Dnes je 8. července 2020, svátek má Nora, zítra Drahoslava.
  • ZŠ a MŠ Oslavice, p.o. se dočká specializovaných učeben, které jsou podpořeny z dotací IROP.
  • Na dálničním mostě doprava jede a ve Velkém Meziříčí kamion za kamionem.
  • Kolona na dálnici D1 u Velkého Meziříčí znamená téměř vždy kolony ve Velkém Meziříčí.
  • Na dálnici D1 u Velkého Meziříčí se tvoří kolona.
  • Na dálnici se vše připravuje k obnovení provozu.

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) - vzácná rostlina Meziříčska.

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 20. 5. 2011 - komentářů 0

Prstnatec májový u Křižanova
Prstnatec májový u Křižanova
foto: 19.května 2011 -kaš-
Louka kousek od trati Křižanov - Ořechov za ryblíkem Křížovík.
Prstnatec májový u Křižanova
Prstnatec májový u Křižanova
Prstnatec májový u Křižanova

Pokud chcete prstnatec májový vidět v přírodě, vyražte na mokré louky kolem 20. května (gumáky s sebou!)


Čeleď:
Vstavačovité (Orchideaceae)

Popis, stanoviště, způsob života:

Prstnatec májový, alias „vstavač“, „kukačka“, či „žežulka“ je symbolem tradičních mokrých luk u nás. Je pravdou, že pamětníků až tisícových množství na mokrých loukách dnes valem ubývá a taková svědectví najdeme spíš už jen v literatuře. „U Mácové kapličky přehojný“ můžeme číst v v díle profesora E. Formánka z r. 1887. Těžko si představit, že autor mluví o kapličce pod železničním mostem na křižovatce ulic Pod Strání – K Novému nádraží a obchvatu směr Třebíč, nedaleko autobusového nádraží přímo v městě. Dnes jsou i populace čítající stovky kusů výjimečné a najdeme je prakticky jen na lokalitách udržovaných v rámci ochranářské péče. Dlouhověká terrestrická (zemní) orchidej výšky 20 až 40 cm, nápadná skvrnitými listy a hustým květenstvím růžovo-fialových květů. Jméno dostal podle prstovité hlízy uložené pod zemí. U nás kvete většinou během druhé půlky května, výhradně na zachovalých mokrých až rašelinných loukách. Miniaturní semeno potřebuje ke zdárnému vyklíčení „spolupracující“ houbu (mykorhizza). Semenáč zůstává několik let pod zemí a ve spolupráci s houbou sílí. Poté co nad zemí vytvoří pár listů, se až několik dalších let připravuje na kvetení. S houbou zůstává v kontaktu celý život, takže mj. se prakticky nedá zdárně přesadit (je běžně nemožné připravit houbě dobré podmínky). Záměna s jinými druhy nehrozí, trochu podobný prstnatec Fuchsův na Velkomeziříčsku zřejmě neroste.

Rozšíření:

Vstavač májovým patří k nejrozšířenějším druhům orchidejí v ČR a počet lokalit přesahuje stále ještě tisícovku. Především z nižších poloh ale vymizel nebo se stal extrémně vzácný. V minulosti se vyskytoval po celém území regionu, přirozeně častěji ve vyšších polohách s množstvím mokrých luk. Dnes je vzácný, i když Velkomeziříčsko patří podobně jako většina Vysočiny k územím, kde se ještě relativně zachoval. Dosud ho lze u nás spatřit na desítkách lokalit, ale velká část jsou dožívající nebo zbytkové populace, nad jejichž budoucností visí otazník.

Ohrožení a ochrana:

V ČR patří ke zvláště chráněným druhům v kategorii ohrožený druh, podobně je hodnocen Červeným seznamem (C3). Za rapidním úbytkem druhu z krajiny stojí hlavně odvodňování mokrých luk v druhé polovině 20. století. Je náročný na zdraví půdy (kvůli symbióze s houbou) a vlastně celého životního prostředí. Ustupuje už po jednorázovém vápnění a hnojení luk průmyslovými hnojivy nebo kejdou. Ustupuje z luk ovlivněných splachy chemických látek ze zemědělské půdy a dlouhodobě nekosených luk. V 90. letech 20. století na tom byl hůře než nyní, kdy je několik významných lokalit obhospodařováno v rámci ochranářské péče, a tamní populace regenerují. Udržitelné přežívání lze zaručit jen na loukách udržovaných tradičním způsobem – kosením, bez hnojení a vápnění. Případné znovurozšíření druhu v krajině je zatím málo pravděpodobné, neboť by to vyžadovalo celkovou změnu hospodaření. Muselo by dojít k obnově vodního režimu, ozdravení půdy a samovolnému vzniku porostů s vhodným druhovým složením vegetace. To vše je možné jen po mnoha desetiletích příznivé péče. Je spíše pravděpodobné, že po zavedení péče se objeví na dlouhodobě nekosené louce, kde rostl dříve.

Tipy:

Pokud chcete prstnatec májový vidět v přírodě, vyražte na mokré louky kolem 20. května (gumáky s sebou!). Doporučujeme navštívit některou z lokalit: Měřín - Tříhranný potok, KřižanovZa Křížovníkem, NetínPod Vrkočem. Můžete navštívit také některou z lokalit uvedených v seznamu níže, a pak budeme vděční za aktuální hlášení o stavu lokality a populace. Pokud chcete k ochraně druhu na Velkomeziříčsku přispět vlastníma rukama, zapojte se do dobrovolnických akcí spojených s údržbou lokalit, kde tento druh roste.

Mapka:GPS:

49°21'49.010"N, 16°6'52.000"E

Autor: Mgr. Filip Lysák, Svaz ochránců přírody

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

img-1472.jpg  img-1489.jpg  img-1513.jpg  img-1536.jpg  img-1554.jpg  img-1551.jpg  img-1562.jpg  img-1562.jpg  img-1562.jpg  img-1516.jpg  img-1562.jpg  img-1562.jpg  img-1562.jpg  img-1562.png  img-1562.jpg  krizovnik.jpg  

Čtěte také

18. 2. 2020 - Ptákem roku 2020 je jiřička obecná

Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou.

10. 3. 2020 - Ornitologové vyhodnotili sčítání ptáků na krmítkách. Skokanem roku je sojka

ruhý lednový víkend byl v Česku ve znamení sčítání ptáků na krmítkách, do kterého se dobrovolně zapojilo přes 21 tisíc lidí, což je o 7 tisíc víc než loni. Díky spolupráci veřejnosti...

18. 3. 2020 - Chudobínská borovice vyhrála! Stala se Evropským stromem roku 2019

Titul Evropský strom roku 2019 patří Chudobínské borovici z Vysočiny.

21. 4. 2020 - Za nepovolené překročení maximální těžby hrozí vlastníkům lesa vysoké pokuty

Výše těžeb v lesích se mimo jiné řídí schváleným lesním hospodářským plánem a vlastník lesa nesmí povolenou výši překročit.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Pavel Borkovec - PB stav
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

BANNEROVÁ REKLAMA FUNGUJE!
TOPlist