Dnes je 14. října 2019, svátek má Agáta, zítra Tereza.
  • Na obchvatu na křižovatce u Oslavice se něco zaměřuje?
  • Výstavba přechodu pro chodce aktuálně uzavřela pravou část obchvatu ve směru na Třebíč.
  • Koupaliště PALOUKY je připraveno na zimu.
  • Na ulici Záviškova se intenzivně pracuje. Uzavírka potrvá do 29. 11. 2019.
  • V DOMUSU skončil další prodejce...

Nový školní rok je tady

OSTATNÍ - OD VÁS - 3. 9. 2012 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: Jiří Michlíček

Mnozí prvňáčci se do školy opravdu moc těšili, někteří asi méně, ale co je to proti starostem ředitelů (ředitelek) škol, kteří musí spolknout opět hořkou pilulku s nápisem „vláda na vás šetří“.


Původní pastelkovné z roku 2006 činilo tisíc korun a dostávali jej rodiče prvňáčka. V roce 2008 zrušila tyto příspěvky nová vláda, ale ministerstvo školství rozdělovalo asi 85 milionů korun přímo školám. Školy tak loni mohly koupit různé pomůcky za nějakých 800 korun na dítě.  Letos bylo pastelkovné školám odebráno, avšak zůstala jim povinnost základní výbavu pro prvňáčky pořídit. Školám tak obvykle nezbývá nic jiného, než požadovat větší příspěvky od rodičů.

 

Opět zářný příklad toho, jak si naše vláda představuje podporu vzdělávání a mladých rodin. Jak je již dnes zvykem, nastane zřejmě stav, kdy se vláda ohradí, že chybějící finance mají doplatit zřizovatelé škol, tedy města a kraje. Kde na to vezmou je irelevantní, stát dnes přece za nic nezodpovídá a na vině jsou kraje a to hlavně tam, kde je ve vedení levice! Je alarmující, že neustálý pokles investic do vzdělání přichází v době, kdy spadá podle Českého statistického úřadu 50 tisíc lidí do kolonky „bez vzdělání“. S takovou negramotností se minulý režim potýkat nemusel.

 

Aby děti předškolního věku svým starším kolegům nezáviděli, schválila vláda pravidla pro vznik tzv. dětských skupin, které se mají stát alternativou mateřských škol a jeslí.

 

Dětská skupina má být méně formální zařízení, které bude mít snížené nároky například na hygienické předpisy či kompetenci pečující osoby. Zakládat by je mohli zaměstnavatelé, státní instituce i jednotlivci pro maximálně 24 dětí.

 

Co těmito kroky naše pravice sleduje? Převést mateřské školky do soukromé sféry a zlikvidovat tak bezplatné předškolní vzdělávání? Učitelky mateřských škol musely mít diplom a vzdělání, teď bude stačit živnostenský list? Mateřské školy jsou přitom pro vývoj předškolního dítěte nezbytné. Tam se dítě pouze nehlídá, učí se samostatnosti i životu v kolektivu, děti pak chodí do prvního ročníku připravené. Může toto zaručit hlídač bez odborného vzdělání? Kam to naše vlast kráčí, do patnáctého století?


Autor: Martin Klement

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 8. 2019 - Postřeh čtenáře: Nedávno nákladně opravená dálnice se znovu demoluje

Před necelými deseti lety kus opravené dálnice u Mc Donalda směr Brno se opět bourá kvůli modernizaci.

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 13.

[1] Vložil: Tom, 4.9.2012, 13:17:32
Na druhou stranu - pro výchovu vlastních dětí rodič taky neskládá odborné zkoušky, že? Jejich výrobu si poměrně snadno osvojí kdejaký náctiletý, do výchovy potomstva je pak vrhnut jako neplavec do vody. Přesto s různými výsledky výchovu zvládne. Firemní školky nejsou pojímány jako výukové zařízení, skoro bych školky obecně ani nenazýval předškolním vzděláváním, jde spíš o hlídání dětí nanejvýš s nějakým výchovným působením, tak jako je často provádí mladé studentky. Neviděl bych ve školkách moc velkou vědu, děti si pohrají, naučí se jak si zavázat boty, kdy spát, kam chodit kakat, proč nečůrat do postele, nanejvýš ještě že holčičky se netahají za vlasy a po pár letech hurá do výukového procesu.
Důležité je příjemné prostředí, vlídný a ochotný personál. Nehledě k tomu, že v případných firemních školkách si rodič může své dítě zajít i zkontrolovat osobně, což je v běžných školkách problém.
[2] Vložil: Klementův duch, 4.9.2012, 20:26:26
Jasně, firemní školky či dětské skupiny nezavádět, není to socialistické, lepší bude, když rodiče nebudou mít své ratolesti kam dát, matky budou bez práce a pobírat dávky od státu. Obdivuji se Vaší genialitě, generalisime Klemente.

Ke vzdělání: 50 tisíc lidí nemá ani základní školu, nebo má pouze základní vzdělání? Ono je to asi jedno, za báječného socíku nemohly statisíce lidí studovat na vysokých školách, no tak se alespoň vyučily třeba zámečníky (nic proti dělnickým profesím, jsou potřeba). Jaká pocta, že jim režim dovolil alespoň tu dělnickou profesi. Ať žije svoboda volby, že?
[3] Vložil: rejpal, 4.9.2012, 20:36:49
Tome,Tome.Začátek dobrý,ale ta poslední věta?Už vidím kapitalisty,jak budují ve svých firmách školky,aby mohli zaměstnat jejich matky.To je snad scifi.A v pracovní době odbíhat na kontrolu.Ty snad žiješ na jiné planetě?
[4] Vložil: Tom, 5.9.2012, 07:07:00
V pracovní době existuje, pokud si dobře vybavuju zákoník práce, po 4 hodinách půlhodinová pauza. Mimochodem těžko tomu leckdo uvěří, ale ne všichni zaměstnavatelé jsou otrokáři, kteří by neměli smysl pro rodinu. Stejně tak jako si já nemyslím, že by všichni komunisté byli vepři.
A pak - představte si situaci, kdy jste zaměstnavatel většího množství lidí, které jste na vlastní náklady nechal zaškolit na nějakou práci, ale několik z nich odejde na mateřskou. Takovému člověku stejně musíte držet místo než se vrátí zpět z mateřské, proč mu návrat neusnadnit tím, že pro něj (a další podobně "postižené" zaměstnance) vytvoříte firemní školku? Stejně na to zase stát nabídne nějakou dotaci. U nás se dotuje kdejaká ptákovina, tak proč by ne tohle.
[5] Vložil: Kritik, 5.9.2012, 16:40:50
Pro autora. Pane Klemente, když vláda zrušila pastelkovné a Vy říkáte, že to musí zaplatit rodiče prvňáčků, interpeloval jste ostatní zastupitele s dotezem, že by to uhradilo město? Vždyť pro takový kolos, který má režii něco kolem 50 milionů ročně by to byla malina. Asi ne. Potom nevím o čem píšete. Pokud by to Vaše strana navrhla a neprošlo to, byl by to alespoň dobrý předvolební tah. Takhle jste na úrovni těch, co zvedají ruce a spokojí se s ošlapným pro sebe. Vy jste zastupitelé rodičů, potažmo těch prvňáků. Ale asi je lepší platit projekty na nesmyslná hřiště než prosazovat slibované bazény či skateparky. Jo před volbami se to slibuje, ale...
[6] Vložil: :+), 7.9.2012, 08:08:26
Pastelkovné je naprosto mylný pojem. Školy tyto peníze využívaly na zakoupení pracovních sešitů, sešitů, učebnic a učebních pomůcek pro prvňáky. Nyní, když tyto peníze nedostanou , musí sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit tyto pomůcky z peněz na učebnice a pomůcky pro ostatní žáky školy.Tak se prostě nenakoupí nové učebnice pro ostatní ročníky a děcka se budou učit ze starých. Stejně si jich někteří neváží, tak co, že jo.
[7] Vložil: Medřičák, 13.9.2012, 21:37:38
Pro Klementův duch: ... plácáte hlouposti: 1) Za toho "zlého" socialismu se postavilo ve Velkém Meziříčí několik mateřských škol, mnohé v akci Z. To znamená, že se výstavbě podíleli prací zdarma i rodiče. A představte si: ruce jim neupadly a těch školek si oni i jejich děti vážily. Po převratu byly 2 mateřské školy zrušeny: jedna na Ostrůvku a z druhé je městská knihovna. A ejhle - najednou se ukazuje, že mateřských škol je ve V.M. málo.- Není pravdou, že za socialismu nesměly statisíce studovat. Byly však větší požadavky u přijímacích zkoušek a tak studovali obvykle jen ti nejchytřejší.Dnes je mnohem větší možnost být přijat na VŠ, ale po absolvování nenajdou absolventi VŠ často místo. Zejména je možnost studovat za velké peníze na soukromých VŠ, jejich úroveň je obvykle bídná.
[8] Vložil: Medřičák, 13.9.2012, 21:37:46
Věnuji: [4] Vložil: Tom: Že by ve Velkém Meziříčí vznikla nějaká firemní mateřská školka? Tak to ani náhodou! Nebo snqd nějakou znáte či víte o úmyslu nějaké zdejší firmy ji založit?
[9] Vložil: Tom, 14.9.2012, 15:12:35
Pro Medřičáka: O žádné nevím, ale třeba až nebudou takové školky jen myšlenka na politikově papíře, třeba se tady nějaká firma takového projektu zhostí. Jen chvilku počkejte, až se otevřou štědré státní kapsy plné různých dotací. EU sponzoruje kdejakému podnikateli jejich byznys (viz např.stránky ROP jihovýchod, kde najdete třeba dotace na autobusy soukromým dopravním podnikům), tohle by byla alespoň trochu překousnutelná věc.
A když ne v Meziříčí, spousta místnich dojíždí do Jihlavy, do Žďáru, do Bíteše.
[10] Vložil: Klementův duch, 15.9.2012, 19:31:40
Medřičáku, jdi si dát metyl a dej pokoj. Nic nevíš. Tvoje sockomrodina asi vystudovala, v naší rodině se ale soudruzi vyřádili. Až získáš životní zkušenosti, začni mi něco vykládat...
[11] Vložil: Medřičák, 17.9.2012, 20:31:19
Milý Klemntově duchu, zanedlouho mně bude 70 let a tak již nějaké zkušenosti mám. O nějakých chytrých lidech z Velkého Meziříčí, kterým by ti zlí komunisti zatrhli VŠ studia, nevím. Znám však několik takových, kteří studovat VŠ sice začli avšak studium nezvládli; pohořeli často na matematice či na fyzice.
[12] Vložil: Jirka, 19.9.2012, 20:29:06
Zařekl jsem se, že to tady už nebudu číst, ale já trouba jsem po dlouhé době otevřel tyto stránky a přečetl diskusi.
Pro "Medřičáka": přijde Vám normální, že se muselo něco šoupnout na střední třídnímu, aby nenapsal do posudku náboženství, aby bylo dovoleno podat přihlášku a mít naději na přijetí na VŠ? Taky už nejsem nejmladší a tyto věci jsem prožil. Na vlastní kůži. Musel jste být velký pohlavár, když o ničem takovém nevíte. Nebo jste to vidět nechtěl?
[13] Vložil: občan, 23.9.2012, 10:11:29
12,nevím,kde jste žil.11 to snad napsal srozumitelně.Bývalý starosta ,a jiní,taky chodili do náboženství,a tituly dělali snad za Havla???Už se konečně z těch fantasmagorií proberte.Jestliže se oháníte náboženstvím,tak nelžete.Hřešíte.Je mi 60,a doufám že jsem žil tady,takže taky o tom něco vím.I váš idol Kasal,vykřikoval to stejné do médií,a protože znám jeho svazáckou minulost,na kterou jsem několikrát upozonil,a nejen jeho,padl sám.Lhát se nemá.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist