem války. A přestože zdánlivě nahrávaly německé ideologii, byla Demlovi zastavena vydavatelská činnost roku 1942.


Po skončení války dochází k soudnímu procesu s Jakubem Demlem. Soud probíhal za úporné snahy státního žalobce o odsouzení Jakuba Demla bez ohledu na to, že vyslechnutá svědectví k tomu nenapomáhala. Nakonec byl Deml osvobozen s významnou pomocí svědectví Vítězslava Nezvala, který přijel na přelíčení. V roce 1948 končí ediční činnost, i když Nezval přesvědčil tehdejšího ministra financí Václava Kopeckého, aby financoval vydání některých Demlových knih.


I když byl lidový soud v r. 1948 předzamenán oslavou Demlových sedmdesátin, na nichž byla řada významných osobností, na oslavu vyhraného procesu již neměl sílu, unaven lidskou nízkostí a zlobou.


Jakub Deml zemřel 10.února 1961 ve své "vile" v Tasově. V den pohřbu 14.února byla jeho tělesná schránka uložena do hrobu na hřbitově u kostela sv. Petra a Pavla v Tasově.

 

Ing. Pavel Pavlíček,www.tasov-tr.cz


Autor: redakce

Publikoval: -kas-

Čtěte také

24. 8. 2017 - Bítešský chodník slávy se rozroste o další hvězdu tenisty Radka Štěpánka

Během hodové neděle 10. září se odehraje na náměstí ve Velké Bíteši tradiční slavnost odhalování nové hvězdy chodníku slávy.

27. 4. 2017 - Kvůli natáčení filmu Chvilky bude příští sobotu omezena doprava u Jabloňova

Již příští sobotu 6. května 2017 od 10 do 16 hodin bude z důvodu natáčení uzavřena silnice mezi Jabloňovem a Dolními Heřmanicemi.

4. 7. 2017 - Žehnání a předání nové cisterny v Rudíkově

V neděli 2.7. proběhlo v Rudíkově slavnostní žehnání a předání nové hasičské cisterny.

3. 2. 2017 - Na konci února se opět rozběhne oprava dálnice z VM k Měřínu

Po zimní pauze se opět rozběhnou práce na modernizaci dálnice, tentokrát půjde o jízdní pás D1 z Velkého Meziříčí do Měřína (směr Praha).Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

* Komentář: 
* Jméno:
  Email: 
   

Poznámka: Příspěvky vyjadřují názory uživatelů, nejsou nijak upravovány a redakce za ně nenese odpovědnost. Urážlivé, vulgární, reklamní nebo jinak nevhodné příspěvky mohou být smazány.
V krajním případě může redakce diskuzi ke článku uzavřít. WWW adresy zadávejte ve tvaru www.stranka.cz
Pokud najdete na NovinyVM.cz pravopisnou nebo věcnou chybu, napište nám na email info@novinyvm.cz.

Znovu načíst stránku

 
Facebook Twitter g+ Youtube
Prodej nových bytů Velké Meziříčí, ulice Sluneční (lokalita Hliniště)
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Hledáme řidiče - BÍTEŠSKÁ DOPRAVNÍ SPOLEČNOST, spol. s r.o.
TOPlist