30 druhů RUMŮ!
Dnes je 17. července 2019, svátek má Martina, zítra Drahomíra.
  • V úterý v noci přesně o půl dvanácté nízko nad jižním obzorem šlo porozovat maximální fázi částečného zatmění Měsíce.
  • Začátek dálničního mostu Vysočina na straně u Rakůvek kompletně rozebrali.
  • Tu pravou nezapomenutelnou kolonu na D1 najdete u Velkého Meziříčí.
  • Ve Stánecké Zhoři pokračuje stavba mostku přes potok. Silnice se objíždí přes Kochánov.
  • Za Měřínem na silnici II/602 byla zfrézována vozovka. Od zítřka 17.7. až do 23.7. zde neprojedete vůbec.

Glosa týdne - 16. díl: Likvidace družstevnictví

OSTATNÍ - OD VÁS - 3. 6. 2012 - komentářů 0

Martin Klement, Mostiště.
Martin Klement, Mostiště.
foto: Jiří Michlíček

Rok 2012 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen jako Mezinárodní rok družstev. Ve světě se totiž družstevnictví stává stále více oblíbenou alternativou vlastnictví nejen bytů.


Na pražském semináři (který připravila Pražská škola alternativ ve spolupráci s Alternativou zdola a Klubem samosprávného lidového podnikání-Českou společností pro zaměstnaneckou participaci), řekla odbornice na tuto problematiku a moderátorka setkání Magdalena Hunčová, „Družstva humanizují trh a politiku“ a zopakovala také, že historická definice družstev, coby „spolku lidí práce, kteří se spolčili, aby odolali tlaku kapitálu“-nadále trvá.

 

Ještě v roce 1987 zařadila OSN Československo na evropskou špičku v bytovém, zemědělském a výrobním družstevnictví, tehdy nám konkurovalo pouze Dánsko. Vždyť jen v bytové politice se u nás do roku 1990 postavilo celkem 900 tisíc bytů, které sloužily lidem a byly dostupné mladým rodinám, aniž by ohrožovali starší nájemníky, kteří v těchto bytech dožívali. V devadesátých letech však došlo k likvidaci družstevnictví u nás i pomocí „transformačního“ zákona č.42/1992 Sb. „ČR dnes jde proti trendu Evropské komise“, říká Jiří Svoboda, výkonný ředitel Družstevní organizace u nás. Tato asociace je členem Mezinárodního družstevního svazu, který vyznává principy dobrovolného a otevřeného členství, podílu na majetku a také demokratického rozhodování. „Družstvo Evropa jako nadnárodní družstevní struktura zahrnuje 171 družstevních organizací se 123 miliony členů a 5,4 mil. pracovními místy. Nejsilnější družstevní sektor má nyní Francie, Španělsko, Německo, Itálie či Polsko.

 

Pravice se po listopadovém chopení moci rozhodla likvidovat družstevnictví a majetek družstev převádět do soukromých rukou, přičemž se snažila lidem vnutit, že je družstevnictví „komunistickým přežitkem“, ačkoli se družstva na našem území začala rozvíjet již za Rakouska! A tak zatímco je v německých městských aglomeracích asi 60% nájemních bytů a ve Švédsku více než 50%, chlubíme se u nás tím, že byty prodáváme. I tady nám začíná ujíždět evropský vlak…


Autor: Martin Klement

Publikoval: -mk-

Čtěte také

5. 2. 2019 - Poděkování

12. 2. 2019 - Apokalypsa v lesích

Posílám pár fotek ze sobotní projížďky na běžkách mezi Netínem a Zadním Zhořcem. Je to hrůza a jenom začátek zkázy. Příští tři roky porostou jenom václavky na smrkových pařezech a potom sto...

30. 6. 2019 - Srny zavítaly do Velkého Meziříčí

V sobotu ráno kolem 4:50 byly za garážemi na Čermákové ulici spatřen na vycházce srnčí pár (srna je vidět jen jako hnědý flíček za stromkem).

16. 4. 2019 - Názor občana: Dopravní situace na ulici Družstevní

Jsem obyvatelkou ulice Třebíčská, maminkou dvou dětí 4 a 2 roky. Starší syn 4 roky chodí na MŠ Velox. Každý den absolvujeme pešky trasu po ulici Družstevní ráno do školky, a ve...


Komentáře ke článku

Počet komentářů 2.

[1] Vložil: družstevník, 5.6.2012, 18:15:23
Neřekl bych, že družstevnictví je komunistickým přežitkem, podle mě to může být docela dobrá věc. Jde jenom o to, aby bylo dobrovolné. Bohužel, komunistická diktatura tuto dobrovolnost mnohdy obcházela a užitečné družstevní vlastnictví zprofanovala (stejně jako např. MDŽ, na jehož slavení osobně nevidím nic špatného). Pokud někdo dospěje k názoru, že je pro něj výhodné být členem kupř. bytového družstva, nechť mu není bráněno. O humanizaci trhu a politiky a dalších politicky zabarvených komentářích by se dalo polemizovat, neviděl bych v družstevnictví nějaká extra pozitiva oproti ostatním typům vlastnictví, je to prostě jen alternativa.
[2] Vložil: Bývylý družstveník, 26.6.2012, 21:21:14
Bývalý družstevník družstevníkovi: Nevím, že by tzv. komunistická diktatura nějak zprofanovalo družstvevnictví zejména jeho nedobrovolností. Naopak: Například výstavba družstevních bytů byla věc velmi dobrá. Jednalo se o vzájemnou výpomoc členů družstva, zejména při výstavbě družstevních bytů svépomocí (sám jsem se v minulosti takového řešení své bytové situace účastnil a bylo to velmi dobré). Rovněž spotřební družstva byla přínosná, například členství v SD Jednota bylo zcela dobrovolné.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
SLUŽBY PRO DOMÁCNOST
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
TOPlist