Dnes je 14. října 2019, svátek má Agáta, zítra Tereza.
  • Na obchvatu na křižovatce u Oslavice se něco zaměřuje?
  • Výstavba přechodu pro chodce aktuálně uzavřela pravou část obchvatu ve směru na Třebíč.
  • Koupaliště PALOUKY je připraveno na zimu.
  • Na ulici Záviškova se intenzivně pracuje. Uzavírka potrvá do 29. 11. 2019.
  • V DOMUSU skončil další prodejce...

Osobní pohovor aneb jak nepřijít o práci dřív, než ji získáte

OSTATNÍ - OD VÁS - 24. 10. 2012 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: internet

Jelikož se čím dál tím častěji potýkáme s nezaměstnaností, položila jsem několik otázek Ludvíku Reifovi, který před lety založil internetový katalog firem KDOMITOUDELA.CZ.


Pohovorů vedl již tisíce, a proto má k tomuto tématu co říci. K založení firmy ho přivedla vlastní zkušenost s tím, jak těžké je v dnešní době najít dobrého řemeslníka či kvalitní služby. Chtěl pomoci nejen sobě, ale i ostatním se lépe zorientovat na tomto trhu a dnes je velmi úspěšným člověkem podnikajícím na internetu.

 

1.Jaké máte zkušenosti s osobními pohovory?

Troufnu si říct, že po více než 16letech podnikání a na základě tisíce vedených pohovorů si člověk o lidech žádajících o práci udělá nějaký obrázek.

 

2. Jaký je pro Vás rozhodující faktor při osobním pohovoru? Zkušenosti, mládí, momentální dojem, nebo něco jiného?

Je to souhrn vícero faktorů. Zkušenosti nejsou automaticky patentem na rozum, mládí se vždy nerovná perspektivní zaměstnanec, atd. Nejhorší jsou Ti, kteří přichází s nataženou dlaní a svým projevem říkají: „Jsem tu, postarejte se o mě, dejte mi peníze a jistoty“. Já musím z člověka cítit chuť pracovat, ochotu učit se a pozitivní mysl.

 

3. U pohovoru je také velice důležitá řeč těla, to, jak je člověk oblečený, atd... Jak moc důležité jsou tyto faktory pro Vás osobně? Respektive, co může potencionální zaměstnanec udělat, aby na Vás zapůsobil?

Tak trochu jsem se již zmínil v předešlé odpovědi, ale budu konkrétnější. Proč si vůbec zaměstnavatelé zvou lidi na osobní pohovor, když už se vše dočetli v životopisu?

1. Na papír se dá napsat cokoli. Je dobré si pár věcí ověřit.

2. To, jak přichází uchazeč připraven, svědčí i o úrovni jeho zájmu.

3. Je to i možnost získat první zkušenost s uchazečem o práci.  To, jak přijde upraven, jak vypadá podání ruky, gesta, jaký slovník používá, dokáže o člověku říct opravdu hodně. Uvedl bych pár příkladů (těch špatných), jak může člověk přijít o práci dřív, než ji získá.  Pokud se mi někdo dostaví k pohovoru v teplácích a propoceném triku, tak asi nemá moc velký zájem uspět. Teď k tomu přidejte doprovod svého čtyřnohého miláčka a slova: „Jsem se psem na procházce, a tak jsem se stavil.“ Ani paní ověšena plnými nákupními taškami moc šancí nemá. Člověk, který neví, kam přišel a jakou pozici firma nabízí, neboť odpovídal na více inzerátů, nevzbudí zrovna důvěru ve své schopnosti.

 

4. Využívají lidé možnost rekvalifikace?

 Velice málo. Ochota lidí učit se něčemu novému je velmi malá. U mladých lidí převažuje domněnka, že to že vystudovali, jim automaticky zaručuje nárok na práci a alespoň průměrný plat (25 000,-). Starší generace s nějakou pracovní zkušeností hledá práci, kterou již vykonávali, ale za víc peněz. Ne novou práci, kde je vyšší platové ohodnocení, byla by to změna a oni by se museli něco nového učit.

 

5. Při Vaší práci se setkáváte s různými lidmi. Jaký typ lidí žádá o práci u Vás nejčastěji?

Možná by mohla tato otázka znít troch jinak. Jací lidé jsou dnes nejčastěji bez práce?

Určitě sem patří lidé s nízkým vzděláním, ale také s nízkou profesní znalostí, či schopností. I vysokoškolák nemusí byt dobrý v tom, co dělá.

 

6. Co může potencionální zaměstnanec udělat, aby zvýšil svou šanci najít si práci? Hodnotu na trhu práce?

Rozhodně to je vzdělávání se. Dnes jde vše rychle kupředu a pokud si někdo myslí, že to co se naučil, mu bude stačit například i za deset let, dělá velkou chybu. Na to ale většinou přijde až v okamžiku, kdy práci ztratí. Najednou zjistí, že je dobré umět trochu víc než ta dlouhá řada lidí bez práce. Zaměstnavatel rozhodně sáhne po člověku, který umí víc a líp.      

 

7. Manuální práce je čím dál tím žádanější, je pro mě tedy lepší odborná střední škola nebo učiliště než například gymnázium?

Vždy se říkávalo, že řemeslo má zlaté dno. Je to stará pravda, a proto raději vysvětlím „co tím básník chtěl říct.“ Kdo dělá své řemeslo dobře, bude mít vždy práce dost. Pokud se někdo rozhodne pro gymnázium, musí si uvědomit, že se jedná o obecné studijní zaměření a pokud ho nechce využít ke studiu na vysoké škole, ať studuje něco jiného s konkrétním zaměřením.

 

8. Dříve platilo pravidlo, že s vysokou školou mám práci zajištěnou. Dnes už to tak úplně pravda není. Myslíte si tedy, že studovat vysokou školu se vyplatí?

Tady je odpověď jednoznačná. Studium jsou informace a v dnešní době jsou informace to nejcennější. Ano, vysoká škola se vyplatí, pokud studujete proto, abyste byli lepší a ne proto, abyste ještě nemuseli do práce.

 

9. Má člověk, který nezná žádný cizí jazyk, vůbec šanci sehnat v dnešní době práci?

Funguje jedno jasné pravidlo, čím víc toho umíte, tím větší pravděpodobnost sehnat práci máte. A také lépe placenou. Cizí jazyk by měl v dnešní době být brán jako základ vzdělání a to nejen kvůli práci. Vždyť dnes i soused může být cizinec. 

 

10. Z důvodu nedostatku peněz pracuje téměř každý druhý penzista, je to podle Vás v pořádku?

Dnes se píše rok 2012, což je 23 let od zásadní, jak společenské, tak hospodářské změny, která u nás proběhla. Lidé, kteří dnes mají důchodový věk (odchází do důchodu) tuto událost zažili kolem svých čtyřicátin a ve větší míře by měli být připraveni na to, že pokud si sami nezajistili nějaké spoření či důchodové připojištění, z peněz od státu si spokojené penze neužijí. Lidé starší, kteří na to neměli ten potřebný čas, si zaslouží, aby o ně bylo na nějaké úrovni nesnižující jejich důstojnost postaráno. Dnes už je snad každému jasné, že pokud se o sebe nepostará sám, důchod od státu ho nespasí.

 

11. Práce "na černo" se objevuje čím dál tím častěji, co lidi vede k tomu, aby práci vykonávali i bez smlouvy?

Pokud pominu práci, jak jste řekla „na černo“ týkající se cizinců, nemyslím si, že by se nějak dramaticky situace na trhu práce změnila. To, že český člověk pracuje bez smlouvy, má nejčastěji dva důvody. Nic jiného mu již nezbývá z důvodů finanční tísně, anebo si rád přivydělá bokem k různým dávkám od státu a neřeší to.

 

 

12. Nedávno se objevil článek o tom, že není ani tak důležité, co člověk umí, ale jaké má sebevědomí. Z toho důvodu se na spoustě pozic objevují lidé, kteří jim vůbec nerozumí. Souhlasíte s tímto názorem?

To je snad možné jen ve státní správě nebo státní firmě. Ve firmě, která má soukromého vlastníka a ten chce, aby jeho firma prosperovala, si nemůže dovolit dát nějakou pozici někomu, kdo je sice sebevědomý, ambiciózní, ale nic neumí. Já rád pracuji s lidmi, kteří vědí, co chtějí, mají to správné sebevědomí, ambice a současně něco umí, nebo mají ochotu se učit a začít od zdola.

 

13. Vy momentálně hledáte toho správného člověka na pozici marketingového poradce pro Váš internetový portál Kdomitoudělá.cz. Jaké vlastnosti podle Vás odlišují průměrné marketingové poradce od těch nejlepších?

Nemusíme brát konkrétní pozici pro porovnání průměrného člověka od nadprůměrného. Myslím si, že zásady, která tu platí, jsou pro všechny a všude stejné, ať děláte cokoli. Je to myšlení a přístup. Vysvětlím. Každý z nás ve svém okolí najdeme člověka, o kterém můžeme říct: „To je negáč“. Na vše se dívá negativně, vše je špatně, nic nefunguje, atd. Taktéž najdeme pravý opak. Nikdy nemá s ničím problém, vždy s úsměvem a dobrou náladou. Co vám tyto dva typy lidí odpoví na otázku „Zvládneš to?“. Negáč: „Ne.“, druhý typ: „Ano.“ Kdo bude lepší? Nebyli bychom Češi, kdyby tu nebyla ještě jedna odpověď. Ta, která napadla asi většinu lidí, kteří se nechtějí řadit mezi „Negáče“ a ta zní: „Nevím.“ Nevím není ve skutečnosti žádná odpověď. Je to fakt. Nikdo z nás přece neví, co bude, co se stane, ale jen do doby, než to uděláme. Já bych tady použil citát, který mi visí v kanceláři na nástěnce. „Odborníci vědí sice přesně, proč něco nejde udělat, ale pak přijde nějaký pitomec, který neví, že to není možné a udělá to.“ Víte, kolik odborníků před léty tvrdilo, že Váňa nemůže vyhrát Velkou pardubickou? Nebo, ještě dřív, že nejde telefonovat bez drátů? Zkuste o tom přesvědčit někoho dnes. Je to jen v myšlení! Pokud se pro něco rozhodnu a věřím, že to dokážu, tak to dokážu. Na začátku jsem mluvil o dvou zásadách. Ta druhá je přístup, správný přístup, poctivý přístup. Teď možná velkou skupinu lidí zklamu. Někdo si mohl začít myslet, že stačí, když bude věřit, že vyhraje ve sportce a přistane mu na účet pěkně velká sumička peněz. Pozor! Já budu muset udělat ještě něco. Ano i pro to, aby člověk vyhrál ve sportce, musí nejdřív něco udělat. Vyplnit tiket, jít podat sázenku a ještě zaplatit. Jinak řečeno „Nejdřív dát a potom brát.“


Autor: A. Lenomarová

Publikoval: -kas-

Čtěte také

21. 5. 2019 - Členové apoštolské církve se tradičně zapojili do potravinové sbírky

V sobotu 18.5. proběhla po celé republice sbírka potravin pro potřebné, kterou pořádala Česká federace potravinových bank ve spolupráci s potravinovými řetězci.

16. 4. 2019 - Názor občana: Dopravní situace na ulici Družstevní

Jsem obyvatelkou ulice Třebíčská, maminkou dvou dětí 4 a 2 roky. Starší syn 4 roky chodí na MŠ Velox. Každý den absolvujeme pešky trasu po ulici Družstevní ráno do školky, a ve...

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

30. 6. 2019 - Srny zavítaly do Velkého Meziříčí

V sobotu ráno kolem 4:50 byly za garážemi na Čermákové ulici spatřen na vycházce srnčí pár (srna je vidět jen jako hnědý flíček za stromkem).


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist