Dnes je 17. listopadu 2019, svátek má Mahulena, zítra Romana.
  • Baječní muzikanti 4TET odehráli v pátek večer svůj koncert ve Velkém Meziříčí.
  • Na Novosadech už máme vánoční výzdobu.
  • První sněžení a první komplikace na Třebíčské. Kamion si netroufl vyjet, tak odsunul zábrany a chtěl projet původní trasou. Policie ho přijela zkontrolovat.
  • Rekonstrukce pravé části dálnice se blíží ke konci. Otevřena by měla být co nevidět také benzinka MOL s novou odstavnou plochou pro kamiony.
  • Nová silnice u katovny je připravena na asfaltování. Včera na štěrk umístili zpeňující beton.

Bojové umění – 10.díl: Shaolin Kempo

SERIÁLY - BOJOVÉ UMĚNÍ - 16. 1. 2012 - komentářů 0

Kempo wapens
Kempo wapens

Kempo je velmi staré bojové umění, které vzniklo v Číně. Shaolin Kempo je to originální co se začalo cvičit v klášteře Shaolin.


Jako první bojový styl, začal používat i pohyby zvířat. To ovšem až, když se začalo cvičit, jako z dnešního pohledu „aerobic“ metoda. Je známo, že to mniši cvičili, nejen z důvodu, aby se ubránili, ale hlavně z důvodu zdravotního a duchovního. Člověk, který se pohybuje a koncentruje sportem, je vždy vyrovnanější a zdravější.  Velmi důležitou součástí Kempa je dýchání a koncentrace na Chi (vnitřní energii).

 

Z tohoto stylu vznikly, už nám známe  samostatné styly kung fu, jako Opice, Tygr, Drak, atd.. Rozdíl je v tom, že tyto styly se už specializují jen na jeden určitý druh pohybu a úderu a jsou ještě složitější. V originál Kempu, jsou tyto zvířata znázorněná jen v stínovém cvičení – kata. A to dá se říci, jen tak, že se tak jmenuje určitý postoj nebo pohyb. Rozhodně to není tak teatrální prezentace jak v Kung fu stylech, které známe.

 

Originál Kempo se dá přeložit jako boj beze zbraně, boj s pěstí (možná i box). Více než v Kung  Fu ,se podobá karate. Oba dva styly se i cvičí v kimonu!  V Shaolin Kempu se cvičí stínový boj (kata), cvičný zápas, zároveň se trénuje i se zbraněmi, jako meč, kopí, hůl atd.

 

V součastné době se využívá v rámci Shaolin Kempo, systém Lohan Tao. Systém Lohan Tao, je využití technik Shaolin Kempa v moderní sebeobraně. U nás jsem se s tím nesetkal. Tento systém se používá v některých zemích jako systém pro speciální vojenské nebo policejní jednotky. V Evropě to je  Portugalsko.

 

Zároveň musím konstatovat, že jsem měl možnost vidět a seznámit se s Kempem v ČR. Bohužel jsem po osobní zkušenosti, s opravdovým mistrem Shaolin Kempa – sifu Yang Furtado (otec velmistr, on se od 15ti let živí jako profesionální instruktor) zjistil, že se zde cvičí něco úplně jiného. Nechci jmenovat, abych nikoho neurazil. Připomínám, že to samozřejmě nemusí platit na všechny kluby v naší republice. Jen jsem byl velmi překvapen, protože např. v karate,  jsou rozdíly opravdu jen detailech, ale zde jsem najednou viděl úplně něco jiného.

 

Toto bojové umění je opravdu pro lidi, kteří se chtějí věnovat něčemu dlouhodobě.  Jsou zde i techniky pro pokročilé cvičence s mečem, tyčí, kopím, atd. Je krásné, ale je třeba počítat s tím, že to je celoživotní cesta. A doporučuji prvně si zjistit, jestli opravdu člověk, který Vás to chce učit,  je k tomu kompetentní. To znamená,  kdo a kde mu dal certifikát, nebo udělil mistrovský stupeň.

 

 

 

 

 

 

 

Video:


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Počet komentářů 1.

[1] Vložil: martin, 18.5.2012, 14:34:45
dobrý den ja by jsem se chtěl na učit bojově umění je mi 11
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
STAVBY CHALUPA
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist