Dnes je 14. října 2019, svátek má Agáta, zítra Tereza.
  • Na obchvatu na křižovatce u Oslavice se něco zaměřuje?
  • Výstavba přechodu pro chodce aktuálně uzavřela pravou část obchvatu ve směru na Třebíč.
  • Koupaliště PALOUKY je připraveno na zimu.
  • Na ulici Záviškova se intenzivně pracuje. Uzavírka potrvá do 29. 11. 2019.
  • V DOMUSU skončil další prodejce...

Beskydská sedmička 2013

OSTATNÍ - OD VÁS - 19. 9. 2013 - komentářů 0

Beskydská sedmička 2013
Beskydská sedmička 2013
foto: archiv autora
Tak, jako se každý rok těší spousty prvňáčků na svůj první školní den, se těší i extrémní sportovci na první zářijový víkend, kdy proběhne Beskydská sedmička.


A stejně jako se školákům vyšších ročníků do školy tolik nechce i zkušení bésedmičkový  matadoři s napětím očekávají, co jim letošní ročník přinese. Tento extrémní horský maraton již čtvrtý rok láká šestého září sportovce z ČR i okolních států poměřit své síly. Závod je rozdělen na kategorii sport, která je povinná pro registrované sportovce a kategorii hobby, pro amatérské závodníky.

 

V deset hodin večer odstartoval z náměstí v Třinci do závodu i hobby tým z Velkého Meziříčí pod názvem Dračice a Drakouš ve složení Jitka Plašilová a Míra Kosour. Novinkou tohoto ročníku bylo startovní a cílové foto, kde si každý závodník mohl porovnat, jak se vyčerpání projevilo na jeho tváři.Náš tým se už od začátku snažil držet na čele závodu. Po krátkém úseku třineckými ulicemi jsme se dostali pod sjezdovku na vrchu Malý Javorový. Tam nás čekalo první velké stoupaní, které prověřilo síly všech závodníků. Při doběhu pod sjezdovku, jsme s úžasem pozorovali, jak světla čelovek prvních sporťáků mizí na vrcholu kopce. To naznačovalo, že tempo letošního závodu bude pekelné. První kopce Javorový 1032 m a Ropice 1081 m jsou za námi a sbíháme na Morávku, kde je první občerstvovací stanice (dále OS). Rychle doplníme vodu, sníme pár kousků ovoce a běžíme dál. Čeká nás Travný, který se tyčí do výšky 1203 m.Tma a prudké klesání po kamenitých cestách dává zabrat našim kolenům a kotníkům.

 

Už teď víme, že i letos bude sedmička hodně bolet. V dohledu je OS Krásné a po pár minutách, potřebných na doplnění energie, stoupáme na Lysou horu. Nádherná, 1322 m vysoká hora nás nezlomila, dokonce jsme tu o dvě hodiny dřív jak loni. Bohužel ani letos nemáme čas se kochat nádhernou scenerii beskydského svítání. Ranní Ostravice nás vítá teplotou okolo 7° C. Na místní ZŠ je pro závodníky připravena teplá polévka, na kterou se těšíme celé klesání z Lysé hory. I když polévka v kelímku není nic pro labužníky a prsty marně lovíme poslední nudle, zahřeje a uklidní rozbouřený žaludek. Před námi je ranním sluncem zalitý Smrk a čeká nás největší a nejprudší stoupání tohoto závodu. Skoro kilometr dlouhé „schody“ Nad Holubčankou se stoupáním až 33% jsou opravdu zážitek. Navíc nás trápí zraněná kolena a tak místo s časem bojujeme hlavně se svým tělem. Sestup z 1276m vysokého Smrku do Čeladné je pro nás utrpení, ale ani na okamžik neuvažujeme o odstoupení ze závodu. Ani tady se nezdržujeme a pokračujeme na 1206 m vysoký Čertův mlýn. Tou dobou se od pořadatelů dozvídáme, že první sporťáci už jsou v cíli. Čas vítězného týmu 11h 49min o víc jak hodinu překonal loňský vítězný čas.

 

Nás čeká ještě asi 30 km náročné tratě. Na prosluněných Pustevnách teplota ostře kontruje rannímu chladu. U Libušína se rozhodujeme, zda pokračovat po zkrácené trase, nebo dolů na Ráztoku. Po krátké poradě je jasno, zkrácená trasa by nás stála cenné umístění ve výsledkové listině, o které přes zranění stále bojujeme. Nutíme svá těla do dalšího sestupu a přes Ráztoku vystupujeme na Radhošť,jejíž vrchol je ve výšce 1129 m. Na cestě potkáváme stále víc závodníků, kteří při chůzi ulevují svým bolavým kloubům a než sportovce, připomínají spíš zrezlé návštěvníky z vesmíru z filmu Četník a mimozemšťané. V jejich očích se však zračí odhodlání dojít až do cíle a nenechat se beskydskou sedmičkou pokořit. Přes sedlo Pindula, kde je poslední OS, vede cesta na sedmý vrchol a tím je 917 m vysoký Velký Javorník. Opět závidíme turistům, kteří sedí před restaurací nebo se kochají pohledy z nově postavené rozhledny. Nás však čeká prudké klesání, které nesnesitelně trýzní těžce zkoušené kolení vazy. V dálce se ale ozývá hluk, který připomíná fotbalový stadion, kde každou minutu padne gól. To zaplněné frenštátské náměstí vítá přibíhající závodníky. I my přidáme do kroku. Ulice jsou ozdobeny kresbami žáku místních ZŠ na téma beskydské sedmičky. Lidé na ulicích zastavují a tleskají probíhajícím účastníkům závodu. Zapomínáme na bolest a užíváme si ohromnou euforii, která nás v posledních metrech provází. Poslední křižovatka a před námi je CÍL. Po schodech stoupáme na vrchol, který připomíná horu K2 a je na něm popsána celá trasa závodu. Odtud máváme zaplněnému náměstí, které aplauduje.

 

Přemýšlím, kolikrát už tito lidé museli tleskat, každou chvíli přibíhají další a další závodníci. Závod, který měří 89 km a má převýšení 4800 m jsme dokončili celkově na 204. místě s časem 20h 24min. V naší kategorii jsme obsadili skvělé 28. místo. Celkem spatřilo cílovou pásku jen 1010 z 1468 týmů. Každý třetí tým odstoupil, což jen potvrzuje náročnost závodu. I když nás beskydské kopce pořádně potrápili a start na dalším ročníku jsme rezolutně odmítali, už teď nám v hlavě hlodá myšlenka se na start znovu postavit a porvat se s obtížnou tratí beskydské sedmičky.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat Zdeňkovi Krčálovi, který nám po celý víkend poskytoval technickou a hlavně morální podporu a dále všem našim kamarádům, kteří nám na dálku fandili.


Autor: Míra Kosour

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

dscn1467.jpg  dscn1479.jpg  dscn1482.jpg  p1310470.jpg  p1310481.jpg  p1310482.jpg  p1310489.jpg  p1310497.jpg  p1310501.jpg  p1310531.jpg  

Čtěte také

23. 4. 2019 - Ještě žiju

Je to již nějaký ten čas, kdy jsem se naposledy písemně vyjádřil k nějaké události, či komentoval problém. Na dotazy proč tomu tak je, jsem odpovídal – „Vždyť není nic nového ke...

10. 3. 2019 - Reakce občana na článek k protestům žáků středních škol

Přinášíme vám reakci občana Velkého Meziříčí na předešlý článek **2**Ekocentrum Chaloupky k protestům žáků středních škol....**2**

28. 6. 2019 - Poděkování všem zaměstnancům MŠ Mírová Velké Meziříčí

Každý z nás v životě absolvoval docházku do předškolního zařízení, někdo s odporem, někdo s radostí. Na letošní zahradní slavnosti tradičně pořádané Mateřskou školou Mírová, jsme se s ostatními rodiči shodli, že...

14. 5. 2019 - Tak jsme se opět zviditelnili…

Tak jsme se opět zviditelnili a to rovnou v televizních zprávách. Naši novou „hadí“ silnici nám musí závidět celá republika. Proč se vlastně ona klikatice na Třebíčské objevila?


Komentáře ke článku

Počet komentářů 3.

[1] Vložil: Jirka, 24.9.2013, 21:54:20
Smekám. To je Brutus.
[2] Vložil: Martina, 25.9.2013, 09:37:25
Gratuluji, krasne umisteni. Doufam, ze to jednou taky zaziji.

[3] Vložil: Míra, 27.9.2013, 14:56:13
Díky :-) , pokud by někdo měl zájem se B7 zúčastnit, tak se rádi podělíme o zkušenosti.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
EZH, a.s. - hledáme zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist