30 druhů RUMŮ!
Dnes je 16. září 2019, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • Za měsíc a kousek bude znovu zprovozněn most na Fajťák. Už je vybetonován a chystají se nájezdy z obou stran.
  • V sobotu se na trati v Dolních Heřmanicích konal motokrosový Chalupa cup.
  • Nehoda na dálnici ihned ovlivnila provoz ve městě. Tvořila se kolona směr Brno.
  • Nehoda čtyř aut na dálnici D1 u Velkého Meziříčí.
  • Někdo počmáral satanskými symboly památník v Čechákách

Válka je vůl

OSTATNÍ - OD VÁS - 8. 5. 2012 - komentářů 0

7.5.2012 - Pietní vzpomínka na oběti poválečných květnových událostí na hřbitově ve Velkém Meziříčí.
7.5.2012 - Pietní vzpomínka na oběti poválečných květnových událostí na hřbitově ve Velkém Meziříčí.
foto: -kaš-

Napsal si někdo, na starej kůl, prostinkej nápis, válka je vůl. Před kůlem stojím, čepici smekám, v očích mám slzy a pak si klekám. Modlím se za ty, kteří ten kůl, nevidí a nečtou, že válka je vůl.


TEXT-František JEMELKA, HUDBA-Oldřich VESELÝ

 

V únoru, roku 1968 se na dlouhou cestu (328 kilometrů) z Brna do Prahy vydala jedenáctičlenná skupina brněnských studentů. Protestní pochod proti americké agresi ve Vietnamu jim trval sedm dní a do Prahy, kam donesli na sedmdesát rezolucí, které jim cestou lidé předávali, jich přišlo již třiatřicet.

 

Text této písně, který je stále aktuální, mi vyvstal na mysli i sedmého května, na pietním shromáždění obětem Velkomeziříčské tragédie. Kolik takových pomníků lze denně stavět v oblastech zasažených válkou? Tehdejší protest deseti studentů a jedné středoškolačky byl oceněn nejen lidmi, ale i prezidentem Antonínem Novotným. Dnes by, jsme jen těžko hledali jejich následovníky. Zvykli jsme si na to, že války jsou logickým vyústěním mocenských hrátek a suché konstatování počtu mrtvých v televizních zprávách nás nechává v naprostém klidu.

 

Je opravdu jen málo těch, kteří smekají před tím starým kůlem a prostinkým nápisem. Na rozdíl od těch, kteří ten kůl nevidí, však vědí, že válka je vůl.


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -mk-

Čtěte také

5. 2. 2019 - Poděkování

2. 6. 2019 - Férový příspěvek k nefér jednání na jedné protestní akci

Když jsem se o této akci dozvěděl, napadlo mne, že by nebylo od věci vyslechnout si argumenty těch, jež žádají hlavu premiéra. Nejprve z povzdálí, ale poté i z nejtěsnější blízkosti jsem...

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 10.

[1] Vložil: pamětník, 8.5.2012, 19:12:10
Na tuto akci si velice živě vzpomínám.Jistý občan z Laviček,stejného jména,stál před radnicí,a řešil dilema,odkud jej tito protestující znají.Historka úsměvná,ale i k zamyšlení.
[2] Vložil: Tom, 9.5.2012, 21:31:22
Doufám, že na cestu nazpět se těch 33 výletníků vydalo až v srpnu téhož roku, když nám sem mírumilovně přispěchala na "pomoc" vojska Varšavské smlouvy.
Souhlas, že válka není nic pěkného. Ale někdy holt sezení na zadku je horší než vojenský zásah (viz Mnichov, 1938).
[3] Vložil: vlastenec, 10.5.2012, 19:47:48
2.A co zásahy našich gerojů pod prapory USA,nebo za koho bojují?To vám nevadí?Taková armáda je pro republiku k ničemu.Několik žoldáků znám.Nikdo tam nejde z přesvědčení,ale pro peníze.Za koho bojují,ať si je platí.
[4] Vložil: Tom, 10.5.2012, 22:28:37
Nestojíme ve světě sami pro sebe, logicky se tak účastníme světového dění. To, že jsme se začlenili do NATO, nám třeba umožnilo zrušit povinnou vojenskou službu, nedržet si velkou armádu nebo očekávat pomoc od dalších členů.
Na druhou stranu od nás se očekává taky nějaká aktivita, nejsme tam jen pro parádu.
Mimochodem naši vojáci se neúčastní misí pod vlajkou USA, ale NATO nebo OSN. To jsou nadnárodní struktury.
[5] Vložil: vlastenec, 11.5.2012, 20:44:47
4.Děkuji za ponaučení,ale můj názor na naši armádu to nezmění.Jsou to vyhozené peníze.
[6] Vložil: Pamětník 2, 13.5.2012, 10:19:55
Tomovi:
1) My jsme se nezačlenili do NATO, modrá strana nedovolila referendum, zatímco o začlenění do EU ano.
2) S tím začlenením do vojsk OSN či NATO či dokonce USA to vždy není až tak moc čisté a zřetelné, je-li to akce OSN či NATO či USA - viz například "humanitární" bombardování Jugoslávie. A co akce a vojska v Kosovu, Íránu či Afganistánu?!
3) Švýcarsko či Rakousko také nemají povinnou vojenskou službu a nejsou v NATO. A je zajímavé, že bývalý prezident Havel nejprve propagoval ČR jako neutrální zemi, aby když byl u moci, tak rychle otočil.
[7] Vložil: Tom, 13.5.2012, 13:58:25
1) Bez ohledu na to, že naše vláda nepořádala žádné referendum, do NATO jsme se začlenili. Byl to legální akt, ke kterému politici měli mandát v rámci voleb do PS, nikde není psáno, že by k tomu bylo nutné referendum.
Takový drobný postřeh - před vstupem do EU se tady ozývalo spousta hlasů proti. Volby nakonec dopadly tak, že jsme vstoupili. Uběhla velice krátká doba a kverulanti se začali ozývat zase. Tak já nevím, kdo nakonec ten vstup do EU tedy zvolil, když jsou najednou všichni proti. Lidem se prostě nezavděčíte a stejný výsledek by to podle mě mělo i v případě voleb do NATO. Pouze jsme ušetřili namísto konání dalších dílčích voleb.

2) Podívejte, na rovinu, nejsem příznivcem nepodložených spikleneckých teorií. Není důvod jim věřit o nic víc než oficiálním informacím. Ano, některé vojenské zásahy měly pochybný začátek (viz tvrzení o Saddámově vývoji jaderných zbraní nebo válka v Afghanistánu). Na druhou stranu po 11. září, kdy Talibánci teroristickými útoky napadli americký stát a kdy teroristickou organizaci přímo podporoval a kryl afghánský stát, se dal americký vojenský akt pochopit. Nechci zabřednout do podrobností, protože to bychom tu diskutovali do nekonečna a probírali upšouknutí kdejakého vojáka. V každém případě sedět s rukama v klíně se světu nevyplatilo třeba v roce 1939, a to fašisti obsadili demilitarizované pásmo a Polsko defacto !bez boje!. V případě útoku na Afghanistán akci předcházel teroristický čin organizovaný Talibanem s výsledkem téměř 3000 mrtvých civilistů. Do dneška nezapomenu na první záběry, které jsem měl možnost sledovat na CNN téměř hned po útocích.
Pokud by USA zůstala sedět v koutku, všichni bychom si museli klepat na hlavu. Jakmile ale něco udělá, hned jsou to zlí kapitalisti, kteří prahnou po afghánské ropě. Opět - lidem se nezavděčíte.

3)Ano, máte pravdu, oba státy v NATO nejsou a je to jejich věc.
Naše země nebyla snad v žádném evropském konfliktu neutrální, takže si to neumím představit ani do budoucna. Nemáme k tomu potřebné podmínky (silné mezinárodní bankovní styky, jako má Švýcarsko). Takové Rakousko si to co my snad nikdy nezažilo - buď bylo uchvatitelem samo (Habsburská monarchie) nebo se velice ochotně k uchvatiteli připojilo (3. říše). Naše historické zkušenosti mluví spíš o tom, že jsme byli vždycky velice rychle někým obsazeni, takže aktivní členství v nějaké vojenské organizaci bych viděl, jako poučení se z minulosti (až v 21. století!).
[8] Vložil: M.Klement, 13.5.2012, 17:48:57
Tak za 1: Já si pamatuji, že byla jen obrovská propagace vstupu do EU a opačný názor neměl moc šancí na zveřejnění.
2: Američani si své nepřátele vytvářejí systematicky sami a pokud by žádné neměli, tak by si je vymysleli. Nikdo jim nedal právo na to, být světovým četníkem a mít všude nasety své vojenské základny.
3: Naše země dokázala v průběhu staletí porazit armády těch nejlepších válečníků. Porazili jsme Franky i Avary a rozprášili několik křižáckých výprav. Tehdy jsme bojovali za sebe, co to má společného s tím být neutrální?
[9] Vložil: pamětník,původní,č 1, 13.5.2012, 20:15:38
6.Vynikající podání.Naprostý souhlas.7.Opět papouškování současné totality.Nic nového pod sluncem.8.Konstatování skutečnosti.
[10] Vložil: Tom, 14.5.2012, 20:16:24
ad 8. Máme odlišné zkušenosti, já si kladnou odezvu na EU nepamatuji vůbec, každý měl strachy o státní suverenitu a naše kulturní dědictví, na které teď dostáváme z EU peníze, aniž bychom je stíhali nebo dokázali všechny čerpat.
Jakým způsobem si nepřátele vytvářejí sami? Posílají do jiných zemí unesená letadla a organizují tam teroristické organizace? Nebo stojí snad nějaká v čele Ameriky? Nebo snad někde ukradli ropná pole a převezli si je do Ameriky? Co na to říkal OPEC?
Zase příklad toho, jak se nedá lidem zavděčit - když Společnost národů nedokázala zabránit vzniku 2. světové války, takového četníka by každý rád pohledal. Teď se někdo někde angažuje a je to zase špatně. Chápu, z vašeho pohledu, kdy minulý diktátorský libyjský režim masakrující demonstrující obyvatele byl v pořádku, je Amerika satan černý chlupatý.
Správně uvádíte asi poslední boje, ve kterých se naposledy samy angažovaly naše armády. Bitvou u Lipan v roce 1434 naše samostatné vojenské obranné akce skončily. Od té doby jsme si nikdy v ničem sami nepomohli. To není ani tak můj stesk, to je prostě fakt. Nemáme na to si tvořit obrovskou armádu nebo se tvářit neutrálně jako Švýcarsko. To je bohužel jen chyméra.

ad 9 - [ironie] To je opravdu vyčerpávající komentář pečlivě promyšlený a plný argumentů, dá se o něm velice pěkně diskutovat. [/ironie]
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist