Dnes je 18. května 2012, svátek má Nataša
  • Mnoho lidí využilo možnost prohlédnout si v pátek 18. května zdarma expozice meziříčíského muzea. Také novou výstavu papírových platidel. Akce se konala u příležitosti Dne muzeí.
  • Slavnostní vernisáží v místní knihovně odstarovala výstava prací žáků ZŠ Oslavická s názvem PERLIČKY.
  • Na II. ZŠ a nedalekém dopravním hřišti ve čtvrtek proběhlo okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. V obou kategoriích zvítězilo družstvo z ZŠ Osová Bítýška.
  • Na Hotelové škole Světlá dnes probíhá 35. Gastroden.
  • Ve středu 16.května můžete podpořit boj proti rakovině zakoupením žlutého květu měsíčku lékařského.

Informace z radnice – 27. ledna

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 28. 1. 2012

Město musí řešit nevyhovující přechody na silnici II/602.
Město musí řešit nevyhovující přechody na silnici II/602.
foto: -kaš-

Přinášíme vám informace z tiskové konference konané v pátek 27. ledna na velkomeziříčské radnici.


Má cenu zachránit naše kino?

Otázka digitalizace našeho kina byla probírána již mnohokrát, ale až teď poprvé s takovou naléhavostí. Od nového roku 2012 distributoři filmových kopií zaměřují své obchodní aktivity na digitalizovaný filmový materiál, což zhoršuje pozici mnoha maloměstských nedigitalizovaných kin. Vyjádření ředitele Jupiter clubu, coby provozovatele kina jste si mohli přečíst zde - Digitalizace kina ve Velkém Meziříčí. Nyní se k problematice vyjádřil i vlastník Jupiter clubu, v tomto případě město Velké Meziříčí zastoupené Radou města. Oficiální prohlášení v tiskové zprávě je k zhlédnutí zde – Rozvoj technologií zkomplikoval život velkomeziříčskému kinu. Vzniklou problematikou se začala zabývat také kulturní komise města. Nápady, co s kinem, jsou různorodé. Od zachování stávajícího stavu, přes digitální projekci pouze na malé scéně, až po kompletní přebudování velkého sálu kina. Finanční stránka věci je stěžením prvkem této problematiky. Pokud by bylo rozhodnuto o digitalizaci celá suma 4-4,5 mil. korun padá na město. Dotační tituly na tento druh modernizace kulturního vyžití v současnosti nejsou. Rada města si nechá vypracovat detailní rozbor hospodaření jednotlivých sekcí Jupiter clubu. Chceme po paní účetní, aby rozpočítala to, jak hospodaří jednotlivá střediska v rámci Jupiter clubu. Může se ukázat, že ztráta kina není sto tisíc nebo stopadesát tisíc, ale po započtení energií a dalších věcí je to třeba dvěstěpadesát tisíc,“ dodal starosta Necid. Na misku vah musíme přidat fakt, jak zamává případná digitalizace s návštěvností kina. Příklady z jiných měst ukazují, že vždy po rekonstrukci technologie došlo ke zvýšení vstupného. „Když bude trhák, tak bude vyprodáno. Ale v průměru může návštěvnost poklesnout. Nerad bych, aby to dopadlo, jak ve filmu Vesničko má středisková, že si budeme muset kupovat dvanáct lístků, aby se vůbec promítalo. Znám to z vlastní rodiny. Za posledních deset let jsem byl v kině asi dvacetkrát, a ani jednou ve Velkém Meziříčí,“ glosoval starosta. Dostupnost multikin v Jihlavě a Brně zapříčiňuje našemu kinu velký odliv. Pravdou také je, že i po inovaci promítací části kina, nebudeme mít nové polstrované křesla, obchody s popcornem a coca-colou atd. Těžké rozhodnutí tedy čeká vedení města. Pokud dojde k rozhodnutí kino digitalizovat, bude muset najít podporu i v meziříčském zastupitelstvu.

Vítejte – welcome – willkommen  ve/in Velkém Meziříčí

Obrázek je pouze ilustrační.Budou viset u každého vjezdu do města a vítat místní i přespolní ve Velkém Meziříčí. Řeč je o uvítacích cedulích. O jejich umístění bylo rozhodnuto již v červnu 2011, ale s vypracováním toho nejpřitažlivějšího návrhu to nešlo moc hladce. První návrh z rukou pana Jiřího Michlíčka byl prý velmi povedený a velmi originální, měl však jednu vadu na kráse. Při testovací jízdě v autě zcela zapadly jeho detaily, sotva byl čitelný nápis „Vítejte ve Velkém Meziříčí“. Byl vypracován návrh nový, ale před výrobou tabulí se ještě čekalo na projekt jednotného grafického manuálu města, v němž bude i vítací cedule figurovat. Autorem bude pan Košvic. Jak tedy bude vítací cedule vypadat? Monochromatická červeno-bílá značka má mít podobu dvou svažujících se údolí, které překlene most. Vyznačeny budou i budovy ve městě – zámek, věž kostela a radnice. Grafický manuál v hodnotě 30 tis. korun by měla rada posuzovat na příštím jednání, po té již nebude nic bránit jejich osazení na příjezdové komunikace. 

Přechody na páteřní silnici ve městě buď zmizí, nebo je nahradí ty s ostrůvkem uprostřed

Problematika přechodů na hlavním tahu Jihlava – Brno byla odstartována výtkou od Dopravního inspektorátu na nesplnění norem přechodů pro chodce na silnici II/602. Vedení města začalo situaci 11ti přechodů řešit. Na stole byly v zásadě dvě varianty, buď přechody zrušil, nebo se pokusit o jejich přebudování.  V současnosti je vypracováván projekt, se kterým se město chce ucházet na Státním fondu dopravní infrastruktury o dotaci. Projekt bude řešit nevyhovující přechody komplexně, tedy včetně nasvětlení, osazení značkami, bezpečnostními prvky. Zákonnou normou je omezena délka přechodu, ta nesmí překročit 6 metrů. Jelikož je hlavní silnice ve městě široká až 8,5 metrů, musí být přechod v novém projektu zkrácen. I zde jsou dvě varianty řešení. Jednou z nich je rozšíření chodníku v místě přechodu do komunikace. To je ovšem náhlá překážka v cestě, které si nemusí každý řidič hned všimnout a způsobit vážnou nehodu, protože v místě rozšířeného chodníku mohou stát chodci čekající na chůzi po přechodu. Druhou variantou je velmi nepopulární středový ostrůvek. „Víme, že lidé nemají rádi středové ostrůvky, jenže bez nich se kvůli zákonům prostě neobejdeme,“ vysvětlil starosta Necid. Neuspěje-li město s žádostí o dotaci, která by mohla pokrýt náklady až z 80%, je rozhodnuto přechody zrušit.

Bytová odysea – 2.díl ( Uhřínovská, Bezručova, Čermákova)

Radní pokračují v obhlídkách bytových a nebytových objektů spravovaných MSB. Po minulé návštěvě domů na ulicích Komenského a Kostelní, tentokrát radní navštívili bytový dům se sociálními byty na Uhřínovské ulici. Dům má 10 bytů. V roce 2012 byla plánována oprava oken za 500 tis. korun a výměna střešní krytiny za 350 tis. korun. Výběr ročního nájemného je 42 tis. korun. Návratnost by činila v tomto případě 20 let.  Nájemné je regulované 18Kč/metr/měsíc s nemožností zvýšení. V objektu jsou společné záchody a sprchy. Radní po prohlídce konstatovali, že oprava celé střešní krytiny není nutná, pouze její dílčí části v ceně do cca 10 tis. korun. Okna jsou sice velmi stará, ale stále vyhovující, dokonce jsou v takovém stavu, že by jim je leckterá mateřská škola ve městě mohla závidět. Navíc prý v každém bytě bylo okno otevřeno, takže zde nelze předpokládat nouzi o teplo v bytě. Další zastávkou byly dva osmipatrové věžáky na Bezručově ulici. Zde město vlastní 84 bytů. Výběr ročního nájemného je 1,4 mil. korun. V posledních letech zde byla více jak polovina vybraného nájemného reinvestována do velkých oprav – výměna bytových jader, výměny oken, nákladních výtahů, zateplení střechy. Plán počítá se zateplením domů. Poslední zastávkou byly bytové domy na Čermákově ulici. U relativně nových domů (r.1995 až r.2008) by se zdálo, že mají minimum nároků na opravy, to však paradoxně neplatí. U prvních domů z let 1995 a 1996 jsou nevyhovující střešní okna, zatéká zde a mají vysoký koeficient propustnosti tepla 2,8 (standard je 1-1,1). Rada s výměnami u těchto domů nemá problém, jde o komfort bydlení. Ekonomika bytů je zde dobrá, stanovené nájemné 48Kč/metr/měsíc pokrývá i dvousettisícové plánované opravy.  

Při vstupu do radnice vás ovane proud vzduchu

V souvislosti se změnami ve vestibulu radnice, kde se čeká na dokončení nové recepce, rozhodla rada města o osazení vzduchové clony u hlavních vstupních dveří. Opatření je nutné z hlediska komfortu nově pracujících ve vstupní hale. „Z nabízených řešení jsme vybrali tu třetí a nejlepší,“ okomentoval situaci starosta Necid. První variantu, kdy se počítalo s elektrickým vytápěním vstupního fukaru, který by však úřad vyšel na ohromné peníze (60-70 tis. korun/rok), radní nevybrali. Další variantou byl radiátor u vstupu, ten se ovšem velmi nelíbil architektům. Poslední řešení pomocí teplovodního výměníku už bylo únosné, a proto tato varianta zvítězila. Fukar bude napojen na stávající kotel, téměř jako radiátor.

Velkomeziříčsko na starých pohlednicích  II. – tentokrát fotograf Vilím Vilímek

Po té co vloni v květnu vyšla úspěšná kniha Nakladatelství Tváře – Jitka Průžová VELKOMEZIŘÍČSKO NA STARÝCH POHLEDNICÍCH – z atelieru fotografa Rudolfa Skopce, chystá se pokračování této edice. Tentokrát bude velebeno dílo druhého fotografa působícího ve Velkém Meziříčí, a to pana Vilíma Vilímka *1885. Fotograf Vilímek se věnoval výrobě pohlednic v letech 1923 až 1938. Rada města investovala do nového vydání knihy částku 5 tis. korun. Město obdrží 25 knih v hodnotě 200 korun.

 

 

Plánují zastřešit parkoviště za novou budovou radnice

Kotec pro potulné psy, přístřešek pro kola, nové dláždění, k těmto smělým plánům se nyní přidá i postavení přístřešku. Všechny tyto plány směřují ke dvoru za novou budovou radnice u řeky Balinky. Rada města schválila vypracování projektu a zároveň výrobní dokumentace za 32. tis. korun. Parkoviště pro 8 aut bude překryto střechou, aby případné dešťové či sněhové přeháňky automobily neznečisťovaly.

 

Rozpočtová opatření

48 tis. korun – provedení záchranného archeologického dohledu při stavbě (přestavba areálu Agados na Technické služby)

 

30 tis. korun – z rezervy místní části Lhotky na rozšíření veřejného osvětlení

 

13. tis. korun – oprava komunikace v Dolních Radslavicích

 

58. tis. korun – osazení vzduchové clony ve vestibulu radnice

 

20. tis. korun – z neúčelové rezervy na prodloužení veřejného osvětlení na ulici Strmá (jeden světelný bod)

 

32 tis. korun – projekt a výrobní dokumentace na zastřešení dvora za novou budovou radnice (u řeky Balinky)

 

70 tis. korun – z činnosti místní správy (mzdy) rozděleno 30 tis. na refundace mezd zastupitelů a 40 tis. na dohody o provedení práce

 

20 tis. korun – dohody o pracovní činnosti v informačním centru

 

3 tis. korun – vrácení kauce dlužníkovi za dopravní přestupek

 

5. tis korun – dotace Jupiter clubu na zajištění výstavy Karla Maye 25.2.2012

 

5 tis. korun – mediální propagace rozhlasového pořadu ČRo Radiodárek (výstava K. Maye)

 

5. tis. korun – nakladatelství Tváře Jitky Průžové – kniha Velkomeziříčsko na starých pohlednicích s atelieru Vilíma Vilímka

 

Rada nesouhlasila s přidělením dotace 5 tis. korun pro transplantační středisko kostní dřeně v Roudné

 

180 tis. korun – převod zůstatku hospodářské činnosti na zapojení finančních prostředků účtu hospodářské činnosti

 

6.986 tis. korun  - snížení základního kapitálu Technické služby Velké Meziříčí s.r.o. – důvodem bylo předchozí zvýšení o stejnou částku, kvůli žádosti o dotaci na překladiště odpadů v areálu na Karlově.


Autor: -kaš-

Publikoval: -kas-

Čtěte také

6. 10. 2011 - Město získalo nové Sportovní centrum

Pronájmem prostor tělocvičny Charita město každoročně ušetří téměř čtvrt milionu korun.

11. 12. 2011 - Nový jízdní řád a novinky na kolejích

V neděli 11. prosince začíná platit nový jízdní řád pro rok 2012.

2. 12. 2011 - „My třídíme nejlépe 2011“ – První místo pro Velké Meziříčí ve sběru elektroodpadu

Kraj Vysočina spolu s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a společnostmi zabývajícími se zpětným odběrem elektrozařízení ASEKOL s.r.o. a ELEKTROWIN a.s. vyhlásily na podporu zkvalitnění tříděného sběru odpadů pro všechny obce...

8. 1. 2012 - Výsledky výzkumu spokojenosti klientů s Městským úřadem ve Velkém Meziříčí

V rámci projektu: „Posilování institucionální kapacity a efektivnosti výkonu Městského úřadu Velké Meziříčí“ bylo provedeno dotazníkové šetření týkající se spokojenosti veřejnosti a klientů se službami, které poskytuje Městský úřad Velké Meziříčí.

Komentáře ke článku

Počet komentářů 8.

[1] Vložil: Jarda, 30.1.2012, 10:02:01
Myslím si, že správně je: Welcome to Velké Meziříčí. Asi by to nebyla dobrá vizitka.
[2] Vložil: Matcheta, 30.1.2012, 13:29:00
Nechápu tu malichernost našeho státu který, přestože se topí v dluzích, lpí na takových prkotinách typu přechod je o 2,5 metru delší, než praví norma, takže jej musíme přebudovat! Opravdu máme prachy na tohle??? Ano, máme . . .krouhneme rodičáky/důchodce a je to!!!??? Fujtajxl opravdu . . . A kolik takových případů by se ještě našlo? Proč například opravíme šestsetdvojku abychom 2 roky nato ji znovu rozkopali a upravovali tam most opět podle nějaké normy???!!! atd. atd.
[3] Vložil: vidimtoblbe, 30.1.2012, 20:33:25
Nechápu proč by jsme měli ze společných peněz platit zastřešení pro 8 aut pánů radních u radnice. Určitě jsou důležitější věci, na které zase peníze nebudou.A to těch 32 tis. je jenom začátek. Kolik to asi bude stát celkem?
[4] Vložil: Lenka, 31.1.2012, 10:35:22
Ve Velkomeziříčsku jsem už před časem četla o zrušení přechodu i na ulici Třebíčská (ten vedle mostu přes koleje) - tak doufám že tento zůstane zachován - jedná se zde o spojnici mezi sílištěm Čecháky a Horním městem - tedy konkrétně koupalištěm, finančním úřadem, ale i ulic Bezručova a Nad tratí s centrem města.
[5] Vložil: občanka, 31.1.2012, 10:35:32
Stejně jako u příspěvku 3) nevidím logiku zastřešení pro 8 aut za novou budovou radnice, přístřešek pro kola to chápu na mokré kolo těžko nasednete, ale jinak si myslím že všichni pracující parkují u svých pracovišť venku
[6] Vložil: Matcheta, 1.2.2012, 10:06:22
"Parkoviště pro 8 aut bude překryto střechou, aby případné dešťové či sněhové přeháňky automobily neznečisťovaly." - cena 32 tis. za projekt.
"Rada nesouhlasila s přidělením dotace 5 tis. korun pro transplantační středisko kostní dřeně v Roudné"
[7] Vložil: Eva, 2.2.2012, 08:46:17
Naprosto souhlasím s body 3,5 a 6. Pan starosta hovoří o šetření, ale vyhodit peníze na zastřešení nevadí? Nešla by udělat sbírka mezi lidmi na to transplantační středisko i kdyby se nesešlo oněch 5000,-Kč? Takové mírné nakopnutí aby se vední chytlo za nos...
[8] Vložil: bobr, 9.2.2012, 21:43:30
Též bych raději ty peníze investovala do transplantačního střediska. Ale bohužel by kvůli tomu někomu mohl déšť a sníh zašpinit auto. Teda páni radní styďte se. FUJ! Co takhle chodit do práce pěšky aby se Vám auto neumazalo
* Komentář: 
* Jméno:
  Email: 
   

Poznámka: Nevhodné a vulgární příspěvky budou mazány!
WWW adresy zadávejte ve tvaru www.stranka.cz
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.

Znovu načíst stránku

 
Bleskovky Sportovky Foto info
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější
NovinyVM.cz jsou na FACEBOOKu

Hlavní partner www.NovinyVM.cz
AKROPOL - hlavní partner portálu
Obchodní agentura Velké Meziříčí

Odkazy na facebooku

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není upravován.

Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

Sledujte hokej online nebo tipy na fotbalové výsledky.
Kvalitní letní pneu, elektrony a alu kola