NÁPOJE HOMOLA: 30 druhů RUMŮ!
Dnes je 24. září 2018, svátek má Jaromír, zítra Zlata.
  • Na Fajtově kopci proběhl 24. ročník Drakiády. Bohužel velmi nepřálo počasí.
  • První pohled na oblouk nového mostu přes Balinku na Třebíčské.
  • Hřiště v údolí pod Kunšovcem dostává obrysy.
  • Rozpustilou pohádku o třech loupežnících a Jazebabě viděly děti v sobotu odpoledne v Jupiter clubu.
  • Očekávaná výhra nad Odrou Petřkovice nepřišla. Fotbalisté FCVM doma opět pouze remizovali 1:1. Utkání přihlíželo 425 diváků.

Také letos proběhne ve Velkém Meziříčí Národní turnaj v boccie

SPORT - HANDICAP SPORT - 23. 1. 2013

Turnaj proběhne o víkendu 9. a 10. únorna na 3. ZŠ Školní.


OZP Cup v boccii je dlouhodobá (roční) soutěž. Vypisuje se v soutěžích jednotlivců BC1, BC2 , BC3 a BC4. Vítězem se stává ten závodník, který ve své třídě dosáhl během roku nejvíce bodů na bodovaných soutěžích v ČR. Vítěz v každé třídě získává putovní pohár. V případě že závodník 3 roky za sebou obhájí vítězství, pohár mu bude ponechán. Závodníci na prvním až třetím místě získávají diplom a medaili.

 

Ve Velkém Meziříčí se tento Národní turnaj v boccie, OZP cup I. kolo I.ligy ( nutno tento název uvádět všude v tomto znění, neboť OZP – Oborová zdravotní pojišťovna je generálním sponzorem) pořádá již několikátý rok a pod hlavičkou Tělovýchovné jednoty Březejc, o.s. po čtvrté, vždy z pověření České federace Spastic handicap.

 

Sjede se na něj cca 60 hráčů z celé ČR, včetně paralympijských madailistů z Londýna a Pekingu.

 

Mediálním partnerem turnaje je portál NOVINYVM.cz

 

Srdečně zveme  příznivce boccii. Přijďte podpořit svoje favority nebo se podívat, příjemně strávit čas ve sportovní atmosféře handicapovaných sportovců!

 

Co je boccia?

Boccia je sport podobný francouzské hře petanque.  Díky své povaze je velmi populární mezi lidmi s těžkým fyzickým postižením, a to zejména s dětskou mozkovou obrnou, traumatickým poškozením mozku či po mozkové mrtvici. Je také jediným sportovním odvětvím, kde tito lidé mohou změřit své síly na nejvyšší možné úrovni - na paralympijských hrách.

 

Základní rozdíl oproti hře petanque spočívá v herních míčích a povrchu. Míče jsou v případě boccii kožené, výrazně lehčí, větší a měkčí než těžké kovové koule používané při pentaque. Povrch hracího pole musí být rovný a hladký, jako například dlážděná nebo dřevěná podlaha v tělocvičně. Rozměry hracího pole jsou 12,5 m × 6 m.

 

Jednotlivci, kterým jejich pohybové omezení nedovoluje samostatně odhazovat míč, hrají s pomocníkem a hrací pomůckou – rampou, rourou (připomínající okap). S jejich pomocí umisťují míče do hracího pole. Asistent dle pokynů hráče nastaví sklon roury a hráč po ní spustí míč. Ten v některých případech drží jen svojí bradou, pokud mu to postižení rukou neumožňuje jinak.


Bocciu mohou hrát jednotlivci i družstva. Ke hře je potřeba 6 červených, 6 modrých a jeden bílý míček, tzv. “jack”. Cílem hry je umístit míčky své barvy co nejblíže bílému (cílovému) míčku.
 

Herní kategorie

V boccie neexistují pohlavní kategorie. Muži a ženy hrají v soutěžích společně v jedné kategorii. Rozlišují se věkové skupiny.

 

Třída BC1

Hráčům smí asistovat jeden spoluhráč, který musí setrvat ve vymezené oblasti alespoň 2 m za hracím boxem. Pomocník smí přistoupit a asistovat, je-li o to viditelným způsobem požádán hráčem. Tito pomocníci vykonávají úkony jako na příklad:

- seřízení nebo stabilizace hracího vozíku

- podání míče hráči    

 

Třída BC2

V této divizi soutěží hráči nemají povolenu asistenci pomocníka.

 

Třída BC3 (hráči používající pomocné prostředky)

V této divizi soutěží hráči s velmi těžkou pohybovou dysfunkcí všech čtyř končetin. Hráči nejsou schopni funkčního uvedení míče do pohybu a jsou závislí na pomoci nebo na elektrickém vozíku.
Hráči nejsou schopni vytrvalého stisku (úchopu) nebo uvolnění, ale mohou mít schopnost pohybu v paži. Funkční rozsah pohybu je však nedostatečný k tomu, aby umožnil důsledné umístění míče do hracího pole. Všem hráčům je povolena asistence spoluhráče.

 

Třída BC4

V této divizi soutěží hráči s těžkou pohybovou dysfunkcí všech čtyř končetin v kombinaci s chabou dynamickou kontrolou trupu, jež jsou jiného než mozkového původu, nebo degenerativně-mozkového původu. Hráč je schopen projevit dostatečnou zručnost k důslednému zpracování a odhodu míče do hracího pole. Je zřejmý chabý úchop a uvolnění, v kombinaci se špatným načasováním vypuštění míče a dotažení pohybu. Lze si také povšimnout nedostatečné kontroly hladkosti a rychlosti pohybu a synchronizace. Hráči nejsou oprávněni k asistenci spoluhráče.

 

OZP CUP

OZP Cup v boccii je dlouhodobá (roční) soutěž. Vypisuje se v soutěžích jednotlivců BC1, BC2 , BC3 a BC4. Vítězem se stává ten závodník, který ve své třídě dosáhl během roku nejvíce bodů na bodovaných soutěžích v ČR. Vítěz v každé třídě získává putovní pohár. V případě že závodník 3 roky za sebou obhájí vítězství, pohár mu bude ponechán. Závodníci na prvním až třetím místě získávají diplom a medaili.

 


Autor: připravil: -redakce-

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 6. 2018 - Mistrovství republiky v atletice se účastnili naši handicapovaní sportovci

Dne 24. června se na atletickém stadiónu v Bílině konalo Mistrovství České republiky České federace Spastic Handicap v atletice.

7. 3. 2018 - Východočeský pohár v bocci

V sobotu 3.3 2018 proběhlo v tělocvičně Tělovýchovné univerzity Pardubice Východočeský pohár v bocci určený především pro účastníky 3. ligy ve všech kategoriích.

23. 2. 2018 - Handicapovaní curleři z Velkého Meziříčí v Brně

Velkomeziříčské družstvo curlerů se 21.2. 2018 představilo na Olympijském festivalu v Brně v ukázkové sportovní exhibici.

2. 5. 2018 - Titul Mezinárodních Mistrů ČR 2018 v curlingu vozíčkářů patří curlerům z Handicap Sport V. Meziříčí

Ve dnech 28. a29. dubna se odehrálo v pražských Roztylech Mezinárodní Mistrovství české republiky v curlingu vozíčkářů.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
MUZEUM Velké Meziříčí hledá PRŮVODCE
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist