Dnes je 25. ledna 2020, svátek má Miloš, zítra Zora.
  • V bývalých technických na Třebíčské už vrtají piloty pro novou policejní služebnu.
  • Vánoční strom i celá výzdoba byly odstraněny.
  • Skvělou hru Chvála bláznovství nabídl meziříčským divákům v pondělí večer Jupiter club. V hlavních rolích se představili Martin Hofmann a Filip Blažek.
  • Chystá se odstranění vánočního stromu i celé výzdoby.
  • Katovna se dnes již popáté otevřela veřejnosti. Čeká zde na vás mnoho dobrého a zajímavého. Přijďte.

Jiřina Šiklová v Meziříčí mluvila o prezidentských kandidátech, novém papeži a církev. restitucích

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 22. 3. 2013 - komentářů 0

Po skončení akce Jiřína Šiklová podepisovala své knihy.
Po skončení akce Jiřína Šiklová podepisovala své knihy.
foto: -kaš-
Šiklová postupně okomentovava titulní stránky časopisu Respekt promínané na plátně.
Diskutovalo se i o bývalém prezidnetovi v. Klausovi.

Ve čtvrtek 21. března proběhl v Husově domě u Světlé další z večerů s hostem, tentokrát s přední českou socioložku PhDr. Jiřinu Šiklovou, kterou pozvala místní Českobratrská církev evangelická. Tématem setkání bylo - Naše země po prezidentské volbě.


Téma diskuze nebylo zvoleno náhodně. Dr. Šiklová byla o den dříve na exkluzivní předpremiéře filmu Hledá se prezident, kam byli pozváni lidé z různých táborů podporovatelů jednotlivých prezidentských kandidátů. „Film vřele doporučuji. Běžte se na něj podívat,“ dodala Šiklová.

 

Úvodní část povídání socioložky byla spojena s komentáři interaktivního promítání titulních stran týdeníku Respekt. Jako první se na plátně objevili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. „Co bych k tomu dodala. Spoustu věcí jsem děla pro tým Karla a Zemana jsem kdysi na škole učila,“ řekla na úvod J. Šiklová. V prvních přímých volbách všichni kandidáti prý přišli o velkou část soukromí, na což v českých zemích nejsou mnozí připraveni. Nad prohrou svého favorita Šiklová nesmutní, ale čeho lituje je malé útočnosti jeho kampaně, Karel působil spíše defenzivně. Novému prezidentovi Miloši Zemanovi přeje Jiřina Šiklová, aby přestal pít, a dále se obává jeho snahy převést svůj vliv na poloprezidentský systém. „Miloš je velice chytrý a jako jednomu z mála mu nejde o peníze, ale o vliv. Nebude krást, a to je taky důležité.

 

Sporným a citlivým tématem byla také novoroční amnestie prezidenta republiky. Podle Šiklové jsou mnohem horší skutečností nikoliv propuštění vězni, ale tzv. abolice neboli zastavení a očištění lidí z vyšetřovaných kauz."Lidé se mohou soudit znovu, ale musí dohledat všechny důkazy a na obviněné se pohlíží jako na prvotrestané a to je složité, mnozí to vzdají. Týká se to 50 tisíc případů a to je zlé," dodává Šiklová. Velmi sporný je podpis premiéra pod amnesií, ten totiž nebyl nikde zaprotokolován, ačkoli je to standardní procedura u všech premiérem podepsaných listin.

 

A co Jan Fisher? „Toho chlapa je mi upřímně líto,“ reagovala na portrét prezidentského kandidáta J. Šiklová. Podle ní byl velmi úspěšný premiér, ale protože neumí mluvit, neměl se vůbec voleb účastnit, navíc má teď velké dluhy, které nemůže obyčejný člověk splatit. Doplatil na důvěru ke svým sponzorům.  „Za prezidenta bych ho nechtěla, i když možná místo Zemana? Kdo ví…

 

Co říkáte na nového papeže Františka? „Je mi docela sympatický a hlavně oceňuji, že je z mimo evropského regionu. Je hezké, že mluví o chudobě, ale to jsou jen obecné proklamace,“ řekla Šiklová. Rozhodně by se nový papež neměl nechat zatáhnout do polického boje o Británie a Argentiny o Falklandy, to byla obrovská hloupost míní socioložka. Jinak jezuitský řád, ke kterému se František hlásí,  je v současné době jeden z nedynamičtějších řádů v církvi.

 

Církevní restituce? „Problémem je, že ani já ani ostatní se v tomto tématu nevyznáme. Je potřeba to lidem vysvětlit. Naprosto špatná prezentace jednak ze strany církví, ale i vlády.  Zákon je to už z roku 1991. Na Slovensku prošel a nic se nedělo. Když si vezmete koli peněz se protočí v hernách nebo fotovoltaice, tak restituce jsou nula nula nic,“ dodala Šiklová. Dále zaznělo, že některé kláštery už půdu zrestituovaly dříve a někde s ní úspěšně hospodaří, jinde méně úspěšně. Lidé prý například neví, že katolická církev, která má podle zákona restituovat nejvíce, se dobrovolně rozhodla nabídnout podíly ostatním církvím. I přesto někteří zástupci církví veřejně prohlašují, že s těmito restitucemi nechtějí mít nic společného a nejsou jednotní. Po Velikonocích vyjde v místním týdeníku velký rozhovor s oběma zdejšími faráři na téma církevních restitucí ve Velkém Meziříčí. Čtenáři dostanou odpověď na to, čeho se u nás budou restituce týkat a jaký postoj k tomu mají oba pánové.

 

Dále se hovořilo o Václavu Havlovi, Václavu Klausovi, Davidu Rathovi, kuponové privatizaci, životní úrovni důchodců v Čechách a ve světě, vzpomínalo se na těžké dětství kamaráda Karla Schwarzenberga. Šiklová se zastala novinářů, na které zaútočil nový prezident v inauguračním projevu a v této souvislosti dala k dobrému citát: „Nenadávej na zrcadlo, máš-li křivou hubu“. Zavzpomínala na nedávno zesnulého kamaráda psychologa Slavomila Hubálka a sociologa a bývalého politika Rudolfa Batťka.

 

Dr. Jiřina Šiklová na závěr odpovídala na individuální otázky hostů, okomentovala své knihy, které si posléze měli možnost návštěvníci zakoupit a nechat podepsat přímo od autorky samé.

 

A jaké budou další večery s hostem ve farním Husově domě?

 

  • V květnu je předběžně domluvený host prof. Vladimír Smékal, který má přednášet o slušnosti a noblese.
  • V červnu to má být český novinář, šéfredaktor týdeníku Respekt, šéfkomentátor Hospodářských novin a vedoucím přílohy Orientace v Lidových novin Tomáš Němeček - téma média v dnešní společnosti.
  • Poslední týden v září přijede český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog a spisovatel Marek Orko Vácha.

Autor: -kaš-

Publikoval: -kas-

Čtěte také

18. 9. 2019 - Velkomeziříčská ODS má nového předsedu

Poté co v srpnu Radovan Necid vyhrál výběrové řízení a stal se ředitelem Krajské správy údržby silnic Kraje Vysočina dodržel svůj slib.

8. 11. 2019 - Soutěžní dopoledne DEN BEZ BOLÍSTEK pro mateřské školy

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 se ve velkém sále Jupiter clubu VM konala dopolední soutěž „Den bez bolístek“, zaměřená na prevenci nebezpečí úrazů dětí ve věku 3-6 let.

31. 5. 2019 - Dobrovolníci pomáhali na Kociánce v Březejci

Stejně jako každý rok, tak i letos patří velké poděkování zaměstnancům organizací, kteří se zapojili do akcí „Dobrovolnický den“.

10. 9. 2019 - Letošní měřínský živý betlém bude poslední

Tímto Vás zveme na poslední ročník MĚŘÍNSKÉHO ŽIVÉHO BETLÉMU, který se bude konat 24.12.2019 v 10:00 hod. a ve 20:30 hod. v Měříně, na tradičním místě, na prostranství blízko kostela.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist