Dnes je 18. října 2019, svátek má Lukáš, zítra Michaela.
  • Ulice Pod Strání je již osazena značkou ZÁKAZ VJEZDU.
  • Omezení pod viaduktem skončilo. Přechod je hotov.
  • Svah před katovnou se mění.
  • Divadlo Járy Cimrmana zavítalo ve středu večer do Velkého Meziříčí. S velkým úspěchem uvedlo hru Záskok.
  • Přechod pro chodce pod viaduktem je již označen.

Slavíme naše osvobození

OSTATNÍ - OD VÁS - 8. 5. 2013 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: Jiří Michlíček

A to již několik let osmého května, tedy den před devátým květnem, kdy byla osvobozena Praha. Podle historických pramenů končilo osvobozování našeho hlavního města na Zbraslavi devátého května po 21. hodině.


Při sledování naší veřejnoprávní televize, jsem se však dozvěděl, že devátého května již byla Praha osvobozena našimi obyvateli, s pomocí Vlasovců a Rudá armáda tak svým příjezdem do svobodného města jen přispěla k všeobecné radosti. Zdá se, že kromě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTRK), pracuje pro naši placenou televizi i Ústav pro revizi dějin (ÚPRD), jinak si takovou neznalost dějin nedokážu vysvětlit. Vždyť tohoto klidného dne, zemřelo jen v prostoru Smíchov-Barrandov-Zbraslav nejméně 47 našich občanů a v okolí Prahy i přímo v ní na pět set sovětských vojáků, z nichž většina je pohřbena na Olšanských hřbitovech či na pohřebišti v pražském Chodově.

Nechápu, proč se lidem neustále vtloukají do hlav nepravdivé informace, ať jsou o konci války, o jejím vzniku, či o desetiletích po ní. Stejně tak nemohu pochopit, proč vynakládá stát desítky milionů na provoz tak zbytečné instituce, jakou je právě ÚSTRK. O jehož existenci pochybuje i Petr Uhl (v kterém snad nikdo nevidí komunistu), který doslova napsal. Zákon o ÚSTRK je postaven na požadavku, aby ústav nestranně zkoumal a hodnotil zločinný komunistický totalitní režim, antidemokratickou a zločineckou činnost orgánů státu, zejména jeho bezpečnostních složek a zločinnou činnost Komunistické strany Československa, jakož i dalších organizací založených na její ideologii. Všechny státněsocialistické organizace po celou dobu čtyřiceti let tak zákon označuje za totalitní a zločinné. S tímto zákonným zadáním je však jakékoliv zkoumání nemožné, natož pak nestranné.

 

Osobně zcela kašlu na to, jak se po majetkovém převratu urychleně měnili názvy ulic i data státních svátků v našich kalendářích. Volno máme sice osmého, ale já si na konec hrůz druhé světové války vzpomenu až devátého, jak jsem byl celý život zvyklý a jak jej slavili moji rodiče i prarodiče. Vzpomenu s úctou na všechny, kteří v ní padli, ať to byli vojáci od nás, z východu, nebo ze západu, zaslouží si ji všichni bez rozdílu. Vzpomenu i na to, že obětí válek neustále přibývá a také na to, kdo je rozdmýchává a komu nesou užitek.


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -kas-

Čtěte také

10. 3. 2019 - Reakce občana na článek k protestům žáků středních škol

Přinášíme vám reakci občana Velkého Meziříčí na předešlý článek **2**Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol....**2**

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.

14. 5. 2019 - Tak jsme se opět zviditelnili…

Tak jsme se opět zviditelnili a to rovnou v televizních zprávách. Naši novou „hadí“ silnici nám musí závidět celá republika. Proč se vlastně ona klikatice na Třebíčské objevila?


Komentáře ke článku

Počet komentářů 16.

[1] Vložil: ;), 8.5.2013, 20:26:40
Válka v Evropě skončila 8. května 1945, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil. Ovšem Rudá armáda dorazila do Prahy 9. května. Slaví se tedy oficiální datum porážky nacistického Německa. Skutečně poslední výstřely WWII v Evropě zazněly až někdy 12. května ve středních Čechách. Nemyslím, že se někomu něco vtlouká do hlavy, datum je takhle určené, ačkoli pro ČR válka končila opravdu o něco později.

Co se týče období 48-89: jestli je socialismus nacionální či internacionální, je skutečně jedno. Důsledky jsou stejné, miliony mrtvých a potlačená svoboda.
[2] Vložil: Tom, 10.5.2013, 14:22:39
A celosvětově skončila válka pane Klemente až krátce po kapitulaci Japonska 2. září 1945. Hezké, pojďme si tady přehazovat data. Ale o čem vlastně ten článek je?
[3] Vložil: R.Dodo, 10.5.2013, 19:25:30
Mily Tome,jestli jsi mali¢ko vnímavý,a četl jsi celej članek až do konce?Tak jsi určirtě pochopil,o čem vlastně pan Klement psal.Můj názor je,že pokud nevíš,kdy byla osvobozena neše vlast a pleteš do toho Japonsko,domnívám se,že snad nejsi ani Čech.Sajonara. Ps:chodils vůbec do školy?
[4] Vložil: Tom, 10.5.2013, 23:45:29
Tak tedy když si tu budeme hrát na čísla, naše vlast byla osvobozena později. Nejde jen o to, kdy vstoupili Sověti do Prahy.
8. květen slavíme kvůli konci sv. války v Evropě, není to nějaký výmysl, je to úzusem stanovené datum, aby se předešlo takovým dohadům, kde že to vyletěla z které zbraně poslední kulka. Nelíbí se mi ten věčný páně Klementův kverulantský tón jeho článků. Kdyby tak někdy napsal něco pozitivního.
[5] Vložil: kája, 11.5.2013, 08:33:41
Ke 4: Je jenom prospěšné, že autor nejen tohoto článku vyjadřuje vůli většiny nespokojených občanů této země. V době, kdy se stále neinformuje objektivně, z posledních relací k výročí osvobození je oznamováno, že jsme byli osvobozeni ze západu. Kdo nesl tíhu bojů a za jakých obětí, není žádoucí připomínat. Co by asi autor měl napsat něco pozitivního? Že se máme dobře, sociální dávky jsou nadprůměrné a vypláceny včas, je práce a zdravotnictví je bezplatné podle ústavy, mladí rodičové a jejich děti se mají lépe než my.... Nevím, kam bych měl zařadit toho odvolaného Hermana.Mezi Tisa, Hlinku, Plojhara nebo statečného kněze z Lidic? Kde jsou výstupy z jeho působení? Rád se seznámím s pozitivními výhodami z pohledu menšiny, t.j. spokojenými občany.
[6] Vložil: V.N., 11.5.2013, 21:29:22
Vojáci Sovětského svazu,Spojeného královsví.USA-zde New Zealand,Australia,Tunesia,Nevacho,USA,Kyrgizie,Gruzie a mohl bych pokračovat tito všichni zařídili že tady jsme a můžeme se vůbec vyjadřovat!Zapomenout na ROA nejde ale konec války bojovali proti partyzánům a když víděli že Německo nevyhraje tak šli zase zpátky.Historicky je to tak!V.N.
[7] Vložil: V.N.n, 11.5.2013, 22:51:47
Znal jsem pana Shwarcernberka v roce 1994 seděli jsme spolu na baru Na Jezerce a já mu povídám roztrhnu mu věc A MYSLEL JSEM Ministra obrany a on povídá pane kolego počkejte?
[8] Vložil: Tom, 12.5.2013, 21:45:24
K pětce: Co to znamená "SE neinformuje objektivně"? Kdo je to "SE"? A kdo tvrdí, že nás osvobodil jen západ? U nás ve vísce s ODSáckým zastupitelstvem má na každé výročí socha sovětského vojáka květinový věnec u nohou stejně jako socha legionáře z první světové.
Tíhu bojů nesli v Evropě všichni, navíc se u nás do války nakonec zapojili i Američani, kterým mohla být nějaká Evropa u zadnice.
Pozitivního by autor mohl říct už jen třeba to, že si může svobodně na internetu na cokoli kdykoli stěžovat a nedošlápne si na něj za to žádná obdoba STB. Některým to ale pořád není dost.
Sociální dávky nemají být nadprůměrné, nejsou platem, ale výjimečnou státní pomocí. Práce není starost státu, práce má v prvé řadě vést k smysluplné činnosti a musí tedy reflektovat poptávku po výrobcích a službách. Zdravotnictví je tisíckrát omletá písnička, kterou ukončil ústavní soud a kterou po volbách myslím už ani socani nebudou znovu tolik akcentovat. Mladí rodičové se těžko budou mít líp než vy, kteří nenesete břímě zodpovědnosti za malé nesamostatné výdělečně nečinné děti.
Co já vidím za pozitiva:
Státu dnes není nic do mého soukromí oproti stavu před r.1989. Nikdo mě nekádroval při nástupu na VŠ, jestli jsou moji rodiče dělníci nebo kulaci. Nemusím stát frontu na toaletní papír, protože by nebyl (- ohraná, ale přesná charakteristika centrálně plánovaného hospodářství). Ceny lecčehos jsou možná relativně vysoké, ale když něco potřebuji, našetřím si a koupit si to můžu. Nemusím potají shánět bony a stát frontu na automatickou pračku předem neznámého typu, barvy a rozměru. Nemusím promrhat rok na vojně.
Není tady sice všechno ani zdaleka dokonalé, ale většinu věcí mi neřídí stát, řídím si je sám.
[9] Vložil: kája, 14.5.2013, 08:20:17
Oslavy konce 2. sv. války jsou za námi. Tak třeba "SE" na toto téma v Magazínu HN z 10.5. objevila fotografie sovětského tanku s osvoboditeli Prahy. Pochopitelně bez nějakého komentáře ke konci války. Ale hned po fotografii na čtyřech stránkách příběh ruské kolaborantky s německou armádou Varvarou. Je vidět, že asi až na dvoje noviny, zbytek vydavatelství je v držení cizinců. Tíhu bojů opravdu nesli všichni, tak třeba druhá fronta, kdypak byla otevřena? Válečná pomoc placená ve zlatě .. Pozitivní podle Toma je to, že v některých rodinách nadané děti nemohou z ekonomických důvodů jít na vysokou, protože rodiče nato prostě nemají! A že nemohli všichni studovat? To je také obehraná píseň. Osobně jsem žádné bony nepotřeboval, jak tvrdí jeden, lepší je stát tu frontu třeba na jízdní kolo než na Úřadu práce. A vojna? To by dnešním mladíkům jenom prospělo. To že dřív se nebral ohled na členství v pol. stranách, je známo, jak v sousední vísce měl nadstandartní vztahy člen KSČ s členkou ČSL a nikomu to nevadilo. Plně se ztotožňuji s nedávnými rozhovory s režisérem Troškou, četli jste je?
[10] Vložil: Tom, 14.5.2013, 22:53:24
Předpokládám, že Magazín HN není jedinou povolenou tiskovinou v ČR. A pokud i tak nemůžete najít vhodný deník nebo magazín, nic vám nebrání založit vlastní. Stačí registrace na min. kultury. A vytvoření webové stránky je ještě snadnější. Zkrátka dneska už neexistuje nic jako Hlavní správa tiskového dohledu, v psaní máte volnou ruku.
Pokud myslíte západní frontu, taky ji tak třeba nemusel otvírat nikdo. Američanů se nějaká válka v Evropě vlastně netýkala, mohli si jen zaválčit s Japonskem a na nás hodit bobek.
Nadané děti (ty skutečně nadané) mají šanci získávat různá stipendia - ať ubytovací, sociální nebo prospěchová. Studenti jsou často schopní si najít brigádu a provozovat ji při studiu. Sám jsem chodil na brigády prakticky od 16 let a zvolna přešel do zaměstnání.
Vojna - ztracený rok života. A bez užitku, když uvážíme, že uděláme vojáky z nekvalifikovaných lidí. Ti navíc za rok odejdou a do případného válečného konfliktu zakrní, protože se během řekněme 20 let armáda dvakrát přezbrojí. Vy byste investoval peníze ve své firmě do takové neefektivní pracovní síly?
Nejsem si jistý, jestli chci číst rozhovory s panem Troškou. Radši si ho spojuji s pohádkami a komediemi než s politikou.
[11] Vložil: František, 16.5.2013, 10:40:09
Pane Klimente, nevím, proč se tak rozčilujete. Ono to slavení 8. nebo 9. května v podstatě vůbec nesouvisí s osvobozením Prahy (bojovalo se v ní ještě 11.5.), ale s tím, že 8.5. vydal Karl Dönitz jako říšský prezident (Hitler již byl mrtev) rozkaz ke kapitulaci, což většina Evropy vnímá jako konec války. 9.5. pak byl v Berlíně slavnostně podepsán dodatečný protokol o bezpodmínečné kapitulaci, což jako konec války nejspíš vnímal Sovětský svaz. Ten původní protokol o kapitulaci byl podepsán již 7.5 v Remeši, ale nebyly u toho sovětští zástupci.
Vlasovci pomáhali Praze od 5. května (doufali, že do Prahy dorazí američané). Sovětské tanky dorazili až toho 9.5.
Zdroje: cs.wikipedia.org/wik…
www.ceskatelevize.cz…
cs.wikipedia.org/wik…
[12] Vložil: Vladimír N., 16.5.2013, 20:37:37
Martin má svoji pravdu tak v 60% a co ti mrtví ve Velkém Meziříčí 7.5.1945 po náletu Sovětského letectva kdy špatně vyhodnotili situaci a chtěli Němce ve Velkém Meziříčí takto zničit ano chyba řeknete válka a co Hrotovice ještě větší hrůza takže válku začali fašisté a ostatní nesli ty následky včetně omylů!S Martinem ale souhlasím v jeho názoru ovšem pokud jsem ho správně pochopil že v Afgánistánu,Iráku se bojuje taky za VM.
[13] Vložil: Vladimír N., 16.5.2013, 20:37:45
Naprosto souhlasím s názorem zn "František" takto to opravdu bylo a jsem rád že to někdo takhle fundovaně a s přehledem rozebral a napsal tak zn. "Františku" jen tak dál!LN.
[14] Vložil: V.N.n, 16.5.2013, 21:53:36
Ptal jsem se pana Koláře je mě povoleno zde něco psát a to chci a týká se to velkomeziříčského učitele plavání a tělocviku v Tasově jmenoval se Jaromír Bouř rok 1945.5.,měl pouta za hlavou a skočil do Oslavy v poutech,plaval 40 metrů opakuji40metrů pod hladinou Oslavy a německý důstojník dal pokyn vojákovi a ten ho v prostoru dnešní POEX dvěna ránama s pušky zastřelil.
[15] Vložil: V.N.n, 17.5.2013, 07:41:56
Jsem občan Tasova a nechci se plést do věcí Velkého Meziříčí přesto si myslím že by mohla být alespoň jedna ulice ve městě Velké Meziřčí Jaromírova?/myslím Jardu Bouře/
[16] Vložil: V,N., 25.7.2013, 09:37:30
Dále si myslím aby ulice Frantioškov se přejmenovala na Jaromíra Bouře tzn Bouřova!L.N.Děkuji.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist