Dnes je 18. ledna 2020, svátek má Vladislav, zítra Doubravka.
  • Katovna se dnes již popáté otevřela veřejnosti. Čeká zde na vás mnoho dobrého a zajímavého. Přijďte.
  • Jedna z dalších mnoha nehod na obchvatu na Třebíč u obce Oslavice.
  • Dopravní info opět označuje nehodu úplně jinde než je. Stala se na křižovatce na obchvatu mezi Velkým Meziříčí a obcí Oslavice
  • 15.01.2020 18:40-Technická Pomoc - Odstranění stromu - Horní Heřmanice ➡️ Telečkov - Odstranění stromu z komunikace. Zasahující jednotky SDH Velké Meziříčí
  • Tým HHK ve středečním derby vyklepal bítešský Spartak vysoko 7:0.

Trochu objektivity

OSTATNÍ - OD VÁS - 4. 1. 2014 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: Jiří Michlíček

Aby mohl být člověk objektivní, měl by si shánět informace z různých pramenů a neměl by být ideově zaslepen. To si uvědomuji vždy, když čtu a nebo slyším odsuzování někoho, či něčeho, bez kousku objektivnosti.


Naposledy to bylo odsouzení Marty Semelové za to, že vychvaluje 40 let „komunismu“ a klaní se u hrobu Gottwalda. Proto je prý stalinistkou. Nebudu se zabývat zřejmým nesmyslem, jakým je tvrzení, že jsme snad někdy žili v komunismu. Ponechám stranou i pocty prvnímu dělnickému prezidentovi. Této osobnosti našich dějin lze zajisté vytknout to, že se neubránil tlaku ze strany Sovětského Svazu a přijal u nás jejich poradce, kteří byli asi až příliš ideologičtí. (Nazvat ho však diktátorem, jak to učinili na ČT, je manipulování s historií.)

 

Rád bych se věnoval onomu vychvalování té hrozné socialistické éry našeho státu. V tom zločinném režimu se tehdy nejen modernizovaly staré byty, ale hlavně se budovaly nové. Stavěly se nemocnice, školy a školky, přehrady, železnice a moderní průmyslové podniky. Neexistovala nezaměstnanost a bezdomovci, a jestli byl malý výběr zboží, pak bylo alespoň cenově dostupné všem. Stát nabízel zaměstnancům rekreační pobyty a jejich dětem pionýrské tábory u nás i v zahraničí. Každý týden jsme si mohli koupit novou knihu a kdykoli si zajet do divadla, či na operu. Československo nebylo zadlužené a jeho majetek rozkrádají „politici“ dodnes.

 

Je stále více lidí, kteří vzpomínají na minulost nikoli s despektem, ale s respektem. Je tedy evidentní, že je stále více „stalinistů“, alespoň dle výše uvedeného pravidla.

 

Ačkoli se snažím být objektivní, jsem i já pro někoho stalinistou, když hledím s obavami do možné budoucnosti, kterou se nám snaží nalinkovat vrchnost dle vzorů ze západu. Při sledování různých filmů zpoza moře se těchto vzorů přímo hrozím. Lze se v nich dozvědět, jak „fungují“ věznice pro mladistvé, jejichž soukromí majitelé přímo prahnou po klientech, na které dostávají od státu tučné příspěvky, které však nepoužívají pro zpříjemnění jejich pobytu v těchto zařízeních, ale které jdou do jejich kapes. V každé detektivce vidíme korupci policie a politiků a ve filmech, či seriálech z nemocničního prostředí je patrné, že hlavní je zisk a o pacienta až tolik nejde. Poučení o tom, jak se na západě chová showbyznys k mladým hvězdičkám, se objevilo i v komedii Alvin a Chipmunkové. Vysát z nich co je jen možné a když jsou téměř na dně, dát jim něco na povzbuzení. Chipmunkové dostali pouze kafe, ale na čem „ujíždějí“ dětské hvězdy se dozvídáme téměř denně.

 

Nemohu si pomoct, ale když srovnám objektivně minulost reprezentovanou socialistickým Československem s přítomností a možnou budoucností našeho státu, pak klady minulosti, které dávali člověku jistotu a kvalitu života, prostě převyšují stav, kde se peníze mnohých dostávají do rukou jedinců a kde jedinou jistotou člověka je, že jednou umře…


Autor: Martin Klement, Mostiště

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 8. 2019 - Postřeh čtenáře: Nedávno nákladně opravená dálnice se znovu demoluje

Před necelými deseti lety kus opravené dálnice u Mc Donalda směr Brno se opět bourá kvůli modernizaci.

30. 7. 2019 - 700 let Řádu rytířů Kristových

V sobotu 27. 7. 2019 proběhla ve výstavním sále velkomeziříčského muzea slavnostní vernisáž výstavy k sedmistému výročí Řádu rytířů Kristových. V několika vitrínách jsou vystavené předměty mapující bohatou historii řádu – insignie...

2. 6. 2019 - Férový příspěvek k nefér jednání na jedné protestní akci

Když jsem se o této akci dozvěděl, napadlo mne, že by nebylo od věci vyslechnout si argumenty těch, jež žádají hlavu premiéra. Nejprve z povzdálí, ale poté i z nejtěsnější blízkosti jsem...

10. 6. 2019 - Cesta kolem řeky Oslavy je u chat zavezena asfaltovým odpadem

Pokud plánujete cestu pěšky či na kole do Nesměřského údolí po levé straně řeky Oslavy, nedělejte to.


Komentáře ke článku

Počet komentářů 20.

[1] Vložil: Ela, 4.1.2014, 15:35:42
Je mi z vás opravdu špatně, tohle už přesahuje veškeré meze.
[2] Vložil: občan vm, 4.1.2014, 16:13:03
Vážený pane Klemente tyto články co tu píšete, tak by mě zajímalo odkud taháte informace, příjde mi, že z naších hospod které navštěvujete a tomu říkáte "objektivní" To nejsou dobré prameny!
[3] Vložil: Zdena, 4.1.2014, 20:35:06
na všem se najde nějaké pro a proti, ale sorry nemyslím si že se všichni měli práci a mohli co chtěli dobrovolně, to prostě byla povinnost a když chtěl někdo něco jiného tak byl problém a tak se radši většina spokojila s tim co je. A jako nemoci studovat vysokou školu jen proto že třeba děda měl jiné nýzory, tak tomu bych fakt neříkal dobrý stát, ale neříkám ani teď že je dobrý stát, ale zase si člověk může řídit svůj život tak jak on sám chce, takže peníze může vydělat každý když chce.
[4] Vložil: qwerty, 4.1.2014, 20:35:35
No, ono stačí, že byl Kléma vrah. Ksicht Semelové je koncentrátem absolutního zla. Co se týče modernizace čehokoli, příkladem budiž oprýskané domy a památky napříč republikou. Říká vám něco Bečov nad Teplou? Asi ne, protože tento zámek díky rudé diktatuře malem spadl stejně jako řada dalších. Dnes opraven a plný návštěvníků. Čerpat z animovaného filmu informace a extrapolovat je div ne na celý svět, je skutečně hodné odborníka.
[5] Vložil: M.Klement, 4.1.2014, 20:37:56
Omlouvám se, že jsem zveřejnil článek, který jsem zveřejnil již před časem. Ela a Občan vm to zřejmě nezjistili a pokoušeli se o komentář již dávno komentovaného článku. Je mi opravdu špatně z lidí, kteří takto reagují na příspěvek, na který již jednou reagovali... (Nebo se jim tenkrát líbil?:-))
[6] Vložil: rotor, 4.1.2014, 23:07:57
mě je špatně z tebe. A je jedno, jestli jeden článek zveřejníš dvakrát. Všechny jsou nasáklé demagogií a komunistickým viděním světa.
[7] Vložil: Ela, 4.1.2014, 23:08:01
Fakt vtipný. Nevím, jestli jsem to četla, a není mou povinností to vědět. Vy si opravdu myslíte, že čtu zrovna od vás vše? To jste mě pobavil.Určitě si ale vzpomínám, že jsem na nevhodnost vašich příspěvků poukazovala adminovi, protože to, jak tady urážíte všechny s jiným názorem, je opravdu síla. Pak jsme se ale shodli, že je tu svoboda slova (naštěstí), která tu za jistého vámi obdivovaného režimu nebyla, a tak vám to tady prostě musíme tolerovat, no.Tak si to užijte!!!
[8] Vložil: Pamětník, 5.1.2014, 11:14:05
Naučme se diskutovat: Pan Martin Klement uvedl zejména co bylo za minulého režimu lepší než nyní. Jeho oponenti však nedokáží na fakta vůbec věcně reagovat, ale napadají M. Klementa, aventuelně se jim nelíbí obličej poslankyně Semelové atd. A mně se zase nelíbí způsob takové "diskuze".
[9] Vložil: chřestýš, 5.1.2014, 11:14:14
Vtip je zvláště v tom, jak ti, kdo tady plivou jedovaté sliny a uráží kde koho, vyčítají to jedině autorovi. Přečtěte si své komentáře a zastyďte se sami za sebe.
[10] Vložil: doktor, 5.1.2014, 11:14:26
Ano, systém byl spravedlivější, občas oběsil i komunistu...
Dnes je to výrazně lepší, dnes se "jenom" krade, tak jak to komunisti naučili lidi (Kdo nekrade, okrádá rodinu - komunistické heslo), ale naštěstí se už nepopravuje za vymyšlené důvody, pro majetek, rasu nebo jen tak či pro výstrahu!
[11] Vložil: kája, 5.1.2014, 11:14:33
V rámci objektivity u Gottwalda je třeba rozlišit jeho život do r. 48 a po něm. Už se blíží výročí Února, tak budeme číst a slyšet jak se k moci dostal ústavní cestou. Tak jako u Havla mi nevadí, když válel sudy v pivovaře, ale, když mu to nebylo blbé, se nechal zvolit komunisty za presidenta. Sám určitě nikoho nezabil, ale svou amnestií, kdy pustil předčasně vrahy má spoluúčast na zločinech kapitalismu po r. 89 u nás. O Klausově amnestii si myslím to samé.To Husáka nenapadla amnestie při jeho odchodu. Byl férový, popřál nové vládě úspěch. To abychom byli také objektivní. Mne by nenapadlo jít si stěžovat např. do Velkomeziříčska jenom proto, že se mi nelíbí jiné jisté názory, kterých se by se našlo dost.To je opravdu síla. Takže, buďme objektivní!
[12] Vložil: cha, 5.1.2014, 11:14:38
Podstatný rozdíl mezi současným a minulým režimem vidím v následujícím: minulý režim byla diktatura pronásledující a trestající lidi za jejich názory, popírající většinu osobních svobod. Minulý režim produkoval nejen nespokojenost, ale i zoufalství - tím, že své oponenty nejen zbavoval majetku, ale i zabíjel a věznil. Včetně těch, kteří chtěli jenom odejít pryč.
V současném režimu je mnoho lidí nespokojených, hodně lidí si stěžuje na nejrůznější nespravedlnosti, často právem. Pokud je však ale někdo skutečně zoufalý, není toho příčinou režim, ale jeho vlastní osud. Za to, že je někdo starý a bezmocný, nemocný, anebo nešťastný ze svých osobních vztahů, režim nemůže. Dokonce nemůže ani za to, že se část lidí nedokáže uplatit na trhu práce. Společnost může problémy jednotlivců řešit lépe či hůře, můžeme se bavit o tom, jak dobře nebo špatně režim pomáhá těm, co jsou zoufalí. (Například, jak funguje sociální systém nebo justice.) Ale příčinou zoufalství tento režim, na rozdíl od minulého, není.

[13] Vložil: rejpal, 5.1.2014, 11:14:53
Tak mi to připadá,že když zrušili poplatky u lékaře,je to tu samý marod.Všem je špatně.Jak to bude asi vypadat,po nástupu nové vlády?Až začnou vyplouvat na povrch zločiny pravičáků?A že začnou,to si buďte jisti.To budou ordinace plné.Na folklor MK,už jsme zvyklí.Že to dělá někomu problém,je jeho věc.Ale stále omílat padesátá léta,když je velká většina nepamatuje,a papouškovat dvacetileté historiky,mi připadá,přinejmenším slaboduché.Tak jak tehdy,nebylo vše černé,tak i dnes je tomu také tak.Že se místo toho,abychom kráčeli dopředu,vracíme do první republiky,to je smutné.Mám na mysli nezaměstnanost,bezdomovce a podobné.PS,výjezdní zasedání nevlády do Židlochovic,za naše peníze,vám připadá v pořádku?Nebo jejich odchodné?Vím,nedělají nic protizákonného,vždyť si to uzákonili.Tomu fandíte?Z toho vám není špatně?Mě ano.
[14] Vložil: Tom, 7.1.2014, 09:14:33
Pane Klemente, jen tak pro zajímavost, jak staré máte auto? Dejme tomu 5-10 let? Nebo budu skromnější, 20 let?
A teď situace ze socialistického inkubátoru - Kuby. Letos tamní vláda umožnila prodej aut ze zahraničí. Zaznamenal jste jejich ceny? A stáří tamního vozového parku?
Takový běžný nástroj, který u nás běžně slouží třeba k dopravě do práce a zpátky, na Kubě mají jako kdoví jakou vzácnost. Tohle potřebujeme?
Téměř každý má dnes mobilní telefon nebo připojení k internetu. Jaká je dostupnost těchhle běžných nástrojů v současných socialistických státech? Takřka nulová. Vážně se tady máme tak hodně špatně?
Za komára u nás byla mobilní telefonie veřejnosti nedostupná ´(i když už byla ve vývoji), osobní počítače pohádkou budoucnosti, internet pro veřejnost nedostupný. Vážně byla ta materiální stránka života tak špatná?
Tohle jsou jen takové mikroskopické ukázky toho, jak se náš život po pádu komančů systematicky proměnil k lepšímu. Sami jistě přijdete na lepší příklady.
[15] Vložil: kája, 7.1.2014, 12:57:52
Ke 14: S tou Kubou /ne s Kubou z ODS/, nejste vůbec objektivní. Když to vezmeme od zátoky Sviní po současné embargo. Propagandisticky je to lákavé, že není na nové auto. Máme na Kubě lékařskou péči, také na určité výši, že si dovolí vysílat lékaře i jinam. Doporučuji nestranný výklad někoho, kdo se byl na Kubě podívat.
[16] Vložil: Tom, 7.1.2014, 20:23:26
15: Jde o jeden příklad z mnoha. Můžu přidat třeba chudinské slumy, které navzdory argumentům komunistů, kterak socialismus nezná bezdomovectví, existují. Ano, ti lidi technicky asi bezdomovci nejsou, mají nad hlavou slaměnou střechu, ale prakticky je to stejné, jako ležet mezi kartony pod mostem.
Zdravotnictví tam sice mají zdarma, ale podle mě je lepší, když má člověk možnost si připlatit, než když bez diskusí musí využít všem nastavenou úroveň lékařské péče, protože nic lepšího tam prostě nekoupíte. Ostatně tamní kvalita zdravotnictví se nedá srovnat ani s naší - alespoň co se týká zdravotnického materiálu. Mimochodem ti lékaři, kteří si jezdí přivydělávat do ciziny (převážně země jižní Ameriky), pak chybí právě na Kubě.
[17] Vložil: M.Klement, 7.1.2014, 20:23:43
Vážený Tome. Nikdy neargumentuji situací v jiných státech, pokud mi to nevyhovuje. Neuvědomuji si, že za éry socialismu nefungovali mobilní telefony ani v USA a vůbec jsem si jist tím, že za mého mládí by všichni vyměnili vysedávání u internetu za běhání s kamarády a přečtení hezké knížky. Jo, jo. Asi jsem zblbnul...
[18] Vložil: chřestýš, 8.1.2014, 08:56:05
Tvrdit tohle o Kubě může opravdu jen ten, kdo na ní nikdy nebyl a čerpá jen z oficiální propagandy. Co takhle chudinské čtvrti v USA? Nebo, co si tak připustit, že nejen zdravotnictví ničí blokáda, kterou (kromě dvou států) odsuzuje celé OSN? A kubánští lékaři? To je ta nejhnusnější demagogie. Pomáhají v celém karibiku a v mnoha státech latinské ameriky. Ne pro peníze, ale ze solidarity kuby s ostatními, nepříliš bohatými státy. Za tuhle nehoráznost by vás obyvatelé těchto států nejspíše ukamenovali. Než zase příště klepnete do klávesnice, zkuste si najít nějaké informace a nenapadejte lidi, kterým nesaháte ani po kotníky.
[19] Vložil: Tom, 8.1.2014, 12:16:06
17: Já situací v jiných státech klidně zaargumentuji, je to rozhodně relevantnější, než kdybych se začal rozplývat nad tím, kde bychom byli bývali byli, kdyby u nás 40 let nevládla KSČ a jak bychom předběhli Německo. Současné socialistické země jsou živoucím důkazem toho, jak daleko ten idylický komunismus je a kam se pořád vzdaluje.

18: Netvrdím o těch lékařích nic hanlivého. I oni pracují pro peníze, za které si musí koupit jídlo a živit rodiny. Poslání je sice hezký cíl a prostředek, ale když nemáte doma čím nakrmit rodinu, prostě se musíte postarat jinak.
Nepopírám vůbec existenci chudinských čtvrtí v západním světě. Jen podotýkám, že i v tom slavném socialismu jsou bezdomovci, byť někteří ve slaměných chýších.
To, co píšete o blokádě Kuby, není pravda. Blokádu USA odvolala v roce 1962. Pokud ale myslíte hospodářské embargo ze strany USA, Kubě nic (kromě její vlastní politiky a hospodářské situace) nebrání obchodovat i s jinými státy, protože embargo je jednostranný akt vedený výhradně směrem od USA vůči Kubě. A i tohle embargo se postupně uvolňuje.
Tohle všechno taky dopodrobna nevím z vlastní hlavy, ale než něco začnu tvrdit, raději si to někde ověřím.
Mimochodem pokud jste třeba na Kubě jednou nebo dvakrát v životě byl, ani to z vás nedělá lépe informovaného, než jsem já. V Severní Koreji vás taky vezmou jen do míst, kam tamní režim chce, abyste se podíval (třeba do pověstného pchjongjangského metra). Oba máme prakticky stejný přístup k informacím o této zemi a oba máme stejně relevantní zdroje (pokud to tedy nejsou třeba Haló noviny).
Byl jsem párkrát v Chorvatsku a taky to ze mě nedělá odborníka na tamní ekonomiku, kulturu, kuchyni a politickou situaci.
[20] Vložil: kája, 13.1.2014, 09:00:27
Jediné, co snad mohu Fidelovi vytknout, je kauza Pilip a Bubeník. Že si je nechal na Kubě pouhých 25 dní.
Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter g+ Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.


Vytvořil Zdeněk Málek - Tvorba webových stránek | SEO by: Optimalizace pro vyhledávače

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist