Hledá se: mzdová účetní, nákupčí, zámečník/svářeč
Dnes je 23. října 2019, svátek má Teodor, zítra Nina.
  • Ulice Pod Strání u katovny je do 15. prosince uzavřena. Probíhá zde celková oprava ulice i budování nového chodníku.
  • Na mostě přes dálnici je nové zábradlí. Otevřen bude už od tohoto pátku.
  • Svah v lokalitě U Tří křížů prochází kvůli rozšíření dálnice velkou proměnou.
  • Všímavý občan nás upozornil na nebezpečnou situaci na mostě na Vrchovecké ulici. Menší dítě může propadnout do řeky kvůli chybějícím zábranám v zábradlí mostu.
  • Most přes dálnici na Fajťák byl vyasfaltován. Protihluková stěna se opět vrátila až mostu. Otevřen má být tento pátek 25. října.

Jiřina Šiklová v knihovně pohovořila o čtenářství, sociologii a multikulturalismu

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 31. 3. 2011 - komentářů 0

PhDr.Jiřina Šiklová, CSc.
PhDr.Jiřina Šiklová, CSc.
foto: -kaš-

Úterní podvečer v místní knihovně patřil vzácné návštěvě, paní Jiřině Šiklové. Přednáškou a diskuzí s hosty se tak završila celá březnová akce – měsíc čtenářů. Večer byl spolupořádán s farním sborem Českobratrské církve evangelické.


Na březen, který odedávna patřil knihám, uspořádala místní velkomeziříčská Městská knihovna několik akcí. Pravidelné úterní setkávání započalo v úterý 1.3. vernisáží výstavy prací žáků ZUŠ-Cirkus, další úterý  8.3. patřilo besedě o Karlu IV., následující úterý 15.3. byl oceněn Knihomol roku, kterým se stala paní Mirka Večeřová, a čtvrtým úterkem 22.3. byly potěšeny maminky se svými dětmi, konalo se promítání pohádek na zdi. A poslední březnový úterek 29.3.  proběhl v rámci hesla „to nejlepší nakonec“  s paní doktorkou Jiřinou Šiklovou.

 

V krátkém úvodu se paní Šiklová představila hostům a vysvětlila, proč tak ráda navštěvuje právě knihovny.“Myslím si, že je to skoro poslední azyl, kde se ještě udržuje kultura. Jestli kultura přežije, tak to bude právě díky městským knihovnám a také díky knihovnicím.“  První dotaz pro paní Šiklovou byl směřován k pohledu sociologů na problematiku snižujícího se počtu čtenářů, zejména dětí. „Lidé nečtou, to je pravda. Není to tím, že by byly knihy drahé. Doba je tak rychlá, že já sama nejsem schopna přečíst třeba román. Pro nečtenáře dnes existují audio knihy, které ovšem mají jednu nevýhodu. Pro mě jsou tyto audio knihy čteny s moc velkým přednesem.

V dalším povídání se Jiřina Šiklová dotkla problematiky imigrace a národnostních minorit. „Myšlenka multikulturalismu je už dávno překonaná. V 80. letech byla snaha za každou cenu všechny minority zařadit do jednotného vzdělávání. Začala s tím Kanada, která byla velice tolerantní a dopadlo to tak, že mnozí odborníci tuto myšlenku odsuzovali. Celé společnosti chyběla tzv. light kultura.“ Dále se mohli hosté dozvědět názory socioložky na rómskou problematiku, historii, globalizaci a moderní klipovou kulturu.

 

Na závěr představila své knihy Deník staré paní, Dopisy vnučce, Matky po e-mailu, které si mohli návštěvníci na místě zakoupit a poprosit o vlastnoruční věnování autorky do knihy.

 

 

 

Jiřina Šiklová (* 17. června 1935, Praha)

 

 PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. (* 17. června 1935, Praha) je česká socioložka a publicistka. Je též angažovaná v politice, v minulosti byla aktivní členkou KSČ, podepsala Chartu 77 a v posledních letech kandidovala za Stranu zelených.

 

Pochází z rodiny lékaře a sociálního demokrata, její matka byla učitelka. Vystudovala historii a filosofii na Filozofické fakultě Univezity Karlovy v Praze (studium ukončila v roce 1958).

Spoluzakládala Katedru sociologie FF UK, kde se zabývala problematikou mládeže a studentského hnutí. V řadách KSČ působila od roku 1956. Její aktivní angažmá v komunistické straně začalo na podzim roku 1967 po zavření Literárních novin, kdy přemlouvala spolustraníky, aby z KSČ nevystupovali, ale zůstali tam a podpořili tím tu část, která se snažila o reformu. V roce 1968 se stala funkcionářkou a vedoucí stranické skupiny na FF UK. Poté za tuto skupinu podepsala manifest Dva tisíce slov a působila v tzv. nátlakové skupině Červení proti. V roce 1969 stranu opustila.Po propuštění z univerzity pracovala jako uklízečka a sociální pracovnice na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se podílela na výzkumu, avšak bez možnosti publikovat. Od 70. let spolupracovala s Petrem Pithartem na distribuci zahraničních i exilových knih do tehdejšího Československa, podepsala Chartu 77.

V normalizačních letech byla perzekvována a od května 1981 vězněna za pašování nelegální literatury (byla obviněna z podvracení republiky ve skupině ve spojení se zahraničím). Spolupracovala také s Dokumentačním střediskem československé nezávislé kultury v Scheinfeldu (SRN), kde na zámku Schwarzenberg shromažďoval Vilém Prečan veškerou exilovou a samizdatovou literaturu.

Po změně režimu v roce 1989 byla pozvána opět přednášet sociologii, iniciovala založení Katedry sociální práce (nikoli aplikované sociologie) na FF UK v Praze, kterou do roku 2000 vedla. Založila také Centrum a knihovnu Gender Studies v Praze (která se později rozrostla na obecně prospěšnou společnost s mnohem širším záběrem).

Je členkou správních rad několika nadací (Nadace rozvoje občanské společnosti, Vize 97, Nadace Charty 77 – Konto Bariéry, Nadace VIA), členkou redakčních rad zahraničních i domácích odborných časopisů (např. Listy, European Journal of Social Work, East Central Europe, Social Research).

V roce 1995 získala ocenění Žena Evropy za svůj přínos integraci Evropy. V roce 1999 jí prezident Václav Havel udělil Medaili za zásluhy I. stupně. V únoru 2000 získala plaketu Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR.

Zastávala se myšleny na vybudování radarové vojenské základny Spojených států v České republice.

 

Zdroj: Wikipedie - heslo Jiřina Šiklová

 

Video:

 


Autor: -redakce-

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

img-9342.jpg  img-9348.jpg  img-9350.jpg  img-9354.jpg  img-9355.jpg  img-9356.jpg  img-9359.jpg  img-9363.jpg  img-9364.jpg  img-9365.jpg  img-9367.jpg  img-9368.jpg  img-9370.jpg  img-9372.jpg  img-9373.jpg  

Čtěte také

23. 6. 2019 - V sobotu proběhl na náměstí první Festival českého kmínu

V sobotu 22. června náměstí od 10 do 15.30 hodin ožilo farmářskými trhy a doprovodným programem.

1. 7. 2019 - Silný vítr páchal škody

Pondělní bouřka po 15. hodině napáchal škody ve Velkém Meziříčí.

6. 8. 2019 - Kvůli změně úpravy provozu se budou do čtvrtka na dálnici tvořit kolony z obou stran

Od úterý 6. srpna až do čtvrtka 8. srpna bude v opravovaném úseku č.19 u Velkého Meziříčí probíhat změna úpravy provozu a z obou stran se přechodně bude jezdit pouze jedním pruhem.

25. 4. 2019 - Chystá se výstavba dalších dvou bytovek na Hliništích

Společnost Atika podal na Městský úřad žádost o vydání územního rozhodnutí na umístění dvou bytových domů v lokalitě Hliniště.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist